Felicitari Ana178081, Camys! Succes Aschiuza! #51

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Geani80 spune:

Craciun fericit, dragelor!
Este primul Craciun al puiutilor nou sositi in vietile noastre, deci este unul deosebit pentru noi toate. Astazi i-am cumparat Sarei primul ei glob de Craciun ;) Sper sa reziste si sa il pastram multi, multi ani de acum incolo, sa ne amintim de aceasta minunata sarbatoare, prima din viata ei.

Astazi a venit si aparatul foto pt Nati si abia astept sa-i vad bucuria din ochisori maine dimineata :)

Va pupam si sa ne faca bebeii nostri cadou de Craciun o noapte cat mai linistita si odihnitoare :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui onutz83

Oooof, Mena, acum nu il mai pierzi pe falcos, gata, e langa tine

Onutz de Lucian Gabriel (8.11.2012)

Vali

F IMPORTANT - MELANOM





Stiu ! Ii stau de veghe mereu! Nasterea si cum s-a petrecut totul m-au dat peste cap. Acum sunt un pic mai sensibila dar fericita ca s-a terminat totul cu bine. Craciun fericit!

Mami de baietel perfect- Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Cr#259;ciun fericit tuturor! Sa ne bucur#259;m toate de minunile pe care le-am adus pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Craciun fericit si multe bucurii alaturi de cei dragi!

Aschiutza iti raspund aici ca dincolo eram off topic. In timpul nasterii nu-mi dau seama daca m-a durut sau nu simfiza pt. ca expulzia a fost increibil de rapida. La ora 9 aveam dilatatia 3-4 cm, si credeam a voi naste pe la 12, Nadia nu era inca suficient de jos coborata, membranele nu erau rupte. La 10 am inceput sa am niste contractii insuportabile asa ca am urlat in timpul uneia la sotulica ca eu vreau PDA. Exact atunci venise si moasa. M-a controlat si a zis a e dilatatie maxima si incearca sa rupa membrana dar Nadia tot sus era. A rupt membranele, a tipat la doctorita sa cheme neonatologu ca lichidul e verde, am impins de 3 ori si Nadia a venit deja inainte sa ajunga si neonatologul.
Durerile expulziei au fost ingrozitoare, la V avusesem epidurala si nu le-am simtit asa plus ca el a fost tras cu vacuum. Am crezut ca o sa lesin de durere.
Operatia a fost pe cale vaginala asa ca nu am nici o taietura pe burta. Doctorita mi-a explicat doar in mare ce urmeaza ca faca, dar eu stiam deja de la prietena mea care de cate ori m-am intalnit cu ea in sarcina imi povestea despre garzile ei si despre astfel de interventii detaliat. De vazut nu am vazut nimic pentru ca aveam cortina. Nu povestesc in ce a constat pentru ca nu vreau sa te sperii, eu eram deja foarte speriata mai ales ca stiam ca daca nu se va opri hemoragia urmeaza sa patesc acelasi lucru ca looana (tot de la prietena ca dr. nu mi-a zis nimic de riscuri, totul intamplandu-se foarte repede). Dar din fericire nu a fot cazul.
Cum am zis, durerile de simfiza au fost foarte mari in primele 2 zile, abia reuseam sa pun 2 pasi pana la baie cu ajutor, dar mai era si tensiunea foarte mica. Si in pat tot ingrozitor a fost mai ales ca nu reuseam sa ma misc singura ca sa-mi gasesc o pozitie cat de cat confortabila.. Cand mi-a mai crescut un pic tensiunea si am reusit sa cobor din pat am primit o centura de la fizioterapeura, care m-a mai ajutat, era subtire si elastica asa ca am putut sa o port si stand in pat. Acasa nu am purtat-o pe a mea pentru ca am stat mai mult in pat si era incomoda dar si durerile s-au diminuat considerabil. Nu ma mai doare decat putin cand cobor din pat si noaptea trebuie in continuare sa dorm pe o parte. Cand merg nu, doar primii pasi cand ma ridic.


Va rog sa corectati pe prima pagina, am nascut natural, nu cu cezariana si apgar 10.

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 40+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Craciun fericiiiiiit!!!!

Mami de baietel perfect- Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coca81 spune:

Craciun Fericit alaturi de familie si de cei dragi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Craciun Fericit!!! Fie ca aceasta sarbatoare minunata sa va aduca pace si bucurie in familie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Dragele mele va urez sarbatori fericite,nici nu se poate altfel avand in vedere ca va tineti minunile in brate!!!
Va imbratisez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Craciun fericit fetelor alaturi de minunile ce ne umple viata de bucurie in fiecare zi

Noi inca ne chinuim cu colicii de-abia asteptam sa scapam de ei,se trezeste de nu stiu cate ori pe noapte,am noroc cu cantecelul pe care il cantam si il ascultam cand eram gravida ca il linisteste si adoarme.Celelalte cantecele i le cant doar cand e treaz.
De papat papam bine,la baita ne place foarte mult,nu a plans niciodata.Fetele voi fierbeti apa pe aragaz pentru baita?Ca eu iau direct de la chiuveta si am tot auzit ca e bine sa fierbi apa pentru baita.

Bubu ce bine de tine ca ai scapat de vergeturi si de kg in plus.Eu am vergeturi pe sani si cateva mititele pe fund si am cu 7 kg mai mult decat atunci cand am ramas gravida,deci nu mai intru in nici o pereche de pantaloni

Aschiutza tinem pumnii sa iasa totul cum trebuie si sa ai o nastere super usoara

Cellena si eu am foarte mare pofta de dulciuri de cand am nascutLegat de lactate si eu am mancat la inceput,noua in maternitate ne-a zis sa bem iaurtel,branza.Felicitari pentru buricutul cazut

Camys hai ca nu mai ai mult incearca sa stai mai mult pe langa casa

Iulia ma bucur ca sunteti acasa,sper sa intri cat mai curand sa ne povestesti mai detaliat despre nastere si mai ales cum a primit micuta Sara noul membru al familiei.

Bioana imi pare rau ca ai pierdut laptele oricum important este sa pape pitica si sa ia in greutate

Onutz nu baga in seama ce zice si face soacra si a mea are de comentat cate ceva si de dat sfaturi dar doar de la departare.

Geani ma bucur ca a venit in sfarsit aparatul pentru fetita ta sigur o sa se bucure nespus

Mena delfinasul e langa tine,nu te mai gandi la ce a fost important este ca sunteti impreuna si totul s-a terminat cu bineApropo este un scumpic

In legatura cu mutatul la cele 365 de zile din viata bebelusului cel mai bine este sa asteptam toate fetele sa nascaParerea mea este sa ramanem tot minuni de noiembrie-decembrie 2012,fulgusori deja exista si sunt de 2009.Daca tot am plecat la drum cu minuni asa cred eu ca ar trebui sa ramanem.Sper ca nu am suparat pe nimeni ca mi-am dat cu parerea






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Geani, ma bucur ca a ajuns aparatul la voi

Mergi la inceput