Piersicute de iulie august (16)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Neata

La petrecere a fost dragut, am stat de vorba cu colegii, am mancat, baut, am dansat.

Azi merg la servici sa colind colegii si maine mergem la servici cu toata familia ca vine mosu' la piticii mici

Clara tot cu tuse, sa speram ca nu se va agrava totusi, are deja o saptamana de cand tuseste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Ciao fetele!

Am fost ieri la pediatru, suntem bine sanatoase, crestem ft bine, ne-a laudat pe amandoua, pe Grace pt ca ia asa bine in greutate doar din LM si pe mine pt ca inca alaptez exclusiv. A zis ca daca o duc pana la 6 luni cu alaptarea exclusiva intru intr-un club select de 2-3% din pacientele ei care reusesc asa ceva. Eu zic ca am sanse mari.

Despre somn: confirm concluzia lui Fleur, bebeii care dorm in camera separata de parinti dorm mai mult. Grace doarme din prima zi in patutul ei si cu exceptia primei saptamani cand am dormit eu sau sotul pe canapea in camera ei, a dormit singura singurica, evident noi avand monitorul video. Oricat de greu mi-a fost in prima luna cu 3-4 treziri pe noapte la care ma dadeam jos din patul meu si mergeam la ea in camera unde alaptam pe canapea, nu intinsa, pot spune ca a meritat din plin pt ca si-a facut o rutina de somn de invidiat. As sfatui pe oricine sa nu doarma cu bebele in pat, sau macar in camera, mai ales mamele care alapteaza pt ca ei simt mirosul laptelui si sunt stimulati sa se trezeasca mai devreme.

Cu diversificarea am si eu o nelamurire. Pediatra mi-a zis ca fac piureul dupa urmatoarea metoda. Fac o supa din vreo 4-5 legume, nu mai stiu care, de la care pastrez zeama si o amestec cu morcov pasat. Apoi in urmatoareale zile opresc zeama si amestec cu 2 legume,morcov plus ceva. E ok??

Ea zice sa ii dau treptat suc de morcov si apoi sa il combin cu mar si cam in 2 sapt sa cresc treptat cantitatea pana la 120 ml... mi se pare enorm.

Abia peste o luna incep, dar vreau sa ma lamuriti si pe mine pls!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Salutare, fetelor.

Clay nu mai sta asa mult in brate dar nici singura nu pot sa o las ca imediat incepe sa planga. Trebuie sa fiu langa ea, nu pot face nimic ca la mine nu merge sa stea ea in carucior si eu sa spal vase si sa ii povestesc. Trebuie sa ma uit fix la ea si sa ma maimutaresc.

Aruba sunt de acord cu tine, in teorie. A noastra doarme cu noi in camera in patutul ei, uneori cu noi in pat. Dar doarme toata noaptea de la 9 la 8-10 cu o mica trezire la 6 pentru papa. Hm...si doarme mult mai bine cand e cu noi in pat. Se fataie mai putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Buna.ada condoleante !!!!cu limba suntem cam tot cum am venit ca nu prea avem contact cu nemti sa putem sa înv#259;#539;#259;m si sa vb.cat imi trebuie mie la magazine sa zic un Danke ma descurc.asa în#539;eleg cam ce se vorbe#537;te in jurul meu dar nu stiu sa vorbesc.rafi ma tot întreab#259; ce inseamna cuvântul ala si eu ii spun si vad ca retine.l am înscris la scoala de integrare dar inca nu au loc.au zis ca s ar putea la începutul anului sa fie.
Fleur vin si eu la tine de craciun la cate bunatati faci.pana la urma ti am facut si tie pofta cu adidasii???
Kimmy te inteleg cu timea ca asa mai patesc si eu cu rafi .de oboseala si stres ma Razbun cateodata pe el aiurea.si apoi imi vine sa plâng de suparare.de ex il schimb pe denis si el se agita nu sta locului ,atunci cine rafi ca vrea nu stiu ce si eu ma enervez pe el.dar imi dau seama apoi ca saracutul nu a facut nimic rau.
Voi cum procedati cu cartoful?eu il blenduiesc dar iese tare urat .e asa elastic.oare trebuie sa il fac altfel?restul leg.ies fff fine si bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Ali si eu am abservat ca iese ca un lipici daca dai prin blender cartoful. Solutia e sa il pasezi cu furculita separat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Ada, condoleante.

Voiam sa ii multumesc mult de tot Anei ca si-a rapit din timp sa ne "pozeze" Wonder Weeks, e o carte extrem de interesanta! Noi dupa o anevoioasa numaratoare am fi in sapt. 25 deci se apropie ora H!(sapt. 26). Se numara de la data DPN-ului, am inteles bine? Si se conforma multe lucruri descrise acolo, faptul ca e mai apatic, mai morocanos, doarme mai putin, mananca mai putin etc. A si nu mai exerseaza abilitati deja achizitionate (de ex. statul in fundulet, acum ar sta doar pe spate ). Acum asteptam "saltul mental". Oricum, fascinanta descrierea a ce se petrece in mintea bebelusilor etapa cu etapa. inca o data, multumesc!

Ca tot am fost pe mailul comun am mai vazut o sumedenie de poze ale Deliior: Freedelia si Delia21. Sa va traiasca piersicutele ca scumpe sunt! Imi pare rau ca nu mai am timp sa vi le pun pe picasa, abia mai am timp sa-mi deschid propriul mail. Dar cine intra pe mailul comun va poate oricum vedea. Laila Deliei21 e o ochioasa frumoasa iar Jeff al Freedeliei un scumpic precoce, se joaca stand in fundulet, bravo! Delia21 sper ca sunteti bine, de fapt se vede din poze!

Ma duc ca iar am o sumedenie de treaba azi!
Revin mai pe seara, sper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

evrica fetelor,
am fost la cosmetica azi,piticul a dormit pe perioada tratamentului facial,s-a trezit cu 5 min inainte sa terminam.tocmai imi stergea masca si mai avea sa ma dea cu crema de protectie.oricum cand a inceput sa maraie deja venisera fetele celelalte sa-l linisteasca(nu prea era nimeni in salon)Deci m-am relaxat si eu un pic plus ca compania catorva adulti a facut minuni
maine facem si noi vaccinurile,am emotii..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Bravo Vera, sa iti fie de bine!

Fleur, ma bucur ca ai avut rabdare si ca ti-a placut. Informatia ca "maraiala" lor are si o cauza, si e si trecatoare, a fost extrem de valoroasa pt mine, la primele salturi, cand nici eu nu prea stiam pe ce lume ma aflu.

Zizou, subscriu la partea cu somnul, asa e si la noi (doar ca avem 2 treziri).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

hello mamici! dam un cupcake de la Aruba k azi facem 5 lunici nici nu-mi vine sa cred k au trecut deja atatea luni de cand imi tin minunea in brate multumim de urari
LML si celorlalti sarbatoriti ai zilei - Zachary, Maya, Aurora, Maria si Robert
aaa, si va mai dau un cupcake si pt buni e si ziua mamei mele azi
si dk tot vbim de cupcakes - va recomand sa le incercati pe cele de la laboratorul Arubei k sunt super fidelicioase si arata fenomenal! numai bune de dus prin vizite pe post de cadou acum de sarbatori k sunt si decorate specific
pitik mea e cam maraici azi si nu stiu de ce la san sta doar vreo 10-15 min si apoi intoarce capul si nu mai vrea sa pape nicicum asa k am stat tt ziua si m-am muls si i-am dat cu bibi...ce sa fac altfel nu vrea sa manance si nici nu mai suport sa-mi urle in creieri.
sunt f trista k tocmai m-a anuntat sotzulache k s-a defectat masina si exact acum cd avem nevoie de ea mai mult maine trebuia sa mergem la mine la serv pt petrecerea de Mosh, sambata la cumparaturi si la ai mei, duminik la nashi la snagov etc imi vine sa plang de nervi ma oftic mai mult pt petrecerea de Mosh de maine k era prima ei petrecere nici nu ma risc sa merg cu taxiul pe aglomeratia asta si nici nu-mi ofera confortul de care am nevoie - dat fiind k vom lipsi mai multe ore mai mult k sigur k va treb sa-i dau sa manance pe drum asta e, poate la anul...
ada - condoleante imi pare rau pt strabunik lui Nectarel, mai ales k s-a intamplat acum inainte de sarbatori...stiu cum e pt k si mie mi-a murit bunica din partea tatalui fix in aceasta zi acum 8 ani si in prag de sarbatori si fix de ziua mamei mele
fleur - mama ce de bunatati ai in plan! noi vom fi musafiri si de Craciun si de Reve in ziua de Craciun mergem la ai mei k ne reunim akolo si cu bunicii, a doua zi mergem la fini, iar de Reve mergem la nashi la Snagov
aruba - legat de prepararea supitei - si eu am inteles ca se fierb mai multe legume (gen morcov, pastarnac, albitura, telina) si apoi se paseaza si se dau amestecate cu zeama sub forma de piure, introduse cate una progresiv, incepand cu morcovul care se pare k e cel mai tolerat. cica e bine sa-i inveti de la inceput cu consistenta de piure (intai mai apos si apoi progresiv ingrosat) decat sa le dai legumele separat si zeama cu bibe. e bine sa se obisnuiasca sa pape cu lingurita. asa o sa procedez si eu. de sapt viitoare vreau sa-i dau suc de morcov, apoi de mar si peste vreo 2-3 sapt supitza-piure.
vera - sa-ti fie de bine
maria - sanatate multa silviucului
laura - ce face renishorul meu drag? mai are muci'n'ceai?

am vazut si eu mailurile de la delii de pe yahoo. tot zic k pun din pozele lor pe picasa dar n-am reusit :( abia m-am mobilizat ieri sa mai pun cu piersicutza si sa admir noutatile din colectie

tamys - bine ai revenit
michelle - bine k te-ai distrat!
carmen - ai fost de belea cu incurcatul datelor bine k te-au sunat colegii k era mai nashpa dk aflai dupa...

despre campania pt copii de la iasi - chiar vbeam mai dvrm pe FBK cu miruna - pregatisem un colet cu hainutze sa le trimit, dar vad k deja ingroasa obrazul si vin cu pretentii putin exagerate vor haine noi cu eticheta, numai anumite jucarii...cam bate la ochi! asa ca prefer sa gasesc alti copilashi amarati care chiar s-ar bucura de orice ajutor, fara pretentii din astea exagerate. pacat k unii profita de pe seama nenorocirii altora!

va poop!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Salutare fetili!

Ada,of ce necaz taman acum pe voi.Condoleante!

Miha,distractie faina...maine seara ma petrec si eu cu colegii de la firma.Abia astept.
La tuse noi am primit Prospan de la dr,dar a trecut si fara.

Maria,sanatate lui Silviu!
La noi sunt forme usoare de raceala pina acum,dar cred ca face mult faptul ca Lucas e mai mare si nu mai aduce chiar toate bolile de la gradi.


Aruba,succes mult cu afacerea.Nu stiu cum rezisti sa stai departe de asa bunatati...
Cite kg mai are nor-mea?
Leon parca tot in jur de 7 kile se invirte.

Ali,vezi ca pentru pireu trebuie sa iei cartofi speciali,altfel ies asa cum spui,clei.Sa nu scrie pe ei festkochende ca aia sunt pentru salate.

Fleur,sa folosesti cu placere cadourile.Eu am spus ca de ziua mea vreau un parfum nou,asa ca prietenii sa ma cadoriseasca cu vouchere la drogerie.

Roxy,nasol cu masina...dar cam asa e ca te lasa cind nu te astepti,indiferent de marca.
Si Leon e nelinistit tare si agitat la supt,doar ca eu nu mai am asa lapte suficient,de cind nu prea mai mananc.De asta ma bucur ca se scot mesele de lapte aici cind se introduce mancarea solida.

Vera,voi sunteti in Ro acum?
Scuze daca ai mai spus...sunt in urma rau.

Ma duc sa ma mai uit la poze,ca n-am mai intrat de mult.


Mergi la inceput