Strugurasii de S-O 2011 incep anul cu veselie !*5*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Apropo de mancare : eu i-am dat stafide, prunde uscare mai moi, am gasit la Lidl si-i plac la nebunie.
I-am facut si eu ompleta insa clasica, la tigaie, cu putin ulei de masline, o fac ca o placinta, pun si putina apa si faina ca sa nu fie gretoasa si mananca de rupe. Altfel nici sa nu vada oul.
Va admir ca sunteti restrictive cu mancarea copiilor.Eu incerc sa-i dau mancare gatita cat mai sanatos insa mai fac si exceptii recunosc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Klau: Multumesc
Ooka: Asa e dar... si laptele praf contine proteina din lapte de vaca. E lapte de vaca prelucrat laptele praf. Si cu cel fara lactoza se intelege bine. Dar mai contine si soia laptele praf. O sa caut si eu afine din alea. Crezi ca de la ele i-a crescut fierul?
Raluca: Si eu i-am mai pus stafide, prune si caise uscate lui Dani in fructe. Intai le-am hidratat. Cred ca mai si ingrasa, ceea ce nu e rau ca ingrasa in mod sanatos. Exista asa ceva, nu? :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Miha eu incerc sa-i dau cam orice, mai putin carne de porc, mezeluri si alte fabricate nesanatoase. Nu ma gandesc daca ingrasa sau nu, important este sa fie sanatos si sa stiu ca sa mananca bine si nu-i e foame.Copiii sunt in crestere oricum si fiecare are ritmul si arderile lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Raluca: Dar eu ziceam ca e bine ca mananca fructe uscate, nu ca e rau. Citisem la un moment dat si ca e nevoie pt dezvoltarea intelectuala de glucide. Deci o alimentatie fara nici un pic de dulce sau de carbohidrati nu cred ca e buna. Dar sa fie dulciuri sanatoase, gen fructe uscate, fructe dulci, prajituri de casa daca e posibil si mai putine dulciuri din comert. Iar al meu are 11kg +- delta si e inalt (peste medie), deci nu imi fac probleme ca se ingrasa prea rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_i

Raluca: Dar eu ziceam ca e bine ca mananca fructe uscate, nu ca e rau. Citisem la un moment dat si ca e nevoie pt dezvoltarea intelectuala de glucide. Deci o alimentatie fara nici un pic de dulce sau de carbohidrati nu cred ca e buna. Dar sa fie dulciuri sanatoase, gen fructe uscate, fructe dulci, prajituri de casa daca e posibil si mai putine dulciuri din comert. Iar al meu are 11kg +- delta si e inalt (peste medie), deci nu imi fac probleme ca se ingrasa prea rau.

mama lui Daniel (23/07/2011)


Nu are ce rau sa le faca fructele uscate insa nu date in exces deoarece contin o cantitate mare de zahar (natural). Insa am vazut ca ii plac si i-am dat cateva si o sa-i mai dau. Dulciuri , in afara de biscuiti, nu mananca, nici chiar facute de casa.
Si grasimile au rolul lor in organism si am citit ca nu e bine sa nu-i dai deloc copilului gras insa sa fie grasimi sanatoase.
Oricum cred ca noi ne facem prea multe griji in privinta mancarii, in trecut nu mai tinea nimeni cont si uite ca am crescut sanatoase. E adevarat ca si oferta era limitata si produsele erau mai sanatoase decat cele de acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Mihaela La multi ani pentru ziua ta !!!
Nu stiu hemoglobina k a fost inchegat sangele intr-o parte din analize si a iesit doar fierul serit si feritina... 17 (limita inferioara 25
respectiv 11.93 limita inferioara 12 (facut cand era racita, deci putin alterate) - acu 2 luni cred
prima data am facut si hemoglobina, dar era foarte aproape de limita (acu vreo 6 luni)
Cura e de 30 zile, prima zi 1 galb, a doua zi 2 si tot 2 in fiecare zi pana in ziua 30, se iau pe nemancate (daca sugea san ii dadeam peste o ora) si dupa jumate de ora macar. daca vrei da-mi pm si dau detalii.
fa cura doar daca ai oua din sursa de incredere.

Alayna, eu pun si tahini in humus. Eu am pus tot oul ultimile dati si am observat spre seara o accentuare a bubitelor de pe fata, deci o sa renunt la lapte si albus o perioada.


Camady, multumesc :*

La multi ani si din partea mea sarbatoritilor de azi !!!
Oana, pitica mea mananca orice pe paine, deci daca e paine, nu conteaza ce e pe ea :)))

Cu ce sa ii dau piticei fructele congelate vara? :D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

La multi ani ! Bine v am gasit in noul an !
Sa aveti un an bun , cu multa sanatate , fericire si numai bucurii din partea copilasilor !

Uram La multi ani si tuturor sarbatoritilor de astazi
Si le dorim multa sanatate strugurasilor bolnaviori

Despre noi ... nu prea sunt multe de spus , T este un copil absolut normal pt varsta lui , nu face nu stiu ce chestii precoce , el totul a facut mai tarziu dar cand a inceput sa le faca , le a facut din prima f bine
De vb , vorbeste f mult , trancane toata ziua , dar pe limba lui .Spune doar cateva cuvinte , mama , mami , tati f rar , uite , da , si de cateva zile ma striga pe mine pe nume . El spune 'mami' la toata lumea :P
Cu mancatul avem vesnica noastra problema , mananca prost , in continuare blenduit , nu stie sa mestece ... se ineaca si vomita . Are perioade , cand mananca doar cateva lingurite , si alea cu pacaleala . Sta cu mancarea in gura minute in sir , uneori nici nu vrea sa deschida gura , cum ma vede cu castronul incepe sa planga . Ciorbele si supele erau preferate lui , acum nici astea nu le mai vrea . O sa merg sa i fac si niste analize...
Este un copil cuminte , atata timp cat il lasi sa faca ce vrea el ....face numai ce vrea si cand vrea ! Nu are rabdare sa i arat ceva pe o carte sau sa construim ceva , mi le zmulge din mana si le arunca cat colo . Nu stie culorile sau animalele , nu mi aduce ceva daca ii cer , nu este cooperant si nu are deloc rabdare , se enerveaza imediat
Este un mare mare dansator , danseaza peste tot , in casa , pe strada , in magazine , oriunde aude muzica . De cum se trezeste isi da drumul la toate jucariile care canta
Este darnic , iubaret si f gospodar :D . Da cu aspiratorul , cu mopul , matura , sterge praful , baga rufe la spalat . Ce sa mai , tot ce facem noi vrea sa faca si el , nimic nu putem face , am ajuns sa bag pe ascuns vase in masina de spalat :D
Trebuie sa stam numai dupa el , nici 30 sec nu l pot scapa din ochi ca sigur face o trasnaie . Mi a facut niste faze inainte de sarbatori de n am dormit cateva zile .
Si a spart un glob in gura , era plin de cioburi mici mici in gura , pe fata , maini , piept , mi s a facut rau cand l am vazut . Si a taiat limba si buzele ...
Apoi ... l am prins cu cheile bagate in priza :(( (am un model de cheie ascutit , tip creion) Numai Dzeu l a aparat de o nenorocire ... am crezut ca fac infarct pe loc cand l am gasit asa
A cazut pe strada fix cu fata de asfalt , si a julit nasul si obrajii , apoi cand a ajuns acasa , ca sa fie meniul complet , a dat cu capul de perete si si a umflat juma de frunte
si multe altele mai usurele :D , dar per total este un copil cuminte , plange doar cu motiv , nu mi face crize decat cand este obosit sau il supara ceva
Este un copil vesel si jucaus , ii place sa fie in centrul atentiei si sa distreze audienta
Ii plac musafirii si deasemenea sa mearga in vizita , este curios din cale afara , peste tot se baga , trebuie sa vada/stie el tot
Cum spuneam , este un copil normal pt varsta lui .... si bineinteles cel mai iubit :)

cam atat despre noi
am pus si niste poze pt cine vrea sa ne mai vada

va pupam



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Jade eu ma intreb mereu daca numai Edi e asa de nazdravan, se pare ca nu. Asa cum spui si tu imita tot ce facem, mai nou regleaza cu surubelnita caloriferele asa cum face tatal lui. Nu sta locului mai mult de 3 secunde, nu are rabdare deloc insa totusi e atent cand ii arat pe carticele animalele, le-a invatat pe majoritatea si le recunoaste cand il intreb in rest e intr-o fuga continua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salut

Mihaela, cred ca de la afine, dar erau crude si manca cite un castron de vreo 250g zilnic, cu zahar sau miere. Acum nu stiu ce si cit gasesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

La Multi Ani

Jade, este un nazdravan T.Si eu credeam ca Anastasia este nazdravana
Va

Si apropo de dansat... cand a venit popa cu boboteaza si canta Anastasia a inceput sa danseze.

Mergi la inceput