M-am hotarat.............adoptie(84)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

In alta ordine de idei am fost cu buburuz la evenimentul de la opera de aseara. Ne-am distrat, am desenat, am vorbit cu spiridusii, am impachetat biletele pentru tombola, am dansat, am facut trenuletul si ne-am indragostit de o pisi de plus de la umanitare pe care am luat-o acasa, cu care am dormit si la care pupam de azi dimineata.
Acu' ne uitam la pisicile aristocrate, ca sa vada pisi filmulet cu pisici.
Gata, ma duc la treaba.
Revin mai incolo.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Buna dimineata, dragele mele!
V-as pune o poza cu o cafeluta gustoasa pe care v-o servesc si voua.Dar nu ma pricep sa atasez imagini.Oricum, va servesc cu o cafea virtuala...
Carmen, fetita ta e o dulcica si o iubareata.Sigur iti va mosteni caracterul bland si dragostea fata cei din jur.
Gabi, tu zica k si mai auzit de astfel de lucruri? Eu doar in filme am vazut asa ceva.Poate st eu prea naiva.
Prima parte e reala, k am vazut eu cu ochii mei,doar finalul nu stiu cum va fi.Sau motivul pt care s-a ajuns in situatia asta.O alta explicate ar fi ca din prea mare dorinta s-a ajuns la nebunie...
Eu am visat azi-noapte k aveam o fetita de vreo 2 ani, o scumpica si o iubareata.ne jucam cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Sunt aceeasi Erato de pe un alt forum, dar povestea mea a fost pe larg povestita aici. Eu am fost f. optimista si deschisa, in 2010 Mos Nicolae ne-a pus in ghete dorinta de a adopta, iar in 2011 fix in ziua de Sf. Nicolae, l-am adus pe Nicolae acasa. Exact ce mi-am dorit, asa mi s-a intamplat. In acesti 2 ani, povestea mea a fost scrisa uneori cu lacrimi de tristete, alteori cu lacrimi de fericire, dar fiecare zi si fiecare lacrima a meritat. Sunt mama, imi iubesc baiatul mai mult decat orice pe lumea asta si nu uit sa-i multumesc lui Dumnezeu si lui Mosu' pt darul imens pe care mi l-a pus in ghete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Erato, ma bucur f mult pentru tine.Stiu ca esti fericita si implinita si sper sa-mi ajute si mie bunul Dzeu sa am cat de curand un copilas in casa si sa fie al meu, iar eu sa fiu mama lui.
Eu am citit pe unde am apucat, pe unde am gasit cate o poveste cu asteptari, dar cu final fericit.Toate acestea imi dau incredere si putere sa trec peste durerea mea si sa sper ca va fi bine si pentru noi.
Am citit cam tot ce s-a postat aici, dar, fiind f multe discutii, cred k am mai incurcat povestile.Pe celalalt forum am citit aproape pe nerasuflate, k sa vad cum se termina si am fost f fericita.
Dar te mai astept pe aici sa ne mai povestesti noutati, cum decurg lucrurile cu puiul tau.
Am urmarit emisiunea de la Prima cu sufeltul la gura.
Felicitari Nicoletei de la SOS Infertilitatea.A punctat multe lucruri.Dar ultima interventie a fost impresionanta.Cred k toate care asteptat simtim acelasi lucru.
Iar Cristina Topescu....o iubesc.Mi-a placut de ea cum ii dadea replici dlui presedinte de la ORA.Totusi, nu a vrut sa dea un raspuns cu privire la modificari.
Partea cu reatestarea, sa zicem k poate dau dreptate, dar nu ar trebui sa dureze tot 120 zile.Nu mi se pare corect.
Iar partea cu zona din care face parte copilul...pai degeaba e pusa o familie pe o lista la pozitia 4, dc acel copil e adoptat de prima fam.â
Sa zicem k in sect 6 nu apar copii adoptabili.Nicoleta asteapta sa fie trecuta pe lista.Si tot apar copii in sector 5.Ea e trecuta pe lista pe poz 4(cel mai sus posibil), iar pe 1,2 si 3 st fam din sect 5 proaspat atestate.Pai ea nici nu apuca sa vada copilul, pt k il vrea una din cele 3 fam.Iar apare copil tot in 5, iar primele trei fam din sect 5....
Si atunci unde se tine cont de vechimea atestatului? Atunci ce poti face: sa te muti in alt sector? Si pana te muti,incep sa apara in 6 si nu mai sunt in 5.
Pai dc e la niv de tara, sa fie la nivel de tara, k nu conteaza in ce judet merge copilul.Tot Romania se cheama!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iridessa spune:

Singura problema pe care o vad in privinta potrivirii cu copii din alte judete ar fi distanta ce trebuie strabatuta pentru toate intalnirile si formalitatile dinaintea aducerii copilasului acasa. Uneori nu este usor... Daca nu e prea departe, e mai simplu, dar daca familia este din Constanta si copilul din, sa spunem, din Satu-Mare... treaba se complica. Dar care parinte nu ar face toate eforturile, oricat ar fi de greu si de complicat, daca acestea ii aduc acasa fericirea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Ai dreptate distanta e o problema.Dar au fost fam care spun k au mers la distanta de 1000 km...Dc au fost atrasi de chipul copilului, dc o fost ok dosarul...au mers.Dar probabil erau pe pozitia 10.Si au avut noroc ca celalalte 9 fam nu s-au potrivit(unele poate au vazut foto si nici nu au mers s vada copilul).
Dar nu e nimeni obligat sa mearga sa vada toti copiii, dc nu st atrasi de ochisorii lor.Dar sa apari pe liste doar la pozitia 9,10...
Dc potrivirea la ORA e pe tara, pai sa fie pe tara.In functie de data obtinerii atestatului.Departajarea ar trebui sa se fac doar dc au obtinut atestatul in aceeasi data, atunci sa primeze distanta....
Eu spun toate astea pt toate fam care asteapta si tot asteapta ani.
Dar la noi in jud st doar 2 fam care s-au reatestat si asta din cz k voiau copii f mici si nu le-a placut ce li s-a prezentat.Deci, eu sper k la anul sa petrec sarbatorile cu copilasul meu.Cu putin noroc poate mergem si la mare impreuna
Ce visez eu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

fiecare cu ochisorii lui . si eu cred ca orice viitor parinte daca si-a vazut ochisorii si s-a infiripat acel ceva , ar strabate mii de km pentru ei .

mi-a placut expresia cu ochisorii .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Discutabil si cu distantele astea. Daca ar fi ACUM sa mi se prezinte cineva de la distanta mare, as fi nevoita sa refuz. De la servici nu imi pot lua libere, copilul nu am cu cine sa il las, la fel cainii. Deci in cazul meu, cel putin judecand la momentul asta, exclus ceva care sa necesite o deplasare mai lunga, adica sa nu ajung seara acasa.
Mie mi se pare normal sa aiba prioritate cei din zona de proximitate a copilului. Mi s-ar parea straniu sa fiu eu pe primul loc pe o lista la Baia Mare, in detrimentul unor familii de acolo, locale.
Dupa cum as fi frustrata daca cineva din... sa zicem Constanta ar fi pe primul loc pe Ilfov, cand eu sunt aici la doi pasi, eu sa fiu pe ultimul loc, numai pentru ca sunt atestata in urma celor din Constanta.
In fine, oricum ai da-o nu poti sa multumesti pe toata lumea, asta e clar.
Eu cred totusi ca ce e al fiecaruia e pus deoparte.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iridessa spune:

Mare adevar ai spus, Carmen! Din toate povestile cu happy end pe care le-am citit sau auzit, devine din ce in ce mai clar ca avem parte fiecare de copilasul care trebuie sa fie al nostru! Oricat ar parea de necrezut, asa se intampla. Chiar daca acest copilas este de departe sau chiar de langa casa noastra, daca este "acela" atunci vom fi impreuna!

Noi nu am mers foarte departe, dar nici chiar aproape dupa fetita noastra. Aproape tot concediul de anul acesta s-a consumat pe vizite, intalniri, procese, adunat de hartii... Dar totul e bine cand se termina cu bine.

Am auzit cazuri in care, copilul fiind de foarte departe, cei de la DPC au fost de acord cu mai multe vizite si intalniri facute, de ex, in cursul a una-doua saptamani (familia a stat la hotel in localitatea de unde era copilul, intalnindu-se de mai multe ori cu copilul, la DPC, in parc, la locuri de joaca, acasa la AM, etc) pana s-a creat apropierea, apoi familia a putut lua copilul in vizita la ei acasa impreuna cu AM, legaturile cu puiul mici s-au strans, apoi a fost procesul de incredintare si gata

Cand trebuie sa se intample, se intampla orice ar fi!

Mergi la inceput