Verificare on line al asiguratului

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Daca nu muncesti,ori itzi platetsi din mina,ori esti co-asigurat.


Ori nu esti asigurat
Platesc doar pensia, nu si asigurarea medicala.


Si cind te imbolnavesti,platetsi medicul/spitalizarea ...din mina?

Uite ca la varianta asta nu m-am gindit,recunosc!(Dar in sistemul ala tot ar trebui sa fii cuprinsa)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Rall, nu cred ca asigurarea de sanatate la stat e facultativa.
Cred ca o sa te someze sa platesti mai devreme sau mai tarziu. E doar o chestiune de timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela

Rall, nu cred ca asigurarea de sanatate la stat e facultativa.
Cred ca o sa te someze sa platesti mai devreme sau mai tarziu. E doar o chestiune de timp.


Cam asa stiu si eu !

Nu stiu daca te someaza,daca o pot face(cu succes adica)insa te prind la strimtoare cind apelezi la sistem!Si fara sa-tzi achitzi datoriile din urma,nu beneficiezi de el.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Nu prea am avut contact cu sistemul de sanatate, daca am avut nevoie de vreo consultatie am mers la particular.

Asigurarea nu este obligatorie. Urgentele sunt gratuite (si internarea de urgenta pentru cateva zile).
Daca e nevoie sa apelezi la sistemul de sanatate de stat trebuie sa platesti 3 ani (sau poate 5? nu mai tin minte exact) din urma si apoi ai aceleasi drepturi ca orice alt asigurat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Am intzeles,insa(fara s-o iei personal)nu sunt de acord cu tine.

De asta este si sitemul de sanatate asa cum este.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos


De asta este si sitemul de sanatate asa cum este.

Dana


sincer nu cred ca sistemul de sanatate este cum este din cauza persoanelor cum e rall care opteaza sa nu plateasca...hai sa o luam pe partea cealalta: unde si cum s-au folosit banii stransi din asigurari ale acelor persoane care au cotizat o viata, dar nu au avut nevoie de ingrijiri medicale?


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Exact de asta vreau sa nu o ia rall personal,pentru ca se va pleca in discutzie de la exemplul ei.

Pai care bani giulia...daca un procent destul de mare din populatzie nu plateste asigurare,insa beneficiaza chiar si de urgentza?

va amintitzi cind va spunea Xio de ce se intimpla la urgentza?
voi credetzi ca urgentza nu e platita,medici,asistente,instrumente,ma rog toate consumabilele alea...se platesc,chiar daca tu nu esti asigurat.Nu mai spun de-o operatzie de urgentza.


Despre exemplul tau cu cei care au platit o viatza intreaga...mi se pare irealist,au intervenit atitzia factori,atitea schimbari,atita inflatzie,sunt atitea de modernizat...si daca nu paltesti asigurare...nu ai cum s ale faci pe toate astea.Plus ca din banii astia,au beneficiat alta generatzie de asistentza medicala.

da ma enervez la maxim ca taica meu trebuie sa-si dea mai bine de un sfert de pensie pe un tratament...pentru ca... casa de asigurare nu are bani sa-l plateasca.De ce...fiecare trage consluzii,insa in sacul in care nu pui...n-ar trebui sa ai pretentzii.Si tata aplatit vreo 50 de ani la casa de sanatate!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

eu zic ca degeaba pui intr-un sac din care altii fura cand tu nu esti atent (sau chiar de sub nasul tau fara sa poti face ceva).
corect ar fi sa fie asigurarea de stat si cea privata - si sa poti sa alegi tu ca individ pentru care optezi. adica cea de stat sa nu fie obligatorie.
nu stiu de ce exemplul dat de mine este irealist, pai daca gandim ca oricum va interveni inflatia etc hai sa nu mai platim ca oricum platim degeaba...de fapt asta se intampla si acum, platim dar nu beneficiem de aproape nimic...care modernizari? care aparaturi? alea cu licitatii pe sub mana? spitale unde aparaturile ultramoderne stau in beci si depozite in loc sa fie folosite?
un procent destul de mare plateste asigurarea dar nu beneficiaza de nimic, asta e problema. ca te apuca dracii cand ti se cere plicul la dr cand tu cotizezi vrei nu vrei (ca nu te intreaba nimeni cand iti retrage din salar pentru asigurari daca esti de acord sau nu)...
sunt de acord sa platesc asigurarea dar ofera-mi conditii si tratamente, ca daca tot tre sa dau plicul si sa imi cumpar medicamentele n-am facut nimic, nu?


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

,inclin de multe ori sa-i dau dreptate lui xio ...sunt niste clisee care greu le scotzi.

Ideea este ca nici nu se prea palteste,chiar si treaba cu co-asiguratul,efectiv co-asiguratul nu aduce niciun ban in bugetul asigurarilor,insa beneficiaza la fel ca cel care contribuie.

Deci la un calcul simplu,unul plateste si cel putzin doi profita.
Atunci...normal ca n-au cum sa fie bani.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

mda...cum zici tu....


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput