Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(5)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Al meu bebelus isi tinea capul f bine cand statea pe burta acu cateva saptamani (2-3). Dar acum nu ii place deloc pe burta, atata mornaieacolo cu capul in pat pana il intorc. Dar daca il tin pe verticala isi tine capul f bine. Nu ii place pe burtica deloc deloc...si il chinui eu de cateva ori pe zi si tot il pun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Bob: Si mie mi-a zis prietena mea sa citesc despre vaccinuri, ca ma ingrozesc. Si am vazut la TV destule cazuri cand ziceau ca a orbit/surzit sau mai stiu eu ce de la un vaccin facut... Stiu, cum spunea Norma36, ca in strainatate toate vaccinurile care la noi sunt optionale, la ei sunt in grila de obligatorii, dar asta din motive economice. Companiile farmaceutice au mari interese, iar aceste companii sunt in multe tari, normal ca militeaza pt a le face. Plus ca e un plan la nivel mondial de exterminare a populatiei la nivel mondial si vaccinarea are un mare rol (incerc sa caut mailul si va anunt daca il bgasesc). Pediatra mea ne-a spus ca ne recomanda toate vaccinurile si ca o face ca pt propriii ei copii. Nu am acceptat totusi sa facem decat grila obligatorie. Acum am de ales intre aceasta si deloc, in niciun caz nu o vreau pe cea optionala. Vaccinul este o infiltrare a bolii in organism, ca sistemul imunitar sa secrete anticorpi. Deci, de ce sa faci, indus, atatea boli, cand ai putea sa nu le faci deloc! Iar daca le faci, faci doar cateva, iar riscul de a face o forma grava cat de mare sa fie? Stiu o tipa care a facut copilului vaccinul antipneumococic (sau cum se numeste) si i-a facut copilul o reactie cu febra de 39.5 cel putin, de nu mai stia ce sa ii faca, i-a facut impachetari, scufundari in apa rece, doar doar scade temperatura, ca doar cu medicamente nu a reusit. Poate nu ar fi facut niciodata boala in mod normal... In fine, nu stiu ce sa zic, nu am citit inca ce mi s-a recomandat, mi-e teama sa spun pas la schema obligatorie, dar tind sa o fac. O fac cu speranta ca nu va pati nimic copilul meu, ca sunt putini cei care patesc, dar ma gandesc ca la fel e si cu boala, putini fac forme grave, desi nu sunt vaccinati, dar daca a mea va fi una dintr-aceea? Greu de luat decizia! Alt aspect, se spune ca daca iti intra un cui in piele, faci vaccin antitetanos. Pai de ce sa imi vaccinez copilul daca nu a patit nimic, cand pot sa il vaccinez abia atunci cand va fi cazul, daca va fi cazul? Sau vaccin antipoliomielita, de cand nu mai e activa boala asta, de ce sa il vaccinez fara motiv? In fine, ma intreb si eu ca o necunoscatoare, o sa intreb pediatra cand merg la ea si apoi decid. Mai nasol e ca ar trebui sa merg in curand sa ii fac vaccinul de doua luni, ce sa fac, sa am discutia cu pediatra si apoi decid? Sotul e adeptul vaccinurilor, dar doar asa, ca mai toti prietenii lui si-au vaccinat copiii cu toate cele posibile, abia l-am convins data trecuta sa nu le facem pe cele optionale, imi dau seama ca va trebui sa am argumente solide sa il fac sa renuntam la cele obligatorii. Iar timp de citit el nu are, e super ocupat si stresat din cauza serviciului!

Bob, esti super tare cu formularile, tare haioasa! Gen politia camerelor, sluga lui Iris-tu si mai stiu eu cate :) Bine ca e cumintica dragonitza voastra. Imi spunea o tipa la pediatru la un moment dat ca atunci cand era mic era atat de cuminte, ca nu stia ca are copil in casa, iar cand s-a marit, a recuperat din plin :) Sa vedem ce noroc vom avea si noi. A mea asta mare tare nazdravana e si si eu, ca altcineva care se plangea ca l-a altoit cam fara motiv pe cel mare, asa mai patesc si eu si imi pare tare rau. Tot zic ca nu o mai fac, dar nu stiu cum sa o fac sa ma asculte si tot imi mai scapa cate una. Tare greu cu copiii, zicea si sotul ca nu poti sti cat de greu se creste un copil, decat cand il ai. Si isi imagina ca vor veni fetele cu cine stie ce baieti la usa si ca le termina, la cat ne-am chinuit cu ele sa ajunga in bratele cine stie cui... :) Cand le alaptez pe amandoua simultan zice ca sunt eroina si nu stie cum rezist si a zis ca imi va face un film sa vada mai tarziu cum m-am sacrificat pentru ele, daca nu or asculta. Eh, de parca noi ne-am imaginat cat de greu le-a fost alor nostri? Fiecare la momentul lui afla ce inseamna sa fii parinte.

Pe burta migreaza si a mea, mi-a si cazut de pe bratul canapelei pe canapea de m-am speriat ca si-a sucit gatul. Pe spate inca nu misca, doar se roteste ca limbile ceasului, dar are doar 6 sapt implinite, e prea devreme. Cele care aveti copii de 2,5 - 3 luni, aveti insa mare grija, nu ii lasati nicaieri de unde ar putea sa cada, chiar daca va imaginati cu greu ca o pot face. Sunt experti si nu aflati cum au facut, doar ii auziti urland si ii gasiti pe jos. Mai bine ii lasati sa urle in patut, decat in patul vostru si sa ii culegeti de pe jos. Eu am patit-o de mai multe ori, nici nu vreau sa imi aduc aminte prin ce spaime am trecut. Bine, se pare ca mai toti copiii/parintii o patesc, oricat de mare ar fi precautia, dar macar sa fiti constiente ca se poate intampla de acum incolo oricand.

A mea a dormit ieri continuu aproape, iar noaptea a simtit nevoia sa se converseze cu mine si m-a tinut treaza vreo 2 ore, de eram zombie. Am pacalit-o pana la urma sa adoarma. Cum o dai nu e bine, ziua ma rog de ea sa adoarma mai repede, sa imi pot face programul firesc, noaptea sa pot sa dorm (eu, sotul si vecinii, ca mi-e si de ei, ca se aude aproape totul, asa de subtiri sunt peretii, ma si enerveaza cand e liniste si ii aud vorbind prin casa si imi imaginez ca asa e si invers). Desi blocul e construit pe vremea lui Ceausescu, prin 77, deci ar fi respectat normele, dar... asta e.

Gata, trimit, ca nu stiu cum raman fara mesaj. Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Norma36: Nu toti copiii agreaza cand sunt mici statul pe burta. Nici Iulia nu a vrut cand era bebelus de cateva luni. Dar cand trec prin faza de ridicat in patru labe, toti se ridica din statul pe burta, dupa ce se rostogolesc fata spate de nenumarate ori si prind gust astfel. Acum aproape numai pe burta doarme si ea. Asta mica insa, de mica agreeaza acest stat pe burta si imi convine si mie ca nu se trezeste usor astfel, ca nu mai da din maini. Muta capul stanga dreapta de nenumarate ori, uneori se si trezeste si plange, dar adoarme singura la loc de multe ori. Pana vin eu cu Iulia de pe unde suntem, cand ajungem, o gasesc cu ochii inchisi si facand nani. Atunci nu ma stresez decat cand plange tare, nu vin la ea imediat si vad ca tine, nu e invatata cu narav. Dar e mica inca, sigur se poate schimba!

