FIV cu Dr. Dragos Albu 72

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluxas spune:

xoxojo - incearca cu prune uscate sua cu iaurt cu prune( este unul pe piata)

Am emotii pentru maine caci nu stiu exact unde ma duc, unde va fi sotul, cum ma voi simti dupa anestezie, etc....
Mi-au zis ca imi dau o camasuta si papuci, dar sa intru dintr-o incapere in alta umbland pe acolo aproape dezbracata
Vom vedea cu ce defilez maine....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

ralu linisteste-te, nu e mare tragedie ce o sa se intample maine Camasutele alea de care ti-au zis au niste arici care nu prea stau, asa ca trebuie sa ai putina grija, oricum te vei deplasa strict incadrul dept de FIV, adica de la salon la sala de punctii si inapoi, nu sunteti acolo decat 1 asistenta, 1 infirmiera, Vaduva, Albu si fetele in aceeasi oala cu tine. asta se va desfasura undeva la et 1. sotul isi va aduce contributia jos, inainte sa te preia pe tine, pe urma o sa poata sa te astepte pe hol la etaj.
salonul e f ok, are 4 paturi, tv, baie. ai gija la usa sa nu dai cu capul de grinda . sala de punctii e jumatate de etaj mai sus - cam aiurea dupa parerea mea, dar spatiul asta li s-a alocat. nu iesi afara ca sa urci, deci poti sa fii cat de sexy vrei. pe mr A il intalnesti cand esti deja pe pozitii in sala (aprop, eu mi-am luat de fiecare data sosete - spalate ca maniaca cu sapun de casa si atat sa nu aiba nici un parfum - pt ca am o circulatie periferica aproape lipsa mai ales cand stau cu picioarele in sus). in salon, dupa ce te schimbi si semnezi acordul, asistenta iti va pune branula si te va mufa la o peruzie. pe drumul pana in sala de punctii si inapoi te ajuta/asista asistenta, asa ca fii fara grija perfuziei. sala de punctii e austera, sa nu uiti ca nu ai voie sa te dai cu parfum sau alte produse care contin alcool - e toxic pt embrioni. or sa te conecteze la un monitor, vine anestezistul ... 2 vorbe si nani-pui. cand te trezesti ai ouat deja. te ridici si te intorci in salon (insotita) unde stai in pat pana se termina perfuzia pe urma gata, pleci acasa. mie la primul fiv mi-a fost greata dupa anestezie abia cand am ajuns acasa si am baut niste apa, la urmatoarele nu am mai avut probleme.
senzatii ... nu cine stie ce - intepaturi pe la ovare, balonare.
bafta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

xoxojojo constipatia e de la progesteron si schimbarile hormonale. trebuie sa ai gija de alimentatia din timpul zilei, sa pregatesti "terenul" pt ziua urmatoare. eu am rezolvat-o cu prune uscate, iar seara inainte de culcare mancam mere si beam un pahar cu apa, efectul se simtea a 2-a zi. mai era ceva cu tarate, dar nu stiu exact.

LE: uite poate te inspiri de www.reclamamascataatentie/sarcina/sanatate-si-ingrijire/Tratamente-naturiste-pentru-constipatie-in-sarcina-a8204.html" target="_blank">aici cu niscavai solutii. ai grija sa nu cazi in extrema cealalta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluxas spune:

QiaoBing - multumesc pentru informatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annika spune:

xoxojojo, eu am problema asta de cand ma stiu .... la mine functioneaza, folosite alternativ (altfel se obisnuieste organizmul si nu mai dau rezultate) urmatoarele:
- ceai-ul verde antiadipos: 1 cana max 2 cani pe zi(asta cand sunt sigura ca nu am sanse sa fie bebe in burtica - nu stiu daca e ok in sarcina),
- seminte de in inmuiate de cu seara in apa (cam 2 lingurite la 400gr apa), beau apa care e putin gelatinoasa si mananc semintele cu iaurt si apa multa dupa
- apa calda cu lamaie/lime
- tarate cu iaurt si multa apa dupa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xoxojojo spune:

Multumesc fetele, le voi incerca pe toate, poate gasesc si eu solutia ideala care sa functioneze si la mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluxas spune:

Am ajuns acasa!!!! Nu ma doare nimic, si am reusit sa mananc o banana.
Astazi au fost usor decalate programarile, dar acum gata, am trecut si prin aceasta experienta. Pana la anestezie am facut capul patrat tuturor - cred ca s-au bucurat ca in sfarsit tac.
M-am trezit cand cineva imi spunea ca am 6 ovocite recoltate, desi la 2 minute nu mai stiam daca sunt 4 sau 6. Mi-am revenit repede dupa anestezie , m-am spalat pe fata, m-am schimbat si am plecat spre casa.
Am luat si reteta pentru acum si pt embriotransfer si urmeaza sa ma apuc de treaba.
Deocamdata ma bucur ca nu ma doare nimic si am avut ce recolta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

ralu sa fie oute de calitate si ai niste embrionasi vigurosi si hotarati ! te asteptam cu vesti despre evolutia lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pety1981 spune:

fete albe buna dimineata
multumesc pentru mesaje,sunteti dulci ca o baclava
andra si eu simteam ceva dierit in jurul buricului cand am ramas gravidutza,imi amintesc ca ma intinsesem usor spre o bluza din sifonier si ma tinea ceva la buric .eu zic ca e de bine si ca in curand o sa ne bucuram pentru tine...
ralu ..Doamne ajuta!
angelica
eu nu am alte vesti asa ca stau in umbra si va citesc si va doresc multe

sarcina oprita din evolutie la 5 saptamani
o trompa clipsata, una permeabila
incercam sa obtinem o sarcina natural pana in ianuarie
mutantica cu MTHFR HETEROZIGOTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alilumi spune:

“Ai vrea sa imi iei un interviu, deci... zise Dumnezeu.
-Daca ai timp, i-am raspuns.
Dumnezeu a zambit.
-Timpul meu este eternitatea... Ce intrebari ai vrea sa imi pui?
-Ce te surprinde cel mai mult la oameni?
-Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, iar apoi tanjesc sa fie din nou copii; ca isi pierd sanatatea pentru a face bani, iar apoi isi pierd banii pentru a-si recapata sanatatea. Faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul, iar astfel nu traiesc nici prezentul, nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.
Dumnezeu mi-a luat mana si am stat tacuti un timp. Apoi am intrebat:
-Ca parinte, care ar fi cateva dintre lectiile de viata pe care ai dori sa le invete copiii tai?
-Sa invete ca dureaza doar cateva secunde sa deschida rani profunde in inima celor pe care ii iubesc si ca dureaza mai multi ani pentru ca acestea sa se vindece; sa invete ca un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai putin; sa invete ca exista oameni care ii iubesc, dar pur si simplu nu stiu inca sa isi exprime sentimentele; sa invete ca doi oameni se pot uita la acelasi lucru si ca pot sa il vada in mod diferit; sa invete ca nu este suficient sa ii ierte pe ceilalti si ca, de asemenea, trebuie sa se ierte pe ei insisi.
-Multumesc pentru timpul acordat... am zis umil. Ar mai fi ceva ce ai dori ca oamenii sa stie?
Dumnezeu m-a privit zambind si a spus:
-Doar faptul ca sunt aici, intotdeauna...”

Octavian Paler, Interviu cu Dumnezeu

doamne luptatoare

mami de Gabriel
_
9 ani am asteptat o minune, 6 ani am luptat sustinut impotriva infertilitatii; FIV 1 martie 2011 nereusit; FIV 2 cu ICSI noiembrie 2011 reusit (ambele cu dr. D. Albu)... Multumesc, Doamne!

Mergi la inceput