Bobocei de septembrie-octombrie2012(7)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mirabela, la multe lunite lui Calin! Bine ca mi-ai adus aminte sa vb cu medicul de familie sa comande vaccinul pentru ianuarie, cand mergem si noi la vaccin.

Maya avea parul negru, acum il are saten si uneori in soare imi pare roscat.
Ochii i se tot schimba: negri, caprui, albastru inchis, uneori mi se par de un verde inchis..., oricum ceva inchis :)

Piticuta mea de 2 seri doarme primul somn 4,5 ore. Ce bine e!

Aseara a adormit incredibil! I-am lasat sotului bibe si eu m-am dus sa-mi fac dus. Cand am iesit, sotul la tv si fata nu! Il intreb daca a pus-o la carusel si-mi zice ca nu, e in patut, doarme!!! I-a dat lapticul, deja incjidea ochii in timp ce sugea, cand a terminat bibe l-a scos, s-a miorlait de 2-3 ori (asa face cand ii scoti bibe, chiar daca e satula), a ridicat-o sa ragaie si a adormit. Daca a vazut-o asa a pus-o in patut pe burta, si dormea fata noastra! Nu-mi venea sa cred! Era treaza de la 16.30 si dormise doar de la 7 la 7.30, asa ca la 10.30 a picat rapusa.
S-a trezit totusi peste 30 min partzaindu-se la greu, am crezut ca face kk (de multe ori mai face o data dupa masa de seara, inainte de culcare). Am zis sa n-o mai adorm si sa o las sa faca. Am pus-o in pat langa mine si am inceput sa vb cu ea. A ras putin, am stat asa vreo 5 min si tot nu facea. Am zis s-o pun in patut, sa mai spal niste vase pana face ea. Cand am iesit din camera a inceput sa miorlaie de somn. Ma gandeam ca daca s-a trezit o sa stea treaza cel putin o ora. Am luat-o, am pus-o la san si a adormit bb Ii era somn mititica de ea, kk n-a facut. Si a dormit apoi 4 ore jumatate!

Ieri am reusit si eu sa impachetez toate cadourile pt familion, am profitat ca n-a venit nepotelul. Le-am ascuns in dulap sa nu le vada azi cand vine.

Hai ca merg sa o adorm ca miorlaie; e treaza de la 9.30.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello hello !
Aseara ne-a zapacit iar Iris, a tot miorlait, la 12.30 a adormit in sfarsit. Am pus capul pe perna si dupa o clipa l-am ridicat, era 3.30 deja. Dubios somn... I-am dat papa, am morfolit-o nitel, a adormit, am pus capul pe perna si dupa o clipa l-am ridicat, era 5 jumate. Pfff, iar ma uitam buimaca, nu pricepeam cum de am fost amandoua asa lemn. Trezirea finala a fost la 7 jumate, ca domnisoara trebuie sa plece la munca
Am tot bagat-o in seama, ne-am jucat, am dat pe Magic fm si am dansat-o pe colinde si a picat cu nasu-n perna iar. Profit si eu de ocazie sa mai lucrez, ca am ramas in urma.

Eu cred ca fac o singura cumparatura de Craciun, il rog pe sot sa-mi cumpere panglica sa rulez bani si le dau asa alor mei. Nu e tocmai frumos, da' nu cred ca reusesc sa le gasesc fiecaruia ce-mi doresc sa le dau.

Aaa, pentru ca am tot avut zile solicitante, mi se pare ca nu e laptic asa cum era. Torn apa in mine, sa stimulam, ceaiuri n-am mai baut de vreo 2 luni oricum, sunt pregatita cu o cutie sigilata de lp.

Mirabela, noi facem 4 luni pe 27, am vorbit cu pedi si ne-a chemat la vaccin pe 3 ian. Cred ca l-am convins pe sot sa terminam Infarixul hexa. Macar asta sa-l facem, ca Rotarixul sau altele sunt excluse.

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna dimineata, sau buna ziua in Romania

Ce mai fac fetele dragi? Noi suntem cam rau, drumul a fost cumplit, mamei mele si mie ni s-a facut rau, am vomat, abia ne-am tinut pe picioare. In noaptea dinainte de zbor Luca nu a dormit DELOC, numai agatat de san si atipit asa ca pisica. In aeroport a tipat sa ne stie toata Europa. In avion a stat doar agatat la san, l-am alaptat peste tot, aeroport, avion, tren, gara, sala de asteptare, you name it, we've been there.

Pana acum am incercat sa intru in program de Anglia, al naibii de greu. Prima noapte am avut trezirea la 3 dimineata. Cel mai rau este ca in continuare nu adoarme nicaieri in afara de san. Am citit doar ultimul mesaj al lui Bob, drept urmare: cum a pus nasul in perna si a picat?! Nu intelege gresit, e genial, dar da-mi si mie reteta.

Pe bune, chiar mi-ar folosi niste sfaturi/idei. Nu doarme decat f f f putin in brate, in carut (ca de, acum avem carucior) doarme numai la super-viteza, cum incetinesc se trezeste si evident la san. Azi ploua si bate vantul rau deci nu am sanse de carut. L-am pus la san si am zis sa intru sa va salut.

Dar, cum sa il fac sa adoarma?! Vin mereu cu aceeasi problema la voi, caci sunt la limita ultimului neuron. Pingu mare nu e obisnuit si deci se uita la mine sau intoarce capul pe perna si doarme iar eu ma uit cum incepe si se agita, apoi se foieste grav iar in secunda doi daca nu are sanul in gura incepe si zbiara.
Am incercat sa il adorm in brate: in 10 min adoarme dupa plansete si urlete, il mai balangan inca vreo 10-20, nici nu apuc sa il pun jos ca se trezeste si in secunda doi plange. Am incercat sa il pun in patut, cu caruselul, inainte sa dea semne de oboseala: se uita la el max 10 min, apoi deodata incepe si zbiara, nu usor asa, nuuuu, sa ne auda pana in RO, in cazul in care vecinilor le era dor.

Iertati-ma, as vrea sa vin sa zic si eu, gata, e mai bine, dar se pare ca este tot mai rau. Noaptea am pierdut sirul meselor deoarece adorm cu el la san, la cat de prastie sunt, salteaua e moale si el ajunge cu nasul numai la san, deci, acces total.

Sa il las sa planga asa de nebun, singur? Nu sunt DELOC adepta metodei cry-it-out, dar nu stiu ce sa ii mai fac. in 99% din cazurile in care plange nu se linisteste decat la san, chir daca nu ii este foame. De cand va scriu nu sunt 15 min, s-a si trezit la san fiind. Momentan se uita spre geam, de unde vede lumina. In vreo 10-20 min incepe sa dea semne de oboseala si sa planga.

Sper din tot sufletul ca sunteti bine, voi incerca sa intru mai des, daca aveti vreo idee cu ce gresesc, spuneti-mi va rog.
Va pup si va imbratisez pe fiecare in parte



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytanutz draga, ce ma bucur ca ai intrat! Imi pare rau sa aud de drumul greu si ca pingu mic nu e mai bine cu somnicul. Chiar nu stiu ce sa-ti zic, ti-am spus deja metodele mele de a o adormi pe Maya. Acolo cum stati cu accesul la medic? L-ai inscris pe undeva? Ma gandesc ca poate or fi drii aia mai rasariti si iti pot da un raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Pupam Kytanutz & Luke !!!

Cand plange Iris, o tin in pozitiile din pozele atasate mesajului, o legan, ii cant si eu, fac shhh shhh, cu mintea cat mai golita de ganduri grele, imediat ma simte ca sunt incordata. Eu numar diverse chestii pe pereti, prin poze, orice vad, numai sa nu ma gandesc ca sunt obosita, ca ma doare spatele, ca mi-e foame sau sete etc.
Azi am tinut-o ca la avion, dar lipita de mine (poza cu barbatul in camasa si jeans) si am cantat si dansat pe colinde. Vreo 4 colinde a rezistat si apoi, buf, nanica.
Conteaza mult si cat de odihnita ea, ca daca si-a facut super somn, cucubau o mai culca.
Pozitia din fotografia cu mami si bebe eu o ajustez astefl incat sa o sprijin pe Iris cu bratul drept, practic o inghesui intr-un culcus facut din brat si san. Mana nu o tin sub funduletul ei, ci sub picioruse, ca in poza, asa ne-a recomandat si pediatra, ca sa nu ii fortam coloana.
Gata, ma retrag, s-a trezit dragonita dupa un somn de 2 ore jumate

