Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

neata!
Ce de dintosi avem! :)))) Elly, ce cadou de MoS de la Boom! :))

Elena, si eu am vol 2 si 3 in englez in format pdf. Daca imi lasi adresa, le trimit luni de la birou.

Deea, am vazut filmuletul cu Tavi in leagan. Ce scumpic e!

Eva, ce face piticul? Va luptati cu dintii?
Ylari, al tau e ok?
Anittule, te-au rapus sarmalele, bre?

Roxana si Addya, voi sunteti ok?

Virgineasco, ce faceti de Revelion?

Va pupix, ma duc sa calc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Ce sunt caloriile?

Caloriile sunt niste scarbe mici care se baga noaptea in sifonierele noastre si ne micsoreaza hainele ca sa fie din ce in ce mai mici.

Cura de slabire cu peste:

dimineata - crap de foame
pranz - stiuca n-am
seara - somn usor

Si un banc sf:))

-Buna ziua. As vrea sa-mi fac asigurare de viata.
-Ce vb, mosule? Cati ani ai?
-97…
Tipul ramane tampit.
-Vorbesti serios?!?!?! Ce, vrei la varsta ta asigurare?!?!?!
-Na… Vreau sa merg cu tata intr-o vacanta si e bine sa fim asigurati…
Asta isi baga mana in par…
... -Cu tatal tau?!?!?! Pai ce varsta are?
-125.
-Pai... si ce cautati voi intr-o vacanta?
-Ehh… Mergem in vizita la bunicul meu…
Asta se dadea cu capul de birou…
-Ce spui ba, mosule? Iti bati joc de mine?!?!? Cati ani are bunicul tau?
-145…
-Pai ...si ce faceti acolo?
-Pai... nah… Se casatoreste si mergem la nunta…. Tipul se tinea de inima…
-Si de ce se insoara acum ba, mosule?!?!?!
-Eeee… El nu prea ii de acord… Il forteaza parintii lui…



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Asta nu e de pastrat, am ras cu lacrimi :P

Draga fiule,

Iti scriu aceste randuri ca sa stii ca iti scriu. Daca primesti aceasta scrisoare inseamna ca a ajuns cu bine. Daca nu o primesti, atunci sa ma anunti pentru a ti-o mai timite o data.
Iti scriu incet pentru ca stiu ca tu nu citesti prea repede.

Acum cateva zile tatal tau a citit ca marea majoritate a accidentelor se petrec la o distanta de un kilometru de casa. De aceea ne-am hotarat sa ne mutam mai departe.
Noua casa este minunata; are si masina de spalat, dar nu stiu sigur daca merge. Ieri, am bagat lenjeria in ea, am tras de maneta, si de-atunci n-am mai vazut-o.
Vremea pe aici nu e foarte rea. Saptamana trecuta n-a plouat decat de doua ori. Prima data, ploaia a tinut 3 zile, a doua oara 4 zile.

A propos de vesta pe care o voiai, unchiul Petre mi-a spus ca daca o trimitem cu nasturi, cum sunt ei grei, o sa coste mai mult; atunci am taiat nasturii si i-am pus in buzunar.
In sfarsit, l-am ingropat pe bunicu’; l-am gasit cand ne-am mutat. Era in dulap din ziua in care a castigat la ‘De-a v-ati ascunselea’.

Sa-ti mai zic ca alaltaieri, a explodat bucataria si tatal tau si cu mine am ‘zburat’ din casa. Ce emotie! a fost pentru prima data dupa multi ani cand tatal tau si cu mine iesim impreuna undeva.
A venit doctorul sa vada daca suntem in regula, si mi-a pus un tub din sticla in gura. Mi-a zis sa nu vorbesc 10 minute. Tatal tau s-a oferit sa cumpere tubul acela.
Si daca tot vorbim de taica’tu, te anunt ca si-a gasit de lucru, e foarte mandru de asta. Lucreaza peste aproape 500 de oameni. L-au angajat sa tunda iarba in cimitir.

Sora ta Julia, cea care s-a casatorit cu sotul ei, a nascut in sfarsit, da’ nu stim inca sexul copilului. N-as putea inca sa-ti spun daca esti unchi sau matusa.

Taica’tu a intrebat-o pe sora-ta Lucia daca mai este insarcinata. Lucia i-a zis ca da, in cinci luni de-acum; atunci taica’tu a intrebat-o daca era sigura ca era al ei. Ea i-a spus sigura ca da. Ce fata sigura, cata mandrie! Asa fata, asa tata!
Varul tau Paul s-a casatorit si se roaga in fiecare zi in fata sotiei lui. E fecioara!
Dimpotriva, nu l-am mai vazut pe unchiul Vasile, ala care a murit anul trecut…

Cel mai rau e frate-tu’ ala’ mic, Ionut. A incuiat masina si a lasat cheile inauntru. A trebuit sa se duca pana acasa sa aduca dublura ca sa ne scoata pe toti de acolo.
Bine, fiule. Nu pot sa-ti trec adresa pe plic pentru ca n-o stiu. De fapt, ultima familie care a locuit aici, a plecat cu numerele pentru a le pune la noua adresa.
Daca o vezi pe Margareta, transmite-i salutarile noastre. Daca n-o vezi nu-i spune nimic.
Mama ta care te adora,

P.S. Aveam de gand sa-ti pun si niste bani, dar deja am inchis plicul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Se vede ca sunt singura acasa nu?

Stau în casa; tanara sotie, soacra, socrul.
Soacra spune:
- Totul la noi e bine, avem de toate, nu ne certam, doar ca casa nu e varuita.
Sotia:
- Ce problema mama, avem var?
- Avem, doar ca nu avem perii necesare.
Fuge sotia la socru, îi taie barba, face din ea perii si varuiesc ele casa.
Soacra iarasi:
- Iata… casa e varuita, dar ferestrele nu sunt vopsite.
- Ce problema mama, vopsea avem?
- Avem, dar periute nu avem.
Fuge iarasi sotia la socru, îi taie mustatile, face din ele periute si vopsesc ferestrele.
… Seara. Se întoarce sotul acasa de la serviciu, si-l vede pe taica-sau catarat în pom:
- Tata, ce ai patit, de ce stai cocotat acolo?
- Pai, fiule, nebunele astea doua s-au apucat sa faca clatite, dar nu au oua

Ma doare burta jur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Neata, dragelor!

Din nou putin bolnavioara - in pragul unei raceli, cu nas infundat, gat dureros si stare cam aiurea, da' asta sa fie cea mai mare problema!

Belissima, M a scapat, nu mai are febra, e super ok, in schimb azi-noapte a facut I o febraaaaa..de zile mari! Cred ca tot invartim virusii intre noi.

Virgi, Elly

Elena, mie mi se pare ca Eric e copia ta super fidela, sunteti frumosi!

Fug la printese, pup fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

La multe lunite frumoase si sanatoase pentru puii scumpi Cristian si Stefanut!
Elly ai pm.
Albinutza mc mult, o sa-mi trimita Elly toate volumele.
Mammitule eu credeam ca seamana cu sotul, dar mi-a trimis tata o poza cu mine cand eram mica mica si semanam f bine, el e un pic mai conturat in schimb.
Anitta pe unde umbli, sper ca petreci frumos in familie si nu lucrezi la butoaie si de sarbatori.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_ spune:

Buna la toata lumea,

Multumesc frumos de raspunsuri!

Sa stiti ca m-am pus pe citit cateva capitole la Odisea nasterii. Asa mi-a placut... mi-am amintit de nastere. Nu-mi venea sa cred ca in timpul travaliului gaseati timp sa spuneti cum stau lucrurile. Mi-a placut la nebunie sa citesc cum ati povestit de nastere, cum spuneati ca o sa va fie dor de burtici... Sincer am uitat de forumul acesta, desi am cont de multa vreme, pe vemea respectiva citeam pe la discutii generale. Imi pare rau ca nu mi-am amintit anul trecut pe vremea asta cand am stat acasa stresata cu sarcina, mi-ar fi prins tare bine sa va citesc si sa va scriu. Bine ca v-am prins acum, ca tare util este sa aflu ce fac alte mamici si ce fac alti bebei de varsta piciului meu. Bineinteles ca toti bebeii le fac pe toate, fiecare in ritmul lui, dar e util sa vezi cum ati rezolvat voi unele probleme, ce papa bebeii etc. Apropo de ritm, nepotelul meu a mers in picioare la 11 luni si in 4 labe dupa un an Bebele unei prietene zice ca merge in 4 labe de la 8-9 luni... nu l-am vazut pe bebe de curand ca ei sunt in alta tara. Deci fiecare bebe e altfel.

Azi a zis pustiu ta-ta pentru prima data. A mai zis ieri te-te, dar nu se pune. Ce ma bucur eu e ca a zis mam-mam prima data la 6 luni si vreo cateva zile. A zis si mama tot atunci apoi au fost vreo 2-3 saptamani de pauza. Vorbea el pe limba lui dar fara mama-tata. S-a topit tatal lui cand l-a auzit, eu dormeam, asa ca-l cred pe cuvant.

Ati auzit ca cica ce zibe bebe prima data: mama sau tata, bebele urmator va fi fata, respectiv baiat? Stiu cazuri la care s-a nimerit.

Deea maine e si ziua bebelui meu, face si el 7 luni asa ca facem cinste la toata lumea.

Va recomand un blog de pe care ma mai inspir Cristela Georgescu: http://www.cristelageorgescu.ro/meniul-zilei-3/
Ce imi place este ca a scris pe zile de cand a inceput diversificarea la 6 luni, a scris pe zile ce a mancat fiecare din cei doi baieti. Are si idei de meniuri, retete. E adevarat ca ea e vegana si face studii in nutritie pentru a deveni consultant in nutritie, dar noi putem adauga si carnita in mancare. Sper sa nu se considere reclama ca nu am nici un interes, doar imi e util sa mai citesc, desi departe de mine gandul sa fiu vegana la cat de mult imi place carnea.

Apropo, voi ati dat carne la bebe? Daca da, de cand si de care? Pui de tara nu am de unde si nu am curaj sa iau din piata pui de la tarani. Am vazut ca este la supermarket piept de pui pe care scrie ca este fara hormoni de crestere si ma gandeam din acela sa-i dau.

Ce fel de papaucei le-ati cumparat la bebelusi? Trebuie sa-i cumpar si nu stiu de unde. Imi zicea o prietena ca la Deichmann gama Elefanten sunt foarte faini. Am mai auzit de papucei Melania.

Vesela pentru bebe de care folositi? Am vazut de la Nuk si imi place cum arata. Sterilizati vesela lui bebe? Pana acum am sterilizat castronelul dar ma gandesc ca nu prea mai are sens ca trebuie sa-si faca anticorpi.

Din nou am scris un mesaj lung Asa-i daca doarme bebe.


De revel stam acasa cu bebe ca ori unde am merge e galagie mare si el e mic si se culca la ora 8-9.

In caz ca nu mai apuc un an nou fericit si multe bucurii alaturi de bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Miha la mine bb e mai mic si inca nu am introdus carnea.
Legat de vesela lui bb, eu ii pun papica in niste vase gradate de la Philips Avent pe care le sterilizez, linguritele nu le sterilizez pentru ca scrie pe ele ca nu se sterilizeaza la microunda. LIngurite am una de la P-A, dar e cam mare. In schimb ii dau sa pape cu f mare succes din 2 lingurite NUK, erau un set una galbena si alta albastra. Si acum de sarbatori mi-a trimis mama din Romania un castronel in forma de pestisor si un set pt calatorie de la Primii pasi, inca nu le-am testat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

seara buna,

deea, deci ultimul banc a fost demential

am ras juma de ora

am intrat sa vad ce se mai intampla pe aici si sa va salut.

stiti ca va intrebam ce sa fac cu o mana de maioneza. pana la urma am facut o traznaie si a zis claudiu ca ma trimite la master chef

si nu am facut decat sa combin ciuperci calite cu ceapa si usturoi, adaugat niste carnacior prajit separat, restul de ou de la maioneza - albusul, multe ierburi aromatice, o portocala si un mar taiate bucatele mici, la final am stins cu otet. dupa ce s-a racorit am pus maioneza si niste castraveciori murati. a iesit o traznaie comestibila si chiar interesanta ca si gust.

va pupicesc si va doresc toate bune










.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Mirela tocmai mi-ai amintit ca maine trebuie sa-mi dau doctoratul in facut o maioneza. Ultima oara nu prea mi-a iesit...

Mergi la inceput