plata intretinerii la bloc

plata intretinerii la bloc | Autor: nikol24

Link direct la acest mesaj

Am o mare nedumerire.Cumnata mea a cumparat un apartament.Cum intretinerea la bloc vine retroactiv fostii proprietari refuza sa plateasca intretinere pe luna noiembrie si decembrie si spun ca in decembrie cand s a cumparat aparatamentul ei aveau datoriile la zi si ca ei nu mai platesc nimic.Pai aveau la zi pe luna octombrie dar in noiembrie au stat ei deci nu e normal sa plateasca ei.Cumnata mea o tine una si buna ca ea nu se tiganeste pentru 2 3 mil cat o fii la intretinere si mie mi se pare absurd
Exista vreo solutie pentru fostii proprietari sa i facem sa plateasca intretinera pe luna noiembrie?STiu ca poate e o intrebare copilareasca dar ma sacaie de aproape o saptamana si nu stiu pe cine sa intreb

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

La notar in momentul vanzarii-cumpararii apartamentului este absolut obligatorie o adeverinta de la asociatia de proprietari prin care se specifica ca vanzatorul numai are nicio datorie la intretinere. Asa ca cumnata ta nu are dreptate, atata timp cat la momentul cumpararii nu era specificata nicio datorie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Fondul de rulment, daca acesta era achitat, nu trebuie eliberat de catre administratie decat dupa achitarea datoriilor. Si daca datoriile nu se achita se compenseaza cu fondul atat cat ajunge.
Daca nu si nu si eu sunt de parere sa nu se tiganeasca pentru cateva milioane care vor acumula penalitati daca nu le achita nimeni, iar fostii proprietari se duc, dar cumnata ramane cu datoriile.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu, la momentul tranzac#355;iei apartamentul nu avea inregistrate debite deci sarcina platii cade pt noii proprietari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Asa am procedat noi, diferenta de intretinere (era achitata pana in noiembrie, ramasese de plata decembrie si ianuarie) s-a anulat cu fondul de rulment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Mie mi se pare aiurea ca, desi nu sta nimeni in apartamentul parintilor mei de cativa ani, la intretinere platesc femeia de serviciu si iluminatul pe scara.Din moment ce nu exista locatari care sa stea in apartament de 6 ani, cum sa platesc femeia de serviciu si faptul ca se aprinde becul pe scara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cheltuielile comune sunt suportate de proprietari in calitstea lor de proprietari nu daca locuiesc sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

SI eu m am gandit la fonul de rulment dar la intretinere i au spus ca sunt doar 70 de lei la fondul de rulment si nu acopera intretinerea.In fine asta e o sa plateasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikol24

SI eu m am gandit la fonul de rulment dar la intretinere i au spus ca sunt doar 70 de lei la fondul de rulment si nu acopera intretinerea.In fine asta e o sa plateasca



mi se pare foarte putin 70 Ron in fondul de rulment - eu stiam ca trebuie sa fie o suma egala cu cea mai mare intretinere din anul anterior. sau ma rog, daca 70 Ron a fost intretinerea maxima pe timp de iarna, au avut noroc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

din cate stiu eu, fondul de rulment inseamna niste banuti stransi la asociatie pt. viitoarele reparatii/imbunatatiri la spatiile comune ale blocului/scarii, nu vad ce legatura ar avea cu cea mai mare factura dintr-un an. fondul de rulment nu e o garantie a platii ulterioare a intretinerii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu - fondul de rulment este plati facturi curente (regie). Ce a scris mianna este corect.

Mergi la inceput