Strugurasii de S-O 2011 incep anul cu veselie !*5*

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Si la mine se vede pagina asa...

A.. si la .. cu numaratul.. vb de supra -stimulare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Si la mine se vede pagina asa...

A.. si la .. cu numaratul.. vb de supra -stimulare

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



Cred ca toate aceste aspecte, abilitati, vin natural la fiecare copil in parte atunci cand e momentul. Degeaba incercam sa-i tranformam in proiectia noastra mentala, cum am vrea noi sa fie, sau ce am dori noi sa faca.... daca nu sunt pregatiti pentru asa ceva.
Toate la timpul lor.
Insa sunt de acord :conteaza cat si cum te ocupi de el pentru a asimila informatii.

Referitor la aprecieri, eu zic "bravo" cand face un lucru nou si am observat ca-l stimuleaza si mai face si a 2-a oara. Mai nou il pun si la colt cand face ceva rau ca sa inteleaga cand greseste....
Nu cred ca cineva se lauda aici, pur si simplu prezentam ce face copilul, cu bune si rele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Pinky

Lali, nu stiam ca mai exista puseuri dupa un an.
eu ma gandeam ca mananca asa ca e in pauza de dat dinti.

Laudati-va copiii, sa capete incredere in ei.
mai bine sa aiba prea multa incredere, decat prea putina.
si eu ca Oana, n-am fost laudata, am multe issues legate de incredere si m-am luptat mult ca adult cu depasirea acestei conditii.
am reusit, zic eu, in mare parte, dar oricum inca am probleme.

eu, in urma discutiilor de pe aici, am inceput sa intreb cand ajung acasa: ce ati mai invatat nou? :D inainte de cum a mancat, dormit, facut cacacea :))
si o laud si pe Bibi, o laud si pe bona.
numai ca trebuie s-o trag si de maneca pe bona, sper sa nu intre iar in depresie :))

de exemplu ieri imi zicea ca a invatat-o sa ii dea bataie la un bebe - papusa.
si imi arata mandra si ii zicea lui Beatrice: cum ii dam bataie la Bebe?
eu, scotand fum pe urechi, dar afisand un zambet larg , i-am explicat cat am putut eu de frumos ca nu e bine, ca o sa ma trezesc cu ea ca da in alti bebei si plus ca eu nu vreau sa stie fii-mea ce inseamna bataie.
cuvantul bataie e interzis in casa.
sper sa nu intre iar in depresie :))
nah, ziceti voi... :D

raluca, fii-mea il vede pe tataie-su numai pe skype. n-a facut nicio ghidusie ca n-are cum :)) i s-a pus pur si simplu pata pe el. :D

ma uitam cat sunt de diferiti copii nostri
unii sunt mai kamikaze, cum sunt Stefan sau Tudor si fac nazbatii; altii mai precauti ca a mea, ca Eva; altii mai mofturosi etc etc.

cu invatatul diverse, depinde de persoana cu care sta copilul, depinde de copil, depinde de timp, depinde de multe chestii.
pana la urma toti o sa ajunga sa numere, unii mai repede, altii mai tarziu.
important e ca noi aici sa nu ne comparam copiii, ci pur si simplu sa ne bucuram pentru reusitele lor.

eu nu sufar comparatia.
mama prietenei lui Bibi mereu are tendinta asta. si cand ne mai intalnim si suntem si cu Bona, sa vedeti ce se apuca sa le compare sau sa zica chestii de genul: ia uite Bibi, Maria poate sa faca asa, tu poti? si Bona nu se lasa mai prejos: Beatrice, cum face elefantul?
mereu trebuie sa le temperez si sa le scot din competita asta. ca sa nu mai zicem ca Maria e mai mare cu 5 luni decat Bibi.
mi-e groaza cand se incalzeste si se vor intalni doar ele cand eu sunt la servici.
trebuie sa fac cumva sa le fac sa inteleaga ca nu e bine sa le compare.

apropo, am invatat-o sa faca cum face vacuta si cum face elefantul. e criminala :)) merge prin casa si face mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm sau ca o trompeta :D





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Sei: Baiatul meu numara pana la 3. Da, nu prea vorbeste. Dar daca ii numar, el ridica numarul potrivit de degete. Nu aceleasi degete pe care le ridic eu cand ii aratam sa numere. Nu zice unu sau doi dar trei zice. Foarte rar, si numai cand vrea el.
Sa nu crezi ca l-am suprastimulat. S-a prins de el ce-a vrut. De pilda nu e deloc interesat de pus inele pe bat. Nu a pus niciodata. Le arunca cat colo daca i le arat. La pus forme in gaurile adecvate iar... nu e foarte priceput. Nici nu ii place in mod deosebit. Nu alege forma potrivita de gaura, dar daca ii arat eu in ce gaura sa bage forma, o baga.
"Apa" de pilda nu spune cand vrea apa. Dar isi ia cana de toarte, o duce la gura, apoi mi-o intinde tinand-o bine de toarte, iar o duce la gura, etc. Ii pun apoi apa in ea si bea (singur). Cere iar si tot asa, pana se satura. Niciodata n-a incercat sa zica apa insa. Alteori ia cana goala, o sticla goala si se preface ca toarna in cana (aparent cand vrea sa bea).
Nu prea mai spune mama si tata desi era o vreme cand le zicea si stia si ce inseamna. Adica zicea mama cand ma cauta. O lua pe buni de mana, o ducea la pat acolo unde ii dau sa suga si zicea mama. Si acum stie ce inseamna. Daca ii spun sa mergem la tata, ma ia de mana si ma duce la usa unde e camera in care lucreaza sotul. Daca ii spun sa mergem la baie, bucatarie, sufragerie, etc, ma duce acolo. Dar el nu spune.
As putea face o lista nesfarsita de chestii pe care le stie, le face si le arata. Dar nu vorbeste aproape deloc. Doar pe limba lui. Rar spune gata, caca si mereu vevuvu (blenderul sau aspiratorul).
Impresia mea e ca el vorbeste dar nu isi da seama ca nu pronunta ca noi. De pilda de fiecare data cand jucaria lui zice bye-bye, zambeste si spune ta-ta. Si se uita incantat la noi. Un fel de uite ce bine am spus eu bye-bye.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Exact cum spuneam,avem aceeasi parere si vorbind diferit se intelege diferit ....


May nici nu stim cum sa o dam sa fie bine pentru copiii nostri,nu cred ca o sa stim vreodata unde este limita. Nici la dragalit cat san u devina razgaiati dar nici sa nu se simta neiubiti , nici la insistat cu invatat,, sa nu se sature si sa nu mai invete nimic,sau sa nu il invatam si sa fie in urma celorlalti copii si sa se simta inferior ... Si ma uit ca generatia noastra de parinti este iar una de cautari,de analiza,de experimentat diverse metode de parenting pe copiii nostri. Generatia trecuta,parintii noastri,au fost majoritari cu " daca nu il bati ti se urca in cap" , acum suntem " tine-l in brate sa se simta iubit". Eu ma uit la ai mei.Daca suntem in vizita si sunt foarte curiosi,se uita prin sertare de exemplu, le spun ca nu sunt sertarele noastre, si nu avem voie sa ne uitam.Daca gazda vrea sa ii lase ii fac semn sa nu, pentru ca a doua oara nu m-ar mai crede ca nu au voie. M-am ratoit si la rudele sau prietenii care i-au luat repede la pupat dupa ce i-am certat si au spus "mami e rea,lasa ca o batem noi!" ,sau chiar i-au invatat sa loveasca,si le-am spus clar ca u vrea ca al meu copil sa loveasca alti copii, ca trebuie sa inteleaga ca orice lucru are consecinte. Cine nu a inteles nu a mai primit invitatie la noi,iar noi am evitat vizitele acolo ,si avem si astfel de persoane pe langa noi . Mai avem o problema cu jucariile , cand mergem la vecina Paul vrea tot ce este in mana la LAur,LAur tot ce este la Paul. Eu niciodata nu iau jucaria din mana unuia sa i-o dau celuilalt,si ii explic mereu lui Paul ca daca e jucaria lui Laur si nu vrea sa i-o dea,asta e se joaca fiecare cu a lui. Uneori intelege,alteori vrea cu tot dinadinsul lucrul ala, si atunci plecam acasa. Poate gresesc,dar nu vreausa inteleaga ca daca el vrea lucru altuia il poate obtine cu forta. Aceeasi chesti o aplic si acasa , intre ei. Daca Teodora ia o jucarie care e a lui PAul si el nu vrea sa i-o dea, o iau si i-o dau lui, il intreb de ce nu i-o a si ei putin , iar daca ea are ceva in mana si vrea el,l-am invatat sa ii ceara,nu sa ii ia cu forta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata,

