Strugurasii de S-O 2011 incep anul cu veselie !*5*

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Masina mea de facut paine se numeste "am doua maini si le folsesc cu drag". Imi place sa framant painea , fac de multe feluri. Cel mai mult imi place cu seminte crude de floarea soarelui ,cu seminte de in si susan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

aoleu glumeam Lalli :D chiar mi-ai scris ceva, dar nu in autostrada :))
sunteti prea serioase

Alayana, stiu ca e greu, de aia am grija de ea si sa se simta bine aici, nu doar sa se simta la munca.
in fine.

ma apuc de treaba.
see you later

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

Lali, si eu folosesc aceeasi masina, aia cu 10 degete :D, dar mai putin de cind am inceput serviciul.

Si din experienta mea cu masina de paine, nu cred ca sporeste semnificativ consumul. Statia e conducatoare (2400W pe ora) si cuptorul care trebuie incins pe maxim o ora ca sa coci painea de maia.
Oricum io masina de paine nu as lua. In Bucuresti daca nu vrei sa faci paine cu maia gasesti de cumparat si e mult mai sanatoasa decit cea facuta la masina.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Iar in ordinea necesitatilor dupa frigider, masina de spalat rufe, uscatorul si masina de spalat vase se bat pentru intaietate. Super folositor uscatorul. Noi toata iarna il folosim si scoate si scamele din haine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

OOka, cum arata uscatorul? Mi-ar trebui si mie asa ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Ooka, fac si in Iasi paine cu maia, fooooooarte buna, de atunci nu am pus mana pe aluat, desi mi-ar place asa putin.
si banetoanele stau singure, am dat 100 ron pe ele :D

Alayna

Raluca, uscatorul este exact ca o masina de spalat. Sunt masini de spalat rufe care au functia de uscare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Raluca, dupa cum zicea si Lena, uite uscator rufe.

Lena de la cine e painea? Cine o face?

Eu iau ungureasca facuta de un anume Domn Molnar care are brutarie prin Harghita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

fetelor , si ce face statia de calcat ? ca eu n am priceput
ca presupun ca nu calca singura

ooka eu am un tuci de fonta vechi de cel putin 15 ani , e averea familiei
acum ceva timp am cumparat o craticioara cu capac , made in romania , am dat pe ea pana intr o 100 de lei
lipea in draci , am folosit o de vreo 2,3 ori , apoi am bagat o la masina de spalat vase si a ruginit ca naiba
deci presupun ca era de calitate f proasta
si cu ocazia asta , mi ai amintit ca acum vreo 2 ani am primit cadou un gratar (gril) de fonta pe care l am folosit atunci o singura data apoi l am pus bine
dar imi amintesc ca si asta lipea putin , si nu este nici chinezarie , nici romanesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Ooka, http://blog.vinpremium.ro/tag/painea-lui-stefan/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Jade, pai fonta cica se pregateste pentru gatit. Adicatelea, se unge bine cu ulei/unt si se arde bine vreo 15-30 min in cuptorul incins. Nu toate se spala la masina. Asta a mea de exemplu nu se spala. Daca rugineste nu inseamna ca e proasta, inseamna ca nu e intretinuta bine si oricum ar fi in nici un caz nu se arunca. Sunt pe net pasii de intretinere. Cu timpul, daca o folosesti corect cresti calitatea ei. Asa scrie pe net, va spun eu in citiva ani

Mergi la inceput