Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (17)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Ziua buna mamici
Elena, nu stiu de exercitii pt a sta in fundulet,dar zic sa nu te stresezi.Mie doctorita mi-a zis sa il pun in fund abia de la 6 luni.In legatura cu varsatul si mie imi varsa cand sta pe burta pt ca nu are rabdare sa stea si el un pic la verticala dupa de papa.Mai mult de 10-15 min nu pot sa il tin si face cum face si ajunge pe burta.De fapt e mai mult regurcitare, ca nu e vomat cu jet.Chiar asa stiti cand o sa se termine cu regurcitarea asta?Am cred ca toate asternuturile si hainele de stat prin casa patate de suc de mere regurcitat care nu prea vrea sa iasa la spalat.Sotul meu rade cand ma vede cu cate un tricou patat,desi spalat,si zice ca am emblema bebelusului .Voi cum va descurcati cu petele?Oare sa-i spal hainutele la temperatura mai mare?V-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta impartasindu-mi din experienta voastra.
Va pupicesc.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Elena, Rares nu sta singur in fund, cred ca nici nu prea e pasionat sa stea asa.. Il pun intre perne- zice pediatrul sa-l punem in reprize de cate 10-15 min cam de 2-3 ori /zi :)) ete scarzt ..il punem in fund si el se arunca repede pe burta sau se apleaca la picioare si isi mananca sosetele.

Referitor la regurgitat..inca regurgiteaza, mai ales daca nu sta locului dupa ce a mancat..Roxana, petele le-am scos cu persil lichid sensitive si vanish la program de bebelusi - 60 grade- insa nu prea imi place cum arata lucrurile in general scoase la 60 grade :)) asa ca le pun imediat ce le murdareste in lighean cu ariel sau vanish sol lichida de pete.
Cele de pe care nu am scos petele- ale mele si ale lui- le-am facut hainute de casa..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Exercitii pt stat in fund = il pun in fund, hahaha, ce exercitii??? Il pun in carucior cu spatarul mai lasat, la fel in scaunul de masa. Nici Lucas nu sta inca f bine si oricum la fel stiam si eu ca de la 6 luni sa incepem sa il punem nu ca trebuie ca la 6 luni sa stea in fund. Pana la urma o sa stea si in fund fiecare are ritmul lui eu nu ma ingrijorez si nici nu imi/ii impun numic ca doar nu sunt la concurs.
Anitta ma bucur ca te-am ajutat la organizare haha!

Va pup.

Si hai ca va cinstesc si cu o salata de fructe si smoothie ca face asta micu azi 6 luni, wow! Cand a facut Eva 6 luni mi s-a parut ca am trecut o granita, ca am copil mare! Hahaha habar n-aveam cat mai e de patimit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Hainutele lui patate le pun mai intai in lighean cu vanish dar apoi le spal la 40 grade cu dermalin.Nu stiu cat de grozav e detergentul asta,dar am zis ca pt inceput sa merg cu el ca e sanchi pt bebei.Nu tot timpul ies petele.Cel putin cele de mar...Offff

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Ylari la multi ani pentru puiut,sa creasca mare si sa fie sanatos.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asparagus spune:


Va mai aduceti aminte de noi?

MA chinui de vreo 2 sapt. sa-mi fac timp sa va scriu si tot nu apuc. Astazi insa face fata 7 lunite si am zis ca trebuie musai sa dau o felie de tort!

De citit apuc din cand in cand, recuperez aproape intotdeauana, cu scrisul insa e jale. Am vazut ca intreba Anitta de noi, multumim dar n-am apucat pur si simplu sa raspund.

Ce mai facem noi? Ne-am mutat in septembrie, cu catel si purcel, da la apartament la casa. E super bine, cu spatiu mult, dar mutatul a fost horror. Bianca e lipita de mine, nu sta la nimeni nici 5 minute, asa incat a trait o luna pe santier, printre zagraveli, curatenii, mizerie, etc. Ei bine, daca la Lucas sterilizam totul, si tot s-a imbolnavit, asta mica n-a avut nici un muc pana acum la 7 luni, slava DOMNULUI. E o fetita foarte puternica. Sta in fundulet de vreo 10 zile, se taraste in coate, se intoarce ca o zvarluga pe toate partile, nu sta o secunda. Acum de vreo 2 zile tot incearca sa se ridice in picioare si a avut primele tentative de a merge in 4 labe.
Are la 7 luni 7330g si 66cm, e ok, nici prea slabuta nici prea grasuta. Zice si ea ma-ma, mai ales cand e suparata si eu zic ca ma cheama pe mine, dar nu sunt convinsa ca este chiar cu adresa la mine, dar mai stii? Oricum, m-am convins, copilasii cu frati mai mari sunt mult mai rapizi la toate.

