Hartuirea psihologica la birou

Hartuirea psihologica la birou | Autor: NinaR

Link direct la acest mesaj

Ma simt hartuita psihologic la locul de munca. La inceput nu am inteles ce mi se intampla si chiar am crezut ca am o parte de vina. Sicanele dureaza de doua luni, am inceput sa am atacuri de panica si am fost spitalizata din aceasta cauza.
Seful meu a inceput prin a-mi spune ca postul pe care il ocup nu se mai justifica, atunci am cerut mai mult de lucru. In schimb a inceput sa tipe la mine, nu ma lasa sa ma apar, ma ridiculizeaza, imi spune ca am fost izolata de alti superiori (ceea ce nu este adevarat),ma discrediteaza, imi pune vorbe in gura.
Nu mai suport situatia, dar cum demonstrez ca ceea ce spun eu este adevarat? Ma gandeam sa inregistrez aceste discutii ca sa am dovezi. Legal ce pot sa fac?




"Nimic nu e mai scump decat ce primesti gratis."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Inregistreaza ,dar fara sa stie el.
Din pacate,nu vad ce ai putea face.Decat sa-ti cauti altceva.In ce domeniu lucrezi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui NinaR

Ma simt hartuita psihologic la locul de munca. La inceput nu am inteles ce mi se intampla si chiar am crezut ca am o parte de vina. Sicanele dureaza de doua luni, am inceput sa am atacuri de panica si am fost spitalizata din aceasta cauza.
Seful meu a inceput prin a-mi spune ca postul pe care il ocup nu se mai justifica, atunci am cerut mai mult de lucru. In schimb a inceput sa tipe la mine, nu ma lasa sa ma apar, ma ridiculizeaza, imi spune ca am fost izolata de alti superiori (ceea ce nu este adevarat),ma discrediteaza, imi pune vorbe in gura.
Nu mai suport situatia, dar cum demonstrez ca ceea ce spun eu este adevarat? Ma gandeam sa inregistrez aceste discutii ca sa am dovezi. Legal ce pot sa fac?




"Nimic nu e mai scump decat ce primesti gratis."


Daca exista sindicat in firma unde lucrezi, cel mai simple este sa ceri suportul lor. In caz ca nu exista, se recomanda urmatoarele:

1. Nu incerca sa te jusitfici la tot pasul
2. Incearca sa analizezi situatia obiectiv. De multe ori, hartuirea are ca scop reducerea de personal la locul de munca
3. Inceacrca sa identifici daca ai si tu un rol in situatia creata (de ex. depasirea competentei)
4. discutie amiabila cu seful - fara amenintari de orice fel.
5. discuta cu colegii/superiorul N+1 despre situatie
6. incearca sa iti gasesti aliati (evita sa vorbesti seful de rau)
7. incepe sa documentezi totul intr-un jurnal obiectiv (descriere de fapte, obiective cu data, loc, persoane prezente, etc)
8. Fa-ti o lista cu activitatile zilnice la locul de munca (pe cat posibil) incluzand chiar si activitatile "neimportante
"
9. incearca sa te detasezi de situatie si ia-ti in serios starea fizica
10. discuta cu superiorii si inceacra sa ajungi la un acord, pune termene limita pentru rezolvarea situatiilor.

Iti doresc succes si nu dispera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Nina, tu esti cea care cerea sfaturi despre interviul pentru un post superior. Inteleg ca toate candidatele au primit sansa de-a functiona pe-acea pozitie timp de 2 luni pentru a-si demonstra competentele.
Eu cred ca situatia de fata - hartuirea - are de-a face cu decizia conducerii de-a acorda o sansa tuturor candidatelor pe acel post. In opinia mea asta e o decizie proasta; starea tensionata se mentine timp de 8(!!) luni in care toate trebuie sa demonstrati ca sunteti capabile de-a face fata functiei respective.
Opinia mea sincera este ca seful tau prefera una din celelalte colege pe functia aceasta si-ti face sicane tocmai in perioada ta "de proba" pentru a te discredita definitiv in ochii celorlalti.
Daca as fi in locul tau m-as ingriji sa am probe impotriva lui (mailuri, martori de incredere, inregistrari) si m-as duce cu aceste probe la HR (departamentul Personal). Firma voastra nu are o persoana de incredere desemnata cu rezolvarea problemele delicate? In Olanda exista asa ceva (in firmele medii si mari) si se cheama "vertrouwenspersoon" (in traducere "persoana de incredere"); de obicei este un angajat mai vechi al companiei care, prin prisma pozitiei ocupate, cunoaste pe mai toata lumea si poate aproxima cu obiectivitate cam care e atmosfera de la locul (comun) de munca. Intereseaza-te daca aveti o asemenea persoana in firma.

Iti doresc succes si nervi de fier!

(Sincera sa fiu, in locul tau mi-as cauta in paralel si alt loc de munca; daca individul care te discrediteaza in asemenea mod este sus in ierarhia manageriala... e greu sa scapi de stigmatul pe care e ocupat sa ti-l "procure"... )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaR spune:

Multumesc pentru sfaturi.

Coracora, Martori si persoane de incredere - exclus, nu exista asa ceva, nimeni nu se baga. Da, eu sunt persoana despre care povestesti; de aici mi se trage toata nenorocirea. Am aflat (am si dovezi) ca a dat acel interviu cu noi ca sa se acopere ca ne-a dat o sansa, dar pe acel post va veni o persoana de la alt departament. Persoana respectiva poate sa vina din luna octombrie, pana atunci trebuia sa acopere postul cu cineva si ne-a manipulat pe noi. Eu am aflat despre ce este vorba si i-am spus ca nu particip la aceasta mascarada ca in final sa vina X (i-am spus si numele)si sa fie instalata direct. De aici a inceput cosmarul meu.

Miriluta, Am fost la departamentul de resurse umane si am cerut alt loc de munca in cadrul institutiei, am povestit sicanele cu care ma confrunt, dar in loc sa fiu ajutata mai rau a fost. Seful de la resurse umane l-a sunat pe seful meu, i-a spus ce nemultumire am si a luat foc cand a aflat ce am facut. De atunci inregistrez orice discutie la care sunt invitata (el nu stie).

Eumada, caut alt loc de munca in cadrul altui departament.


In mare....cam asa stau lucrurile. Am stat acasa doua saptamani si mi-am pus gandurile in ordine, m-am pregatit psihic pentru mai multe situatii, sper sa mai rezist.

"Nimic nu e mai scump decat ce primesti gratis."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui NinaR

Multumesc pentru sfaturi.

Coracora, Martori si persoane de incredere - exclus, nu exista asa ceva, nimeni nu se baga. Da, eu sunt persoana despre care povestesti; de aici mi se trage toata nenorocirea. Am aflat (am si dovezi) ca a dat acel interviu cu noi ca sa se acopere ca ne-a dat o sansa, dar pe acel post va veni o persoana de la alt departament. Persoana respectiva poate sa vina din luna octombrie, pana atunci trebuia sa acopere postul cu cineva si ne-a manipulat pe noi. Eu am aflat despre ce este vorba si i-am spus ca nu particip la aceasta mascarada ca in final sa vina X (i-am spus si numele)si sa fie instalata direct. De aici a inceput cosmarul meu.

Miriluta, Am fost la departamentul de resurse umane si am cerut alt loc de munca in cadrul institutiei, am povestit sicanele cu care ma confrunt, dar in loc sa fiu ajutata mai rau a fost. Seful de la resurse umane l-a sunat pe seful meu, i-a spus ce nemultumire am si a luat foc cand a aflat ce am facut. De atunci inregistrez orice discutie la care sunt invitata (el nu stie).

Eumada, caut alt loc de munca in cadrul altui departament.


In mare....cam asa stau lucrurile. Am stat acasa doua saptamani si mi-am pus gandurile in ordine, m-am pregatit psihic pentru mai multe situatii, sper sa mai rezist.

"Nimic nu e mai scump decat ce primesti gratis."


sindicat nu exista? mergand la resurse umane de fapt te-ai cam bagat in gura lupului mai ales ca ai ales sa le spui de ce anume vrei alt post si se prea poate ca nici alti sefi de departamente sa nu te vrea din cauza asta si din cauza manipularilor sefului actual...

seful asta e sef pe viata?!!! nu de alta dar poate il poti tine in sah pana va fi schimbat ... incearca o discutie cu medicul de familie, explica-i in ce situatie esti si poate gasiti o solutie (am o cunostinta in suedia, avea o situatie stresanta la serviciu, ea trebuia sa certifice aplicarea unor proceduri ...dar seful ei ii cerea sa o faca pe "ne ve" si ulterior aplicarii procedurilor, cum era vorba de niste vieti omenesti la mijloc ea s-a luptat sa-si impuna punctul de vedere si anume sa ceara sa-i fie prezentate procedurile pentru certificare inainte de aplicare...asta i-a adus ploaie de insulte si amenintari, s-a incercat o mediere prin sindicat dar nu s-a rezolvat nimic, sefa nu putea fi data afara, ea nu tot cu bube in cap zi de zi... s-a scos cu certificate medicale...dar ea stia ca sefa va trebui sa predea stafeta la un anumit termen...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaR spune:

Nadaflorilor, nu va ramane sef pe viata. Sa vad ce se mai intampla depa sarbatori, momentan las lucrurile sa curga de la sine. In noul an poate revine la sentimente mai bune, oricum intentionez sa plec, deja am mai multe promisiuni.



"Nimic nu e mai scump decat ce primesti gratis."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Sunt curioasa ce sfat ti-ar da Marius...

Bafta multa,dar nu-ti da demisia pana nu esti angajata in alta parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Alt job. Batalie pierduta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Nina, eu te-as sfatui sa iti cauti un alt loc de munca. A fost o greseala ca ai vorbit cu HR inainte sa clarifici situatia cu seful tau. HR-ul nu e reprezentantul angajatilor in companie ci se ocupa de angajati in numele companiei si deci nu e locul portrivit unde sa te duci sa iti reclami seful. Asa cum a spus si Cora, si in Germania exista proceduri speciale pentru cazurile de hartuire si o persoana desemnata care se ocupa de asta (nu din HR). Poti incerca sa te muti la alt departament (daca ai iesit din perioada de proba) cred insa ca e greu sa mai castigi increderea altui sef in companie - esti o potentiala "troublemaker"

In Franta insa angajatii sunt mai protejati decat in Germania. Daca esti in Franta - du-te si vorbeste cu cei de la sindicat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Citat:
citat din mesajul lui NinaR
a dat acel interviu cu noi ca sa se acopere ca ne-a dat o sansa, dar pe acel post va veni o persoana de la alt departament. Persoana respectiva poate sa vina din luna octombrie, pana atunci trebuia sa acopere postul cu cineva si ne-a manipulat pe noi. Eu am aflat despre ce este vorba si i-am spus ca nu particip la aceasta mascarada ca in final sa vina X (i-am spus si numele)si sa fie instalata direct.



eu as fi luat-o ca pe o provocare si as fi facut ce as fi stiut mai bine in cele doua luni de proba.
pana in octombrie mai e mult, nu se stie ce se poate intampla.
iar un exercitiu nu are ce sa strice.
dar e consumata situatia inteleg.

Mergi la inceput