Colectia de toamna-iarna 2005 (42)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Noki, e vorba de Maco cu c sau exista si un alt Mako, cu k?
http://www.maco.ro/usi_metalice_nobila.html

Virgil le-a scris lor si inca unei firme:
http://www.superlock.ro/

Cei din urma au si trimis o oferta.

Lumineaza-ma si pe mine, la ce le sunt utile dulapioarele copiilor? Ca si mamele din clasa Silviei visau la dulapioare pana cand ne-am dat seama ca nu au ce pune in ele. Echipamentul de sport trebuie adus acasa si spalat / aerisit, ustensilele de pictura trebuie aduse acasa ca sa-si termine desenele, caietele, manualele si culegerile le trebuie acasa pt teme... In fine o mama a zis ca ea ar cumpara 2 seturi de manuale, unul sa stea acasa si unul la dulapior, dar majoritatea nu au marsat asa ca in final s-a renuntat la dulapioare.

La Nati are doamna un dulap in care tine culegerile cand nu le folosesc copiii si mai tine caietele care sunt la ea si obiectele de uz colectiv. La fel e si la Silvia, pt instrumentele de geometrie, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

raspund eu :
- usa avem de la beyler : http://www.beyler.ro/

- la scoala avem din fericire sertar pentru rechizitele pentru desen/lucru manual. parca doar o data s-a intamplat sa vina cu lucrare de terminat acasa, dar oricum avem set separat de acuarele/lipiciuri/foarfeci. In rest raman toate ustensilele la scoala - ar fi culmea sa le tot plimbam...
a mai facut invatatoarea o chestie faina: le-a alipit in orar ora de abilitati practice si cea de desen si fac in fiecare saptamana 2 ore de acelasi fel. asa reusesc sa faca lucrari mai mari si mai frumoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Maco
Noi am luat-o de pe valea cascadelor ca e mai aproape de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

La Multi Ani, cu intarziere, lui Andru de Mara!

Ile, sa stapaniti sanatosi apartamentul! Cand zici 3 camere, acolo intra si sufrageria, nu? Ca aici e diferit, sufrageria (=living room) e contata separat.

Noki, multumesc ca m-ai linistit cu usa
In alta ordine de idei, nici pe mine nu m-a intristat inceperea scolii pentru ca eu functionez cel mai bine pe program organizat. Cand Rianna e in vacanta, totul mi-e dat peste cap, si mai imi fac si probleme ca n-are cu cine sa ramana fata.
Si ca sa vezi ce habauci suntem... Lunea si martea Rianna termina orele la 2 in loc de 3. Ta-su o ia de la scoala lunea, insa fiind dupa vacanta de iarna, ma intreaba pe mine duminica seara: maine Rianna iasa la 3, nu? Eu: da! Luni pe la 2:15 primesc telefon de la un nr. necunoscut... Mama unei colege de-a Riannei ma suna sa-mi spuna ca toti copiii au plecat acasa, dar Rianna e inca in clasa si biata mama asta s-a incumetat sa-i poarte de grija pana da careva de parintii Riannei. Mi-a cazut putin inima in stomac de griji, de jena, de rusine... Si nu e prima data cand ne incurcam cu orele, cred ca daca am avea mai mult de 1 copil am fi raportati la serviciile de protectia copilului ca nu suntem in stare sa le purtam de grija cum se cuvine

Maria-Alexia, da, cred ca aici vacantele scolare sunt mai scurte decat in Romania, dar au destul de multe zile libere de cate o sarbatoare sau cand au cadrele didactice sedinte.

Lavi, te cred ca nu astepti cu incantare reintrarea in program, vezi mai sus ce ni se intampla noua cu 1 copil, d-apai tie cu 3!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Usa e Maco cu c roomanesc.Repet, elementul de diferentiere il face yala care s emonteaza pe ea, unde recomand cu obstinenta Mottura.

Dulapioarele folosesc la:
- lasat toate harnasamentele de arte - lipici, foarfeca, pahar de apa, acuarele, bloc de desen etc, plastelina, hartie creponata - toate puse frumusel intr-o cutie de pantofi. La noi desenele se termina in clasa, exclus deci sa le faca acasa, implicit caram degeaba toate prostiile alea de fiecare data.

- echipamentul de sport = trening + adidasi. Bluza o s-o aduca acasa, in rucsac, ca aia sa zicem ca e transpirata = umeda, desi Sarah mea nu transpira de felul ei. In rest, sincer, eu nu spal treningul dupa o ora de sport (45 de minute, de fapt)in sala. Nu vad rostul.Iar adidasii de carat de fiecare data, iarasi mi se pare inutil.
Soooo, dulapioare rulz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Da 2 dorm si o sufragerie.Dar sufra are 40 mp pt ca sunt unite 2 camere de fapt.Probabil ca o sa reimpartim sufra in 2 cand o mai creste Irina

Lasa ca se mai intampla sa uiti copilul si la altii

Cu cine a stat Riana in vacanta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Si Nati are alternativ, o saptamana 2 ore desen, o saptamana 2 ore activitati. Mi se pare o idee buna, doar ca la activitati practice nu fac mare lucru comparativ cu ce faceau la gradinita, aici lucrea pe. Un caiet tip, Munca si creatie, foarfeca si lipiciul sunt de baza. Dar cred ca si la gradi, munca educatoarelor era baza, asa ca ce sa ma mai plang.

Mie imi pare rau ca s-au scos din programa scolara cusutul, tricotatul, " sa tesem frumos" , crosetatul... E util sa invete sa coasa un nasture sau sa prinda un tiv daca li se desface. Trebuie sa ridic problema la o sedinta cu parintii, pt ca la ciclul 2 noi aveam orele alea de atelier/PTP in care coseam, tricotam, tare mult imi placeau, erau asa relaxate si le faceam separat fete si baieti, baietii faceau traforaj pirogravura parca. Eu imi amintesc cu placere ca erau ca o sezatoare, coseam sau tricotam si stateam de vorba :) intre fete.

Ieri am dus fetele la tuns si am facut si niste cumparaturi, am profitat putin de reduceri. Eu mi-am luat un ghiozdan din piele pe post de poseta pentru la primavara si vara cand ma voi apleca dupa Ami prin parc, Nataliei i-am gasit la reduceri la Zara o fustita neagra din bbc subtire, excelenta pentru la scoala la vara si vreo 3 pechi de pantaloni pt Ami. Eu deja voi incepe sa pregatesc garderoba fetelor pt scoala spre vara, voi achizitiona si tricouri si bluzite cu maneca scurta albe si fustite negre, numai sa apara.

Azi am fost la pediatra cu Ami, e in general bine, sa vedem ce facem cu capul pe care si-l tine inca un pic intr-o parte, eventual sa mai mergem o data la ortoped si sa gasim ceva kinetoterapie pe aproape.

Ilenuta, deci practic e apartament de 4 camere modificat, lasa ca o sa-l modificati voi la loc cand veti simti nevoia. Deocamdata cum sunteti " cazati"? Irinuca cu voi sau in sufragerie?

Maria, multumesc pt recomandarea cu usa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Buna

Asa as merge si eu la reduceri dar sunt cam epuizata de mutatul asta

Irina e in dorm nr 2 si dormim si noi cu ea dar intentionam sa ne amenajam sufra de dormit deocamdata
Ami e in sufra ?parca ai decomantar ap, nu?

Vad ca ti-ai dat mana la tableta

Si noi avem dulapioare in clasa simi se par useless

Of, iar tre' sa dam la fondul clasei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Asa
Vb eu cu mine
Am venit copiii acasa si sunt f incantati de noua casuta
Am avut indoieli ca nu o sa le placa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Uau Ilenutza, ma bucur tare mult ca le-a placut copiilor, te cred ca ai avut emotii!

Noi azi am batut orasul, am dat avans pentru o usa, am luat scaune de bucatarie de la Ikea ( intre doua modele eu si Virgil eram Ok cu ambele, fetele au preferat clar unul, cum are si sora-mea, deci am decis dupa ele) si m-am uitat dupa masini de spalat vase. Intre timp studiez piata si pe net. Progresam cu amenajarile. Sunt din ce in ce mai convinsa de masina de vase, abia astept sa o am. Diversificarea mi-a pus capac. Acum mai e cum mai e dar cand da primavara o sa vreau sa-mi petrec dupa amiezele si serile mai mult prin parc decat in bucatarie.

Ami asta a mea e tare mobila, se misca cum vrea prin casa, singurul lucru e ca nu merge singura, se tine de cate ceva. A prins chiar viteza la deplasat, atat in picioare cat si de-a busilea. Dintisori zero in continuare. Ii place sa arunce jucarii pe jos si sa i le dai inapoi. Mi-e tare drag de ea.

Silvia trage tare pe ultimii metri cu tema de vacanta la romana

Mergi la inceput