sei, cateri are vreo 10 cuvinte in vocabular. atat. dar eu , mama denaturata ce sunt , in loc sa o invat ceva util o invat sa faca precum ninja...:d

may, ai pus punctul fix pe i.
self esteemul meu a fost mult sub ceea ce puteam eu. am pirdut multe din cauza asta. inclusiv visul de a face medicina. as fi preferat de 1000 de ori sa fiu un pic supra apreciata. as fi avut macar curaj sa dau admiterea. daca nu luam asta era. macar am incercat. consider ca in viata e mai bine sa ai un dram de curaj sa incerci ceva chiar daca nu reusesti decat sa nu incerci deloc ,cum am facut eu, si sa regreti toata viata. uitandu ma acum la ce fel de colegi de ai mei au luat/facut medicina imi dau seama ca as fi excelat...dar oare mai conteaza?! Nu....si nu e singura chestie. mi e si acum cand imi spune careva ce chestie misto am facut(de ex) traiesc mereu cu senzatia ca mi o spune asa ...de amorul artei..tot din lipsa de incredere in mine. mereu am nevoie de reasigurari si mai ales sa vina din partea unor pers diferite.

Punandu ma in papucii astora mici ma gandesc ca daca as face un desen..oricat de prost ar fi , as fi fericita sa primesc o apreciere, macar " oau, ce interesant e", dcat sa trebuiasca sa dau explicatii de genul ce am simtit cand l am facut& co. Da...as fi dispusa sa raspund si la astfel de intrebari numai dupa ce as vedea macar puin entuziasm si apreciere din partea celui ce priveste desenul.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Oana,in acelasi context cu "ninja" a mea se mira ,si face niste ochi mari si o gurita rotunda de imi vine sa o mananc,si toata ziua o intreb " cum te miri tu fata ! " , si ea face fatuca aia ! Si miauna toata ziua,zici ca e un pui de pisica de ala lesinat. A ,si l-a jupuit pe "Purcelus" de pe perete,si incearca sa il lipeasca peste tot unde merge ea ,si s-a dus naibi licpiciul,asa ca da-i si ura ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athosik spune:

Neatza fetele si de la mine ....acum la pranz

Acum am terminat de facut ce aveam pe la lucru si m-am gandit sa intru sa vad ce mai discutati ....

Lali_mate ....multumesc k te gandesti la noi ...si noi chiar de aceste sarbatori chiar m-am gandit la fiecare in parte ...k avem copii mari si ne bucuram de ei!!!

Fetele observ ca vorbiti despre oale si tigai ... eu gatesc foarte multe chestii la cuptor de aceea optez pentru vasele din jena si mai nou pentru ceramica,apoi am o tigaie pentru clatite dela Tefal si un DryCoocher un steemer si cam atat .... si un vas de lut in care fac sarmalute!

Cat despre laudat copilul ...sunt chestii pro si contra la care nu vom sti niciodata cand sa spunem stop!

Robert nu prea are multe cuvinte in vocabular dar se face inteles cu ceea ce vrea aratandu-mi sau lunadu-ma de mana si ma duce si imi arata ceea ce vrea.Recunoastem animalele(domestice&salbatice),la unele stie cum fac la altele inventeaza.Stie legumele si fructele,daca il intreb care este el mi-o arata.
Facem caca la WC ...el spune caca si atunci facem o cursa nebuna pana la WC pt k uneori spune exact in momentul cand face...uneori dupa

In rest ne chinuie acum k ii ies cred CANINII ...k nu prea doarme noapte ...el care dormea toata noaptea ... acum PAUZA

Va pup pe fiecare in parte si pe strugurasi si poate ne vedem!!!!

