Mancarica la borcanel sau facuta de mamica

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Daca ii place dovleacul, fierbe-i mai mult, sa fie "aroma" principala, si pe langa el, mai strecoara cate o leguma, sau ou sau carne.

Stiu ca la odiseea fetei mele mai mari era o mamica ce punea in orice mancare cu legume mar, pt. ca altfel nu manca fetita. Daca simtea gustul de mar, manca orice...

Si eu fetelor le-am pus un pic de sare, unt, ulei de masline si ierburi aromate si le-a placut.

Eu in mancare le-am pus piper boabe, vreo 5-6, si le scoteam apoi la blenduit. Dadea aroma mancarii si nu iesea iute... Poate te ajuta asa.


Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Eu am fost total opusului trandului din topic : fata mea a mancat numai borcanase. Am studiat indelung problema la vremea respectiva si am optat pentru borcanase : bio, fara sare, fara conservanti, facute la vapori. Nu am avut nici o problema cu fetita : nici sa manance, nici sa accepte mancarea mea, sau bucatelele.

Spunea cineva ca mancarea din borcanase e pasata prea fin. Da, ar numai pentru primele, 4-6 luni, apoi e pasata mai grosier, incepe sa aiba bucatele moi, iar la 1 an are de-a dreptul bucati.

Alinutza, parerea mea e sa nu te mai stresezi, ca il stresezi si pe el si nu iti va manca nimic. Vrea borcanele, da-i borcanele!


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Grasimea in mancare este obligatorie, nu optionala sa dea gust : un pic de unt, sau de ulei (daca se pot alterna uleiurile este f bine).


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Daca nu merge inca f bine cu cartoful pune dovleac, dovlecel si incet incet pui si cate putin cartof, pana se obisnuieste burtica. Poti incerca si cartoful dulce.
Eu am pus tot timpul ceapa la supe si uneori o si pasam. Am evitat in primul an mazarea, fasolea, lintea, ciupercile. In rest le-am dat de toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:


mcoca imi place ca esti foarte hotarata!

Eu vreau sa-i dau copilului meu ce-i mai bun pentru el, cred ca toate mamicile vor acest lucru!
Daca as fi 100% sigura ca borcanasele sunt naturale si totul este ok atunci nu as ezita sa-i dau; indoiala mea e cu atat mai mare cu cat o am si pe soacramea care ma inebuneste la cap ca "imposibil sa nu aiba vre-un monoglutanat, vre-un conservant borcanelele alea"!!
Sunt scumpe borcanasele insa si mancarea care o fac eu e scumpa si mai trist e ca o arunc! Am aruncat pana acum o gramada de legume fiindca nu le accepta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Alinutza, nu stiu cum e in Ro cu borcanelele, dar ma gandesc ca sunt aceleasi marci aici. Ce pot sa-ti spun ca sunt ff atenti cu mancarea bebeilor si f controlati. NU contine monoglutamat, si alte tampenii!
Este muult mai sigur un borcanel decat un piure facut cu legume din piata, unde chiar habar nu ai cate ingrasaminte, pesticide a pus "taranu" ala.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Ce marca folosesti, Mcoca?
Si copilul meu mananca acum la 1 an mancare la borcanel dupa ce in primele luni de diversificare i-am gatit eu. Din pana de idei si lipsa de timp am trecut la borcanase si ii plac foarte mult. La cresa manaca mancare facuta acolo deci ramane borcanel numai in week end.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Tonia, am folosit Hipp si Naturnes. Acu 5 ani nu era multitudinea de marci de acum. M-am uitat si vad ca Naturnes pune un pic de sare de la 8 luni. Inainte nu puneau pana la 1 an.

iaurturi nu i-am dat, ca toate iaurturile de bb aveau guma de guar.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Fetita prietenei mele a mancat si mancare facuta in casa si borcanase de la Nestle. Desi nu sunt deloc fana borcanase pot sa spun ca din ce am mai citit am concluzionat ca borcanasele nu au conservanti si tin asa mult pentru ca sunt pasteurizate.
Fetita prietenei mele mai mananca cereale, iaurt Oly (verde), branzica de vaci cu smantana (Fagaras), banana, para, mar, pruna, biscuiti si ciorba de legume cu pui sau curcan. Are 2 ani impliniti luna aceasta.


23+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Alinutza, daca te incalzeste cu ceva, copilul meu nu a acceptat carnea de vita pana pe la 2 ani si ceva. Tot din acelasi motiv, ca oricat fierbeam la ea, se facea talpa; daca o mai bagam si la blender, devenea si mai imposibil de mestecat. Am ales sa ii dau pui / curcan / peste vpana cand am reusit sa prind "secretul" cu carnea de vita. Acum o fierb o ora la oala sub presiune si abia acum reusesc sa ii dau (tot pasata, evident). Asa ca nu te bloca pe ceva, mai ales daca tu nu esti convinsa ca ai reusit sa o faci cum trebuie.

Uite, nu imi mai amintesc exact cum era la 7 luni copilul meu, insa pot sa iti dau o idee de mancarica pe care al meu o adora. Mancarica de dovlecei (cineva am vazut ca vorbea de ea inainte). Se face foarte simplu si le place foarte mult pentru ca e dulceaga. DIn pacate, tu nu poti adauga rosie, insa poti sa o faci foarte gustoasa si fara. Daca te tenteaza iti dau eu o reteta foarte simpla. Adaug in ea la final, carnea de pui / curcan fiarta bine si pasata. Iese un vis.

Legat de ceapa si de alte mirodenii cu gust puternic. Copiii mici nu agreaza aromele / gusturile tari. Din ce o sa ii adaugi tot felul, din aia nu o sa iti accepte. Ei apreciaza gusturile simple, fara complicatii.

Legat de sare. Nu sunt de acord cu "sa ii dea gust". Copilul nu cunoaste gustul sarii, deci nu are puterea comparatiei. La noi, adultii, noi stim ce e sarea, si cunoscand gustul ei, normal ca ni se pare ca atunci cand nu este sare, nu are gust. Gustul copilului il formezi tu si asa cum il cresti, asa il ai. Eu de exemplu, nu i-am dat pic de sare copilului meu pana la 1 an si 2 luni. Eu nu mananc sarat. Mancam cand eram mica, totul potroaca de sarat. La un moment dat, pe la 20 si ceva de ani, am locuit intr-o tara araba. Am incetat sa mananc sare de atunci pentru ca era foarte cald. Asa ca nici pe mine nu ma deranjeaza lipsa sarii. Mancam amandoi acum cu foarte putina sare. Ca sa iti dai seama, din mancarea mea, nu poate manca nimeni daca nu pune o tona de sare :). Ce vreau sa spun cu asta este ca un copil NU cunoaste sarea daca nu i-o "prezinti" . Asa ca nu asta e solutia ....

Incearca combinatii diferite de legume. :)



Mergi la inceput