Mirabelac: Si eu fac ca tine, ma bucur de bebelina mica, inspir adanc cu nasul in capsorul ei, mi se pare ca e asa dulce si imi pare rau intr-un fel ca creste, ca nu ma mai intalnesc cu perioada asta niciodata. Am auzit ca maximumul il vom atinge cand ii vom intarca, atunci cica ti se rupe sufletul cand stii ca nu mai alaptezi niciodata. Om trai si om vedea! Doamne ajuta sa avem laptic pana cand decidem noi sau ei sa vina momentul intarcatului. Voi, cele care ati optat pentru un an, cum faceti, va intoarceti la serviciu dupa 11 luni fara una-doua zile? Si in a 12-a luna isi ia sotul concediu, cum e directiva europeana? Sau nu isi ia sotul si pierdeti indemnizatia in a 12-a luna, dar castigati salariul din luna respectiva plus stimulentul de insertie? Eu, din motive financiare, am optat pentru un an, dar ma doare sufletul sa nu stau mai mult cu bebe 2. Nu stiu, as vorbi la serv. sa imi iau un an concediu fara plata sau imi bag un somaj, nu stiu... Cand ma gandesc ca deja a trecut o luna jumatate, mi se pare ca mai e asa putin si trebuie sa revin in campul muncii si sa fiu departe de copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Scriu repede, ca fug la pensat.
Mirabela, maine e ziua mea. Mi-am gasit o rochita finuta la H&M, e prima oara cand imi iau de la ei. Faza e ca nu am
voie sa ma ingras deloc ca sa imi fie buna mai mult timp nu numai acum :).
Bob_Pixel, mie imi este frica sa imi asum consecintele nevaccinarii, sincer nici nu am citit foarte foarte mult pe net
despre asta. Nu stiu de ce dar am impresia ca e un trend asta cu nevaccinarea. Acum 8 ani are la moda sa faci toate
vaccinurile posibile, acum sa nu faci deloc. Am intrebat medicul de familie si mi-a spus ca daca se continua cu
refuzul vaccinarii in masa vor reaparea toate bolile si intr-o forma mult mai agresiva. Poate da poate nu. In salon
cu mine a stat o dna, era medic stomatolog, nu a vaccinat deloc fetita.
Mirabela, ROTARIXUL nu il fac, merg doar pe cele obligatorii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Elfica, si eu tot pt 1 an optez, tot din motive financiare. Din cate vad eu situatia, ori srau 11 luni si o luna fara plata, ori stau 11 si ma intorc la munca. Sotul daca nu-si ia luna respectiva pierde practic o luna de a sta acasa cu pitica. Si as vrea sa stea cu ea. Cum e cu stimulentul ala?
Mie mi-e groaza ca au trecut deja 3 luni. Parca ieri am nascut. Incredibil cum trece timpul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna dragi surate!

A adormit si Luca destul de greu aseara, iar de la 4dimineata mai-mai ca nu vroia sa adoarma. S-a trezit de 2 ori dupa ce l-am adormit, odata in brate si odata la san dar amortisem si trebuia sa ma misc. A treia oara am pus in functiune foenul pe tare si asa a adormit.

Astazi a dormit la san 3h, cum se trezea cum mai cauta nitel tzitzi, apoi l-am scos afara pe la 11.45 si de atunci doarme. Recunosc ca stand cu grija sa nu se trezeasca nici nu am reusit sa atipesc, dar in schimb am mancat si eu cu ambele maini

Oli, ce mai face mama ta?
Stelutz,cum mai esti? Nici condoleante nu ti-am spus, iarta-ma... *big hug*
Moro, imi pare rau ca ai astfel de dureri. Si eu sustin ideea de a nu tine mereu sutienul pus. Si eu m-am trezit de la sutien cu o durere ciudata pentru ca sunt tari sanii.

Elfica, ce repede vor creste, nu-i asa?

Mirabela, tu esti cred ca eroina mea, cu 2 cpilasi dragalasi si cumintei! Cand am citit ca a adormit singur C am ramas gura casca! Era in patut? Se uita la carusel? Sau...?

Fug ca maraie nitel, ar fi cazul sa faca ochisori daca vreau sa dormim la noapte

Pup cu drag



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hai, mai Kytanutz, ca ai bb cuminte care doarme
A mea azi a dormit doar 30 min si acum o ora pe mine.
Mama e asa si asa. Nu i-au dat drumul ca nu stiu ce galme a facut deasupra operatiei si o mai tin acolo si o indoapa cu medicamente. Cica maine i-ar da drumul. Sa vedem.
Ca tot ziceam ca parca ieri am nascut, am citit acum din urma ce am scris cand s-a nascut Maya De la doar cateva ore am invatat-o sa doarma pe mine :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Hai ca eu mereu zic ca revin, si trece ziua iar eu nu mai apuc sa si scriu, doar va citesc

Mateiutul sta incredibil de cuminte acum, de vreun sfert de ora se holbeaza la o jucarie, el seara o tine numai intr-un plans... faza e ca a primit ceai de musetel azi, vreo 6 lingurite... sa fie asta, nu stiu

Legat de vaccinuri eu cred ca vom urma schema nationala si cu asta basta, am intrebat-o pe doctorita de rotarix, daca mi-l recomanda, si mi-a zis ca boala nu-i chiar asa des intalnita, incat sa-l vaccinez, parerea ei... Deci inclin sa nu i-l fac. Mai vb cu ea la controlul de 3 luni.

Olivia, multumim de aprecieri, eram tare zambirici in ziua aia, am vazut si eu pozele voastre de la botez si ai o printesica super expresiva

Bobuletz, deja se intoarce si se rostogoleste, oauu!!! Noi la 2 luni juma inca nu raportam mai nimic, decat dat din maini si din picioare, si miscarea trunchiului usor in stanga si in dreapta, depinde unde stau eu noaptea in pat.

Andreea, flacaul tau isi tine capul? Cred ca noi suntem in urma la capitolul activitate fizica...

Ce-as putea sa-i fac sa-l mai stimulez sa se miste? Nu stiu de ce, dar mi-e cam frica sa-l pun pe burta, numai pe spate il tin. Daca il pun sa stea intr-o parte face ce face si tot pe spate ajunge.

Morisor, am inceput cu programul, mai ales ca-i dau sirop de tuse homeopat, stodal, care e bun si pt sugari si trewbuie dat la juma de ora dupa masa si cu juma de ora inainte s apape...deci el tre sa reziste o ora fara sa pape. Azi chiar l-am pacalit si a papat la o ora, o ora jumate, nu mai devreme... e ceva pt noi Ma bucur ca si voi v-ati mai redresat cu papatul, sper sa o tinem tot asa

Iar va zic ca revin, si sper s ao si fac, pt ca scanceste brotancul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

hehe, am dansat cu el 2 melodii si a adormit, fara sa pape. Faza e ca el chiar suge mai pofticios dua o ora jumate de pauza si nu mai plange dupa 2 min de stat la san, azi n-a mai facut fite si plus ca e cuminte inclusiv acum, seara. ce super ar fi sa o tinem tot asa Moro, si al meu mi-a adormit azi asa cate juma de ora, 45 de min si asta a mai ajutat la amanarea meselor. imi pare rsu ca te simti asa legata la maini, te inteleg perfect, eu deseori cand plec la mama si lipsesc cate o ora il las p bebe cu mama soacra si il gasesc cu pleoapele rosii si umflate de la plans... si ii las bibe cu lapte muls!! dar el plange ca vrea sanul... si ma apuca mereu remuscarile, dar ce sa fac, mama abia se deplaseaza, tre sa merg eu la ea, mai ales acu ca a ramas singura...

Norma, nu stiam de rotarix, ca se da p gurita, ma bucur ca baietelul tau se simte mai bine.

Kytanuuutz, cat ti-a dormit puiutul! de la 11.45 a dormit in patutul lui?

hai ca pana v-am mai citit , plus scris, a facut brotacul ochi va puuup!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Hehe Stelutz,nu chiar. Atunci am iesit cu el afara, la 13.30 eram inapoi si l-am pus pe pat adormit cum era de afara. Puteam si in patut dar am zis pas I-am luat Manduca, sa vedem daca ii va placea sa stea in ea

Va pup si o seara linistita sa avem



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput