Piersicute de iulie august (14)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Porumbita, fac articole si traduceri ca si freelancer. Din pacate nu sunt prea multumita ca nu pot lua proiecte mai complexe din cauza de bebe si astea la care lucrez acum sunt tampitele si prost platite.
Multa putere sotului tau si sper sa reusesti impreuna cu cei mici sa ii induci macar putin atmosfera sarbatorilor. Si la noi e cam aiurea cu cele doua decese recente, dar ne descurcam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

yellow! n-am mai apucat sa revin aseara k a adormit suuupperrr greu antonia nu stiu ce naiba a avut k n-am patit niciodata asa nici in brate, nici in pat, nici langa mine, nici pe picioare...abia la 2 a adormit mai sunt si zile din astea...
azi nu cred k iesim afara k am o gramada de treaba prin casa, dk am stat numai de ea ieri n-am apucat sa fac nimik si buni mai vine abia vineri cand am eu party la serv asa k va treb sa ma descurc singurik
iuli - LML lui mihaitza! parerea mea este k dk ia bine in greutate cu comb asta lapte/ceai nu e cazul sa incepi diversif.
balanta - sanatate multa ericutzului si succes la viena
vera - chiar simt nevoia de o chatuiala k intre fete k n-am mai iesit demult sa vedem cum e vremea pe afara zilele astea si poate ne vedem
am primit o gramada de cereri pe fbk zilele astea - la care am dibuit numele am dat accept dar mai sunt la care nu cunosc exact persoana si n-am facut legatura cu nick-ul de pe forum :( dk e vreuna din voi care mi-a trim cerere si nu i-am dat accept inca dati-mi un pm cu numele real
sotzulache tocmai m-a anuntat k diseara iar iese in oras e ziua celui mai bun prieten al lui si nu a avut cum sa se eschiveze...ca sa vezi! i-am zis k vineri e pe post de baby sitter la pranz k imi vine un prieten din croatia si m-a invitat sa luam pranzul impreuna si vineri seara ma duc la party cu colegii
legat de mai bag si eu cate o dusca de ceva din cd in cd mai un gin, mai un spritz, mai un campari
la naiba, s-a trezit dupa 20 minute ma duc sa-i dau sa pape si revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Roxy , asa doarme si al meu .Din 2 in 2 ore cate o jumatate de ora de somn
Are ochii cat cepele

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Noi ne-am trezit de dimineata, vreau sa ii dau sa pape si apoi o sterg...sa il inscriu la cresa. Da, am gasit loc la una care chiar mi-a placut, cu sala separata si educatoare doar pentru bebei, cu patut ca acasa etc. In schimb va trebui sa il duc mai devreme, din ianuarie (eu reincep lucrul in martie), altfel n-are cum sa-mi rezerve locul. Il voi duce la inceput cate 2-3 ore sa vad cum se adapteaza.
Carmen, parca si tu spuneai ca il dai la cresa, il duci direct full time sau cateva ore?

La noi a nins, acum e frig, a venit iarna cu tot tacamul. Caruciorul e o probl spinoasa si pt noi, nu are roti de iarna. Vreau sa-i iau o saniuta confortabila si poate scot de la naftalina si port-bebeul (nu l-am fol. decat in casa...ma rog nu e din ala ergonomic, e Baby Bjorn).

Kimmy, ii dau dimineata cereale cu fructe, iar la pranz legume si fructe. cateodata insa din varii motive sarim peste completarea de la pranz.

Laura, nici lui Eric nu prea ii plac legumele, cu mici exceptii: morcov, dovlecel, fasole pastai. De cartof dulce, pastarnac si altele nu vrea sa auda. AI incercat sa i dai dovlecel?

Porumbita, eu am cumparat pana acum borcanele de la Heinz si Nativa. Majoritatea sunt bune la gust, ma rog dupa gustul meu, ca bb nu e totdeauna de acord. Cel mai mult i-a placut mar cu caisa (bio) de la Nativa.Ce e culmea e ca piureurile mele home-made nu prea le accepta...azi ii fac mar cu para, sa vedem daca i-o place.

Va pup si revin mai pe seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nycosia spune:

Buna fetelor! Noi dam o felie de tort ca facem 5 lunite !
Am intrat in curatenie generala si nu am tim sa scriu!

David are mainile si picioarele umede...unori reci si umede
Sunt aparate de aerosol silentioase si se pot face in somn(am auzit de Joycare si laica)
Ref la kinetoterapie..eu am lucrat in ultimii 4 ani alaturi de kinetoterapeuti.....nu trebuie sa fie profesor ca sa-si dea seama daca e retard motor la copil...incercati la fundatii sau in spitalele de copii care se ocupa de recuperarea copiilor(acolo gasiti cei mai buni kinetoterapeuti)unii vin acasa la domiciliu si te invata cum sa faci suplimentar
Si eu am primit decizia acasa dar nu am primit banii (scrie intre 8-27 ale lunii)
Eu am folosit pe Aptamil si apoi Milumil....la inceput pe perioada colicilor se constipa si am rezolvat cu un ceai..de atunci nu am mai avut probleme! Pt constipatie mai incercati bonnisan..poate functioneaza!
pt starile de agitatie se linisteste cu white noise:(nu-mi explic dar asta functioneaza la noi)

http://www.youtube.com/watch?v=4DPJrh_91Hk

cand doarme ziua punem muzica clasica pe fundal si nu mai aude orice zgomot..daca o sa doriti va pun link-uri
Va pup ca mai am de citit din urma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nycosia spune:

nu reusesc sa pun poza la avatar...... sa-l vedeti si pe David al meu
apropo David a avut niste ninicrize de colici zilele astea..(am folosit bonnisan ca asta mai aveam in casa si a facut caca de 3 ori pe zi) nu credeam ca o sa-mi mai aduc aminte de ele....
sora mea a primit de la medic pt tuse la fete Prospan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Porumbita in niciun caz nu fac asta pe termen lung. Pana sapt viit cand Patrick implineste 6 luni. Nu mai pot... Mi-a ajuns. Pana sa raman insarcinata nu cred ca beam 1 litru de apa pe zi. Si nu mi-era sete, ma simteam bine. Acum ma fortez sa beau atata, poate sete de vreo 2 litri.

Laura juma de ora la 2 ore?!? Cat de tare... Al meu are 2 reprize de catw juma de ora toata ziua. Din care una afara...

Nycosia lml lui Davidut. Asta cu zgomotul alb e cunoscuta pt ca imita zgomotul din burtica mamei. Bine ca inca mai functioneaza.

Roxy pai vine codul, unde sa mai iesi acu:)) a inceput deja. Eu propun sa facem cu randul. O data la vera, o data la mine, etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Iuli, ai incercat sa nu ii mai dai ceai? s-ar putea ca sa pape mult mai mult asa. si ii dai ceva vitamine? ce lp folosesti?

Citat:
citat din mesajul lui IIuli

Buna seara, fetelor,
Am avut si noi o zi greuta, bb iar nu a vrut sa manance, dar am mancat noi din tortul lui: azi am facut 4 luni! E baiat mare din toate punctele de vedere , daca ar manca ar fi chiar perfect.
Am o mare dilema pe tema asta: ambele dr care ne vad pe noi spun ca e prea putin cat mananca si sa incercam sa incepem o diversificare. Parerea lor - ca am discutat mult cu ele pe tema asta de la inceput- e ca diversicarea incepe la 6 luni, cu legume etc, asa cum as vrea si eu sa fac. Insa, daca l nu mananca, ele spun ca asta ii poate afecta dezvoltarea si ca ar fi bine sa ii livram mai multi nutrienti, mai devreme. Chiar nu stiu ce sa fac, tot citesc si ncerc sa ma documentez, dar nu gasesc raspuns punctual la problema asta. El mananca acum cam 500 ml lp si cam 200 ceai pe zi.
S-a trezit, Revin,

Mami din 10.08.2012


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna fetelor.

Aruba multumesc.

Ada imi pare rau ca Nectarel a avut parte de un asemenea specimen de medic, total lipsit de tact si profesionalism.

Carmen, Laura eu inca sunt printre cei norocosi, al meu doarme inca dupa amiaza vreo doua/trei ore legate.

Dupa cum am mai spus si eu sunt pro borcanele, atunci cand e vorba de iesiri,vacante etc., insa eu le-am folosit un pic mai tarziu.
In rest, eu am optat pentru mancarea pregatita proaspat,zilnic. Mie nu imi place mancarea congelata, asa ca nu am dat nici copilului. Si dupa ce am introdus un nr. suficient de alimente, am preferat sa ii dau in fiecare zi un alt fel de mancare, atat pentru a acoperi toata gama de minerale/vitamine/proteine, cat si pentru a nu se plictisi. La inceput pare greu, dar in timp in max. o ora termini de pregatit tot ce are nevoie bebe pentru ziua respectiva.

Iuli, iar ne dam cu parerea,sper sa nu te superi. Eu m-as ghida nu dupa cate kg.are in total, ci dupa cate a luat de la nastere pentru a aprecia daca curba de crestere e ok.Poate au dreptate pediatrele si bebe vrea sa guste si altceva, dovada fiind ca ceaiul il accepta.

Inaf bine ai revenit. Interesanta schema de diversificare, f multe lucruri super ok, insa intervalul de 7/8/ zile de introducere a unui nou aliment mie mi se pare cam mare. Si cantitatile de alimente date unui bebelus de 10 luni mi se par cam mici in conditiile in care ei consuma multa energie. Sunt perfect de acord insa ca bebe trebuie sa consume mult lapte (fetita mea si acum la 3 ani bea minim 500 ml lapte pe zi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

LMA Mihaita, sa nu ii mai dai mamei asa multe emotii.
LM luni fericite David de Nycosia.

Fleur bafta cu cresa.

Mergi la inceput