Anvelopele de iarna

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

vorbim despre ceva concret cum e legea sau despre daca si cu parca? Amenda primesti nu daca sunt temperaturi negative ci daca drumul e acoperit de zapada, gheata sau polei.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Avem de-a face cu o formulare nefericita?

Degeaba despicam firul in paispe. Ideea e ca iarna e frig, ninge, ingheata. Poate nu toata iarna. Dar vreau sa-l vad pe ala care isi schimba cauciucurile de cateva ori in ...3 luni, in functie de polei, zapada sau inghet.

Eu cred ca trebuie sa intelegem de ce avem nevoie de anvelope de iarna. Si avem nevoie de ele pentru siguranta, la temperaturi incepand de la plus 7grade in jos. Nu pentru ca altfel luam amenda! Nu asta ar trebui sa fie argumentul suprem.
La 0 grade cauciucurile de vara nu mai sunt sigure, fie ca e zapada, fie ca nu e.

Marius, tu te intrebi cine isi asuma riscul sa circule iarna cu anvelope de vara? Glumesti?
Si nu vorbim de riscul de a primi amenda, nu. Asta e partea trista.

Sunt oameni care isi plimba copiii cu masina, fara centura de siguranta, fara scaun special, ba chiar bagati in portbagaj! Si noi vorbim de fineturi din astea gen anvelope de iarna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

LadyJ, eu am o masina in Romania. Folosesc masina aia 20 de zile pe an, din care 10 zile pe timp de iarna. Cand ninge sau e polei, masina nu iese din garaj - e regula. In rest o folosesc exclusiv in oras, nu ies in afara lui; merg doar la cumparaturi ca nu prea-mi vine sa car baxuri de apa cu autobuzul.
Mie regula asta cu anvelopele de iarna mi se pare tampita, ar trebui sa existe exceptii. Iata, eu nu ies cu ea din oras... iar in oras nu e zapada si se circula oricum cu maxim 50 km / ora.... de ce trebuie sa investesc eu zeci de milioane de lei pentru cele 10 zile de iarna cand ma folosesc de masina..?
Inteleg ca nu numai zapada reprezinta o problema, ci si tempraturile scazute, insa la viteza cu care se circula intr-un oras aglomerat... sunt riscurile atat de mari incat sa-i obligi pe toti cetatenii sa-si cumpere anvelope de iarna?
Iar amenzile sunt mizerabile, adica nemtii stiu sa dozeze amenzile cum trebuie, insa romanii...nuuu... trebuie sa puna amenzi de 3 triliarde de lei din prima!! Si, cu toate astea, in Romania mor incomparabil mai multi oameni pe sosele decat in Germania. Care Germanie nici macar limita de viteza nu are pe autostrada... la noi te pandeste politaiul in boscheti..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

coracora ,bineintzeles ca investitzia in cazul tau este nerentabila,daca folosesti masina doar 10 zile.

Nici nu mi-as bate capul in cazul asta,as cara baxurile alea cu taxiul care oricum are pretzuri derizorii in Romania.

Despre lege nu comentez,mie mi se pare normal sa ai cauciucuri de iarna,cred ca sunt multzi care efectiv nu cunosc diferentza(practic vorbesc )dintre cauciucurile de iarna si alea de vara,iar atitea comentarii...nu-si au rostul.

Vrei sa circuli iarna,pui cauciucuri si gata.Nu vrei,tzii masina in garaj si iar e ok,abia e mediul protejat!

Partea a doua a mesajului meu nu se adreseaza cuiva anume,e o constatare a mea privitor la aplicare unei legi.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Cora, da, in Romania mor multi oameni in accidente de masina. De ce? Pentru ca romanul nu are cultura responsabilitatii. Romanul isi duce masina la verificat(e doar un exemplu) pentru ca e obligat, ca sa nu ia amenda, nu pentru ca se gandeste la siguranta familiei lui, cu atat mai putin la siguranta partenerilor din trafic.


Romanul isi tine copilul intre scaunele masinii, invatandu-l sa se lase jos daca vede politia. Ca, vorba aia, merg doar prin sat putin asa, duminica. Romanul nu poarta centura ca-l incomodeaza la condus Si tot asa.

Generalizarea e cu intentie si o folosesc pentru a sublinia niste lucruri, sigur ca nu-s toti romanii asa .

Legat de exceptii, pai cum ar putea verifica omul legii ca tu folosesti masina doar 10 zile iarna? Nu se poate.
Iar temperatura si fizica nu tin cont de cate zile mergi tu cu masina.

Sfatul meu este sa folosesti un taxi cand mergi la cumparaturi. Inteleg ca ai nevoie rar, e pacat sa risti o amenda sau mai rau,din cauza unor cauciucuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Eu sunt curioasa cati romani puneau cauciucuri de iarna pana anul trecut cand a devenit obligatoriu

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Eu sunt curioasa cati romani puneau cauciucuri de iarna pana anul trecut cand a devenit obligatoriu

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


Tu pui problema de parca obligativitatea cauciucurilor de iarna,e o metoda de a mai scoate bani din buzunarele cetazenilor.

Dar daca tu preferi sa vezi doar asa...e dreptul tau!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Eu


Am intrebat cati nu cine de tine stiam ca porti cauciucuri de iarna.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Eu sunt curioasa cati romani puneau cauciucuri de iarna pana anul trecut cand a devenit obligatoriu

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


Cred ca putini. Cei responsabili care stiau pentru ce sunt aceste anvelope.
Restul injura printre dinti autoritatile ca.....nu li se pare corect

Mergi la inceput