fetita mea e dependenta de mine

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_cali

ana 25 cred ca fetitele noastre sunt surori la fel imi face si mie maya cand vin socrii la noi eu la ei nu ma duc cum vede casa incepe sa planga dar vorba ta cu timpu sper sa se schimbe ,multumesc pentru mesaj mai linistit intr-un fel credeam ca eu sunt de vina ca este asa te pup

nu e nimeni de vina,asa sunt ele mai sensibile si mai delicate incearca sa mergeti mai des la bunici,la inceput 5 min,apoi 10...se va obisnui treptat....si o chestie foarte importanta !!! spune-le alor tai ca atunci cand mergeti la ei,sa nu o asalteze cu hai la buni,uite iti da buni o jucarie......sa nu incerce sa o atinga,sa-i dea spatiu de siguranta si ai sa vezi ca dupa un timp se va duce singura la ei asa a facut si Maia mea,pana a ajuns sa stea la maica-mea in brate (f putin,dar macar nu a mai urlat).....

Ce dulcica e Maya

Ana si Maia Elena(24.09.2010)
Poze
Cum s-a nascut Maia -www.desprecopii.com/info.asp?id=2654" target="_blank">Articol
Bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_cali spune:

asa am sa fac ana sper sa mearga,te tin la curent cu noutatile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Oana ati fost de Craciun la bunici? cum a reactionat Maya?

Ana si Maia Elena(24.09.2010)
Poze
Cum s-a nascut Maia -www.desprecopii.com/info.asp?id=2654" target="_blank">Articol
Bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

oana, am cateva sfaturi ptr tine
-vorbeste intotdeauna cu fetita ta despre tot ce urmeaza sa faceti
-nu minti copilul sub nici un aspect, ca e mica si nu pricepe
-cand ii vorbesti, chiar si daca tu faci altceva in acel moment mentine contactul vizual cu ea
-arata interes ptr tot ce face, laud-o, incurajeaz-o
-implica pe tata mai mult in timpul petrecut cu copilul. timp petrecut cu copilul nu inseamna ca tata sta pe canapea si urmareste meciul de fotbal, iar copila sta la tine in brate... nu, joaca efectiva si vorbit
-scoate-o din casa si mergi cat de mult in societate cu ea, iar daca plange abate-i atentia cu alte lucruri, nu te concentra pe plans
-si mai ales scapa tu de temerile tale pe care fara sa vrei il le transmiti copilei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

tot io sa mai spun ca ai mei copii au fost la polul opus. ar fi plecat cu orice strain la orice ora. zambeau la oricine, cereau oricui mancare/apa/suc. copila avea 1 an si 2 luni si cand intram in orice magazin intindea mana la vanzatoare si spuneam "mie aia" . vanzatoarele ii spuneau adesea "ramai aici cu tanti?" intindea mainile si se ducea imediat la doamna in brate. eu iesam si ramaneam afara 5-10 minte, iar ea o lua in patru labe prin magazin si se apuca de aranjat rafturile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Ce diferiti sunt copii!! Intr-un fel nu e bine sa fie nici asa "lipicios",si pe alta parte nu e bine nici asa plangacios si "speriat".

Ana si Maia Elena(24.09.2010)
Poze
Cum s-a nascut Maia -www.desprecopii.com/info.asp?id=2654" target="_blank">Articol
Bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Oana ?!??! nu ai mai povestit nimic

Ana si Maia Elena(24.09.2010)
Poze
Cum s-a nascut Maia -www.desprecopii.com/info.asp?id=2654" target="_blank">Articol
Bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_cali spune:

nu am mai avut timp mare lucru nu s-a schimbat doar ca de cateva zile mergm la gradinita am vorbit cu o doamna educatoare despre maya si mi-a primit-o la grupa mica e foarte incantata de copii dar sta tot cu mine am sa incerc sa o las si singura am sa iti mai povestesc zilele astea pupici

Mergi la inceput