Bobocei de septembrie-octombrie2012(7)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielabejan spune:

salutare fetele
boi suntem bine raportam 6kg jum la 3 luni 2 vacc la activ si pe 28 urmeaza al 3-lea, la cele 2 am avut o fetitza de nota 10 a fost doar putin maraita cateva ore dupa, dar nimic grav

kytana daca nu doarme si chip du-te la spital la A & E sunt urgentele lor nu platesti consultul posibil doar reteta daca e cazul,poate iti dau ei o solutie sau poti cauta un centru de midwife care te mai pot ajuta cu sfaturi la tel sau te poti duce acolo sa te lamureasca in anumite privintze
ti-am lasat nr meu de tel pe mess, daca vrei sa mai vb cu cineva sau ai nevoie de vreo lamurire si crezi k te pot indruma cumva da-mi doar un apel si te sun eu, sper sa fiti bine si sa va adaptati rpd
daca ai nevoie de ceva anume pt bebe gen cantitati mare sau lucru mai valoros cauta pe net k au o gramada de reduceri si aici is de 50% nu ca in romania sau intreaba ma daca am vazut eu ceva prin magazine
nu ezita sa ma intrebi oricum vrei tu k nu ma deranjeaza

noi am facut bradutzul suntem doar noi 2 acasa aproape tot timpul uneori chiar si in week-end cand sotul mai lucr daer ne-am invatat una cu alta la ea important e sa fie mami prin camera sa o auda sau vada si in rest nici o problema

nu nominalizez k am 2 capitole de recuperat, am intrat in ultimele 2-3 zile sa vad cum a ajuns iuli in anglia, asa k nu va suparati dar nu avem prea mult timp k noi nu avem nici un fel de ajutor si tre sa le impacam pe toate

va pupam si sa aveti un week-end cat se poate de relaxat si craciun fericit daca nu mai intram intre timp


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Ok, deci despre dosarul d eindemnizatie:
Eu am completat o cerere catre firma de suspendare a activitatii. Ei mi-au dat o adeverinta cu ultimele 12 salarii nete + decizia de suspendare a activitatii, cu data 13 nov, adica ziua cand s-a terminat prenatalul
La dosar am dus asa:
- aceste 2 acte de la munca
- formularul lor tipizat, completat cu datele mamei, tatalui, copilului
- copii xerox dupa CI mama+tata
- copie certificat nastere copil
- un extras de cont de la banca, cu numarul de cont (chiar daca il completam in formularul tipizat, probabil vor sa se asigure ca e corect)

Stau in sectorul 6.

Oana, multumesc de asigurari, nu strica sa mai aud si alte pareri legate de greutate. Noi primisem in vizita la cateva zile dupa ce s-a nascut Iris, o bebeloaie de aproape 8 kg la 4 luni si era giganta. Pe langa Iris, la 2.5 kg, arata ca un balon. Am ramas marcata de dimensiunea ei

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

www.desprecopii.com/info-id-226-nm-Cresterea-si-dezvoltarea-normala-012luni.htm" target="_blank">Aici despre cresterea in greutate

Bob, si David avea 8200 gr la 4 luni si intr-adevar era cam grasut (adica pufos).Dar era exclusiv pe lapte matern atunci si nu mi-am pus nici o problema. Era si lungut si probabil de asta nici nu parea foarte disproportionat. Acum e slabut (are aproape 18 kg la 1,06 m si 4 ani si 4 luni). Deci nu a ramas cum era bebelus.

Eu am intrat in CIC pe 20 noiembrie teoretic..practic nu am depus nici pana acum dosarul

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marikaki spune:

Salutare mamici si pitici!
Suntem restanti la capitolul citit si scris. Dar recuperam incet, incet.
Noi suntem foarte bine. Am crescut si nici nu ne dam seama cat de repede zboara timpul. Maine implinim 3 luni. Avem 7,600 kg si 67 cm.
Miercuri, am facut si cel de-al 2-lea vaccin. Am fost putin marait, dar ne-a trecut. Noptile dormim fara probleme.
Cand suntem marait ne asezam pe burtica, in fundulet, sau facem pasi. Stiu ca este prea devreme, dar asa ne calmam rapid.
Kytana ma bucur mult ca ai ajuns cu bine. Noi avem plecarea in ajun, si avem doar 1h si 35 min. de zbor. Un picut mai mult va fi de aici pana in Atena si din Bucuresti pana in Rm Vl.
Abia asteptam sa vedem zapada.
In 29 dec. avem si botezul, de aceea mergem mai mult.
Va pupam dulce si va dorim mult spor la cumparaturi si la pregatirile pentru sarbatori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna fetelor. Am fost in Cluj la un curs de acordare prim ajutor la copii tinut de o pediatra. Aceasta pediatra a fost la f multe simpozioane si sustine introducerea in schema nationala obligatorie a Prevenarului. In SUA, Spania, Franta, Germania e obligatoriu si au venit cu studii din ultimii ani ce mult au scazut imbolnavirile bebelusilor cu bolile prevenite de acest vaccin. I-am teoria lansata aici pe forum ca de fapt e o conspiratie a producatorilor de medicamente si a ras si ea ca si mine.... nu si-ar imbolnavi aiurea copiii nemtii, americanii etc. Daca si medicii de acolo pe care ii stie ea isi vaccineaza copiii....Da rationamentul introducerii acestui vaccin a fost de ordin financiar, costul cu prevenirea e mai mic decat cu tratarea in spitale.
Cand am timp, daca doriti, va voi scrie chestiile principale ce le-am invatat; am discutat 5 ore la curs. Cum se calculeaza corect doza de medicament pe kg al copilului, lista de medicamente ce trebuie sa le ai la tine cand mergi cu bebelusul in concediu....etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Anda, nu e nimic in neregula cu bbele tau! Ai un bb cuminte si esti o norocoasa! Stii ca mai ziceau fetele pe-aici ca al doilea bb este mult mai cuminte ca primul!

Merci de raspunsurile cu actele, fetelor!
Trebuia sa merg azi, dar n-a mai putut sotul. Voi merge pe 27 cu ce am si vad atunci daca mai vor ceva sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

si eu am depus dosarul; mi-a trebuit stagiul de cotizare de la Casa de Pensii, de la Primarie ca mi-am platit impozitele, si in rest cerere tip, cerere la angajator, decizia angajatorului, copie buletine parinti, original si copie certificat nastere copil si hartia de la banca cu contul.. Sunt curioasa cat va dura pana primesc banii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Si noi am acceptat vaccinul de la doua luni. Nu am apucat sa vb. pe aceasta tema cu pediatra, ci doar cu asistenta, zicea ca sa vedem dupa o astfel de moda cum dupa niste ani de zile revin bolile respective in forta. Mai spunea cineva de pe forum ceva similar, de la medicul sau. Cu sotul nu am apucat sa vorbesc, el a zis ca le facem pe toate cele obligatorii, ca la Iulia. Mai vedem, vad in ce masura ma pot informa intre timp. Norma36: Sunt medici care isi vaccineaza copiii, dar sunt si medici care au decis sa nu isi mai vaccineze copiii deloc, cum zicea Carmen, parca, de o tipa cu care a fost in spital la nastere si a refuzat vaccinarea. E greu de decis, eu am acceptat in final, ca nu vreau sa fie cobai copiii mei. Mai bine sa incerce altii si daca vedem ca intr-adevar au o imunitate mult mai buna cei nevaccinati, poate nepotii mei nu vor mai fi vaccinati. :) Mai zicea un domn la TV ca niciun vaccin niciodata nu a facut nimic bun, doar a scazut imunitatea, dar zicea ca detaliaza in alta emisiune si eu nu pot urmari emisiunea mereu, asa ca nu stiu daca m-oi nimeri in fata TV-ului atunci.

Despre ochi, si Simona mea ii are albastri, sotul spera sa ii ramana albastri (tatal meu ii are asa, eu verzi, sotul caprui). Eu am auzit ca pana in doi ani se schimba ochii de regula, asa ca sa nu credeti ca aflati asa curand ce ochi vor avea copiii vostri. Stiu o tipa care se bucura ca ochii fetitei ei erau albastri si putin inainte de doi ani s-au facut caprui. Si o alta tipa mi-a spus de cineva, dar cred ca e o exceptie, ca s-au schimbat ochii la 6-7 ani... Parul la fel, sotul a fost blond pana la doi ani, acum e brunet. Asa ca, ne bucuram de fizionomia in continua schimbare a puilor, faceti-le multe poze, sa se amuze si ei mai tarziu.

Ela04: Merci de idei, noi am intampinat probleme cu Iulia doar la inceput, apoi s-a potolit. Am gresit eu ca i-am adus aminte de figurile initiale, vorbind la telefon. Acum pare ca s-a potolit iar. Cum sunt copiii, ce e interzis, e dorit... Daca nu ii atrag atentia, nici ca se duce acolo :) Cu multe chestii asa am procedat, spre ex nu am avut nicio problema cu muscatul, cum fac multi copii. A avut vreo 2 tentative, dar nu am spus nimic, asa ca nu a reprezentat interes si a uitat sa repete figura. Daca i-as fi spus ca nu e voie, tare i-ar fi placut sa mai faca. Dar, din pacate, nu merge la orice... prin casa a demolat multe, scaunul de masa a trebuit aruncat de cat s-a suit si s-a dat jos singura din el, rafturile bibliotecii s-au subrezit de la urcat pe ele ca alpinistii, pas cu pas si mai stiu eu ce... Sotul zice ca o sa ne cheme de la gradinita sa o luam, ca devasteaza pe acolo, bate copiii sau cine stie ce mai face. Om vedea, poate se mai cuminteste pe masura ce va avea partener de joaca in surioara ei, acum are multa energie si si-o consuma si ea cum poate.

Carmen: Si a mea da din maini si se trezeste, asa ca nici nu mai fac incercari, o culc mereu infasata si in 95% din situatii pe burta, ca atunci doarme super. Adineauri a dormit infasata, dar pe lateral si a dormit mult mai putin. Ma gandesc insa ca pe masura ce creste si isi descopera mainile, nu le va mai misca atata nici in somn. Oricum, sunt atat de diferite fetele ca si comportament!

Gata, tre' sa fug!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Am reusit sa il adorm in patut pe white noise pret de 1h, apoi nu a mai vrut. I-am dat sa pape si inainte de a incepe sa miorlaie de somn am incercat din nou cu patutul nu a tinut. Pingu l-a tinut ceva pe piept, de nicio culoare nu avrut sa atipeasca din contra a inceput sa tipe. Asa ca l-am luat in brate langa mine in pat, l-am mufat si in 3 minute dormea dus. Am dormit amandoi pana pe la 17.30 cand a trebuit sa ma duc la baie. Cum nu a mai simtit sanul in gura, s-a pus pe un urlat de zile mari, s-a calmat din nou pus la san. A papat si acum isi suge pumnul pe perna de alaptat in timp ce ma tine de camasa.

Ma bag si eu la subiectul indemnizatie: mie mi-au cerut doar actele mentionate pe site-ul sectorului 6 din bucuresti si am primit si decizia ca s-a aprobat dosarul. Banuiesc ca depinde, dar mi se pare o aiureala de zile mari sa nu fie o procedura unitara.

Multumesc de primirea calduroasa Ne-am inscris la un GP, chiar ne-a vazut unul, a zis ca arata bine si ne-a recomandat sa mergem la Health Visitors, ca acolo se tin bebeii sub supraveghere (cum cresc, se dezvolta, etc). Dani, voua cine va tine evidenta cresterii Emmei?

Marikaki, Doamne ajuta cu zborul, sper sa va fie bine!

Fug sa ii fac un masaj acum cat e sociabil, baita si sa vedem, poate adoarme totusi fara titilica...! Bob, am incercat in brate, dar nu ramane adormit, nici macar tinut in brate, pus jos nici atat

Pup gajicile



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Foarte interesante informatiile Norma despre Prevenar 13. Eu i l-am facut lui Luca inainte de a pleca, mi l-a recomandat pediatra de la Sanador si mi s-a parut o idee buna sa il fac, doar pe acesta.

Aici astept sa imi echivaleze schema de vaccinuri, sa vedem ce ar mai trebui sa ii facem.



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput