Mancarica la borcanel sau facuta de mamica

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

noi am folosit Ikea, cel mai simplu model. daruit de o colega deci si mai bine :)
edit: in atasamanetul mesajului, urmele unui razboi lungdus de alex cu niste spaghete. le-a biruit dar au existat o gramada de victime colaterale.


De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

A, ce dragut e! Sa-ti traiasca! Cam asa arata si Addie cind minca! (spre deosebire de frac'so, pe care il pazeam sa nu se murdareasca/faca mizerie si-i dadeam cu lingurita si etc etc de n-a mincat singut decit spre cinci ani, tz,tz,tz!)
Si da, scaunele de la Ikea sint printre cele mai usor de spalat.

Ceea ce imi aduce aminte ca in BLW important e sa fii impacata cu mizeria pe care o implica. Eu de-aia si puneam scaunul ala Bumbo in mijlocul mesei, ca tot ce producea ea cadea pe masa si imi era mai usor sa curat dupa ce minca Miss! :)

Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Noi am folosit steamerul,care a avut succes maxim. In plus mancarea era proaspata, pregatita cand trebuia sa manance. Inca ii mai plac legumele aburite, desi are 4 ani(mie nu). Se apropie ca si gust de cele crude.

Legat de borcanele, este bine sa se obisnuiasca cu ele, pt ca este de ajutor la drum. Din aceste motive am incercat Nestle: nu i-au placut deloc, mie mi s-au parut false (au un gust departe de mnacarea obisnuita); Humana prea dulci, au fost refuzate; Hipp au avut succes ca semanau cu cele cu care era obisnuit.
Poti sa incerci cu borcanele si treptat sa le amesteci cu mancarea gataita in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Iti dau un sfat, desi stiu din proprie experienta uneori nu se potrivesc cu realitatea fiecarei mame :)

Nu il invata cu borcane. Oricat de bio spun ei ca sunt. Incearca sa nu renunti la a-i face mancarica in casa. Oricat de nepriceputa ai fi, mancarea facuta de tine e cea mai bun alegere pentru bebe. Stii exact ce pui si cum le prepari. Se va obisnui, cu rabdare. Trebuie foarte usor sa ii diversifici; eu nu stiu cum ai procedat pana acum, dar nu te grabi. Mergi in ritmul copilului de acceptare, chiar daca poate "intarzii" un pic introducerea unor noi alimente. Pana la urma, nu exista un termen atat de strict cu intorducerea tuturor alimentelor. Mai bine zabovesti un pic mai mult la ce accepta si treptat, treptat ii mai introduci ce ai tu in schema de diversificare.

Borcanele noi le-am folosit in deplasari. La inceput, cand era foarte mic si am fost nevoita sa ii dau borcan, a reactionat la fel ca al tau copil, prefera borcan decat mancarea mea. Dar eu nu m-am descurajat si am ramas in continuare la varianta "borcanas" DOAR in deplasari. A mers si la noi destul de greu. De exemplu, pana la aproape 2 ani, nu vroia cu niciun chip ou, dar nu am cedat. I-am dat usor, usor pana a ajuns ca la 2 ani sa fie disperat dupa ou. Si acum imi cere in fiecare zi "oushor" :). Deci ce vreau sa spun cu treaba asta este ca vei reusi cu rabdare sa il faci sa accepte mancarea facuta de tine. Nu forta cu borcanele pentru ca s-ar putea sa ai surpriza chiar sa nu iti aceepte nimic decat mizeriile alea. Si asta nu e bine deloc.

Tot exemplu de refuz categoic a fost carnea. Nu a suportat-o deloc si mi-a scuipat-o multa vreme. I-o faceam efectiv pasta amestecata in mancare si pana la urma a acceptat. Nici acum la 3 ani aproape. nu mananca carne bucati. Asta e un lucru rau, stiu, insa eu sunt fericita ca pot sa il "pacalesc" cu ea pasata. Important este sa manance macarea ta, pasata, oricum o vrea numai sa o ia.

Este doar un sfat; stiu ca e greu sa vezi ca nu mananca si e normal sa cedezi cumva. Dar incearca sa te gandesti si in viitor ca va fi greu sa il hranesti asa; si din motive financiare si din motive de sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Cand zic condimente nu ma refer la piper, boia si altele. Dar putin rozmarin, sare nu are cum sa-i faca rau. Unii chiar recomanda sare peste 6 luni, dar in fine...parerile sunt impartite. Mie pediatra mi-a zis: ce preferati, un copil care refuza sa manance si riscul de subnutritie sau putina sare, lamaie si alte condimente in mancare care sa potenteze gustul ?
Fetele mele sunt mari acum...dar din comert nu le dau nimic de mancare, de fapt din magazine nu cumpar decat hartie igienica.

Mult succes!

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si eu am avut la inceput aceeasi problema. Pediatra mi-a zis sa pun putina sare, sa pun neaparat ulei de masline (cateva picaturi), apoi unt si mai ales la inceput lapte praf (gustul cu care e invatat). In piureu tin minte ca le placea sa pun ardei copt - il facea f dulce . Prin condimente, fetele zic de patrunjel, marar, cimbru, rozmarin, oregano. Poate fi si putin piper ca nu iuteste...
Ca sa fie mancarea mai gustoasa, prepara mancare ca pentru toata lumea (fara prajeli) si cand e gata, inainte sa pui sare mai multa scoate pentru pitic cat crezi ca-i trebuie sa pasezi. Mancarea e mult mai gustoasa cand e gatita in cantitate mai mare.
Si din cand in cand da-i si borcanele ca sa-ti fie usor in deplasari. Ai mei nu s-au omorat dupa borcanele cu legume. Erau fani borcanele de piure de fructe. Pediatra m-a lamurit ca pun fructoza si de-aia iese mai dulce ca cel facut de mine. Am reusit sa-i fac sa mance si facut in casa cand combinam cu ceva dulce: banana, cereale..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

va multumesc mult mamici pentru sfaturi si incurajari!

Baby1320 - e tare greu cu diversificarea!
Ieri de exemplu am fiert jumatate de zi la carnea de vita! Parca din ce o ferbeam mai mult ea se intarea mai tare! I-am adaugat-o in piureul de legume - nu a vrut; am zis ca inebunesc de nervi!
Am condimentat piureul cu ceapa, un strop de ulei de masline, putina zeama de lamaie, bineinteles si cu laptele lui! Nimic! Il scuipa si pace!
Am gustat din borcanel si am impresia ca fix gust de piper are!Nu e iute insa are iz-ul ala de piper! Oare as putea sa-i pun un strop de piper macinat de mine in casa?! Ce piper o fi mai "soft"? Sper sa nu-i fac rau cu piperul la nici 7 luni ale lui! Soacramea bineanteles zice ca nuuuuuuuuuuuu, si sustine ca are gust de monoglutanat ...cu toate ca nu scrie pe ambalaj ca ar contine asa ceva!

Simonna - foarte frumoasa ideea de autodiversificare, am citit din link-ul pus de tine; insa eu nu am "curaj" sa-l las sa manance de capul lui! In primul rand mi-e frica ca se ineaca, mi-e extrem de frica de lucrul asta fiindca nu stiu ce sa-i fac daca pateste asta!
Un alt motiv ar fi cantitatea, nu-s convinsa ca manaca si cat mananca! Si al treilea motiv , recunosc ca mi-e frica de murdaria care ar rezulta! Se murdareste rau si va trebui sa-l spal la pielea goala si pe frigul asta nu cred ca e indicat sa-l imbaiez de 2 ori pe zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Tin minte ca ma chinuiam si eu la primul copil cu fiert vaca si gaina de tara...si le scuipa copilul. La al doilea copil am trecut pe curcan si pui, mai tarziu putin peste si a fost mai bine.
Incearca un piure din carne de curcan, cartof si ardei copt, facut cu lapte si putin unt. Pui si un ciup de sare (nu mult). Sunt curioasa daca manaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:


anya am evitat cartoful fiert fiindca are probleme cu burtica; se screme rau, are gaze si plange! Insa voi reveni la cartof si voi fierbe bine, bine!

Mananca in schimb dovleac placintar copt foarte bine! Dar ala e mai mult "fruct" eu il consider un dulce, un desert!
Oare sa-i fac cu carnita si incet, incet sa mai strecor cate o leguma fiarta??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

piperul alb este cel mai aromat si mai putin iute.

in privinta murdariei din timpul mesei, vezi ca exista babetici de plastic cu manecute sau camasute de protectie pentru activitatile de pictura. iar pe scaun pune un prosop de sacrificiu, important e sa fie curat, chiar daca mai ramane patat de la o spalare la alta. sub scaunul de masa poti pune un cearsaf mare vechi, pentru a-ti proteja pardoseala cat de cat...

ai incercat sa-i faci supa-crema, in care sa pasezi si carnita ? ca sa-i dai gust, fierbi si ceapa, dar o scoti inainte sa pasezi (fara ceapa nici-o ciorba sau supa nu are gust bun, cel putin asa mi se pare mie), pui si verdeata (patrunjel). gust dulce la supa crema poti obtine folosind mai mult morcov, porumb si ardei gras rosu. foarte buni la gust mi s-au parut baby carrots, ii gasesti la legume congelate.


Mergi la inceput