Hartuirea psihologica la birou

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Nina, intra o luna in medical pentru depresie din cauza conditiilor de munca. Cand te intorci o sa fie ok.


Vicky, Printzesone and BB (22+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu are sens sa-ti pierzi energia si resursele personale pentru batalii inutile. Un job nu este numai prezenta la un loc de munca si banii primiti. Este sau ar trebui sa fie un complex de satisfactii incluse nicidecum de consum inutil. Jobul solicita el in sine chiar daca este in conditii normale. Iar viata omului se desfasoara si la job dar si acasa sau in mediu personal. In clipa in care apare un dezechilibru personal acesta trebuie reechilibrat.
Pentru ca un om dezechilibrat se distruge si duce la dezechilibru si pe cei din jurul sau fie ei colegi de serviciu sau familie, prieteni ceea ce nu este normal.
In contextul citit este un job fara viitor, dezechilibrat, bolnav relational si nu aduce nimic pozitiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Nina, intra o luna in medical pentru depresie din cauza conditiilor de munca. Cand te intorci o sa fie ok.


Hmmm.... n-as garanta ca asa va fi.
Nu stiu cum sta exact treaba in Franta, insa la nivel european companiile sunt acum la putere, nu angajatii. De unde ne permiteam sa refuzam posturi slab platite prin 2006-2007, din 2008 nu prea miscam "in front" de teama eventualelor represalii. Sunt vremuri de strans cureaua si inghitit fara comentarii toate capriciile sefilor....

In plus, in zilele noastre dezideratul care a ajuns sa obsedeze angajatii este "rezistent la stres". Ce-o fi insemnand asta, eu nu m-am lamurit niciodata, ca doar unul izbucneste in lacrimi la prima remarca acida si i se pare ca totusi a rezistat destoinic, pe cand altul nu se resimte in nici un fel, chiar daca e hartuit in mod constant la locul de munca.
Asadar un concediu medical de o luna pe motiv de depresie nu stiu daca ar suna bine in urechile angajatorului. Care angajator nu e tot una cu managerul care ii face zile fripte Ninei. Angajatorul ia nota ca angajatul X e depresiv si asta nu se uita usor (chiar daca nu e scris la dosar negru pe alb).
Iarasi.. nu stiu cum e in Franta, insa in NL, dupa 3 saptamani de concediu medical, angajatorul este obligat sa sesizeze divizia medicilor pentru medicina muncii. Ei iti fac dosar, investigheaza daca urmezi o schema de tratament, estimeaza probabilitatea intoarcerii in campul muncii, samd, samd.... Nu e o chestiune simpla. Dar poate in Franta se poate rezolva in alt mod.

Cat despre munca in alt departament al firmei... depinde foarte mult cat e de mare firma respectiva si cum e ea structurata (care sunt relatiile intre departamente).
Iti dau un exemplu: acum multi ani sotul meu a avut un conflict urat cu angajatorul (firma medie - 150 angajati); s-a ajuns la tribunal. Instanta i-a dat dreptate sotului meu, insa a recomandat ca relatia contractuala intre cele doua parti sa fie incetata imediat, din cauza frictiunilor deja existente. Adica ar fi putut sa ramana in firma, i se daduse dreptate, insa acest lucru nu mai era posibil la nivel faptic... Unde sa mai lucrezi impreuna cu oamenii care te-au acuzat pana mai ieri?
Asa ca sper ca firma in care lucrezi tu ori e una mare, ori are departamente de sine statatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaR spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu are sens sa-ti pierzi energia si resursele personale pentru batalii inutile. Un job nu este numai prezenta la un loc de munca si banii primiti. Este sau ar trebui sa fie un complex de satisfactii incluse nicidecum de consum inutil. Jobul solicita el in sine chiar daca este in conditii normale. Iar viata omului se desfasoara si la job dar si acasa sau in mediu personal. In clipa in care apare un dezechilibru personal acesta trebuie reechilibrat.
Pentru ca un om dezechilibrat se distruge si duce la dezechilibru si pe cei din jurul sau fie ei colegi de serviciu sau familie, prieteni ceea ce nu este normal.
In contextul citit este un job fara viitor, dezechilibrat, bolnav relational si nu aduce nimic pozitiv.



Ai mare dreptate.... chiar asta se intampla. Multumesc!



"Nimic nu e mai scump decat ce primesti gratis."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

coracora, deja in Franta diagnosticul este confidential. Apoi, daca dupa o nchestie nasoala, pleci in concediu, ei cam stiu de ce ai plecat, si pe de alta parte nu au chef sa se trezeasca cu "Drepturile Omului" ca esti prost tratat la munca .... mai ales acum cu toate sinuciderile de la France Telecom.


Vicky, Printzesone and BB (22+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Pai diagnosticul nu e trecut pe concediul medical,pe care ai obligatzia sa-l trimitzi in termen de 3 zile lucratoare angajatorului?

Oricum,ma indoiesc ca se poate ducea ea si cere o luna de concediu medical pe motiv de depresie.Oricit de intzelegator e medicul...fara o baza nu-tzi da mai mult de 3 zile de medical.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Andacos, in Franta nu e scris diagnosticul pe hartia ce o trimiti angajatorului, si mi se pare normal. Este scris pe foaia ce o trimiti la securitatea sociala, atat.
Depresia e boala grea, mai ales pe fond de hartuire. Primeste o luna sigur.

La inceputul sarcinii eram ff obo, ma sculam dupa 11 ore de somn obosita. In plus tot imi venea rau pe la lucru, astia chemau salvarea etc. Ei, intotdeauna doctorul m-a aintrebat care e atmosfera la lucru. Cred ca suspectau ca sunt prost tratata, fiind gravida ...



Vicky, Printzesone and BB (22+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Depresia e boala grea, mai ales pe fond de hartuire. Primeste o luna sigur.




Vicky, Printzesone and BB (22+)





Bineintzeles.Trebuie doar ca si medicul sa constate asta!(eu asta spuneam,ca medicalul nu sa da pe vorbe,medicul chiar trebuie sa ajunga la niste concluzii)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Sigur, dar totusi la depresie ... e cam pe vorbe. Daca se apuca sa pove ea tot, o sa fie ok, ca e clar ca nu e bine.


Vicky, Printzesone and BB (22+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Sigur, dar totusi la depresie ... e cam pe vorbe. Daca se apuca sa pove ea tot, o sa fie ok, ca e clar ca nu e bine.


Vicky, Printzesone and BB (22+)





Eu nu-s asa sigura,dar n-are rost sa continui divagatzia pe tema asta.

Ce voiam eu sa spun e ca eu n-am avut niciodata medical in Germania,asa ca tot ce-i posibil sa nu scrie acolo,insa telefonic trebuie anuntzat cind nu ajungi la munca si automat esti intrebat "ce ai?".

Dana

Mergi la inceput