Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(5)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hehe, Moro, ce dulcic e mezinul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANKA-iasi spune:

scuze de disparitie fetelor,dar ...abia dimineata la 7 ne-am culcat,tipa toata noaptea ca din gura de sarpe,simt ca mor,ma ia somnul instantaneu,de-abia astia or fi adevaratii colici,nu stiu...
plus ca secretile alea din nas sunt asa incapatanate nu ies cu nimic,apa de mare,pompita,batista bebelusului...aromoterapie cu eucalipt,nimic,voiam sa iau cat mai repede un aparat cu aerosoli(si pt cel mare ca ma termina cu tusea ramasa dupa raceala)si voiam sa va intreb daca stiti ceva,e ok,ajuta la ceva????
in afara de asta am avut si noi botezul,gata,dar de atunci o tinem numai in urlete,ne stie tot cartierul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Nu am reusit sa dorm ca nici nu a adormit bine baiatul ca s-a trezit fata. Da` a mancat si s-a culcat. Momentan...
Anka, aerosolul este bun ca aburul ala imoaie mucii si curg mai bine...se elimina astfel. Cam cum se facea cand eram eu mica si ma baga mama cu nasul in oala de museltel aburind cu prosopul in cap
Numai ca aburul asta e rece. Asta din ce am vazut eu la aparatul nostru. E bun ca mai tarziu poti sa-i faci si cu alte medicamente de ex vit C sau adrenalina, etc etc pt alte probleme. Evitand astfel sa te internezi in spital unde iti fac ei.
Iar daca tu asociezi urletele de acum cu botezul de ce nu il duci pe cel mic la un control... sa nu ii fi intrat apa in urechi si sa fi facut vreo otita. Cand sunt asa mici sunt f predispusi la otite.
Oricum citeam in wk asta pe net ca cica apogeul colicilor e intre 2 si 4 luni.
Si eu mananc cam orice...Am obs totusi ca nu-i place borsul la ciorbe...cum mancam cum facea scandal. Insa inca nu am mancat fasole si nici varza. Din sarmale scot varza si mananc carnea mi-e cam frica. La inceput dr mi-a zis sa fac sarmalele cu carne de vita daca tot am pofta dar nu au iesit prea bune...asa ca acum e porc cu vita si o urma de afumatura...exact cum trebuie si cum imi era pofta.
In rest ..ciocolata pe ascuns la greu ca baiatul nu prea are voie...o cafea dimineata 50% cu lapte. Si prajeli si orice e atunci prin frigider.
La prima sarcina am tinut regim si am mancat atata piept de pui la gratar ca acum numai pot nici sa-l vad. Si degeaba. Ba chiar mi-a mai facut si rau ca dupa ce eram eu obosita si necajita cu baiatul ca nu dormea nici de mancat ce vroiam nu aveam voie.
Partea proasta e ca nu am slabit deloc de cand am venit de la maternitate aproape 10 kg in plus...ca sa nu zic 12 asa ca de o sapt am ascuns cantarul Doamne nebuna sunt!
Oricum se vede pe blugi ca stau pe mine de plesnesc. O singura pereche am in care intru cu chiu cu vai. Da` nu imi fac griji ca grasa nu am fost niciodata si daca am dat de la baiat aproape 40 de kg jos cu siguranta 10 de la fata le dau. Acum lapte sa am.



& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

salut fetelor

scriu cu o mana,e puiutul la mine pe burta,doarme
azi,pana acum a dormit tare bine in schimb ieri tare vorbaret si zambaret a fost,numai nu vroia sa doarma,asa ca l-am lasat sa stea treaz,apoi cu greu l-am adormit,noaptea in schimb a dormit bine
vad ca mai toti boboceii au fost agitati ieri,o fii intrat marte-n venus

am facut o boacanaam spalat husa de la salteaua lui Roli,era din aia cu buzunarase umplute cu hrisca si surpriza:s-a micsorat intr-un hal,cam cu doua palme si nu mai incape spuma si stratul de fibra de cocos.am aruncat husa la gunoi ca si mirosea urat de la hrisca aia cum s-a udat probabil.
na,intrebarea e:ce sa fac acum?ca totusi ar trebui o husa,ceva...
voi ce ma sfatuiti sa fac?

va pupam
sa avem o seara placuta si o noapte linistita fara prea multe intreruperi



Paula fericita de baietel dulce Roland 24.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

salutare la mamici!

la multi ani cu-ntarziere andreelor si andreilor!
kytana ma bucur c-ai dat pete un medic bun si v-a ajutat, iar pingu mic e bine..
stella condoleante pentru bunica ta! Dumnezeu s-o odihneasca..
olivette exact asa e si david..face kk o data pe zi sau la 2 zile, se screme tot timpul, chiar plange si da din picioruse ca nu poate face... v-ajuta colieful? eu n-am observat schimbari si-i dau colief demult..cat timp suge maya? ca david sta la san si 4 ore..si tot vrea dup-aia lp... dr mi-a zis sa mulg si sa vad exact cat ii dau, dar am observat ca daca suge este mult lapte, daca mulg nu iese mai nimic..
ii dau colief uneori, espumisan pentru gaze si gripe baby water pentru colici..musai ceai de musetel, altfel nu face kk..saptamana trecuta i-am facut microclisma..pentru constipatie mi-a zis dr sa-i dau putina apa dupa ce papa...am incercat...am pus si mai multa apa decat e indicat la prepararea lp, nimik..
babycalm-ul nu-l bea, baby drink ar bea non-stop..uneori il mai amestec cu musetelul sa-l pacalesc...
sanatate multa boboceilor si sa dispara colicii astia ca ma omoara..

noi oficial avem colici! urate si rebele...si suntem plini de gaze, avem aerocolie severa!...am fost la pediatrie I, II si III, la UPU, la neonatologie...am facut 3 eco, o radiografie...copil cu colici! si e si constipat, saracutul, se screme non-stop...acuma vom schimba iar laptele pe nativa, ne-a zis neonatoloaga ca merge bine pe constipatie si tranzit....n-am gasit un pediatru bun, ma f*** in ei de doctori...ba-mi spuneau ca n-are nimic, ba ca pot fi multe chestii, imi dadeau nr de tel, apoi nu raspundeau, ca sa nu va spun cum dau tratamentele...
si-a facut cat de cat program, mananca cam 3 mese noaptea (si noi ne culcam doar la 12 ) si inca vreo 4 ziua, alternativ cu san...printre ne mai jucam, mai povestim (apropo, rade de ma termina, imi vine sa-l mananc!), ma plangem...urletele sunt undeva pe la 19 si 23, cred ca ne-njura toti vecinii, dar nu-mi mai pasa...la 12 zile mi l-au pus la cheltuieli de bloc, in alte apartamente stau adulti "ilicit", iar bebe meu plateste cheltuieli ca un om mare..
pupici cu drag!




_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Corina, ii dau Colief de joi. Pana acum nici o imbunatatire, astept sa vad. Data trecuta m-a tinut sticluta 11zile, facea kk de 6 ori/zi, iar scremutul noaptea s-a oprit in ultimele 2 zile cand a dormit 5+3 ore. Sunt curioasa daca si acum se intampla la fel. Nu stiu daca a fost de la Colief sau nu, dar cum l-am terminat de a doua zi a inceput sa nu mai faca kk.
Maya nu suge mult, cam 10-15 min sta la un san, apoi se agita ca vrea sa ragaie, o ridic, o pun la celalalt unde suge la fel 10-15 min, ragaie si cand o pun din nou cred ca nu-i mai vine nimic ca il ia, il scuipa, se miorlaie. Dar satula cred ca e, ca daca o pun in patut sta cuminte cu caruselul. Peste 30-45 min ii dau lp apoi miorlaie de somn si dupa 10 min de leganat adoarme. Lp ii dau doar de 3 ori/zi, in rest si noaptea doar san. Noaptea suge doar cate 1 san la trezire. Am incercat sa i-l dau si pe celalalt, dar doarme dusa, nici nu deschide gura sa-l apuce.

Paula, nu stiu exact cum arata husa aia. Daca iei o husa de saltea normala nu merge?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Corina, Maya e nascuta pe 6.09 si din septembrie a trecut-o administratorul la intretinere. Ma gandeam ca trebuie sa facem vreo cerere ceva ca sa o treaca, de unde! Cand a venit intretinerea pe septembrie eram deja trecute 3 persoane!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Oliviaar fii super si una simpla,dar nu stiu daca si de unde se poate cumpara.daca stii tu,spune-mi te rog
vrem sa-i luam un carusel smecher,ceva sugestii daca aveti,primim

Paula fericita de baietel dulce Roland 24.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Kytana nush ce sa-ti mai zic cu dormitul, cand ati venit de la spital parca a dormit mai bine.

Stella am obs si eu cand doarme mai mult si papa mai rar, mananca mai mult si apoi tot mai rar cere, acum sa poti face asta. La mine cred ca ar merge, uneori cand tre sa pap eu il mai tine sotul de vorba si sta mititelul, apoi ma duc la el si-l alaptez, depinde de copil, sunt care o gura o tin...

Carmen nu am o reteta de placinta cu dovleac, eu le fac asa dupa capu meu. Fac o foie de placinta subtire, asa imi place mie, dovleacul il dau pe razatoare, il calesc putin, fara zahar, apoi il intind pe foaie, acolo pun si zaharul care se topeste la cuptor. Este de post, o ung cu putina apa cu zahar si se rumeneste frumos. Dovleac din piata, sunt si la felii daca vrei mai putin. Am luat si de la Koufland.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Carmen mi-a placut cum va cumparati voi singuri cadouri si pareti surprinsi. Cand e ziua ta?

Bob tare simpatica mai esti, ma bucur ca e cumintica dragonitza ta, asa s-o tineti.

Legat de mancaruri, ma bucur mult ca pot manca orice, chiar n-am obs sa-l deranjeze ceva anume, doar ca de la usturoi mi s-a parut ca s-a strambat putin, adica in dim urmatoare cam impingea sanul cu limbutza, nu sunt sigura ca de la el. V-am mai zis ca la D n-am mancat nik interzis, nici fructe, legume... aveam un meniu fix, acum insa am mai mult curaj sa incerc si nu-mi pare rau ca nu-l privez de multe altele. In general mananc cat de cat sanatos, fara prostii. Azi am pacatuit cu putina afumatura. Era si un stres sa stau sa fac mancare separata pt fiecare.

Of ce mi-e mila de voi ca pierdeti noptile, eu sunt obosita uneori desi am dormit toate noptile, in afara de trezirile pt san, n-am stat niciodata noaptea treaza, nici el. Pe la vreo luna se mai frichinea prin somn spre dim, in rest a fost bine. Nici in visele mele cele mai optimiste nu speram la asa ceva.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput