Piersicute de iulie august (17)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Subscriu si eu la borcanelele Hipp.
Humana si Nestle nu am luat niciodata.

Referitor la gatit, eu voi gati in oala sub preiune, normala, de 5 l

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Am venit si noi din oras. Am fost la controlul la dr., la 6 luni avem 9,150kg si 72cm, circumferinta capului 45.5cm. Ca deobicei l-a controlat f rapid (sa nu zic superficial), e ok, perfect, nici o problema, si ne mai vedem la 9 luni!!! (asa doctor pot sa fiu si eu!). In fine, barbata-miu a zis ca ma supar degeaba si ca e bine ca baiatul nu are nici o probl.I-a oprit ranitidina si pt ca am mentionat ca ii voi introduce probabil un biberon cand intra la cresa din ianuarie a zis sa ii dau agent de ingrosare pt lp, anti-regurgitare. Or, eu nu sunt 100% hotarata sa ii bag lp. In fine, vom vedea.

Ma duc ca ma piseaza barbata-miu sa scot ingredientele pt cozonac de cu seara. Maine e ziua cozonacilor.

De gatit pt bb, si eu folosesc o oala cu presiune normala iar pt mancat castronele de plastic si lingurite sensibile la temperatura (isi schimba culoarea). Si canita cu cioc cu care incepe incet-incet sa se obisnuiasca.

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Neata
Poftiti la cafeluta preferata, eu esspresso decaf

Va doresc o zi minunata tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata
de data asta a facut febra,i-am pus un supozitor pe care l-a dat afara dupa cateva minute.pe al 2lea am stat si l-am pazit sa fiu sigura ca ramane acolo.acum doarme asa ca am timp sa fac si sa va las cafea.
zi frumoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

Buna dim!
am facut si noi bradul ieri. de fapt sotul si Mihnea. bebelul i-a urmarit fff atent si la sf cand am aprins luminitele (ce au si muzica) a inceput o conversatie pe limba lui (nu stim daca se certa cu bradul sau ii multumea lui frati su ptr el...). am facut si poze. o sa pun si pe picasa.

----------------------------------------------
M si R
----------------------------------------------

http://www.pediatrics.org/cgi/content/full/115/5/1360
http://www.fabresearch.org/view_item.aspx?item_id=103

http://www.omega3forchildren.co.uk/default/default.aspx
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=266
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=250

http://www.equazen.co.uk/default.aspx?pid=116


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nycosia spune:

Buna dimi si multumesc de cafea!
Eu am fost plecata la cumparaturi cam 2h aseara si D a stat cu sotul.........a plans dupa mine si am avut o discutie cu sotul sa nu mai plec fara el ..e a doua oara cand face asta in ultimile zile..cand intru pe usa incepe sa rada si intinde mainile!(eu ma topesc )
Nu pot sa-l tin nicaieri nelegat pt ca se foieste sa coboare, cand il schimb vrea se intoarca, se rasuceste ,trage de aleza,cearceaf ,body.....nu stiu daca sa-mi doresc sa creasca mai repede sa mearga!
azi a stat cuminte cu mine in bucatarie si am pus de piftie si sarmalutele la cuptor chiar am spalat si vase...cred ca e cadoul lui pt mami
colacul comandat e super..diseara sper sa facem proba!

Va doresc o zi minunata si spor la treaba!
LMA sarbatoritilor de ieri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata. Eu ma pregatesc de cumparaturi. Cred ca va fi o aglomeratie infernala si ma voi enerva cumplit.
Aurora doarme tot asa bine noaptea, dar de vreo 2 zile nu mai prea doarme peste zi. E ocupata tare sa exerseze rostogoliri care deocamdata nu ii ies si plange de ciuda. Se mai aduna si oboseala si e tot un circ la noi. Nu mai sta singurica nici un pic si cum disparem din raza ei vizuala cum ne striga. Intai usor, apoi din ce in ce mai nervoasa pana aparem. Sunt tare curioasa ce ne zice dr. la controlul de 4 luni.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

aruba ca zici de dormit in camera separata...
pe primul dupa prima luna l-am culcat in camera lui si ma duceam mereu la alaptat... si de 10-12 pe ori pe noapte
pe la 10 luni am incercat sa il luam sa doarma cu noi in pat, doar cu mine... dupa vreo 4 luni am renuntat ca la fel de des si galagios se trezea...
a dormit prima data legat noaptea spre 2 ani
acum la 4 ani (face luna viitoare) tot se scoala odata la cateva nopti
uneori doar odata, alteori de 4-5 ori (ca azi noapte)

a fost alaptat exclusiv pana la 6 luni si l-am intarcat la un an jumate

acum asta mic...
are patut la noi in camera pt ca am ap de 3 camere si e semidecomandat: in sufragerie nu il pot pune ca pe acolo misunam seara si el pe la 9 deja doarme; in camera cu cel mare nu il pun ca ii stric somnul aluia mare)
pana pe la 4 dimineata doarme in patutul lui (are treziri la 2-3 ore pt supt) si dupa de regula il iau langa noi in pat si de atunci
are nopti cand se scoala sa suga si la ora altele nopti cand se mai scoala sa suga la 7

ca o concluzie cred ca pur si simplu tine de copil...si ce noroc ai


roxypui noi in primul an al celui mare am stat la maicamea si acolo e catelul meu - un cocker - are acum 12 ani...
sincer e tare fain pt copii compania unui animal..
doar ca alor mei o sa le iau dupa ce face cel mic macar 5-6 ani sa aiba si ei grija lui nu doar eu

la mult ani sarbatoritilor

verafata de primul baiat eu obs ca totusi sunt mult mai multe mamici care alapteaza exclusiv sau mixt...cred ca e iar la moda

ada eu nu as mai pune alt supozitor

balanta dc mergeti amandoi cu copii le trebuie pasaport individual; daca doar unu din voi iese cu copii are nevoie de procura de la notar

ilenuta la tine ma gandesc cand visez la bb3 (dc imi ies pasenetele si imi conving sotul ) poate iese fetita desi imi surade sa fiu soacra de 3 nurori


Citat:
citat din mesajul lui michelle1981

Oricum nici vorba sa ii dau lapte praf, eu stiu ca nu exista lapte matern care sa nu fie bun. Laptele se ajusteaza calitativ si cantitaiv nevoilor bebelusului.


de acord cu tine!

fleur felicitari pt parametrii lui eric

ioana cred ca v-ati speriat tare cu sangele a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:



in alta ordine de idei ieri am fost cu ei la pediatru
victor are 5 luni si o sapt, 8 kg si 68 cm; da cica tr sa ii cresc nr de picaturi de vitamina D3 ca sunt inca moi oasele la cap (la spate) si inca 2 luni sa dau 5 ml calciu gluconic 10 zile pe luna;
torticolis nu mai are si tal valgul e pe duca

si dupa ce am iesit de la doctor m=am oprit cu ei in parc
victor in manduca si pe robert l-am tras cu sania...

am zis ca asa miscare ajuta la scaderea straturilor adipoase din dotare...

diseara imi fac ziua la un pizza bar... ca sunt 20 de pers si dc faceam acasa pe langa ei veneau si copii din doare -14- si ieseam cam multi...
sper sa ne distram!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare fetele. Multumesc de raspuns, nu i-am mai pus supozitor.Dar, nu stiu ce are ca pana acum mi-a mancat doar 120 ml lapte la fiecare masa. El mananca cam 180 la masa. Ma gandesc ca nu i-am mai dat la trei ore jumate ci la doua ore jumate. Sau cine stie nu are el pofta sa manance acum.Eu, m-am bucatarit ptr. ca sunt singura. Lumea e la inmormantare. Maine plecam si noi la tara sa taiem porcul.
PORUMBITA, distractie placuta.Nu am cumparat nici cadouri de Craciun si nu am nicio pofta de iesit.

Mergi la inceput