Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

HELPPPPPP

Cum se face mucilagiu de orez? Face diaree, apa de iese din pampers, e verde iar dr de familie a zis sa ii fac mucilagiu si sa ii dau smecta sau furazolidon.Nu vreau sa ii mai dau medicamente...incerc banana, stiu ca il constipa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Shosho sper ca nu e tarziu, mucilagiu de orez se face fierband orezul bine si ii dai o lingura doua din apa lasata.
Si la noi dupa al 3-lea vaccin de 4 luni jumatate s-a dat tare peste cap si am sesizat si ca nu a vrut sa se mai tarasca de atunci. Si de atunci a tot facut diaree.
Au sosit musafirii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Si al meu e cu febra dupa vaccinuri,pacatoase mai sint ...A avut 38 mai devreme..sper sa nu mai creasca ...Dar ce sa fac,as sta stresata mereu daca nu l as fi vaccinat,oarecum e un rau necesar,am vazut ca e o moda acum sa nu vaccinezi . De data asta vad ca face febra mai mare dupa mai bine de 24h...Ne rugam sa treaca cu bine peste toti bb-ii.
Joanna,ce scump e bebelul tau,bine ca ai fost pe faza si ai prins momentul.Miine am sa ii arat filmuletul si la al meu sa vedem ce fatza face.I-a placut tare videoclipul cu Bia a lu' miha.N a miscat pina la final Si mai imi place si patutul linga patul mare,eu n am loc de asa ceva din pacate.
Anitta,din ce povestesti a fost o seara reusita,ce bine ca ai avut asa ocazie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

Fetelor, a propos de discutia despre vaccinuri, in Romania nu exista posibilitatea sa le faceti esalonat? Adica sa decideti voi, mamicile, propria grila de vaccinare in functie de bebicul vostru. Spre ex. sunt unii bebelusi care sunt mai sensibili si atunci clar nu poti aplica aceasi grila de vaccinare ca la unul care e mai puternic sau nu raceste usor etc.
Eu, cu amindoi baietii, am facut foarte lent vaccinurile astea, adica maxim 2 pe vizita, in fiecare luna si m-am asigurat ca nu face 2 vaccinuri odata care contin aluminiu si sa stiti ca nu am avut treaba cu nici unul, n-au facut niciodata febra si nu s-au vazut alte modifaicari in comportamentul lor dupa ce le-am facut. M-a ajutat mult sa inteleg toata tevatura cu imunizarile astea, cartea lui Bob Sears despre vaccinuri care explica foarte obiectiv ce contine fiecare vaccin si de ce e important sa le facem, insa cu grija si esalonate ca sa nu dea peste cap prea mult sistemul imunitar al bebelusilor.
Eu lui Kaeden abia acum la 7 luni am terminat cu Rotavirus-ul si mai trebuia sa facem si ultimul PC (cred ca e pneunococ in romana) pe care l-am aminat pina la 8 luni ca-i curge nasul si tuseste putin. Deci organismul lui are treaba sa lupte cu alti virusi acum si nu sa asimileze vaccinul.
Oricum, acum sunteti si voi pe terminate, dar pentru mamicile care vor mai avea un bebe in viitor e bine de retinut, in cazul in care vi se ofera o asemenea optiune in tara.

Va pupic,
Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Clara,nici eu nu i am facut acum decit 2 ,infanrix si prevenar dar stii tu,reactiile difera de la copil la copil,unii nu fac nici febra macar,altii au mai multe reactii adverse,cum e la Shosho acum.Eu sint cam in pom cu cel pt rotavirus ca mai trebuia al 3 lea rapel numai ca pediatra(alta decit cea a copilului) nu il mai recomanda acum dupa 6 luni.
Nu stiu daca se poate face esalonat,probabil ca da din moment ce il poti amina cind e bolnav copilul sau cind nu au vaccin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Neatza dragi mamici si pitici,
Astazi va servesc cafeluta fierbinte dar si o felie de tort ca-i ziua piticului
La controlul de saptamana trecuta avea 8.200kg si 75cm, decent zic eu
Clara,noi am facut doar Infarix si Rotarix, cate unul pe vizita si la distanta de o luna de zile intre ele si intradevar,nu am avut reactii adverse gen temperatura ( cel mai mult a facut 38,2)sau diaree doar ca de data asta a fost mai altfel, mai irascibil dar usor usor se face baiatul meu puternic si frumos .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

La multe Lunite si lui Edy de Shosho !!
Sper ca suntem mai bine astazi cu burtica si cu temperatura !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Multumim pt cafea, Eva!
LML Dorian si Edi!

Am fost la dermato si s-ar parea ca e o eczema usoara care poate fi data si de faptul ca sta cu piciorul in gura tot timpul si saliva e acida. I-a prescris doua creme si vom vedea evolutia..

Anitta, ce frumos e la voi de Sarbatori! Ideea asta cu sezatoarea mi se pare atat de reusita!

Virgiii.....unde umbli, doamna?
Ylari, te-ai apucat de cozonaci?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici de pui mici!
La cat mai multe lunite frumoase si sanatoase pentru puiutii nostri dragi Edi si Dorian!
Astazi ar trebui sa fie ultima zi de lucru la birou a lui tati si de maine sa lucreze de acasa pana la anu', vedem si practic daca reuseste.
Si il mai asteptam maine seara si pe bunu', sper sa nu fie probleme ca e cod galben-portocaliu in sudul Romaniei. Deja am decorat casa de Craciun, am intrat in spiritul sarbatorilor si E parca nu mai e asa marait, dar compenseaza cu trezitul mai des noaptea de sunt eu zombi.
Toate hainele lui sunt patate de la regurgitatul colorat... se pare ca nu scapam deocamdata de reflux.
Gyan parca intrebai de regim special pt bebelusii cu reflux? Da, sa se evite alimentele care dau aciditate, in general fructele, asa ca eu ii voi prepara termic la inceput si fructele.
Anitta faine cadourile pt I, si la noi o sa fie cocosat Mosu de cate are de adus pt E, ca doar el a fost cuminte, mami si tati cate o nuielusa atat.
o zi frumoasa va dorim!
Fug sa-i pregatesc papica!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_ spune:

Buna mamicilor,

Sunt o proaspata mamaica a unui baietel de 6 luni si jumatate. De vreo cateva saptamani va tot urmaresc cu drag si este foarte util ce faceti voi aici ca imartasiti din experienta voastra, asa ca m-am hotarat sa va scriu si eu.

Baietelul meu, A a avut si el reflux gastric de pe la 4,5 luni. A fost groaznic, cum il ridicam pe umar sa ragaie dupa alaptat, cum dadea totul afara. Pediatra ne-a recomandat sa inclinam salteaua la 30 de grade si sa-i dau 5 picaturi de protectis timp de 2 saptamani. Problema s-a rezolvat dupa acest tratament. Nu mai da afara aproape deloc, decat foarte rar cate o gurita mica de laptic. Salteaua am avut-o inclinata timp de 2 luni, acum i-am coborat patutul si am pus salteaua la orizontala. Ca sa obtinem unghiul am pus carti sub saltea pentru ca salteaua nu are voie sa faca cuta, nici nu ar avea cum avand in vedere ca are 10cm grosime.

In rest in fundulet sta binisor, cam cade dupa cateva minute dar e OK. Ii place pe burtica si se intoarce mereu cum prinde teren liber.

Cu dormitul noaptea este ca si la voi. Se trezeste la 2-3 ore, chiar si la 1,5 ore uneori. Se trezeste de foame se pare, ma gandesc sa-i dau cereale seara sa vad daca ii tin mai bine de foame. De vreo saptamana a strapuns un dintisor, nu pare sa-l supere prea tare si sa se trezeasca din cauza lui. Nopatea cere laptic si daca primeste se linisteste si se cuca la loc.


Multa sanatate va doresc si nopti de somn neintrerupt!

Mergi la inceput