Anvelopele de iarna

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Citat:
citat din mesajul lui marius

Eu


Am intrebat cati nu cine de tine stiam ca porti cauciucuri de iarna.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Stiai? de unde?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Cred ca putini. Cei responsabili care stiau pentru ce sunt aceste anvelope.
Restul injura printre dinti autoritatile ca.....nu li se pare corect


Autoritatile din Romania iau decizii jalnice, demne de dispretul oricarui cetatean cu capul pe umeri. Se arunca la amenzi de 25 de milioane (!!) dar cand e vorba de folosit banii publici (cotizati de cetateni!!) sa curete drumurile la fel de publice, dau din umeri...!
E mai usor de dat amenzi astronomice unei populatii care castiga mizer, nu?
Daca vrei sa implementezi o lege, trebuie sa creezi conditiile aplicarii si respectarii ei de catre cetateni. In cazul de fata mi s-ar parea firesc sa controlezi masinile de anvelope la iesirea din orase, nu prin cartierele in care rulezi cu 30 de km / ora, ca altfel nu se poate. Si, in caz de contraventie, sa dai amenzi normale, nu echivalentul a cate salarii medii pe economie...?!
Dar ce sa facem, asta e Romania.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Pai eu zic ca exact asta e scopul acetsor amenzi foarte mari-respectarea legilor!(25 mil vechi?,sau cam cit e in euro?)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

In Germanika a devenit obligatoriu sa ai cauciucuri de iarna abia de anul asta, pana acum era doar o recomandare. Tot de anul asta, asigurarile au dreptul sa nu mai plateasca daunele daca accidentul e cauzat de lipsa anvelopelor corespunzatoare.
Un set de anvelope bune de iarna m-au costat 460€ (anvelopele le-am cumparat eu si cei de la Service doar le-au montat). Anvelopele ma tin cam 3ani, deci vorbim de ca. 150€/an pentru siguranta mea si a familiei mele...nu conteaza cat de mare e amenda. In plus, eu am patit-o chiar si in oras (cine cunoaste Hamburgul stie ca aici ninge rar) sa derapez la un viraj pe o bucata de gheata si avand 30kmh. Am avut noroc ca nu era nimeni pe trecerea de pietoni si nu venea nici o masina din stanga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

25 de milioane sunt cam 600 de euro.

Pai daca scopul amenzilor mari e respectarea legilor, atunci de ce aplica Germania amenzi atat de mici (vezi postarea Mirilutei de pe prima pagina)? Autoritatile nemtesti nu iau suficient de in serios problematica anvelopelor de iarna?
Deci unui neamt care castiga in medie cam cat... 1800 de euro net sa tot fie... ii imputi 40 de euro daca il prinzi fara vestitele anvelope iar unui roman care castiga in medie 400 de euro net ii dai 600 de euro amenda pentru aceeasi contraventie...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Mersi!

Ramin la ce am spus,amenzile sunt facute exact pentru a respecta legea.

Iar respectarea legii e cam o mare problema in Romania,nu potzi compara la capitolul asta cu Germania.

Noi punem de pe la sfirsitul lui noiembrie cauciucuri d eiarna si nu de acum ,ci de 10 ani d ecind sunt eu in Germania.(nu pot spune nimic despre perioada de dinainte).Noi stam si pe "virful dealului"printre serpentine...chiar nu ne punem viatza in joc pentru citeva sute de euro!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Cora, la amenzile pe care le- am mentionat eu se adauga cate un punct penalizare. La 8 puncte penalizare adunate pe o perioada de 5 ani, ramai fara permis de conducere. Pentru un neamt asta echivaleaza cu o catastrofa pentru ca un nou permis piate fi obtinut dupa minim 6 luni si costa cateva mii de euro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Cora, la amenzile pe care le- am mentionat eu se adauga cate un punct penalizare. La 8 puncte penalizare adunate pe o perioada de 5 ani, ramai fara permis de conducere. Pentru un neamt asta echivaleaza cu o catastrofa pentru ca un nou permis piate fi obtinut dupa minim 6 luni si costa cateva mii de euro.

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)


Pe linga asta,daca ai facut un accident te costa asigurarea de te rupe!

Deci cumulate toate,iesi mult mai scump deict o amenda in Romania!

editez s aspun ca d efapt valoarea amenzii nu are nimic de-a face cu... Romania.ADAC(echivalentul ACR-uli romanesc)publica periodic valoare amenzilor pentru diferite infractzionalitazi rutiere...iar Romania e deprte d ea fi pe primul loc ca si valoare a contraventziei.



Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Cora, sa inteleg ca tu ai plati cu drag amenda, dar sa fie mai mica?
Inteleg ca esti suparata pe autoritati, dar daca privesti din celalalt unghi, al sigurantei, poate iti mai trece supararea.

Cred ca romanul trebuie responsabilizat, si e de munca mai mult decat la nemti. Ei se responsabilizeaza mai repede.
Tu te-ai uitat vreodata cu atentie la masinile care ruleaza in Ro? Ai vazut ce cauciucuri au? La multe dintre ele nu se mai cunoaste profilul. Cum poti responsabiliza un asemenea om, daca de vorba buna nu pricepe si daca siguranta la volan ii este o maaare necunoscuta? Ii dai amenzi care sa-l usture.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora
In cazul de fata mi s-ar parea firesc sa controlezi masinile de anvelope la iesirea din orase, nu prin cartierele in care rulezi cu 30 de km / ora, ca altfel nu se poate.


ba se poate. eu am o portiune in care merg cu ... nu spun cat, ca-mi sariti in cap, dar mult peste viteza legala, si merg asa fie iarna, fie vara, fiindca nu exista blocuri/treceri de pietoni/trotuare, deci nu risc sa-mi apara nimic neprevazut in fata. e drept, e doar o portiune intre doua semafoare, pe strada curatata (de onor primaria bucuresti, ca si eu, si respectiva portiune de strada, suntem in minunatul sector nedeszapezit ). si-n rest merg totusi cu mai mult de 30 (da, inteleg ca a fost o figura de stil de dragul argumentatiei, da' exact asta-i chestia, ca figura de stil nu-i valabila).

si da, strazile mari sunt la negru, cum se spune, dar strazile mici nu. si sincer, mie nu mi-ar face placere sa patineze vreo masina in fata mea si sa nu mai poata pleca din motive de lipsa de chef sa-si puna cauciucuri de iarna, chit ca circula cu ea doar 10 minute, nu 10 zile. asta pentru ca m-ar obliga sa merg in marsarier pe o strada nu tocmai curatata, ca de intors nu poti intoarce. si asta-i varianta optimista in care fiarele nu s-au atins, la fel de bine poate derapa si sa se opreasca in masina mea care ruleaza sau doar e parcata cuminte la locul ei.

Mergi la inceput