Piersicute de iulie august (15)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata.Poftiti la o proaspata.
Zizou,vad ca suntem in aceeasi oala cu kilogramele in plus .
Sper incet de saptamana viitoare sa-mi revin.Luni are serbare Timi,vine si mama,o sa facem si bradul...Maine e ziua surorii mele,asa ca azi merg putin la shopping de cadou pentru ea,poate poate o sa ma simt mai bine.Am zis ca-mi cumpar si eu ceva sa-mi dea un boost de chef

Toata lumea a primit instiintare ca s-a aprobat indemnizatia?Ca eu am depus in octombrie si nu am primit nimic.Sper sa nu ma trezesc ca nu iau...

Fleur,si noi stam tare prost cu somnul.Aseara a adormit la 10,dar dupa prima trezire de la 2,a vrut san cam la 1,5 ore .Si nu e foame,suzeteste vreo 2 minute,apoi trage cateva inghitituri de lapte,si adoarme.Noroc ca ea nu protesteaza cand o pun inapoi in patut.
Ieri toata ziua a stat in brate.Si si plimbata...cum ma puneam jos,cum scancea.Nu stiu daca e de la dinti sau se invata in brate.Vad ca gelul de dinti nu are nici un efect.Nici nu mai insist cu el,nu are rost sa bag chimicale degeaba in ea.

Ieri nu am iesit cu ea.A fost tare frig la noi,si azi va fi cred ca si mai frig,oricum o sa scada sub -10.Voi scoateti bebeii la temperaturi de sub -10?
In casa am 21,5 in permanenta,si tot la temperatura asta ii fac si baita.
Laura,am vazut printre pozele tale un suport tare misto de pus in vana.Trebuie sa caut si eu,ca nu mai incape in cadita.Deja m-am mutat cu ea in baie ca stropea toata camera.

Carmen 250-280 de ml la o masa?Maaama!La cat sta Emma la san,cred ca nu depaseste 100.Nu are cum.Bafta cu bona!
Felicitari cumnatei!Si eu abia astept sa am nepotei,dar nu cred ca se intampla degraba.

Ada ce nasoala intamplarea cu masina.Asa e exact si sotul meau,orice s-ar strica,eu sunt de vina.

Ioana,pup micut glob pamantesc ,eu zic sa nu te mai stresezi,mai creste putin parul si il tundeti din nou.

Emma nu mai incape imbracata in scoica de la Hauck.Ma enerveaza ca asta se monta pe carucior.Am noroc ca mai am una de la Britax,care e pana la 13 kg.Si eu o tin cu spatele la mers pana la 1 an.

Pup,ca ma cheamaaa





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata,
multumim de cafeluta,Ile!
Lorena,chiar ai cazut in depresie?mai da un semn
Ada,Nectarel e un dulce si-un cuminte
Distractie placuta celor care au petreceri azi!Roxy fa-ti de cap!
pup fetele,zi frumoasa!
mai revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura32

Carmen , sarcina usoara ii doresc cumnatei tale . Am devenit pe moment tare nostalgica , era bine cand se afla la mami in burtica acum urla din toti rarunchii , simt cat de curand ma paste o depresie . Iar s-a umplut de pete , sotul zice ca este de la apa de la robinet , eu nu si nu , ca am obs de cand i-am dat legume si uite asa ca ne balacarim
Am zis sa cumpar o dracie din aia de aparat care se pune la robinet pt filtrat apa . Cand am intrat cu el in baie ca sa-l spal nu avea nimic pe corp , cum la atins apa , dintr-o data s-a inrosit pe burta . Ce Dumnezeu ca de cand am venit de la spital l-am spalat cu apa de la roinet . Or pune astia ceva in ea pe timp de iarna .Am o oala mica din inox in care i-am facut asa zisa supa si aia s-a albit de la apa .

Va pup fetelor , sa aveti o noapte usoara


Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)

incearca sa-i pui in apa de baie un ulei, sau o linggurita de bicar bonat-sa mai atenueze calcarul.
eu folosesc oilatum ulei dermatologic-dar am mai gasit doar la tei.
si cei de la bioderma au un ulei de corp care merge si in apa de baie.noi am avut probleme de la inceput cu pielea-o suspiciune de piele atopica.de la anstere ii pun oilatum asta-care nu e nici scump-dar nu se mai aduce o perioada.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Buna dimineata si de la noi!
Eu sunt in pauza de cafea cat doarme micutza.

Laura, si Ecaterina face un fel de alergie de la lapte praf zic eu: am folosit laptele praf ce il aveam in casa din primele ei saptamani, Lactana Pre (punga noua inceputa proaspat) ca sa ii prepar cerealele. Pe barba si pe gat unde i se prelinge ce scuipa ea i-au aparut pe moment numai pete rosii, ca o urticarie. Cam in jumate de ora trec de la sine, dar e ciudat ca doar unde atinge laptele pielea, extern. Pe restul corpului nu i-au iesit, si doar a si inghitit.
I-am facut apoi cerealele cu apa plata si a fost ok, deci e clar de la laptele praf.
Ciudat e ca in primele zile de cand am iesit din maternitate cand ii dadeam cu biceronul nu facuse asa ceva. Si atunci doar ii mai curgea pe langa biberon pe langa gurita...
Poate stiti vreuna care e explicatia? O sa intreb si la doctor data viitoare, dar presimt ca nu o sa ma lamureasca mare lucru.

Ca de obicei am lasat cadourile de Craciun pe ultima suta de metri.
Va rog mai povestiti ce cumparati voi pentru cei dragi ca sa ma inspir si eu.
Cu vremea asta nu stiu cand o sa colind magazinele dar macar sa merg la sigur.
Luasem in vedere shoppingul online dar cred ca dureaza foarte mult livrarea zilele astea si ma risc sa imi ajunga dupa sarbatori.

Revin. O zi cat mai placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata. Ile, multumesc de cafea. Mare nevoie am de ea zilnic. La noi se anunta un weekend agitat. Maine vin socrii si poimaine avem parastas. Bine macar ca sotul mai merge la serviciu doar o sapt si apoi are 2 sapt liber. Abia astept.
Mie chiar imi da tarcoale o depresie. Statul asta acasa ma omoara. Eu nu ma plang de kg in plus, ca am ramas cu mai putine decat inainte de sarcina, dar ma plang ca arat ca moartea in vacanta. Pielea mi-e uscata si lasata, parul e ca o matura si mai si cade. Asezonat totul cu ceva haine de casa....cand trec pe langa o oglinda ma sperii. Cea mai mare problema e totusi rutina si vacanta fortata a neuronilor mei. Plus ca inaite sa raman gravida aveam un job cam fara perspectiva. Daca vreau mai mult timp pt copil va trebui sa ma intorc acolo dupa 2 ani. Daca vreau o schimbare va fi greu....plus ca nu prea stau job-urile pe garduri sa imi aleg eu ceva ce imi convine. OF, m-am lamentat destul...
Dati-mi si mie idei de cadou de Craciun la sot. De preferinta sa comand pe net, ca timp de shopping mai greu.
Mai iau o gura de cafea poate mai trec din gandurile rele.
Va pup si mai bantui pe aici ca nu am nici un chef de treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela82 spune:

neatza!

intram si noi un pic sa nu ne uitati de tot.

Maria

Zizou pentru caderea parului complex vit b sau drojdie de bere, eu iau de aproape o luna si se vede diferenta. Am de gand sa iau 2 luni.

Nici noi nu am iesit ieri afara, vedem azi cum este ca as avea de facut ceva cumparaturi.

De tuns, am tuns-o cam acum o luna cu masina de tuns cu gratarul pus. deja a inceput sa-i creasca

Vaccinuri, le facem doar pe cele de la stat, nu a avut reactii urate pana acum, la 2 luni a facut putina temperatura dar a trecut pana dimineata fara sa-i administrez ceva iar acum la 4 luni nu a avut nici o reactie.

Kimmy felicitari ptr dintisori.

trimit acum si sper sa mai revin sa va povestesc despre noi.

ptr toata lumea




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

a mea are tranci- ma cert cu ea de o jumatate de ora sa manace-n-a mancat decat 70 ml...lp.nu a mai facut asa niciodata-dar toate au un inceput.

ma duc sa-i fac supa.

o zi buna.
iesiti azi afara???

fleur- dovleac??? ai avut tu?sau in borcanas??cum i l-ai- dat?

ile-am vazut oala ta si cat costa- a m ea e o panarama de 90 ron-imi e clar ca nu fierb legumele in 15 minute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nycosia spune:

neata! fetelor v-am pus pe mail cartea cu vaccinurile(m-am apucat sa citesc si hmmmmm te pune un pic pe ganduri) si una despre diversificare

vreau si eu o reteta de biscuti de casa cu fulgi de ciocolata (cookies)dar incercata de voi...poate reusesc sa-i fac
pediatrul mi-a spus ca daca sunt sub -10 grade sa nu iesim

o zi minunata!

stiu ca voi vorbiti de greutate si eu va intreb de dulce dar daca trece ziua si nu am mancat dulce ......nu ma simt bine, parca sunt depententa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Kimmy, pentru indemnizatie intreaba la agentia pentru plati si inspectie sociala. Cauta pe net si trimite-le mail. Raspund foarte repede.

Am si eu o intrebare pt cine a primit indemnizatia pe card. Scrie pe extras de la cine sunt banii sau pt ce? Ca eu am primit niste bani pe card dar la explicatie e tot plata salarii si nu stiu de unde sunt.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Buna dimi.mersi de cafelute.
Ile unde ai pus ce ziceai ca e comic?eu astept sa imi īncep ziua cu zāmbetul pe buze.
Oricum mi l am inceput deja la faza cu Globul pamantesc))))))eu l am tuns in somn cu foarfeca.bineinteles ca m am chinuit si nu e uniform dar m#259;car nu a plāns....
Roxi azi mare chef mare???iti faci de cap si ptr noi?iti dAm tie comanda adei cu bauturile?
Merg si eu sa fac supica si mai revin

Mergi la inceput