Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 23

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Hello!

Da, ce vremuri cand citeam zeci de pagini si se schimbau capitole zilnic...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Haydee spune:

Heloooo! da, chiar si eu intram mai des pe vremea aia, desi inca lucram

Bine v-am regasit!
Noi suntem in continuare bine, Elena creste, la 9 luni raportam 9,380 si 76 cm. Nu merge de-a busilea, se agata de tot ce poate, incearca sa se ridice direct in picioare. Dinti, tot 3 la numar, incisivii de jos si unul de sus.

S-a mai intors cineva la lucru? Daca da, va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns: in cazul in care sotii vostri nu au optat pentru cel putin o luna de CIC, dupa cum prevede legea, si v-ati intors mai devreme de 11 luni implininte de bebe, ati notificat AJPIS-ul de care apartineti?

Eu tin de AJPIS Ilfov, iar de la primarie, unde am fost sa intreb de actele pentru stimulentul de insertie, nu au stiut sa ma lamureasca daca trebuie notificat AJPIS-ul sau nu.

Eu ma intorc la lucru pe 1 martie, cu 1 saptamana inainte ca pitica sa implineasca 11 luni.
Pe de-o parte abia astept, chiar simt nevoia si de altceva. Pe de alta parte.. cand ma gandesc ca cel putin 1 saptamana pe luna voi lipsi de acasa...

mamicile si strengareii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Haydee felicitari pt bilant! Cu problema legata de servici nu te pot ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Haydee, sa-i notifici in legatura cu ce?
Eu voi termina CIC-ul pe 4 martie si atunci voi face la serviciu cerere de reluare a activitatii. Nu sunt f sigura, dar cred ca trebuie dusa la protectia copilului o copie dupa cererea si/sau decizia de reluare a activitatii. Voi mai sta o luna in concediu fara plata.

Mie mi-au spus ca sotul trebuie sa depuna o declaratie cum ca nu isi ia concediu, cu o luna inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Haydee spune:

Multumesc, Irina! Ma refeream pe de-o parte la declaratia din partea sotului; pe de alta parte, eu ma intorc cu o saptamana inainte sa termin CIC-ul si cu siguranta trebuie sa-i anunt cumva, pentru a inceta plata indemnizatiei putin mai devreme

Am depus cererea de reluare a activitatii, astept decizia de la angajator, pun sotul sa dea declaratie si apoi fac o excursie la AJPIS Ilfov...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Haydee, felicitari pt bilant!
Eu m-am intors la lucru, dar nu te pot ajuta ca aici sunt alte conditii.

Avem si noi bilant oficial de 9 luni: 7,920kg si 75cm. O bebelina care e tot mai dulce (evident ca n-am cum sa fiu subiectiva, ca e a mea) si care vrea tot mai mult sa stea in picioare, in fundulet, sa se joace (uneori pana dupa 11 noaptea).

Am avut si zapada, multa multa cum rareori se intampla pe aici; Lavi n-a preciat prea mult. SAmbata a fost o ultima ninsoare, iar duminica a plouat si s-a topit totul atat de repede
Acum am revenit la frig cu vant si ploaie.

...cu activitatea pe aici eu tare greu mai ajung la net (altfel decat in interes de servici)... dar cand ajung, particip la discutiile de aici cu mare drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Wow ce bilanturi frumoase. Eu nu mai am cantar de bebe ca era imprumutat, asa ca am incercat doar pe cantar de adulti cu ea in brate si fara ea, insa am impresia ca luna asta a slabit Sper sa fie o eroare si sa constat la controlul de 1 an ca e totul in regula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Dia bravo pt bilant!
Ioana nu te poti lua dupa cantarul de adulti, asa il tot cantaream eu si-mi iesea ca e la fel si la cantarul dr s-a vazut ca el crescuse in greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Haydee spune:

Felicitari pentru bilant, Dia! Ce domnisorica ai tu acolo, manechin, nu alta
Ioana, tot asa stiu si eu: cantarele de adulti dau erori mari; de ex: cu Elena in brate imi arata cu 10 kg in plus peste greutatea mea; iar ea la vremea aia avea in jur de 9,300.
Hmmm... ma intreb oare cat o fi eroarea cand ma cantaresc eu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Haydee e maaare eroare si cand te cantaresti tu

Mergi la inceput