Piersicute de iulie august (17)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Salutare si de la noi

Nimic nou de raportat , Andrei ft cumintel sa nu-i fie de deochi

Eu cu treaba de Craciun

Va si spor la treaba fetelor !!!!

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Buna ziua


LMA Porumbitza, multa sanatate , fericire si numai impliniri!Si bb3 daca vrei neaparat

Dau azi o felie de tort de mere si o sampanie de copii pentru V care implineste azi 7 ani!

LML si gemenasilor nostri de azi Andreas si Bianca de Mirunica
s





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

ILE: LMA ptr V!
acum mi am adus aminte: de ce ti a spus pediatra sa incepi cu fructe diversificarea??? am vazut ca ai scris la "mere nestropite" ca la baieti ai inceput cu legume. ai avut acelasi medic?

LMA tuturor piersicutelor care fac azi 6 lunite!

----------------------------------------------
M si R
----------------------------------------------

http://www.pediatrics.org/cgi/content/full/115/5/1360
http://www.fabresearch.org/view_item.aspx?item_id=103

http://www.omega3forchildren.co.uk/default/default.aspx
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=266
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=250

http://www.equazen.co.uk/default.aspx?pid=116


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Buna fetelor, dupa linistea care este pe aici cred ca se bucatareste la greu.

Ieri am patit ca voi, am scris ditamai mesajul si nu eram logata si fiind pe tableta .... nu am stiut cum sa recuperez, asa ca m-am lasat pagubasa.

Oricim, in primul rand, La Multi Ani! Pentru sarbatoritii de alaltaieri (Antonia, Aurora, Maya, Maria, Zachary, Robert) si de ieri (Eric, Patrick, Sara, Denis).

Roxy, fara rosii! Cred ca copii care cresc in prezenta animalelor se dezvolta foarte frumos, atata timp cat se pastreaza niste reguli de igena si animalele sunt deparazitate, cred ca este ok.
Am vazut la un moment dat o faza care mi s-a parut super: un copil care abia invata sa mearga si se sprijinea pe spatele unui cocar, iar catelul mergea in ritmul copilului.

Eu am fost o tura pe la sora mea la spital care a nascut o fetita tasu la indigo,
Onuta a ramas cu tasu si a fost cumintica, nu a mai plans ca datile trecute cand plecam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Salutare,

Ce faceti bun?

Eu nu m-am apucat inca de cozonaci.

Porumbita, La multi ani si distractie placuta! Eric avea cam aceeasi parametri ca Victor la 5 luni (cu 700g mai grelut, aceeasi lungime).

Ilenuta, LML fetei si LMA baiatului!

Nu imi mai amintesc din pacate nimic...

Ma duc sa ma echipez sa ma apuc de treaba.

Las si ceva de lectura aici, sa mai pun si eu ceva util :

http://www.babycenter.ca/e6476/milestone-chart-one-to-six-months

Onuta, felicitari pentru nepotel, daca am inteles bine, sa creasca mare si sanatos!

Sa nu uit, multumesc frumos pt urari.

Va pup, spor la treaba, nu va obositi prea tare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Ho ho ho,

Dam si noi o felie de cozonac de casa, dulce si cu mult rahat, cu ocazia aniversarii de ieri. Multumim frumos pentru urari, si de asemenea uram si noi sarbatoritilor de zilele astea lml si lma, in special Ericutului, colegul nostru de zi de nastere.

Am absentat vreo 2 zile, n-am patit nimic, pur si simplu nu am avut timp. Ieri a facut bona cozonac si nuci, am stat eu cu pitic toata ziua. Au iesit foarte buni, dar mi-a lasat bucataria dezastru. A sters gratarul de la aragaz doar la misto, pe deasupra. Toate oalele pe care pusese mana erau pline de grasime... Am avut si musafiri aseara, iar dupa ce au plecat m-am apucat sa strang un pic, iar azi, in prima parte a zilei, am smotruit dupa ea, spalat aragazul ca lumea, spalat din nou toate vasele...

Mi-a si comis-o ieri. I-a facut supa micului cu apa dintr-un bidin de la tara in loc sa ia din bucovina... si pe la 1, cand trebuia sa-i opresc focul sa ma apuc sa o blenduiesc, mi-am dat seama ca bidonul de bucovina era inca sigilat , am aruncat-o si am pus alta la facut. E foarte neatenta, nu-mi place. Si cam superficiala...pe principiul ascunsului gunoiului sub presh...

Hai ca m-am plans destul... Imi pare rau ca nu prea imi mai amintesc ce s-a mai discutat. Decat cate ceva despre diversificare, respectiv supa.

Pediatra mea spunea ca unii copii prefera supa, altii direct piureul. Eu i-am facut prima supa din morcov, pastarnac si telina. Mai intai i-am dat supa vreo 2 zile, apoi i-am pasat legumele. Toate 3. Piureul de consistenta medie, dat cu lingurita. Ii dau in continuare supa cu biberonul. Uneori i se face sete in timpul piureului, ii dau cateva guri de supa. Alteori ii e sete inainte si nu accepta piureul pana nu ii dau un pic de supa. La 3-4 zile am adaugat si pasat cate o leguma noua. Acum are morcov, pastarnac, telina, ardei, ceapa, cartof, brocoli. Singurul pe care nu i-l pun in piure eate morcovul. Telina ii da un gust dulceag.

Sanatate multa piersicutelor bolnavioare. Sa se faca bine repejor.

Maria pls, nu ma uita si pe mine cu contactul ala.

Roxy traiesc...

Acum ca am implinit 6 luni, o sa o las mai moale cu ceaiul si trezitul noaptea la pompa. Felicitari celor care au reusit sa alapteze exclusiv pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Hello, am revenit de la cumparaturi intreaga. In real parca venea apocalipsa, aglomeratie, oameni nervosi, copii plangaciosi si obositi. Uf....
La multi ani Porumbita si V de Ilenuta.
Carmen, imi pare rau ca ai ghinion cu bonele. Pana la urma o pastrezi pe asta sau te orientezi spre cresa? Felicitari ca ai ajuns cu alpatatul la 6 luni (la fel si pentru celelalte mamici) si ma bucur ca te mai poti relaxa din punctul asta de vedere.
Lorena, felicitari pentru nepotica.
Fleur, sa ne trimiti si noua o felie de cozonac virtuala cand ii termini.
Cam atat imi amintesc.
Aurora a stat cu buni pana am fost noi la cumparaturi. A tras o tura buna de plans ca era obosita (a adormit pana la urma) si a vazut si buni in sfarsit ca fetita nu e doar cuminte si zambitoare.
Va pup. Abia astept sa facem baita si sa ma bag si eu in pat. As dormi incontinuu zilele astea.....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Carmen ai pm. In plus ai aici datele de contact ale Clinicii de pe Dorobati [http://www.spitaluldecopii.ro/clinici-sectii/policlinica-dorobanti/]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Carmen, felicitari si tie, stiu ca nu ti-a fost usor!

Lorena, sa va traiasca nepotica!

Ile, La multi ani pt V!

Porumbita, La multi ani!

Porumbita si Aruba, si eu cred la fel, ca depinde foarte mult de copil. Pana la urma, daca e maximizat somnul pt fiecare membru al familiei, nici nu mai conteaza foarte mult cum (co-sleeping sau nu).

Noi nu avem camera lui gata (nu e mobilata), dar planul oricum a fost sa il tinem cu noi in camera pana la 6 luni, cel putin. O luna a dormit in cosuletul lui, apoi a inceput sa nu mai adoarma pe la 4 dimineata decat cu noi. Patutul i l-am montat tot la noi in camera. Acum e cam ca la Porumbita, iar privind in urma, nu as schimba absolut nimic. Ma mai plang uneori de nopti mai grele sau lipsa de somn, e adevarat, dar de cele mai multe ori este pt ca ma culc eu prea tarziu (chiar si 2, 3 ).

Ada, cred ca intr-adevar a mancat mai putin pt ca a mancat mai des.

Ina, da, mama mea este la noi, si e si sotul in concediu, deci, ma simt si eu cam ca intr-un concediu .

Noi azi am fost plecati prin oras, cumparaturi + am terminat cu cadourile, apoi am avut musafiri. Abia maine bucatarim un pic, piftie (daca tot am invatat de la Fleur ) si cozonac.

Michelle si Maria, sper ca sunt mai bine piersicutele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Muraturica nu stiu, ii mai dau o sapt in ian, daca tot asa e, probabil va merge la cresa.

Maria multu mult

Multumesc pentru felicitari. Din pacate eu nu am reusit sa alaptez exclusiv, chiar si cu eforturile mele, insa oricum 85% din papa lui a fost tzitzi, iar eu sunt multumita. Oricum a primit mai mult decat am sperat eu.

Mergi la inceput