Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(5)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Ola mamicisi prichindei,
Iar am ramas in urma dar a fost mai greu ultimil zile. M-am bucurat ca P nu a facut febra de la vaccin dar se pare ca lui odata cu serul i-au bagat in fundulet si bazdaci. Nu stiu daca are sau nu legatura dar e foarte marait cam de atunci si cred ca i-au revenit si colicii, sper ca pentru scurt timp. Noaptea nu mai doarme bine, nu adoarme imediat dupa mancare ca inainte, se trezeste des pentru mancare si ziua cat nu doarme (si doarme scuuurt) vrea numai in brate altfel urla parca il pun pe carbuni incinsi. Au revenit si scaunele verzui, din cauza burticii. Of of mai mai. Acum e vesel, gangureste in bratele sotului dar daca il pune in patuta sau in leagan e JALEEE.
Ieri am (au facut sotul si fetele) bradul. Mie imi place sa il fac din timp ca sa ma pot bucura de el si de atmosfera. Restul decoratiunilor incerc sa distribui zilele urmatoare. Aseara ne-am uitat si la un concert de colinde, eram in pijamale, focul trosnea in semineu , ne lipsea ceaiul cu scortisoara .
Mirabela, ieri am facut niste melci, cuib de viespi, dar m-am cam chinuit ca mister P a fost plangacios. Au iesit bune si s-au terminat chiar de aseara . Ce bine a luat C in greutate, felicitari!
Mirabela si Adina, voi cand le dati ceai pentru colici cat le dati si la ce interval? I-as da si eu putin pentru ca il doare burtica si poate il ajuta la partzuri. La baie folosesc apa de la chiuveta iar de baut inca nu stiu ca nu i-am dat. O singura data i-am dat ceai dar am facut cu apa de la chiuveta fiarta.
Olivetti, tu iti comanzi carrier din ala? Am vazut si eu mesajul la piersicute si ma tenteaza dar nu stiu ce sa zic. Ajunge cam 35 de euro sau cat? Eu am port bebe dar parca in carrier sta mai comod, nu ii spanzura picioarele in jos.
Ramona, cum e Stefan acum? SPer ca nu a mai facut febra.
Kytana, ma bucur cand citesc de soamne de 3,5h si 2 ore la pingu mic. Paul nu doarme asa mult decat daca suntem afara.
Bob_pixel, iti iertam zgarcenia dar te asteptam sa ne mai scrii. Ai un stil inconfundabil si care ne relaxeaza.
Elfica si la mine a doua fetita a fost muuult mai linistita decat prima, deci confirm regula :).
Trimit mesajul ca simt un "restart in ceafa" .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Elfica, ref la vaccinuri sa stii ca si eu am stat in cumpana sau mai bine zis m-am gandit mai mult la ele dar am hotarat sa le fac si chiar Daria l-a facut pe cel de clasa a doua.
Acum 8 ani era in trend sa faci vacciurile platite, cele suplimentare, acum in trend sa nu faci deloc. Nu prea mi-a venit sa risc un refuz asa ca le-am facut.
Mirabela, as manca si eu protocala mai ales kiwi dar mai astept putin, 2-3 saptamani.

Gata, trimit mesajul. Astept niste musafiri. O burtica care in 2 saptamani devine mamica . Ce repede trece timul!
O seara frumoasa tuturor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Mirabela, ii dadeai ceai de colici lui D? Ca m-as incumeta si eu la asta. Zilele trecute, plangea la san, se inrosea si se scremea, asa ca i-am mai dat 3 lingurite de ceai de musetel indulcit si un pic caldut. Vreau csa zic ca in secunda doi era cu zambetul pe buze! De la inrosit si tipat, direct zambet. Deci daca ceaiul il ajuta eu trec peste alaptatul asta exclusiv pana la 6 luni si-i dau acolo 20 ml de ceai.

Carmen, off, parca scrii din pataniile mele din ultima perioada. De o sapt incoace Matei nu mai doarme noaptea bine. Adica, exact cum spui tu, nu-mi mai adoarme imediat dupa masa.

Nu v-am povestit ce show a fost azi-noapte intre 3 jumate si 5 jumate, incheiat cu varsat in jet o cantitate imensa de lapte si adormit cu frecusuri. E atat de frustrant sa fii treaz si ziua si noaptea! Iar azi noapte efectiv m-a pufnit plansul, n-am mai rezistat. Deci tre sa fac ceva ca simt ca nu o mai pot duce mult, mai ales in conditiile in care stau tot timpul cu el in brate, ca daca il pun jos plange, asta si cand e satul. Doar dimineata pana pe la 12 e si el mai cumintel si admira caruselul sau pe dl urs. In rest, este atat de extenuant. Off, plange din nou, cred ca tre sa-i dau sa pape.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Am revenit, s-a calmat fara san, incerc sa nu-i mai dau san pe post de consolare.

Fetelor, voiam sa va multumesc pentru incurajarile legate de bunica mea Sunt convinsa ca acum si-a gasit linistea acolo sus.

Ramona, suna asa de bine plimbarea la mall, desi eu nu ma vad descurcandu-ma nici macar cu un copil asa in public. Alaltaieri cand a fost asa frumos am iesit in parc si a trebuit sa vin acasa ca plangea. Nu stiam cum sa ajung mai repede, parcul e la doi pasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

eu ma duc la Mall , dau san Nataliei, Stefan e la masa apoi imbracareaaaa ....
Daca plange nici nu se aude ca e galagie, in plus ii place sunt lumini peste tot si apoi oboseste



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Ramo, distractie placuta cu copilasii! Asa e, zgomotul acopera plansul, ce-i drept :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Carmen, da, imi comand carrier din ala. Am vorbit cu Delia si mi-a zis sa-i dau cda pe adresa de gmail de pe site. Am intrebat-o si eu cat costa, nu mi-a raspuns inca. La piersicute scrisese ca trebuie sa calculeze, e undeva la 30-35 euro, asa zicea.
Si Maya a facut azi scaune cam verzulii, tot de la colici tind si eu sa cred ca sunt. Parca la 3 luni trebuiau sa treaca colicii nu sa apara din nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Prevad o noapte super nasoala. Offf
Nici nu doarme dar nici in brate nu sta linstit. O fi cumva


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Ramona plimbare placuta!
Stella...i know what u mean ..si eu mai ajung la limita si rabufnesc...sau bufnesc in plans...noi cu una cu alta inca n-am iesit la vreo plimbare...si mie mi-e ca o sa planga in sec 2 si ca n-o sa stiu cum sa alerg...
Am o noua chestie...treaba 2 a lui bb are asa ca mucisori in el...culoare normala dar e mucilaginos...maine sun la doctor...ideea e ca am mai vazut si in alte zile dar n-am dat importanta azi a vazut si cumnata mea s mi-a zis ca poiate fi de la ce mananc...poate avea vreo alergie...am citit si eu un pic pe net si dap...de alergii spune...voi ati patit asa ceva?
tre sa fug e marait ii e somn si tre sa-i facem baie...pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Moro, si a mea mai face cu mucus, chiar azi a facut in scaunele verzi, am asociat cu colicii. Ultima data cand i-am facut analiza la kk s-a intamplat sa faca cu mucus si n-a iesit nimic la analiza, in afara de klebsiella ei obisnuita. Eu n-am mancat nimic diferit azi, asa ca nu cred ca e vreo alergie.

Mergi la inceput