Eu nu mai pot sa vad poze???Cum sa fac???Nu pe yahoo puneti poze???Sau???

Multumesc si o zi buna in continuare!

Va citesc mereu cu mare placere pe fiecare in parte!

P.S:strugurasii vostri ce mai papa???
ex meniu Robert:
-dimineata (ora 09:30-10;00) -paine cu unt+gem sau branza topita cu lapte/ceai sau in alte zile diferite fructe
-pranz (ora 13:00 - 13:30;45) - supa (este un mare supist)cu taitei sau cu litere sau cu cus-cus;apoi legume fierte cu carnita sau ficat sau ou(mai greu k nu prea ii place ... doar daca il pasez in blender);cartofi copti la cuptor cu carnita si muraturi("gogo"-cum zice el)
-dupa ce ne trezim (17:30 - 18:00) - iaurtel sau budinca,branzica de vaci
-cina(21:00 - 21:30) - cereale cu lapte,gris cu lapte,mamaliga cu branzica si smantana

Cam asa ceva

Tocmai am scris o autostrada!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Athosik dar mananca nu gluma bebe al tau .
Bravo ca face cc la WC, e baiat mare . Al meu nici la olita nu ma vrea sa faca nimic desi zice pis iar cand face cc trage de pampers imi arata olita dar nu sta pe ea mai mult de 2 secunde . Nu-l fortez, incercam cand o sa vrea

Vedeti cum fac fara sa vreau comparatie? . La ideea ca poate-mi spune si mie cineva cum l-a/ a invatat-o sa accepte olita sau WC ca sa aplic metoda si eu, poate da roade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

salut,

Rach multumesc mult pentru descrierea experientei de intarcat, si eu deja de vreo luna i-am scos mesele de zi, doar cite odata ma suge ziua in rest in cepe de la 7 seara....apoi 12 si tot asa din 1.5 ora pina dimineata, azi am hotarit GATA nu ii mai dau, vedem cum supreavietuim stresului:(

Tu cum ai suportat? ai avut dureri de sini? ai baut pastice ceva?

Dbunny da a fost planificat, ne dorim ambii bb2 si cit mai repede.

Legat de laude, sunt intru totul deacord cu May si Oana, astfel cum o sa aiba incredere in ei daca nu o sai laudam. Prima data am ft laudat de sot, pe atunci prieten si am inteles ce inseamna sa te aprecieze cineva, usor usor am inceput sa capat incredere in mine.

May mai data gata cu bona, de fiecare data cind iti citesc mesajele rid cu pofta, ai un fel de-a scrie lucrurile aparte. Sa o invete bona cum sa dea bataie la fund la papusa, in lok sa o invete cum sa o hraneasca, sau sa o culce etc:):):)

Vase de gatit am doar ceramica si sticla, in ele gatesc de multi ani, nu ma pling sunt fr bune...si daca e sa citim mereu ca aceea e cancerigen, ca aia contine aluminiu nustiu de care, sau plumb....rezulta ca e periculos si sa mai traiesti deja?!!! Eu nu cred in astfel de reclame, bunicii nostri pe timpuri gateau in fonta si in aluminiu, feirbeau in vase de email si au trait multi ani si mult mai sanatosi...si acum nu sunt bune....teflon eu nu folosesc

Meniul pe ziua de azi:
8:00 120 mml lapte + cereale+ un biscuite
12:30 supa cu taitei si pui + un galbenus de ou
15:30 cind se va trezi piureu de fructe + brinzica
18:00 avem cereale cu ce va fi la noi pe masa bun si pu ea

Ultima masa la noi e la 6 seara..de la voi vad ca copii vostri papa mai tirziu, oare sa ii schimb si eu ora? pina acum asa am hranit-o ultima masa la 6 si la 8 sin, apoi dupa cum se trezea...

Legat de superstimulat...eu sunt de parere ca trebuie sa inveti copilul ca sa stie ce este...daca nu vb cu el si nu i explici, nu-l inveti..atunci cum sa cunoasca sau sa vb.


Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput