Delfinasi jucausi de iulie-august (97)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:


La multi ani Bamboletta, mamica frumoasa!!! sa fii sanatoasa, iubita si sa ai langa tine mereu pe cei dragi sufletului tau!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

va fosrte salut si eu

Am avut o zi nebuna! Sunt stoarsa de energie si in curand fetele o sa ma ia de noua. Uf! :(

paula, felicitari pentru putulica! Poate al3lea iese fetita?

bumble, o sa fie greu, mai ales la inceput. Dar meritai un post mai bun unde sa fi tratata asa cum trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui paula_m

Chiar ma lasati singura? Nu-i nimic, atunci va fi un fel de jurnal
A fost Ana dupa el, si i-a zis educatoarea ca a plans cam mult si la sfarsit a spus "La revedere, maine nu mai venim"

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010 si 13+
Am implinit doi anisori!!!

poze


inca o aveti pe Ana? am uitat sa te mai intreb cum e povestea cu ea
pe mine m-a impresionat Raul,poate sunt eu mai sensibila

felicitari si aici pentru bebele baietel

Alinama bucur mult pentru tine si sper ca de data asta sa te integrezi in noul colectiv iar jobul sa iti aduca satisfactii pe masura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

O mai avem Oana, nu ma pot ambitiona sa caut alta, poate cand intru in concediu cu bb2, o sa am mai mult timp si o sa pot sa stau si acasa cu bona noua, daca gasesc.
Mie imi place Ana, doar ca de 2 ori pe an o apuca nebuniile si pleaca, nu-mi cad bine anunturile, atunci ma agit, apoi se potolesc apele!!

Ce sa zic, e trist si Raul si situatia in sine, dar tot tb sa se obisnuiasca in colectivitate. Si chiar cred, ca , cu cat e mai mare, cu atat va fi mai greu. Alaltaieri, cand am ajuns acasa, era umflat la ochi, cred ca de plans...si ieri cand si-a dat seama ca nu merge la cresa, a fost tare vesel.
Azi dimineata, a acceptat de buna voie si nesilit de nimeni sa mearga la cresa, dar a zis Cosmin ca a plans!!!
Nu mai dau inapoi, ca oricum am ametit copilul de cap, cu atatea pauze!!!

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010 si 13+
Am implinit doi anisori!!!

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Multumesc, fete dragi!

Paula, stiu ca ma repet, la Vic primele 3 saptamani au fost aiurea.
Primele 2 zile i-au placut, din a 3-a nici nu vroia sa stea la imbracat dimineata. Ii spuneam in fiecare zi ca a doua zi merge la gradi, dar dimineata nu ii mai raspundeam, desi intreba.. Daca auzea de gradi nu ma mai intelegeam cu el, asa ca ii spuneam ca mami si tati la serviciul lor, Victor la serviciul lui.
Dupa astea 3 saptamani nu numai ca a acceptat, nu a fost o resemnare, chiar i-a placut!
Eu m-am tot gandit ca una din educatoare e mai vocala. Acasa nu mai face nimeni impresie in fata lui, nu-l intimidam, dar la gradi trebuie sa mai si asculte si nu mai poate face totul de capul lui.
Eu de asta cred ca i-a fost mai greu lui Vic, ca de altfel nu a fost deloc incantat nici cand am inceput munca si mergea la buni, nici atunci nu statea la imbracat, facea ca toate animalele cand intram in scara la ea, si nici nu se pune problema de afectiunea pe care o primea acolo.
Schimbari, nici noi astia mari nu cochetam grozav cu schimbarile, nici piticii.
Pot subrscie la ceva, cred ca e din ce in ce mai greu pe masura ce trece timpul. Evident, sunt extrem de subiectiva, toate le spun dupa cum il vad eu pe Vichisor, dar na, ochi am doar pt el acum.

Eu am oprit tratamentul cu progesteron, branca ursului, ce mai luam eu si mi-a venit in z21, cred ca m-am dereglat hormonal, dar nu stiu daca e cazul sa fac ceva, ca nu as mai vrea tratament hormonal pana cand vom incepe iar munca pentru bb2..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

m-am grabit cand am postat mai devreme dar am tinut sa revin si sa va spun DA, mi-ar placea sa scriem din nou aici
FBul e minunat dar aici parca altfel se patreaza tot ce scriem...nu stiu parca tot aici ma simt "acasa"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

paula,
iarta-ma c aintervin,dar la noi,strumf a facut o criza anxioasa oribila generata de frica de abandon,
pur si simplu a urlat ,a vomitat voluntar si nu a mai vrut la mine in brate. cum ma vedea urla:tot pleci,de ce ai mai venit?ma lasi la doamna cea rea?urlete in somn.

am renuntat definitiv.

nu te ambitiona.nu toiti copii sunt la fel.raul poate ar enevoie de afectiune mai mare,asa cum si strumf are.unii s eintegreaza la un an,altii la 2 ,altii la 4.

se simte cumva abandonat ,poate ca a aflat si de bb2?nu stiu,cert e ca nu e ok.pt el e o trauma.

cel mai important e sa iti fie copilul fericit si nu sa mergi pe principiul:a lui X a plans 3 luni, mai e in grupa o fetita c eplange de o jumatate d ean.
aceia nu-s ai tai si nu stii cum vor evolua emotional.

e o fata car emi-i f draga la celalalta odisee,la care cresa a facut un dezastru de-l repara si acum cu terapie,in timp ce la ceilalati 2 strumfi reactia a fost opusa,d emar ebucurie.

scuze ca m-am intins.deci, nu ii compara reactiile si capacitatea de integrare cu a altora.
el sa fie fericit!
nu e nici mai prejos decat altii si nici mai greu integrabil,este doar el, unic,irepetabil,cu siguranta perfect,ca e puiul tau!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

histamnia, gresesc eu oare, sau tu spuneai ca al tau baiat era fericit cu copii mai mari la gradi? acum spui ca nu mai vrea la gradi? poate ca starile lui sunt legate si de turele repetate de tratamente medicale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Nicoleta, eu sper sa nu ajungem acolo, totusi. Nu urla in somn, nu e suparat cand ne vedem, doar dimineata cand pleaca
Eu as fi fost socata daca nu ar fi fost reactia asta, care mi se pare normala, dar totusi dureroasa.
A fost si greseala mea, ca nu l-am dus la cresa regulat, dar sper sa fie totul bine, de acum inainte.
Cum e Sebi? Acum nu merge nicaieri? Sta cu tatal tau acasa?

Alina, tu cand incepi? Multa bafta la noul job!! O sa fie super obositor, stresant, dar cred ca o sa-ti placa!!
Si eu eram cu ciclul super dereglat din iunie!!! Am si fost la ginecolog din cauza asta, dar mi-a zis ca tb sa fie ciclu sub 20 de zile mai multe luni la rand , si doar atunci facem analize. Eu mi-am facut papanicolau atinci , dar a iesit bine. Am avut ciclu cam de 21-24 de zile incepand cu luna iunie si ultimul ciclu a fost de 24 de zile.

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010 si 13+
Am implinit doi anisori!!!

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

paula, reactia lui Raul e una absolut normala, e departe de a-ti face mari griji, ca e doar suparat si nu face crize din asta. mie educatoarele mi-au spus in primele zile ca sunt copii care plang pana vomita, ca urla, se trantesc pe jos... asta in primele zile! apoi sunt ca acasa acolo toti. Isa, dupa vacanta de 2 sapt, a marait in prima dimineata cand si-a dat seama unde o duce tati... a doua dimineata a plans de cand s-a trezit si am inceput s-o imbrac. azi (a treia dimi) a fost calma. maine sigur va spune ca merge la copii sa se joace

nico, eu credeam ca ii place la gradi lui Sebi... in fine. inafara de asta, i-ai dat paulei un sfat gresit si total inafara spiritului acestui forum . noi suntem aici tocmai pentru a ne impartasi experientele si a invata din ele, a lua din ele ce se potriveste in cazul fiecareia. clar, nu toate reactiile lui Raul vor fi si ale Isei sau ale lui Vichisor sau ale lui Sebi, dar macar batem si noi din gura aici, daca n-avem alta treaba

PS: da, aici e casa noastra. dar criza de timp ne joaca feste si deseori pe fb e mai util si mai rapid... oricum, suntem si aici, cel putin eu sunt la zi cu cititul

Mergi la inceput