Piersicute de iulie august (13)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Buna dimineata,

Cafea si de aici.

Balanta, multumesc de detalii, ma gandesc la voi si va doresc multa putere si rabdare.

Porumbita, si noi procedam la fel cu suzeta. Adoarme cu ea (si ziua si noaptea), o scuipa cand adoarme profund, si nu i-o punem la loc. Daca se trezeste noaptea la mai putin de 2 ore, sunt sanse sa am succes cu suzeta, deci o incerc intai. Ce mai face Vlad, e o distinctie f clara intre san si suzeta - pt somn, ziua mai ales, prefera suzeta. Cand si-a descoperit degetele, am avut o perioada critica, sa zic asa, dar am insistat cu suzeta si acum e OK, nu isi mai suge degetele decat ocazional. Si pediatra ne-a spus ca e mai bine cu suzeta (decat degetul), ca se renunta mai usor la ea.

Relativ la ce spunea si r_ocsy, am vazut si eu sfatul ca atunci cand sunt mai mari, sa le lasi in patut mai multe suzete, ca nimeresc ei una si si-o baga la loc. Al meu doar accidental si-o pune corect in gura, dar sper ca va reusi mai incolo.

Ada, te inteleg, e greu sa nu-i lasi pe astfel de oameni sa-ti strice dispozitia si ziua.

Laura, niciun sfat, ma intreb si eu ce-o fi cu greva lui Andrei .

IIuli, a venit rezultatul ultimei analize, pe care il asteptati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Ada,am vazut la cora,la sectiunea produselor pt craciun,insa foarte proaste calitativ.la sectiunea pt bebelusi aveau ceva costumase cu totul(de casa)frumusele
Viairo,si noi ne chinuim la fel cu iesitul din casa..afara se potoleste si el ,de cele mai multe ori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Intreba cineva, nu mai stiu cine. Eu din supa de azi ii dau si maine. Poimaine alta proaspata.

Al meu ofteaza destul de des si e chiar simpatic. Mai era o intrebare dar nu mai stiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Valy, Aurora are una din jucarioarele Lamaze de pe siteul de care intrebi. Mai are inca una pe acelasi principiu, dar produsa de alta firma (mai ieftina). Cea Lamaze e super faina calitativ si se pare ca o incanta texturile diferite si fosnelile. Ma gandeam sa ii mai iau de Craciun dar sunt destul de scumpe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Salutare, fetelor!

Eu tocmai ce am dus pitica la maica-mea sa pot face si eu mancare si sa mai lucrez cateceva ca daca stau dupa indemnizatie mor de foame!

Balanta, ma gandesc in fiecare seara la voi. Sa va face-ti bine cat mai curand.

Legat de suzeta a mea nu o vrea nici cand ii e foame, nici cand e foarte obosita. O scuipa, vorba Laurei, cu bolta de o arunca din pat.

Legat congelarea mancarii pentru bebelusi, nu stiu ce sa zic. Ma gandesc ca prin procesul de congelare se pierd nutrienti din mancare. Ma rog piticul meu vine de la un articol legat de criogenare si de ce nu se pot congela oamenii in modul clasic. Prin congelarea clasica, apa din organism isi mareste volumul si se creeaza cristale care strapung celulele deci dupa decongelare organismul nu mai e folositor.
Hm...repet e doar piticul meu.
Cred ca voi face mancare pt E si i-o voi da cel tarziu a doua zi. Chiar daca asta inseamna ca o sa ma chinui.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Zizou, sunt safe alimentele congelate si singurii nutrienti care se pierd "pleaca" prin fierbere inainte, nu datorita congelarii. Oricum de cand ai scris tu m-am mai documentat si am aflat ca, in cazul congelarii rapide, nu se formeaza acele cristale mari de gheatza.
Am citit aici, printre altele:
http://nutripedia.ro/2011/08/08/ce-trebuie-sa-stim-despre-congelarea-alimentelor/
Eu congelez cantitati mici ("baby cubes") si pastrez maximum o saptamana, desi tin mult mai mult.
Am congelat zilele trecute si primele cantitati (mici) de lm, tot in cubes sau in punguta Lansinoh, si m-am mandrit in sinea mea de parca as fi facut cine stie ce isprava.

Ada, ce situatie nasoala, oricum ai fi facut tot ai fi avut mustrari de constiinta...dar nu era corect sa faci procura unei persoane care nu e apta sa semneze, nu? Ai procedat corect.

La noi nimic nou, nu se mai termina durerile astea de dinti ca imi iau campii. Aseara i-am dat iar Tylenol (paracetamol) ca plangea mititelul. Oare cat mai dureaza pana mai erupe altul, ooooooffff.

Maine mergem la o petrecere de un an (ruperea turtei) la o fetita, nu prea am chef, macar e in timpul zilei si nu tine mult, de la 1 la 5.

Balanta si Eric, sunteti in gandurile noastre!

Va pup, noi ne incepem ziua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Laura - merci, i-am transmis sotului, dar a uitat sa imi cumpere ieri, abia azi mi-l aduce dar deja ma simt bine :)
In plus mi-a luat eubiotics baby :)


Balanta - of, abia acum am citit prin ce ati trecut. Nu stiu ce sa zic, va imbratisez si va doresc recuperare grabnica


Jucariile Lamaze - noi avem www.lacopii.ro/jucarie-de-plus-freddie-licurici-lamaze.html" target="_blank">licuriciul, luat acum 2 ani de pe www.amazon.co.uk/Learning-Curve-LC27024-Freddie-Firefly/dp/B000I2Q0F4/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1354895895&sr=8-1" target="_blank">amazon
Vedeti ca in ianuarie sunt reduceri pe amazon ;)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna fetelor ,

Sper ca mosul a fost darnic cu toata lumea
Aruba , mult succes !
Ada , imi pare rau dar cred ca ai procedat corect Eu am vazut costume frumusele la Carrefour.
Noi suntem in aceeasi situatie S-a culcat la ora 17 si la 18 s-a gandit el ca nu are suzeta si sa ma mai tzocaie pe mine un pic , cred ca o iau razna . Daca si in noaptea asta imi face la fel ca as' noapte cand a vrut tzatza din ora in ora , cred ca singura solutie este sa-l las sa planga . Asta este santaj emotional , chiar nu-i este foame , el nu trage sa manance doar o tine in gura .



Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_1403 spune:

Buna seara fetelor.
Am intrat o fuga sunt in continuare cu un capitol in urma nu reusesc deloc sa ajung la zi deoarece de o saptamana nu am mai intrat.
Noi am fost la Iasi martea trecuta la Dr. Gotia pentru hemangiom si ni s-a zis ca sub nici o forma nu merge operat si am fost trimisi la un alt medic la Sf Maria la Dr. Straticiuc. Dau nume ca poate vreodata o sa fie de ajutor cuiva. Dr. Straticiuc e o femeie de milioane, se poarta foarte frumos si cu mamicile si cu copii nu mai spun. A hotarat sa ii de-a un tratament, Propanolol se numeste medicamentul. Bineinteles ca are si reactii adverse cum ar fi scade frecventa cardiaca si tensiunea si cum era de asteptat pana duminica nu am reusit sa inchid un ochi de frica ca ar putea pati fata ceva. Am dormit cu ea in pat numai sa o am aproape. Multumesc lu Dumnezeu ca e bine a reactionat bine la tratament si singura reactie adversa e ca iese de 2 ori pe zi cu treaba mare si cateodata si de 3 si e destul de moale (scuzati detaliile) dar ea nu pare a fi deranjata.
La spital am stat o zi, saracuta i s-a luat sange, i s-a luat tensiunea de mai multe ori si bineinteles sange (pe mine ma dat afara din cabinet si bine a facut ca a durat oleaca si numai cum o auzeam de pe hol ca plange imi venea sa ma duc peste ele sa le zic sa o lase in pace). Vreo 2 zile am dus lupte seculare cu ea sa ia pastilele. Se ineca cu ele ba le scuipa ba le vomita imediat ce ii ajungea in stomac pentru ca isi facea singura greata.
As mai avea multe de povestit dar mai citsc si revin.
Noi achizitii :daca o las la 45 de grade se ridica in fundulet dupa care cade intr-o parte, i-a revenit vorba si ma turuie la cap toata ziua, cred ca ii iese un dinte ca ma musca (de vazut nu se vede nimic) si trage de sanul meu de parca e guma.
O seara buna.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_1403 spune:

Intrebare care ma macina de ceva timp: eu ii dizolv medicamentul in lapte asadar e posibil sa ii taie din tarie sau sa ii anuleze efectul medicamentului? Stiti ca se spune ca daca iei medicamente sa nu bei lapte de vaca ca nu isi mai face efectul. Oare la laptele matern e la fel? Sa incep sa ii dizolv medicamentul in ceai?
Ce imi lipseste Biribu. As mai pune niste intrebari medicale.



Mergi la inceput