Cu diversificarea stam mai mult sau mai putin bine. Ii fac la Avent Steamer, D-zeu sa-i dea sanatate celui care a inventat obiectul asta, e super! Mananca putin zic eu, cam 100-120g la o masa, legume si carnita. Fac o combinatie si cu BLW, ii dau foarte des in manauta diverse, nu s-a innecat niciodata: paine, castraveti, ardei, prune, mere, banana, pere, etc.
Piueruri ii dau la pranz legume (cartof dulce, avocado, spanac, brocoli, morcov, patrunjel, pastarnac, dovlecel, etc.) si carnita (vita si pui bio). Eu pun in steamer carnita o data cu legumele 20 de minute, apoi intorc recipientul si le blenduiec impreuna. Cel mai tare ii place cartof cu spanac si vita.
E in continuare dependenta de titi, suge cu pasiune, mai ales noaptea. Se trezeste odata la 2 ore maxim noaptea si suge, mai mult sau mai putin, oricum mai mult decat ziua. Doarme cu mine in pat, la sanul meu, si numai ma mut eu de pe o parte pe alta. Pe la 2-3-4 apare si Lucas si se cuibareste pe partea cealalta, ma fac sandwich, dar sunt fericita da, SUNT FERICITA, desi n-am mai dormit de 7 luni mai mult de 3 ore legate, n-as schimba nimic, nimicd

Trimit sa nu pierd cumva mesajul!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asparagus spune:

Asa, Bianca doarme afara pe terasa, in maxicosi, profit de ocazie.
Mai am o luna de stat acasa, si incep serviciul (naveta fulltime, ca de obicei, sunt plecata 10-12 ore pe zi minim), nu stiu cum o sa fie atunci. Unul, Bianca nu sta cu nimeni altcineva, doi inca nu e diversificata complet. Adica dimineata ii dau fructe cu cereale facutre cu apa, papa cam 100g, cu cantec, jucarele si distras atentia. La pranz tot vreo 100-120g, iar dupa-masa ii dau cereale cu lapte (papa in jur de 80-100g) Eu lapte de muls nu am, nu scot nimic cu pompa, am exact cat ii trebuie Biancai sa se sature. Am incercat toate biberoanele posibile, toate marcile de lapte praf, o apuca nervii urat cand ii ajung pe limba
Om vedea, n-o sa moara de foame, moasa zice ca o sa manance/bea cand nu mai sunt eu prin zona si o sa-i fie foame. Sper din tot sufeltul asa sa fie.

Poze cu noi ca intotdeauna aici:

http://www.foto-la.de/Bianca/

Va pup pe toate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

LML Lucas Mathias de Ylari si Bianca de Asparagus!

Doamne, zic si eu ca tine Ylari..batrana si senila..si chioara..ca puteam sa citesc pe prima pagina, dar nah!

Chiar ma intrebam ce faceti, Asparagus! Ce domnisoara aveti voi acolo!

Elena, las LML si pt Bebsteric..pt ca maine sigur nu intru ca e o zi full.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Asparagus!!! In sfarsit mai vad un ochisor de-al tau pe-aici! La multi ani Biancai! Cum e relatia lui Lucas cu ea?
Ce greu trebuie sa fie sa te intorci la munca asa repede... Si Iulia mea tot 100% lipita de mine e, dar eu o sa incep munca la 11 luni ale ei. Va merge la cresa sau vine mama ta sa va ajute? Cryssa ce mai face? Merge treaba cu sportul?
Ylari, la multi ani pentru Lucas! Cu ce smoothie ne servesti? Da' oleaca de alcohol n-ai baga la interval
Eu rufele patate prefer sa le spal imediat ce s-au patat, ca sa se duca usor. Le pun in lighenas cu un 'scotator de pete' de la Amway, pe baza de oxigen activ, cam ca Vanish, dar oleaca mai bun. Apoi spal cu manutele astea doua si intind pe calorifer. Pt pete mai vechi aceeasi solutie, apoi zvarl in masina de spalat sau cu spray pt pete tot de la Amway. Eu spal rufele cu Persil lichid sau cu Ariel pudra, hainele noastre impreuna cu ale copiilor, doar suntem aceeasi familie. Cand era M mic i le spalam separat, acum m-am saturat de atata separare si grija.
Am mancat un blid de fasole, sa vad daca pusc mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Doamne, cat e de scumpa Bianca!!!! Are niste ochisori minunati, imi vine sa-i pap genele! Si Lucas a crescut mult si e un ghidus! Iar tu ai slabit foarte mult de cand nu te-am mai vazut!

Mergi la inceput