Tableta

Tableta | Autor: monalac

Link direct la acest mesaj

Vreau sa i cumpar baiatului meu[8 ani],de ziua lui,o tableta.Pentru ca bugetul nu mi permite sa i iau una scumpa,m as orienta la una care costa in jur de 370 lei.Intrebarea mea este-ce poate face cu ea?De ex,ii pot descarca mai multe jocuri?Care e dezavantajul unei tablete ieftine comparativ cu una mai scumpa?Daca achizitionez un router,poate avea acces si la net in casa ?Modelele de tablete se pot vizualiza pe altex[sper ca nu e reclama].

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Eu ti as recomanda sa mergi sa vezi pe viu cel putin diagonala tabletelor iar apoi sa comanzi online daca gasesti mai ieftin. Daca ar fi sa aleg eu nu as alege o tableta sub diagonala de 8.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

Mercedes,eu m am uitat doar la preturi pe net,insa voi merge sa achizitionez dintr un magazin ''real''.In afara de diagonala,mai tb sa fiu atenta la ceva?Care tb sa fie memoria pt a mi permite sa descarc jocuri,muzica de pe net?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Eu la tablete nu ma pricep...
In ceea ce priveste conectarea la net, trebuie sa intrebi operatorul tau sa vezi ce permite el. La un moment dat, am vrut sa folosesc si eu un astfel de router, dar cand am sunat la firma mi-au spus ca trebuie sa achizitionez un modem. La momentul respectiv stiam care sunt diferentele intre cele doua (nu numai de pret). Acum stiu doar ca sunt diferente...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

iata o tableta la oferta, din pacate nu ma pricep la caracteristici (memorie si ce-o mai fi)

caracterstici :

•Procesor de ultima generatie: A13 (Cortex A8 1.2 GHz);
•Sistem de operare: Android 4;
•Frecventa procesor: 1.2GHz;
•Memorie RAM: 512 MB DDR 3;
•Spatiu stocare: 4 GB ( 1,4 ocupat de sistemul android);
•Camera foto;
•7inch, ecran STICLA capacitiv, WI-FI, HDMI.


Vezi mai multe detalii pe Teamdeals.ro: Reduceri - Tableta All Winner cu Android 4, procesor de ultima generatie - A13 si camera foto, pentru doar 329 RON in loc de 899 RON, daca achizitionezi cuponul de 39 RON

la bugetul pe care il ai, fie prinzi o super oferta la o tableta "de calitate", fie te multumesti cu ce gasesti in magazine la acest pret.

majoritatea tabletelor se contecteaza la net in sistem wi-fi. asa ca intreaba operatorul tau de cablu daca are acest sistem sau poate gasesti o retea de cartier la care sa te poti conecta.

eu am o tableta odys loox. n-am reusit sa-mi dau seama unde se salveaza diversele chestii pe care le descarc. bine, probabil ca in manualul tabletei scrie ce si cum, insa mi-a fost lene sa ma documentez. noi folosim tableta pentru accesare de forumuri, ziare on-line, jocuri on-line (fii-mea), vizionare desene animate, muzica (de ascultat) si cam atat. am inteles ca daca vrei sa salvezi/descarci de pe net si apoi sa accesezi ce ai salvat, musai sa cumperi card de memorie. insa nu stiu cat de corecta e informatia asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui monalac
Daca achizitionez un router,poate avea acces si la net in casa?

Mami de Cris si Codrin

Poze Cris
Bebe Codrin

Daca routerul are Wi-Fi si daca ai net prin cablu, se poate conecta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

La tabletele ieftine, partea proasta este ecranul. Care e f intunecat. Eventual, sa ceri sa le vezi functionand cand cumperi...
In rest, da, se poate conecta wi-fi, ii poti pune jocuri, filme, muzica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui monalac
Daca achizitionez un router,poate avea acces si la net in casa?

Mami de Cris si Codrin

Poze Cris
Bebe Codrin

Daca routerul are Wi-Fi si daca ai net prin cablu, se poate conecta.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Da, dar mare atentie! Prin router, este posibil ca firma de cablu sa nu permita accesul in retea decat al unui aparat...nicidecum a mai multora in acelasi timp... ori pc, ori tableta, ori laptop! Cu modem se pot conecta la net inclusiv vecinii tai, daca le dai parola.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianda

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui monalac
Daca achizitionez un router,poate avea acces si la net in casa?

Mami de Cris si Codrin

Poze Cris
Bebe Codrin

Daca routerul are Wi-Fi si daca ai net prin cablu, se poate conecta.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Da, dar mare atentie! Prin router, este posibil ca firma de cablu sa nu permita accesul in retea decat al unui aparat...nicidecum a mai multora in acelasi timp... ori pc, ori tableta, ori laptop! Cu modem se pot conecta la net inclusiv vecinii tai, daca le dai parola.

Asta nu e adevarat. La router se pot conecta atatia utilizatori cati admite routerul prin configurare. Providerul nu are treaba cu routarea interna. Oricum ca e 1 utilizator sau 100 cuplati la router tot pe aceeasi banda se bat. Pt 100 fiecare are acces la 1/100 din banda alocata, deci scade calitatea dramatic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Iti dai seama ca nu vorbesc doar sa ma bag in seama, nu?
De problema asta m-am lovit( si nu numai eu) cand am vrut sa ma mai leg cu inca un calculator la retea, cu un router si operatorul mi-a spus exact ceea ce am scris eu in postarea anterioara.
La momentul respectiv am considerat ca e un abuz, i-am amenintat ca ajung la protectia consumatorului. Pana la urma am vorbit cu un sef de pe la ei si mi-a explicat ca nu permite tehnica de care dispun ei ceea ce vreau eu si ca ma pot muta in alta retea daca nu vreau sa-mi cumpar un modem. Pana la urma am renuntat definitiv la serviciile lor.
Stiu ca alti provideri permit acest lucru. Eu la birou (net de la romtelecom) aveam un router.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Dar cand s-a intamplat asta?

Eu tot de la romtelecom am abonament (home) si permite pana la 16 useri.

Mergi la inceput