Nasterea la Arcadia - Iasi (44)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria-Cris

diamaria2 daca vorbesti despre ceea ce era mai demult un grup pentru alaptare, sau ceva de genul..eu una m-am ingrozit de ce am vazut pe acolo, asa ca spun "thanks, but NO thanks", raman pe DC pentru indicatii mult mai realiste si normale.



De curiozitate doar... ce ai vazut asa de speriat acolo??? chiar m-ai facut curioasa...eu nu vad decat un grup de mamici care vor binele copilasilor , un grup de mamici care cred in puterea laptelui matern...

Din pacate aici activitatea este foarte slaba....acum un an era activitate nu gluma...dar motivul e simplu...todleri nostri au crescut si nu ne mai lasa timp ptr DC, iar cu FB...de pe tf in timp ce ia o gura de titi vezi noutatile


PS.. chiar astept raspunsul tau Maria-cris

O zi frumoasa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Claudia, cred ca stiu la ce se refera Cris, e vorba de raspunsurile uneori prea categorice date pe acolo de experte in alptare... de genul "fa aia", "nu fa aia", de ce faci aia?"... si despre faptul ca daca incepi sa dai copilului lapte praf la un moment dat, esti catalogata indirect drept o mama iresponsabila (ma rog nu cred ca a folosit careva expresia asta, dar cam asa te simti). Din acelasi motiv am parasit eu insami grupul respectiv, desi, recunosc, la inceput imi placuse ideea si chiar as fi vrut sa ma implic in campanii de ale lor. Dar, cum am spus-o in repetate randuri si pe aici si prin alte parti, nu imi place modul asta categoric de a pune problema al celor care sunt luptatoare inversunate pro-alaptare. Adica, ok, alaptarea e sanatoasa, toata lumea stie, dar daca nu alaptam de acuma nu inseamna ca trebbuie sa ne punem cenusa in cap... Dar mai bine sa raspunda Cristina, ca stie ea mai bine de ce s-a speriat pe FB.

Fascinatie

Un an cat o clipa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

A...am vazut ceva bagaje prin poze pe FB... ati plecat deja in Franta?

Fascinatie

Un an cat o clipa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria-Cris spune:

Da, in mare parte m-a speriat atitudinea grupului (sa te fereasca Dumnezeu sa aduci vorba de lapte praf ca ai incurcat-o) si, concret, mesaje de tipul "fii serioasa, revino-ti, nu te prosti" folosite ca raspuns unor femei care poate chiar aveau o problema. In plus, mi-au ramas intiparite in minte doua chestii: un raspuns care sfatuia mamele sa alapteze 23 de ore din 24, daca trebuie si o fotografie cu un copil de gradinitia si un bebelus, tragand fiecare de cate un san la mamei. M-am gandit atunci ca mai lipsea si tatal din peisaj (care oricum probabil facea poza) si acea femeie putea fi denumita un obiect total.
Nu mi-o luat in nume de rau, e strict parerea mea, dar refuz sa accept, fie si tacit, transformarea, chiar si voluntara, a femeilor in obiecte de uz casnic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlynaB spune:

Buna fetelor!!!!!!!! Long long time..............
Am mai intrat asa din cand in cand sa va citesc.....si atat!!! Asa e, piticii nostrii ne rapesc tot timpul, nu mai pun si serviciul....
Felicitari noilor bebei veniti pe lume, noilor mamici care ni s-au alaturat, sarcini usoare buticilor care mai sunt..........
Noi am implinit de curand 2 anisori, veselie mare....imi era frica ca nu o sa vorbeasca, pfff nu-i tace guritza o secunda :)))
Imi e tare dor si mie de activitatea de odinioara, dar cine stie, poate au sa mai creasca puisorii si ne-or lasa mai mult timp si pt noi.
va pupacesc, multa sanatate si la cat mai multe vesti bune!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Salutare!!!

Aha , am inteles, na ce sa zic si eu acum, ramane la latitudinea fiecaruia sa ia de acolo informatia care ii este necesara, deh nu vad rostul sa vb de LP cand grupul se cheama Sprijin ptr alaptare .
Anyway... da eu sunt din aia care nu i-am dat lui bb pana la 6 luni decat titi, fara ceai, apa si alte minuni cu tot felul de tampanii, da eu sunt din aia care ii dau titi si acum la aproape 19 luni 24 din 24 si nu sunt un obiect casnic, merg la munca, invat, fac cursuri, mai nou am schimbat tara, ne adaptam....si da puiul meu mananca sanatos, nu a pus gura pe dulciuri pana in prezent,doar ce i-am oferit facut de mine, puiul meu nu a papat paine din comert, o singura data a luat de la cineva o felie de paine a papat o gurita si a facut chh...paine i-am facut de casa...acum suntem in reacomodare cu noi alimente si am calcat stramb putin, adica i-am dat pe drum, adica vreo 10 ore un borcanel cu papa ...iar aici nu am gasit inca carnita bio...dar azi gasesc cu siguranta ca merg la un biocoop...si eu personal am invatat f multe lucruri bune de pe acolo si chiar am ajutat o mamica din parc sa renunte la LP si sa alapteze...si chiar vb cu ea zilele trecute si-mi multumea pentru ajutor, iti dai seama ca m-am simtit minunat

Alyna
ce face strengaru ? e la cresa sau acasa cu bunica/bona(parca bunica imi aduc aminte eu )...ce repede trece timpul...acusi face si David 2 ani, mai asa prin toamna..

Meleise da am plecat..duminica avem 2 saptamani...deh in plin proces de amenajare/acomodare. Te rog daca stii alinturi in lb franceza sa-mi scrii si mie cateva :), deh tre sa vb cu bb in fr si la capitolul asta nu prea stiu mare lucru de cat vreo 2 -3 :(.
Merci anticipat.

Un bizou pentru toata lumea si sa auzim de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlynaB spune:

Clau, multa bafta....sa va acomodati cat mei repede :*
Puiul meu sta cu bunica si cu sotul,lucreaza amandoi o zi da , una nu...si fac cu randul.La anul am zis ca il dam la gradi.....acum sa vedem
Pupici la toata lumea

Mergi la inceput