Fiv la Sibiu (41)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adelasibiu spune:

Buna! Mi-am facut cont special pentru a-ti raspunde la intrebarea referitor la dr. Greti Mutuliga. Te inteleg prin ce treci. Si eu cand am inceput sa ma documentez am citit toate capitolele referitoare la FIV Sibiu si am fost foarte dezamagita ca nu am gasit prea multe informatii referitor la ea sau reusite. Pana la urma m-am bazat pe instinct si am decis sa facem FIV cu ea. Desi aveam probleme amandoi si sansele nu erau prea mari, acum asteptam sa ne tinem minunea in brate (mai avem 2 saptamni)!!! Stiu cu certitudine ca nu suntem putini cei care au reusit cu dna. Mutuliga insa pe acest forum au fost destul de putine comentarii legate de ea si in general negative. Eu personal cunosc cateva cupluri care au reusit la ea si este cel putin la fel de capabila ca si ceilalti medici de la Sibiu pt. ca au avut parte de aceaisi pregatire in Austria iar daca nu ar avea reusite nu ar mai activa in cadrul clinicii. :) De asemenea, am auzit critici referitoare la atitudinea ei, eu nu pot sa ma pling caci mi s-a parut intotdeauna suficient de amabila, comunicativa si intelegatoare. O alta chestie care am remarcat-o este ca a devenit din ce in ce mai ocupata si solicitata. Un alt lucru de care trebuie sa tii cont este faptul ca reusita unui FIV depinde foarte mult de intreaga echipa iar embrilogii de la clinica sunt extraordinari. Iti doresc mult succes iar daca ai intrebari, nu ezita sa le adresezi. Va tin pumnii la toate! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey_eyes27 spune:

Adela, iti multumesc mult pentru rapunsul tau! Daca o sa mai am intebari dupa ce incep tratamentul, o sa-mi permit sa te mai deranjez :). Nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

mult succes honey .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea31 spune:

Am ramasa o cutie intreaga de injectii Menopur, este in termen si am pastrat-o in conditii optime.Daca intereseaza pe cineva sa ma anuntati...Multumesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

poti posta anuntul tau la vand / donez medicamente fiv .

mult succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_cluj spune:

Eu am facut FIV cu dr Ispasoiu, dar cat timp a fost plecat am fost la dr Mutuliga si dr Chicea. Pot sa-ti spun ca dr Mutuliga a fost singura care m-a incurajat in legatura cu tratamentul si cu faptul ca o sa creasca foliculii, a vorbit frumos si m-a tratat mai degraba ca pe un om decat ca pe un pacient, si a contat enorm.
Mergi pe mana ei, sunt sigura ca nu ai fi fost mai multumita cu alt medic de la Polisano.
Mult succes!


PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina, FIV1 la Polisano Sibiu - tratament oprit din cauza raspunsului slab, urmeaza FIV2 tot la Polisano

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndrewD spune:

Salut.

Citesc de ceva vreme forumurile legate de fiv si satul de pierderea irecuperabila de timp de la Giulesti (am ajuns la 38 de ani amandoi) ne-am programat cu multa speranta la dl. Dr. Florin Ispasoiu, mai ales dupa ce am citit atatea mesaje pozitive pe aici.
Inca nu stim cauza pentru care sotia nu mai ramane gravida desi cu doi ani inainte ramasese din prima incercare si stim ca chiuretajul ce a urmat a fost abraziv (multumim Giulesti) si s-a lasat cu o sinechie nediagnosticata 18 luni (multumim Giulesti).
Tratamentul a constat doar intr-o histeroscopie operatorie fara sterilet sau baloane ce ar trebui sa previna reaparitia sinechiei+inca 10 luni pierdute de cand incercam sa obtinem o histeroscopie de control sa vedem daca s-a refacut sinechia (multumim Giulesti).

Din toate aceste motive ne-am decis sa apelam la alti doctori din alt sistem. Initial vroiam sa mergem direct in Austria, dar auzind de Polisano Sibiu si de rezultatele lor am decis sa incercam si acolo.

Totusi inca de la primul contact simt deja mireasma consacrata de Romania...adica am incercat sa aflu si eu cat m-ar costa o histeroscopie si/sau laparoscopie. N-am reusit sa aflu prea multe la telefon...intr-o zi mi-a spus 2000 RON histero cu asigurare, dublu fara asigurare, iar a doua zi 1100 cu asigurare.

Cand le-am cerut sa detalieze un pic deoarece in general sunt diferente mari intre histeroscopie exploratorie, operatorie sau de control...abia atunci a inteles ca nu vroiam fiv ci informatii asa ca...a intrat in ceata...m-a pasat la receptie...alta ceata...apoi la internari unde evident nu mai raspundea nimeni...cunoasteti multe dintre voi...doar traim p'aici.

Prima impresie nu e tocmai buna si va rog pe voi, cele care ati trecut prin aceste operatiuni inainte de fiv daca puteti sa ma lamuriti un pic in privinta preturilor in special pentru histeroscopie si laparoscopie. Voi cat ati platit pentru aceste analize/operatii la Polisano Sibiu ?

PS: poate parea ca nu are legatura cu subiectul (fiv) dar totusi etapa premergatoare fiv-ului consta in incercarea de a gasi cauza infertilitatii deoarece poate zadarnici si fiv-ul, asa ca am scris aici unde deja multe persoane care scriu au trecut prin aceasta etapa.

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marie_83 spune:

Buna fetele
Din pacate sarcina mea s-a oprit din evolutie pe la 6 sapt
Incercam sa ne remontam si sa mergem inainte dar sincer nu mai imi vine sa fac nimic,oricum acum astept sa se termine,sa se elimine
Am avut un Craciun de vis asa cum n-a mai fost,plin de sperante si vise frumoase dar ne-am intors la durerile noastre
Va pup si va urez mult noroc,cred ca noua asta ne lipseste

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dellya86 spune:

marie imi pare sincer rau offf nu stiu cata suferinta mai putem suporta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marie_83 spune:

Dellya,se pare ca putem indura mult chiar daca simtim ca murim de durere si fizic dar mai ales sufleteste
Sper sa existe un final fricit pentru noi toate

Mergi la inceput