Ore de liniste + drepturile copilului

Ore de liniste + drepturile copilului | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj

Buna ziua, as vrea sa va rog daca ma puteti ajuta si daca exista o lege referitoare la linistea publica (de genul de la orele 22,00 pana la 06,00?) sa pot sa mi scot la imprimanta si daca aveti paragraf din constituie, lege, ce o fi in care e scris ca toti copiii se nasc cu drepturi egale (in Romania ma refer).

Multumesc frumos !

De asemenea, daca aveti idee, unde se poate face reclamatie pt galagia dupa orele 22,00 si cum trebuie sa arate.

Multumesc frumos pt orice ajutor.

____________________________________________________

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_____________________________________________________

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Buna,

Despre drepturile copilului eu stiu ca scrie si in Codul Familiei (imi amintesc de la cununia civila ca ne-a citit atunci ofiterul si cate ceva legat de copiii) deci vezi poate te ajuta linkul acesta: www.dreptonline.ro/legislatie/codul_familiei.php" target="_blank">http://www.dreptonline.ro/legislatie/codul_familiei.php

25+ Anna Karina
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

este vorba despre legea 61/1991, art.3, pct 25 si 26.

http://www.lege-online.ro/lr-LEGE-61-1991-(125693).html

reclamatia o faci in scris la circa de politie de care apartii cu domiciliul, ceri nr de inregistrare si astepti rezolvarea situatiei.
eu asa am procedat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu prea am inteles ce anume doresti cu partea cu copiii poate detaliezi un pic
Pentru partea cu linistea este lege din 1991 Legea 61 mai exact am gasit si pe net:

http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=11643

Pentru nerespectarea prevederilor se suna la Politie dar exista politistul de proximitate cel care raspunde de zona in care locuiesti. Oricum se suna la Politie si se poate face plangere.
In cazul in care plangerea se dovedeste ca fiind fondata contravenientul este somat verbal apoi se aplica direct amenzi contraventionale care sunt destul de usturatoare din cate stiu depasesc 1.000 lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

As vrea sa mi anunt vecinii care stau la etajul 8 ca al meu copil are aceleasi drepturi legale ca al lor: sa poata dormi !!!
Indiferent ca el e cine e, mi-e scarba si lehamite.
La protectia copilului nu m-am gandit inca, dar ma tot intreb dc un copil de 6 ani canta dimineata la orele 03,00 karaoke sau alearga precum un cal noptile prin apartament, in timp ce al meu ar dormi.

Ma scuzati, sunt atat de scarbita incat poate scriu aiurea.



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Va multumesc frumos pentru raspunsuri, as vrea sa afisez jos la palier cele doua paragrafe
Pentru ca nu vreau razboi, vreau respect.



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asociatia de proprietari prin administrator are obligatia sa afiseze orele de liniste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

As vrea eu sa afisez cu caractare de 28, sa i scoata ochii, poate l va lovi in bunul simt. Poate, eu mai sper. Exact pt ca stiu despre cine e vb si pt ca va trebui sa convietuim cativa ani inca.



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

care sunt totusi orele de liniste la bloc? la noi e afisat de la 7 la 21 si de la 13 la 17, mi se pare cam mare intervalul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ma mut la voi in bloc :D Se respecta orarul ? :D
la noi e 22-06 si 14-16 :-)
ma doare intervalul dupa 22 ... inca ma doare crunt :(


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena


U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Aveam niste vecini tare galagiosi si petrecareti. Le placea indeosebi sa se veseleasca noaptea cu chiuituri. Li s-a facut reclamatie la politie de cateva ori. Prima oara, li s-a pus in vedere sa nu mai faca galagie, a II a oara, au primit amenda. S-au potolit.

Este lege data ca dupa ora 22 nu se face galagie.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput