Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(5)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Offf, Moro, nici nu stiu ce sa-ti zic. Stii ca se spune ca alaptatul e la cerere... Ai cum sa te mulgi ca sa-i dai cu bibe o cantitate mai mare si sa se sature si poate te mai lasa sa respiri si tu? In mod normal ca sa nu se infunde canalele se recomanda se se mulga sanul respectiv dupa supt, pana la golire. Mie sincer mi-era imposibil sa ma mulg, ca ma sugea ea intruna, n-aveam cand. Mi se spusese ca sa mulg un san cat ea suge la celalalt. Logistic pt mine era cam greu sa fac acest lucru. Eu ti-as recomanda sa nu sari cu lp. Verifica intai daca mai iese ceva de la tine, ca e pacat daca ai sa-i dai lp. Si mai degraba ii dai lm muls in biberon. A mea se mai limistra dupa ce ii dadeam in bibe, ca venea cantitate mai multa mai repede, se umplea burta si adormea. Pe cand la san ii venea putin cate putin.

Ramona si eu tot de 3 ori/zi ii dadeam Colief, cate 4-5 picaturi, dar a durat cateva zile pana si-au facut efectul complet. Mi-a dormit 2 nopti cate 5+3 ore apoi s-a terminat sticluta Am vazut ca la farmacia Tei e 62 lei, oricum mai bine decat 90 lei cum auzisem pe undeva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Buna si de la mine. Am reusit sa ajung la zi, imi pare bine sa aud vesti ok si rau sa aud ca au fost probleme. Sper doar sa nu mai fie! Azi am fost si eu la medic, la controlul de 6 saptamani si totul e ok, putm incepe activitatea Eu nu am apetit deloc, sa vedem daca pofta vine mancand, dar sotul e terminat si noi nu am facut pauza prea mult, mi-aduc aminte ca si in sapt. 35 s-a intamplat, apoi parca ne-am pototlit. Dupa prima nastere a fost ciudat mult timp, sper ca acum sa nu fie la fel. Rau e ca acum nu ne mai permitem luxul de a risca fara protectie si ne-a spus ca pana termin alaptatul sa folosim prezervativul si ne-am dezobisnuit. Dar asta e, nu v-am povestit dupa nastere, dar mi s-a spus sa nu trecem la bebe 3 ca imi risc viata si eu si copilul, asa ca nu putem risca nimic. Si nici avort nu fac, deci singura solutie e protectia!

Revin cand pot, acum urla piticuta si nu vreau sa aman trimiterea, ca poate pierd cele scrise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mari, ce Craciunel frumusel ai tu acolo!
Elfica, sa ne spui cand ai timp de ce nu mai poti face bb 3.

Multumesc fetelor pt urarile de bine pentru mama mea. Marti au operat-o, e grea recuperarea, ameteste cand se da jos din pat, o doare rau. E operata in 2 locuri. Azi a venit drul la ea si intr-o parte era ok, in cealalta erau niste umflaturi si i-a dat un unguent. Oricum saptamana asta nu ii da drumul acasa.:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Oana ma bucur ca esti bine, a iesit cu margini clare tumora sau cum? Fii optimista ca o sa fie bine, ti-am povestit de soacra mea care e f bine si mai am o prietena care a avut in 2003 destul de nasol dar acum este fff bine. Am inteles ca este o analiza care se face in Bucuresti, iti injecteaza o substanta de contrast in corp si te scaneaza din cap pana-n picioare si se vede si o singura celula canceroasa daca mai e in corp, nush cum se numeste...

Carmen si al meu dupa 3 noaptea incepe sa fornaie, mai nou a luat de la D si el mucisori si ma cam enerveaza noaptea. Azi am facut ciorbita cu perisoare de pui, mai am sarmalute cu foi de varza.

Adina am patit-o si eu cu inecatul noaptea mai ales, tare ma mai sperii...

Moro daca ai lapte nu-i da ceai sau lp, eu zic sa stimulezi lactatia cat poti, o sa se regleze ea, poti risca sa ramai fara laptic. Cu canalele am avut si eu probleme, pana la urma au trecut pana pe la 2 luni asa.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Mirabela, analiza de care zici tu se numeste PET/CT.Adica ala e cel mai evoluat dupa mine.Dar mie mi-a dat sa fac CT doar (care e tot cu substanta de contrast) si urmeaza sa fac marti scintigrafia (care vede in detaliu oasele)
Acum sunt tipuri si tipuri de cancer.Chiar daca e cancer de san, are si asta o gramada de alte variabile. La mine riscul de recurenta e mai mare datorita varstei, datorita raspunsului (sau neraspunsului) la chimio. Teoretic acum sunt stadiu incipient si sper sa raman asa. Practic, situatia se poate schimba oricand.Asta e realitatea cu boala asta, ca e parsiva.
Oricum sunt pe maini bune, am un doctor oncolog minunat, am incredere in ce imi spune si sunt convinsa ca o sa isi dea si de acum inainte interesul sa imi fie cat mai bine!

