M-am hotarat.............adoptie(85)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Loriana, felicitari si sa va ajute Doamne-Doamne sa o luati acasa cat mai repede!

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Va multumesc pentru toate gandurile bune, Doamne cat de mult conteaza.Eu inca sunt amortita , mi se pare ca i se intampla altuia si nu mie.
Nu vom avea fetita de Sarbatori acasa , pare-se ca nu se mai dau invoiri , dar nici nu mai conteaza.Cu ceva noroc , inceputul lui 2013 va fi mult mai vesel.
Piticuta are 2ani si aproape 4 luni, este brunetica bine( eu sunt satena cu ochi caprui iar sotul blondut cu ochii verzi, asa ca nu prea semanam), ochii negri, foarte vioi si o claie de par negru si carliontat .Pare un copil vesel , deschis si lipicios.Este bine dezvoltata pentru varsta ei ,energica , vorbeste destul de bine, stim poezii si cantece, am scapat de mult de pampers..Si vom mai vedea pe parcurs!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

loriana , hei , hei , felicitari . nu conteaza daca seamana sau nu cu voi . astea sunt amanunte ... important este ca este sanatoasa , ca este crescuta bine , ca a scapat deja de pampers . si altele .

sa va aduca bucurii si sa aveti o viata lunga si fericita impreuna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Buna seara tuturor!
Loriana, ne bucuram pentru voi mult de tot.
Nu conteaza daca fetita seamana cu voi sau nu.Sigur va imprumuta trasaturi, gesturi, comportament de la voi. Important e ca e o fetita sanatoasa si k exista atractie intre voi.Restul vine pe parcurs. Abia asteptam sa ne spui k ati adus-o acasa.
Fetelor, azi am citit un articol pe FB la Ador Copiii.Se dadeau numere exacte cu cati copii st pe fiecare judet,atat institutionalizati cat si adoptabili, ce judete au cei mai putini copii adoptabili, ce s-a mai propus pt schimbarea legii...multe informatii.
Si ce m-a surprins(ceva ce nu stiam) ca voluntarii de la Ador Copiii au copii adoptati.Sau nu am inteles eu bine?Au fost postate f multe fotografii cu voluntarii, cu copiii lor, cu copii din centre de plasament si cu ce rezultate a avut campania lor.Felicitari tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

valentina , nu am reusit sa gasesc articolele acelea . ne poti pune si nous un link ?


multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

http://www.facebook.com/AdorCopii
Asta e adresa lor de FB, aici sunt f multe articole.Acum vad ca a aparut canca unul.Ma pun sa-l citesc.
Despre care ziceam este ANALIZA: Sistemul de adoptii in Romania...
si are o fotografie cu doi copii cu spatele(cu caciuli in cap).E mult de citit, dar multe lucruri interesante.Mai ales cu nr de copii adoptabili pe anumite judete.Pacat k nu scrie si cate fam st atestate pe fiecare judet.
Oricum, la nivelul tarii st declarati adoptabili 1602 copii, iar familii adoptatoare 1222.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

strigator la cer . sunt mii de copii in multe judete doar 3-4 sunt adoptabili . si sigur sistemul are destui angajati care sa piarda vremea . ca orice sistem , insa aici este vorba de viitorul nostru . copiii .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Pai nu ai vazut motivul: salarii mici.K dadeau si salariile angajatilor de la mic la mare.
E prea mic salariu pentru astfel de munca si o asa mare responsabilitate.Adica, pt un asa salariu, nu se risca sa dea copiii pe mana unor familii care poate nu se potrivesc.Mai bine ii tin in spitale k acolo nu exista niciun risc.Se stie exact ce soarta vor avea...
Asa, intr-o familie, exista riscul sa devina oameni mari, cu realizari in viata.
Asta este! In curand o sa ne puna si cip, k sa ne potrivim dupa codul de bara,k si asa am ajuns sa ne facem familia in functie de un calculator....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Buna dimineata, fetelor...
Loriana, ma bucur tare mult pentru voi, felicitari !!!
http://www.mediafax.ro/social/analiza-sistemul-de-adoptii-in-romania-60-000-de-copii-sunt-institutionalizati-doar-1-602-dintre-ei-au-fost-declarati-adoptabili-in-acest-an-10387893
cei de la directii spun ca din cauza ca sunt salariile mici si lipsa de personal spun ca asta ar fi una din cauza ca nu sunt copii mai multi declarati adoptabili, Bogdan Panait spune :"Ne dorim ca la un an de la modificarea legii s#259; avem peste 2.000 de copii declara#355;i adoptabili īn Romānia, ceea ce ar fi o premier#259;", spune #351;eful ORA."
Imi dati voie sa ii raspund: "Nu o sa se intample asta pentru ca in 2013 la bugetari au sa fie inghetate salariile sau chiar micsorate si au sa fie si reduceri de personal, deci iarasi nu isi mai dau interesul cei care au sa ramana in DGASPC-uri, asa ca.........."


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Neata, fetelor!
Eu iar sunt cu nervii la pamant.Iar am picat indepresie.Nu stiu daca o sa-mi revin vreodata.Ma tot gandesc la cum trebuia sa fie viata mea acum si ma uit in jur si cand vad cum a ajuns viata mea....nu-mi vine sa cred.Era totul bine.Nu inteleg ce s-a intamplat.De ce?Toti medicii mi-au zis k e totul bine, k va fi bine.De ce nu a fost asa?
Nu stiu cum sa fac sa-mi revin.
Ma gandesc ca daca vom reusi sa adoptam un copil o sa fie bine,nu o sa mai sufar atat de mult, pt ca voi avea un copilas.
Dar nu stiu cum sa fac sa rezist pana atunci....
Si nici nu stiu cum va fi sanatatea mea.Cat voi trai?Toti zic k pot sa traiesc mult, dar parca nu-mi vine sa cred.Nu mai am un organ.Cum sa fie totul in regul?
Imi scapa ceva. Sigur nu mi se spune tot.
In plus mi s-a format si un chist destul de mare pe un ovar.Dc nu se elimina cu tratament au zis k ma opereaza.Nu mai vreau.Nu-mi vine sa cred ce am ajuns.Eu eram sanatoasa tun.Si la 30 de ani am ajuns o epava.Si sotul parca se uita la mine mai mult cu mila decat cu dragoste.Mi-e teama sa nu se intample ceva cu mine.
Athosica, parca tu ai spus ca ai avut o interventie asemantoare.
Tie ce ti-au zis medicii?Te rog sa-mi spui.
As vrea sa stiu daca mai stiti cazuri asemantoare...ce riscuri exista?
Si daca stiti cazuri cu pierderi de sarcini asa mari si care nu au mai putut face copii.Cum au trecut peste?Au adoptat un copil?
Fetelor care ati reusit sa adoptati, va rog sa-mi spuneti dc v-a mai trecut din tristete...
O sa-mi treaca si mie?
Simo, tu ce ai mai facut? Te-au mai sunat?Nu ai mai intrat de mult...

Mergi la inceput