Colectia de toamna-iarna 2005 (42)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

La Multi Ani! Sa aveti un An cum va doriti!

La Multi Ani Dariucai, cea care incheie sirul sarbatoritilor de 7 ani!

Lavi, promit sa mai dau o mana de ajutor la sustinerea barcii colectiei, sa nu se scufunde:) Te inteleg de unde entuziasmul de a scrie, noi, celelalte, ne epuizam resursele pe facebook.

In continuare suntem in formatie completa acasa. Ne-am facut ca niste chisculitze, cu totii, de la atata zacut si mancat. Astazi a fost prima zi cand am iesit la sanius si ne-am promis ca maine repetam figura. Am trage o fuga la munte, dar am inteles ca nici pe-acolo nu se zapaceste cu zapada. Crissy, cum e la GH? Ca incolo ne gandeam sa ne mobilizam (da, era bunica din poza cu Maria...)

Maria, recuperare rapida Anucai, sa fie o forma usoara!

Ilenutza, sa va fie de bine in casa noua. La fel si eu, mi-as arunca jumtate din lucrurile din casa!

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

La Multi Ani, Daria!!
Cami, sa-ti traiasca spiridusul!

Lavi, noi am petrecut pana la 4 dimineata si am mai fi petrecut, daca unul din copilasi nu ar fi devenit tare agitat. Bebelusa de 1 luna a fost o cuminte, abia i-am auzit gura! M-am tot mirat de ea, i-am spus prietenei mele ca eu nu cunosc asa ceva, Rianna a fost opusul

Crissy

Ioana, si eu imi amintesc poza Mariei cu strabunica...
Sa va fie de bine saniusul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Ioana, uite partia: http://www.inbucovina.ro/webcam/webcam-live-partia-soimul-din-gura-humorului/
In rest zapada e topita, pe partie cred ca baga tunurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Multumesc, Cris! Am descoperit e ieri un derdelus langa casa, cred ca ne rezumam la el, deocamdata. Nici nu e asa de aglomerat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Bine ati facut ca de aseara s-a starnit un vant de te da jos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ce faceti, gagici?

Eu sunt cam obosita ca de ieri a reinceput V serviciul si in schimb a venit sora lui la noi care de 2 zile munceste la un tort pt ca azi e ziua ei. Dar maine ma odihnesc ca plecam in we sa ne intalnim cu finii.

Ma bucur ca mai au copiii o saptamana de vacanta.

Ami e in continuare alaptata aproape exclusiv cu intentii petate de-ale mele de a-i da si mancare. Uneori reusesc.

Radeam cu V ca intr-o zi am pus-o de vreo 3 ori la masa de pranz pana a mancat intr-un final vreo 2 linguri de mancare. Iar pt 2 linguri de mancare inghitite de Ami am spalat: de 3 ori scaunelul ei, farfuria, lingurita, 2 craticioare, mixerul, 2 babetici, 2 costumase si 2 body-uri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Lavi, aoleu, rasu-plansu cu diversificarea. Te plangeai tu de cum mananca Amisor, dar nu credeam ca e asa groasa pb. Pot totusi sa te incurajez puternic: Anuca a fost fix la fel, credeam ca n-o s-o pot diversifica veci. Ne-au prins vreo 9 luni de-ale ei si eram tot la cateva lingurite de mancare plus alaptat. Acum mananca foarte bine. In tmp ce Cristi a mancat foarte bine pana dupa 1 an, dupa schema si carte, de la cantitati la retete si apoi ... un mare dezastru .

Apropos, in ultimul an a luat vreo 7 cm si sub 1 kg, inca n-are 21 . Pana si Mos Craciun s-a ingrozit cand l-a luat in brate .
Mai prost e ca nici energia de pe vremuri n-o mai are, oboseste mult mai usor, nu mai e dispus la sport. Pun si scoala la socoteala si inca nu apas butonul de panica.

Ioana, bravo pentru sanius - par sa revina ninsorile, la multe iesiri frumoase si mai departe!

Noi ne-am energizat cu ski-ul in vacanta asta, a fost tare bine. De ieri am revenit pe baricade.

PS. Lavi, voi la ce mare veti merge anul asta? Noi inca nu ne-am definitivat nici macar ideile. Copiii vor hotel cu piscina si topogan (mic!), eu vreau si obiective noi de vizitat in jur. Sau o mare cu buget mic combinata cu hoinareala vestica.
O idee ar fi Duni cu Nessebar si eventual rupte si cateva zile in jurul Varnei. Sau ceva Italie, dar n-am apucat sa studiez deloc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria, multumesc pt incurajare!

Cristi a crescut bine 7 cm, mai putin bine in greutate. E si vremea acum urata, n-ai chef sa faci nimic. Adica eu n-am.

Incerc si autodiversificarea, adica ii dau si ei bucatele in mana, sa le molfaie. Uneori vrea, uneori nu. Uneori mananca o chestie de 2 ori a treia nu o mai vrea samd. Si la mine cele doua mari au mancat brici bebeluse apoi au inceput mofturile. O mai am exemplu si pe Elena, verisoara de-a doua a fetelor care nu a prea vrut mancare cata veeme a fost alaptata, se dadea in vant dupa lapte, spre deosebire de fratele ei care a fost incantat de mancare si mai putin de laptele aceleiasi mame ca sa zic asa. Dupa intarcare a inceput si Elena sa manance. Asta nu e un motiv sa o intarc, la varsta asta consider ca e mai important sa fie alaptata.

Si Emilia Mihalelei e exact la fel, doar ca Mihaela nu prea apuca sa scrie pe forum.

Maria, anul asta noi mergem in Grecia, la Vourvourou, in Halkidiki, e aproape de casa si sunt plaje dragute in zona. Chiar si asa o sa rupem drumul in 2 pt ca nu stiu cum se va comprta Amisor. Total sunt vreo 13 ore si nu avem curaj sa mergem dintr-o bucata cu puiu mic.

Apropo de vizitat: daca vrei sa vizitezi in zona mediteraneana e un pic mai dificil in toiul verii pt ca e cald. Depinde cum prinzi vremea. Anul trecut in final de iunie Corap s-a copt prin Italia, acum 2 si 3 ani in Croatia tot la sf de iunie si inceput de iulie am prins vreme Ok de vizitat.
Eu te sfatuiesc sa va ganditi si sa rezervati din timp ca sa prindeti disponibil unde vreti voi, nu unde raman locuri. V-am zis ce am patit cu Germania. Daca cumva vreti avion la fel, inca mai puteti gasi bilete cat de cat ieftine pt la vara. Dar trebuie sa va grabiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

La multi ani! Sa ne dea Dumnezeu un an cat mai bun, cu bucurii si sanatate!
Va pe toate/toti!
P.S. nu am citit absolut nimic, nu mai stiu absolut nimic (sper ca sunteti bine)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Lavi, fix de autodiversificare imi amintisem si eu - la Ana a mers, mai ales la capitolul fructe. Perele ii placeau enorm, pepene, mai molfaia portocale... Si am realizat ca problemele cu mancarea au incetat fix cand am trecut-o la meniul nostru si am incetat pasatul. Daca ma gandesc bine, pasat n-a mancat in viata ei, doar chinuri cum aveti si voi.

M-am distrat: noua ne-a placut tare mult in Thassos si am mai vrea, dar a fost enorm de lung drumul, iar voi ziceti ca alegeti Halkidiki pentru ca e aproape

Catuta, bun revenit!

Mergi la inceput