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Mai fetelor
Nu stiu ce noapte o sa am pentru ca Natalia a dormit aproape toata ziua. S-a culcat aseara la 0:30- trezit la 10:00, adormit la 12-15 si de la 16:00- doarme si acum ... oare s-o trezesc ?
Ptiu, niciodata nu a dormit asa mult

Olivette- sanatate mamei tale, ce ghinion, de acum o sa aibe mereu prbl.cand se schimba vremea, of, of...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ramona, si Maya avea inainte 2 somnuri de 3 ore si de la 8 pana la 12-1 nu mai adormea. Eu ma obisnuisem. Acum rar mai doarme 3 ore legate. Azi a dormit 11.30-12.30; 14-16; 17.45-inca doarme
In ultimele zile am reusit sa o adorm mai repede, pe la 11, dar 2 luni nu a adormit decat dupa 12 noaptea. Sa vedem in seara asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Am fost la control, C are aproape 7 kg la 3 luni. Ne-a dat si noua 4 pic de Vigantol si calciu 10 zile pe luna.

Sunt cu nervii la pamant, sapt asta a stat si D acasa ca e racit, se plictiseste si ma termina, vrea tot timpul ceva de la mine, e si gelos ca stau mai mult cu C si tot timpul zice ca pe el nu-l mai iubesc... o groaza de medicamente de dat, acu si asta mic cu muci, nici afara nu prea mai ies... Chiar acum a varsat toata salata de fructe pe jos dupa ce a muncit saracu vreo ora sa-i faca lu ta-su o surpriza... azi dim m-a enervat asa de tare ca am iesit pe balcon si am tras aer adanc de mi-am revenit, simteam efectiv ca explodez. Asta e, or trece si astea...

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Buna seara, mamici !

Sunt mama unei strumfitze de iulie-august 2011 (avem deja 1 an si 4 luni acum) si va scriu in numele grupului nostru de mamici (suntem vreo 50 din Odisee si ne-am mutat discutiile pe Facebook).
Am creat o pagina pe FB in care am postat lucruri care au apartinut copiilor nostri, toate in buna stare, noi sau foarte putin folosite (hainute, accesorii, jucarii, incaltaminte etc.)

Pagina se numeste Outletul strumfilor , va asteptam sa ne vizitati si, daca va place, poate un "like" si un "share"

Va dorim multa sanatate si cat mai putin colici !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna dragi surate,

Multumesc pentru gandurile bune si rugaciuni Suntem muuult mai bine,incomparabil de bine! Azi-noapte a dormit 5.5h legate si astazi 2 somnuri mai scurte si unul de 4.5h. Acum doarme

Dupa cum v-a zis si Oli, eu eram cauza agitatiei lui. Am ajuns la urgenta dupa 24h de nesomn si plans inconsolabil. Pediatruldespre care v-am spus mi-a prescris pt raceala parasinus, pe care l-am tot luat incepand cu 2nov. A facut micutul meu intoxicatie de la pseudoefedrina. L-au pus la incubator, se albise la fata, nu mai respira bine, febra si scaun diareic. Doua zile a papat doar apa de orez in timp ce eu il priveam cu cauta sanul in incubator si ma chema. Am plans ca nebuna, vazundu-l cum se zbate. La spital i-au dat calmante in prima instanta, a dormit 3h, dupa care alte 13h treaz. Dupa cele 13h de cosmar am avut voie sa ii dau tzitzi si mi-a adormit puiucul in brate, toata noaptea nu s-a dezlipit cu nasucul de mine.

De atunci incearca si el sa aiba un program normal, aseara a dormit 5.5h neintrerupt, astazi pe zi a avut 2 somnicuri scurte si unul lung de 4.5h.

Sa ne fereasca Dumnezeu de doctori ca cel peste care am dat eu... Si eu vinovata, desi pe prospect cu scrie clar ca este interzis in alaptare (doar in sarcina) trebuia sa nu fi racit si sa nu iau nimic...! De acum stiu lectia.

Oli, nu am stiut de mama ta, multa sanatate!

Oana, ma bucur tare mult de rezultate si sper sa fii cu toate rezultatele bune de la doftori!

Pup toata fetele si sper sa ajung si eu la zi. Momentan vreau sa ma bucur de zambetele calme, neintrerupte de plansul neconsolabil ale pingului meu mic. De acum va trebui sa se obisnuiasca si el cu a nu avea dureri Spaima pe care am tras-o uitandu-ma la el cum se chinuia in incubator, cautand tzitzi si eu in imposibilitatea de a-i alina foamea sau durerea... Plangeam si nu stiam si nu aveam ce sa ii fac. Sa ne fereasca Dumnezeu de asa ceva! Am crezut ca mor langa el de durere si de disperare.

Am avut noroc de o dna dr extraordinara, dna Laura Carasava, carenu m-a luat in deradere ca nu doarme Luca si i-a facut toate investigatiile, din cap pana in picioare, fara a astepta ceva in schimb. Asa ca daca, Doamne fereste, aveti nevoie de un dr bun pentru copilasi, o gasiti la spitalul Grigore Alexandrescu.

Fug si eu la nani langa pingu mic sa mai imi revin si eu cu somnul.



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput