despre cadouri...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mie mi se pare un cadou foarte frumos. Si eu sunt tot ca si vecinii tai, daca cineva are ziua in august si in ianuarie imi arata ceva ce ii place, primeste cadoul cu proxima ocazie, ca e ceva ce stiu ca i-a placut si cu siguranta nu se astepta la asta.

Probabil le.ai vorbit tu de florile tale sau ai fost incantata de lalaleaua aia si ei s-au gandit ca ar fi frumos sa ai o amintire de atunci.

Si cand colo tu si sotul faceti misto d evecini si ii faceti obsedati si voyeuri.
Eu sincera sa fiu m-as enerva sa stiu ca am vrut sa fac un gest frumos si dupa aia sunt luata la mistouri si in bataie de joc. Asta in ideea ca mistoul este gratuit, pe un gest facut poate cu mai multa considerenta fata de dorintele tale decat un pulover cumparat de vecinii de peste drum. :))


De ziua mea cand am implinit 18 ani am primit de la 2 prieteni (cuplu),,, o vaza de ceramica de vreo 10 cm inaltime, veche de cand lumea si pamantul (exagerare, ca macar daca era asa valora nu stiu cat), carenu arata absolut deloc bine, zici ca era gasita in vitrina prafuita de la strabunica bunicii, cu o floarea soarelui artificiala in ea.
Eeeeeee? Ia sa vad cum bateti asta.
In general nu critic ce cadouri primesc, pt ca nu toti oamenii se pricep la asta, dar in locul unui asemenea cadou facut in dorul lelii preferam sa imi dea pereche de tanga (ca tot colectionam atunci) frumos impachetati sau o poza cu laleaua lui Michelle
Sau o ruda care absolut tot timpul mi-a facut cadouri doar articole de imbracaminte care ii plac ei si pe care eu nu aveam unde, cum si de ce sa le port.
Daca vine o pers. cu un palton rosu si in curand e ziua ei, ii cumpar ceva care sa se potriveasca, cu acea culoare daca sunt in pana de idei. Ei, am primit intr-un an o camasa strech din ceva ca si polyesterul pur, aurie, cu print de leopard auriu, si cu o ravata din ... latex sau ce o fi, aurie. Un articol cumparat de la magazinele de produse la 10 4-10 lei bucata. Si nu am nici o problema, ca si eu am cumparat chestii faine de acolo, dar asta era efectiv oribila, nici la manelisti nu am vazut asa ceva. MOtivatia a fost ca si la alt cadou ' asta e culoarea mea preferata, nu stiu daca tu poti'.

Si e vorba de pers care aveau bani destui (cand spun destui vreau sa spun multi).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Xio, noi cand facem misto despre cadou , facem misto intre noi(eu cu sotul) chiar nu mi-as permite sa critic buna intentie...ca pana la urma, urmei...asa o consider.

noi intre vecini/prieteni nu ne facem cadouri articole de imbracaminte, cel mult o sticla de ceva, o floare artificiala sau naturala, de craciun mai dam cate o cana mare de cafea... sau ceva dulce.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Imi place subiectul.
Michelle, cadoul pe care le-ai primit e foarte fain.
Abia acum am citit ce a scris Danuka si masina ei de cusut. Cosea bine totusi ?
In orice caz, eu as fi frecat-o cu spirt in prealabil si as fi incercat-o. Primul proiect (creatie) ar fi fost pentro "socrela" : o fusta de stamba cu elastic in talie, un sort, ceva.

Acum si cadourile astea e in functe de cultura si de tara. O prietena rusoaica imi face cadou chiloti si nu ma supar (si mie si sotului). Ea nu cheltuie bani pe flori-bomboane-atentii, doar chestii practice.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Mik masina de cusut functiona
Nu era in stare impecabila dar mi-a prins Bine la nevoie
Singura problema era ca placa de baza avea o parte detasabila
Iar acea parte lipsea . Fara acel component era Mai usor sa cosi maneci , mansete pantaloni etc dar la incheiat doi spati de exemplu era Mai dificil pentru ca nu aveam acea parte din placa de baza care sustine materialul
Soacrei mele nu I-am cusut nimic dar nu pentru ca n-am vrut eu ci pentru ca nu am tipare (nu pot sa croiesc un articol vestimentar fara tipar)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Michelle, la noi in grupul de prieteni ne facem cadou ce stim ca ne dorim. Mai exact cand e ziua cuiva ceilalti pun bani si cumparam in fctie de pers (fetele primesc machiaje, haine, accesorii, parfum samd)
O sticla de ceva ducem doar cand ne intalnim la cineva acasa.
Si exact asa e, in fctie de cultura si de tara.


Mergi la inceput