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Kytana ma bucur ca ai ajuns cu bine.Incet, incet o sa se calmeze si pingu mic...

Mami.ilinca,mi-ai dat niste idei de cadouri f bune, dar din pacate nu am gasit nimic in Tl..o sa comand dupa net.

Am vazut ca s-a scris, legat de dosarul de indemnizatie cum ca s-ar cere adeverinte de la casa de sanatate, sau dovada ca nu ai datorii...mie nu mi s-a cerut nimic, in afara de completarea celor doua forumlare, unu pt angajator si unul pt mine si o adeverinta scrida de mana cu nu voi obtine alte venituri...De ce oare nu exista o abordare unitara??!!!

Eu nu am mai intrat,mi-am facut curatenie, am umblat prin oras dupa cadouri...iar de astazi incep sa gatesc ...fac carnatii si lebarul pt care nu am inca reteta

Ela_04 ma bucur ca ti-a indepartat orice teama dcotorul.Asa suntem noi mamicile...ne panicam si ne gandim cel mai rau.Mi-aduc aminet cand mi-a facut fetita prima oara febra 38,1-38,5, febra ce a persistat vreo 3 zile...m-a gandeam ca are ceva grav...cu cateva seri inainte o mamica vb la Trinitas si a spus ca a descoperit ca baietelul ei are leucemie, cand acest afacuse febra si nu mai trecea...Eii bine eram devastata ma gandeam ca si fetiat are ceva grav...insa in urma analizelor s-a confirmat infectia urinara...Acum zambesc cand imi aduc aminte.Bine si cu bebe doi m-am speriat cand ii tremura barbita...dar asa cum mi-a zis dr a trecut, desi pe internet am citit tot felul de nebunii.Nu mai spun de constipatia lui...ca ma gandeam ca poate are ceva cum a avut fetita Lianei Stancu..am facut eco..off e greu uneori sa fi mama.

Am fost cu bebe la control la 3 luni, pediata mi-a zis ca totul e ok, are o dezvoltare neuromotorie conform varstei, iar greutatea de 6300.
Citesc aici de bebei, care mai plang, mai sunt agitati...al meu doarme si mananca, sta treaz ne jucam putin si iar doarme.Noaptea se cula ca 24 si se trezeste la 7 sa pape, ne jucam, alintam, gangurim, zambim, radeam,,,si iar dormim.Ma gandesc, oare nu e prea cuminte!?Hmm.Am avut si noi perioade plangacioase, dupa fiecare masa...de ma chinuiam o ora jumatate ca sa manance...dar au trecut.Nu i-am mai dat nimic pt colici, in afara de remediul homeopat.Eu cred ca i-a facut bine...Insa avem si noi o problema fff mare.Scaunul...iesie o data pe saptamana si atunci fff greu, il ajut cu supozitorul, cu termometru, cu gimnastica...Nu am putut sa rezolvam aceasta problema, desi am luat destule...Ma gandsc sa incep sa-i dau cateva picaturi de portocala...dar stiu ca nu e bine, ca nu e pregatit stomacelul,,,

Olivett eu nu pot accesa inca fotografiile, imi apare un mesaj ca nu am nu stiu ce...insa tot imi propun seara sa l pun pe al meu sa rezolve problema...Sa pun si eu poze cu noi si sa vad si bebeii vostri
toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

salutari la mamici si pitici!
ieri a mers bine bifido, dar aseara a vomat laptele si drept urmare s-a scremut toata noaptea...a mancat inainte de 12, iar pe la 2 l-a apucat maraiala (obisnuieste sa pape la 3 ore)...l-am shashait sa nu-nceapa sa planga pana-i pregatesc laptele (noapte papa lp, in 10 minute suntem gata cu tot cu ragait) si a adormit la loc pana la 5...nu i-a mai fost foame sau l-am tinut eu flamand??...dimineata i-am pus iar bifido in lapte si a fact kk pe la 11..
am fost la casa de pensii, mi-au luat cererea si m-au chemat pe 7 ianuarie dupa hartia cu stagiul de cotizare...le-am zis ca nu se poate, musai mi-o trebuie acuma...tipa de la registratura mi-a zis sa merg la "fetele" de la ghiseul 4 si sa le explic...m-am dus cu o cutie de cioco si mi-au listat-o pe loc...
oli am depus asa:
- cerere - formular de la ei, tipizat
- adeverinta completata de firma cu salariul net pe ultimele 12 luni
- cerere catre firma de intrare in CCC
- decizia firmei de suspendare a contractului meu de munca
- copii dupa buletine si certificat de nastere
- certificat fiscal
- hartie cu contul bancar
- stagiul de cotizare (l-am dus azi)
of stelutz ce de treziri...poate doarme mai bine la noapte...
ela imi place cum ti-ai trimis sotul "la treaba"..si al meu m-a enervat ieri, a venit de la munca, a mancat si s-a culcat...nu zic, m-ajuta, uneori doarme el cu david dar ieri chiar eram varza de maraieli..
n-am rezolvat inca cu cadourile si n-am facut bradutzu :((
vad c-avem bebici cu personalitate, maraiti si care nu dorm
kytanutz ma bucur ca ne-ai scris..eu cred ca, cu timpul, o sa-si regleze si luca somnul...eu pe cine-am intrebat ce sa fac sa doarma si sa nu planga mi-au zis doar rabdare...crede-ma ca sunt zile cand nu stiu in ce zi a saptamanii suntem..dar vor trece astea...si vin altele
pupici

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Mda, vad ca fiecare cere pentru indemnizatie ce ii vine.
Am inteles ca la sectorul 6 nu ar trebui nici certificat fiscal si nu stiu nimic de stadiul de cotizare....mi se pare oricum aiurea sa le duc eu cand pot sa le verifice ei....

Kytana, am tot sperat ca poate schimbarea aerului o sa ii faca bine lui Pingu mic...imi pare rau sa vad ca nu e asa.Are dreptate Olivia cu intrebarea daca aveti medic acolo. Stiu ca e greu de ajuns la un medic pe acolo (stiu din ce am mai citit si auzit si eu pe la unul altul) asa ca mai ales cand ai copil in casa, zic ca e printre primele lucruri de rezolvat.
Mult succes in noua voastra viata in 3 si imi pare rau ca nu am mai apucat sa discut cu tine inainte sa plecati



Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Am uitat...ca ma tin cred de azi de dimineata.

Bob, 3300 in 4 luni mie mi se pare foarte bine. E o medie de 800 gr pe luna. Tinand cont ca ei teoretic iau in primele 3 luni in jur de un 750-1000 gr si apoi in jur de 500gr pe luna, eu zic ca e la mare fix. Plus ca si-a dublat greutatea de la nastere, care e cel mai important lucru acum


Noi facem vaccinul pe 27, dupa Craciun. Am zis ca mai bine cu 4 zile mai tarziu decat sa il facem mai devreme(la 2 luni l-am facut pe 24)

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Anda, din cate stiu eu despre homeopatie, vindeca bolnavul nu boala.Asa ca eu cred (din cate am inteles de la alte mamici ca functioneaza) ca daca a rezolvat doar colicii nu e remediul potrivit.Pentru ca nu se adreseaza bolii ci bolnavului si ar fi trebuit sa nu mai fie probleme nici cu constipatia.
Teoretic stiu ca trebuie sa rezolve tot 'tabloul' de simptome (si asta cu constipatia ar face parte din tablou).
Sper ca nu am zis prostii, dar cred ca ar trebui sa vezi si cu homeopatul

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput