Strugurasii de S-O 2011 incep anul cu veselie !*5*

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Raluca ,faci comparatie,dar nu il obigi si pe al tau sa faca la wc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Marryan, mi-a fost ffff rau 3 zile si cel mai rau in prima zi.Aveam frisoane, ba imi era cald ba imi era frig, aveam ameteli.
Am luat dostinex 3 pastile, cate o jumatate de pastila pe fiecare zi.
Am stat legata cu o esarfa strans(asta pentru ca ma simteam eu mai bine).Dupa o saptamana am dat-o jos si au inceput sa ma doara sanii asa ca am pus-o la loc si dupa o luna nu am mai avut nimic.


Sei, a parut simplu dar nu a fost asa.Sincer mi-a parut si mie rau.O sa planga si Ela dupa tzitzi chiar daca tu nu vrei asta pentru ca dupa cate vad nici ea nu da semne de autointarcare.


May, si eu care am crezut ca Bea mananca tot ce ne scrii tu la meniu.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Oana, si mie mi-ar fi placut sa fac medicina.Mi-a fost frica din cauza chimiei asa ca am ajuns sa fac Facultatea de Biologie.In anul in care am dat eu la facultate s-a intrat la medicina cu 5.Mai mult ca sigur luam mai mult.Asta este....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athosik spune:

Raluca050...noi prima data pe la 9 luni am avut o mini experienta cu olita ... era foarte incantat k aveam olita cu muzicuta ... care de fiecare data cand facea ceva in olita canta...asta cred k il motiva foarte mult deoarece era fericit cand auzea cantand olita apoi brusc nu mai vroia nici cum pe olita ...l-am lasat in pace;apoi am fost in vizita la niste prieteni care aveau reductor pt WC si l-a vazut pe amicul lui Patrick care este nascut intr-o zi cu el(k am tinut legatura cu colega de suferinta de la maternitate ... chiar pot spune k suntem prietene)k face kk la WC ...ajunsi acasa el tot zicea kk si l-a un moment dat si-a dat drumul in pampers fiind foarte suparat k nu l-am ascultat ...a doua zi am luat reductor si de atunci mergem la WC si mereu il aplaud cand face si el e foarte fericit ...

Marryan:noi nu mai bem lapte deloc de aceea ultima masa este asa de tarziu inainte de culcare ...voi mai beti laptic si aia poti spune k este o masa!

Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Citat:
citat din mesajul lui athosik

Raluca050...noi prima data pe la 9 luni am avut o mini experienta cu olita ... era foarte incantat k aveam olita cu muzicuta ... care de fiecare data cand facea ceva in olita canta...asta cred k il motiva foarte mult deoarece era fericit cand auzea cantand olita apoi brusc nu mai vroia nici cum pe olita ...l-am lasat in pace;apoi am fost in vizita la niste prieteni care aveau reductor pt WC si l-a vazut pe amicul lui Patrick care este nascut intr-o zi cu el(k am tinut legatura cu colega de suferinta de la maternitate ... chiar pot spune k suntem prietene)k face kk la WC ...ajunsi acasa el tot zicea kk si l-a un moment dat si-a dat drumul in pampers fiind foarte suparat k nu l-am ascultat ...a doua zi am luat reductor si de atunci mergem la WC si mereu il aplaud cand face si el e foarte fericit ...

Marryan:noi nu mai bem lapte deloc de aceea ultima masa este asa de tarziu inainte de culcare ...voi mai beti laptic si aia poti spune k este o masa!

Va

Mamica fericita de BB ROBERT-MIHAI (25.08.2011)
Dumnezeu sa ne ajute sa crestem mari si sanatosil!!!


M-am gandit si eu sa incerc cu reductor sa vedem daca ii place atunci.
Si Edi statea pe olita pana acum vreo 2 luni si de atunci nimic sau f rar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Uuuuu ce s-au incins spiritele cu laudatul asta al copiilor Eu o laud pe ea personal,ii spun in fata ca ma bucur,ca-mi place ce face sau o aplaud , dar altora nu-mi prea place s-o laud
Am o matusa care intotdeauna ii laua in jur pe verisorii mei ,ca sunt cei mai frumosi,cei mai isteti,cei mai cuuminti,primii in clasa la invatat bla bla si era exact opusul ,ei pe langa faptul ca umblau in week-end numai beti prin cluburi ,stateau si prost cu invatatul ,dar maica-sa nu stia astea si noi ne dadeam numai cote cand o auzeam

Lali multumesc de idei , o sa caut si pe net vreun checulet sau tarte cu cu mai multe legume ,sper s-o conving asa ,Ii place tare mult finger food ,nu mai vrea sa pape cu lingurita sau sa fie hranita. Ia bucatica de mancare in manuta si merge cu ea prin casa,mai musca ,o lasa jos ,se mai joaca iar o ia si tot asa

Sei va pup si insanatosire grabnica dar Ela face deja la olita ,nu?

May e belea bona ta ,da-o-n pisicii masii de treaba ,chiar aia cu bataia a invatat-o???mai bine ii arata unde-s ochisorii , nasucul ,sa ia o pernuta sa culce impreuna bebele sunt atatea exemple



Nici Noura nu vrea la olita si nu stiu cum s-o conving sa stea pe ea ,dar nici nu insist c-o sa prinda ura pe ea si dau in altele
Se pune singura ,si-n 2 secunde s-a si ridicat









Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Alayna, tre sa fii varza sa ai asemenea copii si tu sa nu vezi nimic, ba mai mult..sa ii lauzi...Trist.

Rach, faptul ca nu am facut medicina e cel mai mare esec al vietii mele, dar mai sunt si altele care au ca miez tot neincrederea in mine. multe..
asta e si motivul pt care de la o varsta m am ambitionat intr un mod extrem . am luat bursa in facultate, am luat licenta prima, m am maritat cu un barbat frumos (si asta nu e o gluma, da?) , m am ambitionat sa imi fac casa pe pamant. Toate astea au compensat cat de cat dar nu in totalitate...
acum ca o am pe cateri incep sa realize ca totusi nu vreau sa fiu femeie de cariera. si uite asa, incet,incet sper sa imi depasesc regretele.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Oana, iarta-mi curiozitatea dar ce facultate ai facut pana la urma? Nici eu nu am facut medicina desi se ruga de mine profa de bio, eram cea mai buna la fizica si la chimie desi nu faceam nici un fel de meditatii si altii in clasa da. Si sincer nu regret. Nu ca nu ar fi fost interesanta medicina dar nu simt ca m-am ratat. Pur si simplu orice faci poti avea satisfactii. Bine, daca ai cap de academician si doar dai cu matura toata ziua, apar frustrari dar vorbim de orice job care iti solicita capul la nivelul tau de inteligenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Mihaela, stiinta mediului am facut. nu am reit sa ma angajez in domeniu. fac cu totul altceva pt ca nici la catedra nu am vrut. jobul meuimi solicita inteligenta dar nu il fac cu placere. il fac pt ca trebuie. pe cand medicina as fi practicat o cu tot sufletul. visez si acum sa ma fac ginecolog.:d

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Da, mai fetelor, si eu m-am gandit cum puii mei i-a venit sa o invete cum sa bata papusa :)) dar nah, nu pot sa am pretentii prea mari :D
de aia incerc si eu sa aflu ce o invata si s-o trag de maneca atunci cand o invata prostii :D
bine, nu exagerez, adica mai trec cu vederea chestii mici care o invata si mie nu prea imi pica bine :D

sau de exemplu a venit din Romania cu mai multe chestii printre care pufuleti si cu un sos de rosii facut de casa de sora-sa.
Pufuletii erau cam sarati, i-am zis de atunci ca mai usor asa. am vazut-o ca s-a cam desumflat (ea e f sensibila)

ieri cand i-am zis sa-i faca paste cu sos lua asta mica, a zis repede de sosul ala :D
dupa ce am chestionat-o sa nu fi pus aspirina in el, l-am luat si l-am gustat. mie mi s-a parut cam sarat si nici nu mi-a placut gustul. dar cum sa-i tai femeii craca de sub picioare cand s-a chinuit sa vina cu el pt Beatrice special?
sper sa nu-i placa lui Bibi pastele si sa nu le manance

hai ca sughita saraca femeie. :))
eu chiar sunt multumita de ea, si nu cred ca gasesc bona mai buna.
si imi bat capul cum sa o fac sa se simta aici cat mai acasa.
dar ma apuca si pe mine spumele cand o vad ca e atat de sensibila si nu apreciaza nimic, tine minte doar cand ii atrag atentia, laudele nu le tine minte. are cariera de victima asa...

meniu ieri si alaltaieri
caise cu cereale
supa crema de legume diverse
ciuperci la cuptor
paine cu branza si castraveciori murati
iaurtel si diverse de pe la noi

meniu azi si maine:
mere cu biscuiti
supa crema de legume diverse
paste cu carne de vita si sos de rosii de la Bona
cred ca ii voi da avocado, iaurt si ce s-o mai gasi.

eu inca nu i-am dat supe de taitei ca nu stiu cum sa-i dau sa manance.
cred ca ar ajunge juma pe jos zeama aia.
si cand am incercat-o cu ciorbita cu bors, a vomat.
asa ca ii fac supe creme. fac la combinatii de n-a vazut Parisul :))
am steamer incorporat cu blender. in 15 min e gata supa.

Sfaturi pentru copii mofturosi - daca ati facut deja, ignorati-ma:
eu fac supa din diverse legume, adica sa nu aiba acelasi gust sau culoare, ca sa nu se plictiseasca.o data o fac verde, o data rosie, o data portocalie
merge incercat facut diverse din mancare, de exemplu fetze sau catelusi sau mai stiu eu ce - se gasesc idei pe net - timp si chef sa fie
eu ii mai pun ori smantana ori lapte in mancarica in perioadele in care face mutre - sau orice altceva ce agreaza copilul mai mult
o incurajez sa manance singura (ii mai bag si eu pe langa, dar de ex la supa ii dau si ei o lingurita sa o foloseasca)
am pus un mic casetofon in bucatarie si cand e ora de masa ii dau drumul ca sa fie veselie
ii mai pun diverse jucarii pe masa de la scaunel si o incurajez sa le dea si lor de mancare. cu una lui Winnie, una lui Tommy, una lui Bibi etc
nu ma enervez. inchide gurita (da, Rach, are perioade cand inchide gura si nu reusesti sa te intelegi cu ea :D) si nu merge nimic ce incerc, o iau din scaunel, ne jucam si mai incerc iar dupa o juma de ora
mananc si eu cu ea cu zgomote de oaw, ce bun e, mmmm, hai vrei si tu un pic? de astea.
in perioadele nasoale cand mananca doar doua lingurite si nimic nimic de mai sus nu merge, ii pun desene :)) si atunci poti sa faci ce vrei cu ea :)) dar a grija sa nu realizeze legatura dintre desene si masa ca sa nu inceapa sa ceara sa manance numai la desene

acum puteti sa ma boscoroditi ca am un copil mancacios si de aia mi-e usor sa spun sau puteti sa aplicati ce am scris mai sus, daca nu ati aplicat.
e doar experienta mea personala. nu stiu daca merge,d ar cred ca merita incercat :D


eu scriu autostrazi dar de alea ne-nominale









Mergi la inceput