Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(5)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Citat:
citat din mesajul lui norma36

Buna fetelor. Am 2 intrebari.
Copiii vostri iti tin singuri suzeta(la 8 saptamani)? Al meu o scapa daca nu o tin eu, si nu e ca nu-i trebuie ca se smiorcaie pana i-o dau.
Pt fetele care alapteaza exclusiv vi se intampla sa nu aveti lapte suficient seara? Folositi si altceva in afara de Galafor?


buna,

nu tine suzeta singura si chiar evit sa i-o dau, ii vine sa vomite de la ea.
seara mi se pare ca sanii sunt mai putin plini,dar ii ajunge. de cateva zile iau galactogil, pe mine m-a ajutat.



Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Norma, a mea nu vrea suzeta deloc.
Eu beau o oala de ceai de lactatie/zi (6 cani) si iau 6 pastile de Galafor/zi. Si cu astea oricum nu am lapte suficient. Galactogil am incercat, dar mi se parea gretos, l-am terminat in cateva zile si nici n-am observat vreo imbunatatire. Macar o cutie de Galafor ma tine 2 saptamani.

De o ora tot ma chinui s-o adorm. Ne-am pus in pat si tot ma molfaie. Si lp nu l-a baut pe tot, au mai ramas 60 ml pe care nu i-a mai vrut cu nici un chip.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Oana, ma bucur ca ai revenit cu vesti bune.

Dani, felicitari pt greutatea Emmei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Norma, Paul are 9 saptamani si tot nu isi tine singur suzeta. Are si zile cand o tine petnru cateva minute dar o scuipa nu ca nu o mai vrea ci din greseala, baga cumva limba si o scoate afara. El cel mai mult o vrea noapte. Cand nu o vrea nu o vrea si pace, ein stare chiar sa vomite de la ea daca insist.
Eu imi mai fac ceai de fenicul, anason si chimion dar nu zilnic. Am avut si perioade cand mi s-a parut ca era lapte mai putin dar am baut mai mult ceai si mi-am revenit.
Am avut o noapte OK. Culcare la 21,30, prima trezire la 00,25, apoi 04,30 si apoi la 07. Dupa ce a mancat la ora 07 l-am spalat, l-am schimbat si apoi joaca, stat singur la carsel pana la ora 09, acum doarme. Parca vad ca daca ma apuc de calcat se trezeste :)).
Nu stiu cum sa mai fac ca noaptea tare i se usuca nasucul. Am pus la calorifer chestii din alea cu apa pentru umiditate si tot avem probleme.
Mirabela si celelalte fete, astazi ce mai gatiti? Aseara am facut pizza si pentru astazi mi-a mai ramas de ieri ficat cu mazare si morcov. Mai fac un piure si am felul doi pentru pranz.
Deja se foieste in patut, deci asta a fost tot somnul .
Kytana, multa sanatate si odihna. Te asteptam la povestit dar numai cand iti revii din oboseala, acum ocupa-te de tine si de Luca, noi vom fi tot timpul aici .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare!

Azi dupa serviciu i-am zis sotului sa mearga sa mai ia o sticluta de Colief, ca nu mai pot! Nu are colici din aceia cu urlet neconsolabil, dar se screme si se chirceste toata noaptea de m-a zapacit! Aseara cred ca o ora a dormit cel mai mult legat, in rest cate 15-30 minute. Singura modalitate sa se linisteasca era sanul, asa ca sunt zombie! Au fost peste 10 treziri, la un moment dat le-am pierdut sirul, de la 4 la 5.30 decat a supt, miorlait si scremut! Si face kk o data la 2 zile. Si se chinuie in cele 2 zile de nu mai pot. Stiu ca 2 zile nu e mult, dar daca nu s-ar screme atat si n-as vedea-o cat se chinuie si-si strica tot somnul, as lasa-o! Mai bine sa faca de 6 ori pe zi, dar macar face usor si nu o deranjeaza nimic!
De vinerea trecuta de cand am terminat Colieful asa o tinem. Si e prea mare coincidenta sa nu fie de la ala.
Sab Simplex si Infacolul o calmeaza dar doar pe termen scurt, aprox 30 minute, apoi iar se trezeste, se agita, se zgarie cu mainile pe fata si se chirceste toata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Dau buna ziua si eu abia acum ca am lenevit la tv,azi n-am chef de nimic fara un motiv anume.

Kytana sper ca sunteti bine,dragul de el prin ce a trecut ,iar tu...nici nu vreau sa ma gandesc,
Oana sper sa iasa bine toate investigatiile ce le mai ai de facut,
Olivette ,ai incercat sa-i dai combinatii?
Sa stii ca de cand ii dau dimineata picaturi alinan-pranz-sab simplex-seara alinan nu mai avem probleme cu constipatia ,face chiar de 2 ori pe zii kk moale.Eu cu astea merg inainte.
aseara am tras o sperietura sora cu moartea,ii dadeam sa pape si dintr-o data s-a pus pe un urlat de nu a mai putut sa-si aer si s-a innecat ,nu mai putea sa respire si plangea incontinuu,l-am intors repede cu capul in jos ,l-am batut pe spate si a ragait puternic ,insa in secundele astea s-a invinetit in jurul gurii,apoi si-a revenit si scancea usor asa a durere.Nu-mi explic altfel decat ca tragand cu putere ca e haplea i s-o fi dus lapticul nod amestecat cu aer ,am patit si eu si doare ca naiba.Abia dupa vreo jumate de ora i-am mai dat sa mance si s-a linistit si a adormit repede,pana azi dimineata la 6 jumate.Apoi somn pana la 10 jumate,a stat treaz pana la 12 si acum doarme inca.Doamne nu am mai fost buni de nimic ,cred ca de aici mi se trage ne-cheful de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Adina, am patit-o si eu cu Maya asa o data. Era la san si de-o data a inceput sa tipe de nu mai stiam ce sa-i fac. Am ridicat-o si la un moment dat a tras un ragait zdravan de om mare si apoi s-a potolit.

Am incercat sa i le dau combinate, dar nu functioneaza. Ciudat e ca atunci cand facea de 6 ori/zi kk era inchegat, numai bobite. Acum face o data la 2 zile si e o apa galbena, se absoarbe tot in pampers si ea ramane uda cu apa aia colorata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Neataaa,
Kytana sper c-ati reusit sa va odihniti!
Fetelor eu inca nu ma prind cat lapte am,cand am mai mult...cand mai putin,incepusem sa beau si eu ceai pt lactatie dar m-am oprit gandindu-ma ca mi se tot infunda canale la san si poate o stimulare a productiei face mai mult rau decat bine...stiu si eu....
Suzeta eu inca n-am luat..inca nu stiu ce sa fac sa iau sau nu...pe de o parte vad ca puiutii vostri accepta/nu accepta suzeta,apoi ma gandesc sa nu-l fac sa uite de foame,pe de alta parte ma molfaie pe mine de ma rupe...nici nu stiu ...acum se mai spune ca stramba dintii suzeta?sau noua generatie de suzete e mai safe?
Olivette cum ziceam si pe mine ma tot molfaie...ieri am avut o zi "de vis" cred ca de la colici...toata ziua plans,san sau refuza sanul si plimbat sa se linisteasca...a dormit toata ziua vreo ora...si cat doarmr cand mananca...eu il suspectez ca doarme dar misca si din gurita...face misto de mine..mi s-a infundat iar rau o parte din san ma durea de crapam ieri noapte...si ma gandesc ca are dreptate doctorul meu de la atata supt...ca se invatase cumva sanul cu mancat macar la o ora si ieri de la san la san...o ia razna cred productia..eu sanii la fel ii simt dar cine stie ce e pe acolo...
Noaptea a fost ok...a dormit cate 2 ore legate ..azi insa vad ca iar nu doarme...e linistit ...la san iar ...pana acum de la 11 de la un san la altul...si nu adoarme sa-l lase din gura...deschide ochii ma priveste si iar supt dc-l pun in cos plange intr-un min...dc-l legan sta 10 min...mai incerc cu cosul pt ca sigur tre sa stea si el mai intins sa-si mai odihneasca corpushorul.in brate sigur nu sta corpul lui perfect...ahhh a adormit de 5 min...scuipat san...in brate...mi-e frica sa-l las...macar sa se odihneasca...ia sa vedem...
Ma gandesc...doctorul pediatru mi-a zis ca dc vrea sa manance inainte de 2 ore sa-i dau ceai...eu nu i-am dat...bine mi-a zis si de completare cu formula...ce sa zic?!offf sapt viit mergem la doc...dc vad c-a luat bine in greutate ca e bine.. ma linistesc...
S-a trezit...s-a speriat in somn...iar a cautat sanul iar molfaie cu ochii deschisi...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Olivette - de cand ii dau Colief se simte mult mai bine, adoarme la fel de greu pentru ca doarme ziua cate 3 ore in 2 reprize iar seara adoarme cate 10-15 min. si mai adoarme la 0:30, stam la palavre , nu mai face crizele alea de plans de 2 ore...
Colief=ul il dau de 3 ori pe zi, pe la 10:00; 17:00 si 20:00 cate 3 picaturi sa mai lungesc sticlutza ca e tareee scump,ma ustura rau buzunarul.
La fiecare alaptare ii dau espumisan, baby-drink etc. prin rotatie.
Norma- suzi - de multe ori o tin eu cu mana pana adoarme, rar trage singura din ea...

Kytana - sanatate maxima, sa speram ca intri cu vesti bune

Anydaz - Doamne, ce experienta groaznica, cred si eu ca te-ai speriat, un

Alaptat- ieri a cerut des lapte dar nu i-am dat mai devreme de 2 ore (am observat ca nu face colici puternici daca ii dau la 2 ore), am pacalito cu ceai musetel, seara la culcare a supt din amandoi sanii dar cand am puso in patuzt parca nu era satula si i-am mai dat 50 ml.lapte din congelator ce l-a supt in interval de o ora... Cand se trezeste noapte nu suge decat la un san pe celalalt il mulg si stochez la congelator pentru zile papacioase




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marikaki spune:

Salutare mamici si pitici!
Am facut si noi vineri vaccinul, desi aveam un inceput de raceala. Doctora spunea ca nu are febra, deci nu este nimic grav. Ne-am tratat rapid cu 3ml sirop de de paracetamol si ser in nasuc.
Am crescut si acum la 2 luni avem 6,810kg si 64cm. Nu papaim decat LM. Nu servim nici ceai si nici suzeta
De 3 zile in schimb, sarim din somn si tipam de ne stie tot blocul, desi nu avem un motiv anume. Facem vocalize. Astazi, am observat ca suntem usor ragusiti. De dormit, dormim foarte bine, mai ales noptile; mancam fara probleme, atat cat ne trebuie; colicii nu si-au facut prezenta, febra nu avem; respiram normal, temperatura in casa este constanta 20-21grade.
Sughitatul la noi mai este o problema,cu greu reusim sa-l oprim.
Kytana sper ca acum sunteti ok
Paula felicitari pentru botezul lui Roli! Noi il avem exact peste o luna. Abia asteptam.
Olivette si eu simt partea de sus a operatiei amortita. Aseara am mers la control si totul este ok, se retrage in timp.
Olivia sanatate multa mamei tale.
Stella multa sanatate si pentru bunica ta.
Daniela felicitari pentru greutatea printesei. Este o scumpa!
Oana iti tinem pumnii ca toate rezultatele sa fie excelente.
Va pupam dulce!

Mergi la inceput