Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(5)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Noi inca avem o zi buna, una mai putin... vineri nu a dormit decat o ora legata toata ziua, insa noaptea de la 21,30 s-a mai trezit la 5 dimineata. Bun si asa. Ieri a dormit bine, aproape toata ziua iar azi noapte s-a trezit de vreo 3 ori. Inca nu avem un program anume.
I-am dat si eu Colief...nu pare sa aibe cine stie ce efect. Prima data ii dau probiotice dimineata apoi Colieful.
Tot asa se screme si se agita de zici ca cine stie ce mare kk face si pana la urma e un part. Bun si ala daca o ajuta...
De ieri parca e cam infundata in nas si ea... i-am dar cu ser si aspirat dar dimineata fomfaia iar. Nu vreau sa o aspir prea mult ca stiu de la baiat ca ,,, cu cat o aspir mai mult cu atat apar muci mai multi. habar nu am de ce dar stiu ca nu suntem singurii, vb fetele pe dc ca au mai patito si ele. Asa ca aerosoli cu ser si apoi aspirat dimineata si seara. Daca nu dispare in 2 zile o sa mergem pe la d-na dr sa o vedem.
A inceput ghemul meu sa o ia bine in greutate...are 3450 kg. Ma bucur, ca eram tare ingrijorata cand o vedeam asa de micuta.
Cat despre "ceva si noi" eu inca evit. Trebuia sa ma duc sa-mi fac molifta...dar nu ma grabesc deloc se pare. Ma tot intreaba al meu daca am fost la popa ala dar niciodata parca nu imi gasesc timp.
Sincer nu prea ma simt pregatita... nici prima data nu a fost usor. Eu am nascut normal la ambi copii, asa ca de frica cred am tot lungito si atunci. E bine ca al meu sot are rabdare...
O duminica cat mai placuta si odihnitoare


& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

MORO asa era D, toata ziua si noaptea sugea, Frichi e cu totul diferit. Insa D a tinut-o asa pana l-am intarcat, ii mergea f bine, era chiar grasun. Dupa ce l-am intarcat asa facea cu bibe si mi-am dat seama ca asa era el... Eu nu cred ca laptele e slab ci ca se digera mai usor. Si mie mi s-a parut slab pana la o luna dar el luase 1.4 kg. Cantarul spune tot.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

ELFICA ma bucur ca Simona e cuminte, chiar ma gandeam la tine ca diferenta e cea mai mica, la mine e parfum, face si mancare uneori, chiar daca mi-o serveste de pe jos...

Apa de mare e aceeasi, difera puful, la bb e mai mic sa nu se inece, am intrebat eu la farma.

Despre prestat, noi am inceput la 5 sapt, imi citise molifta la botez, ma simteam f bine, a fost ok, totul e sa-ti doresti. Noi anul asta nu facusem si ne doream, ultima data cand a fost am ramas gravi.


*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Neata mamicutzelor frumoase.

Am facut ochi pe la 8:30 ,am reusit sa ma odihnesc un pic dupa ce 2 nopti Stefan a facut febra si l-am pazit

In ultima vreme am avut o stare de cacao de la oboseala dar mai ales de la faptul ca se intuneca asa devreme iar Natalia nu vrea sa faca nani mai devreme de miezul noptii iar seara mi se parea lungaaa si greu de suportat... Mi-am pierdut si rabdarea cu Stefan iar intr-o seara i-am tras o palma peste ceafa, mi-a parut asa rau ca am inceput sa plang pentru ca nu era asa vinovat , am fost eu o mama nebuna . Cum ieri au adormit amandoi in acelasi timp iar eu nu puteam adormi pt.ca venea seara si ma apuca depresia mi-am pus intrebarea "ce naiba sa fac sa ies din starea asta???" . Atunci mi=a venit ideea sa ies la Mall...
So, aseara pe la 18:00 mi-am imbracat copii si am stat la Mall pana la 21:30 . A fost superrr . Natalia, a stat streaza o ora jumate fara sa scanceasca, i-am dat lapte apoi somn 2 ore pana am ajuns acasa , am tras de ea sa se mai trezeasca si statea cu ochii inchisi , asa ca am lasato sa-si faca somnul.

Stefan s-a zbenguit pe la toate masinutele ce erau acolo, s-a dat in ele si gratis de vre-o 4 ori unde erau 2 locui, puneau alti parinti bani si profita si el de locul liber .

Eu m-am relaxat 10 min.pe un fotoliu de masaj si am admirat tinutele gagicilor elegante

Gata, in fiecare seara vom face o astfel de escapada , chiar va sugerez si voua sa vedeti ce incarcate pozitiv ve-ti veni

Dupa ce am venit de la Mall, l-am culcat pe S.iar Natalia a stat treaza linistita, am vorbit apoi pe la 23:30 a dat semne de somn asa ca atipea cate 5-10 min, am asezato pe o perna, eu m-am uitat la TV iar ea a adormit pe la 0:10
Asa seara sa tot am ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Cat priveste partea de sexuleala , noi am prestat in timpul sarcinii, e drept nu cu acelas ritm

Eu mai am de asteptat (si sotul daca o putea ) pana in aprilie, pama atunci o sa redevin virgina , cu siguranta o sa doara la inceput dar deja m-am obisnuit

Data trecuta avenit acasa sotul cand S.avea 2 luni si 7 luni de absenta , a durut dar din spusele dr.era si normal, pe perioada alatarii vaginul nu este bine lubrefiat si de aici durerile si disconfortul de aceea este indicat sa folosesti lubrefiant asa cum am facut si noi iar totul a revenit la normal

Aoileu, ce ziceti voi acolo de stat cu copilul la san toata ziua , Natalia mai mult de juma de ora nu sta , as innebuni sa o tin toata ziua. Nici in brate nu o tin decat daca pplange,o linistesc putin, o asez in carucior si o scutur acolo pana tace, ma plimb cu ea prin casa ca pe bulevard , am o dexteritate fantasica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Mi-a zis o prietena ca i-a zis pediatrul din spital sa nu-i faca aerosoli cu ser pt ca la astia mici ajunge in plamani si nu e bine, vad ca la unele dintre voi vi s-a recomandat, i-as fi facut si eu pt fornaiala. Poate nu chiar la nasuc ci in apropiere... Ce stiti de asta?

Aparat salin are cineva? Folositi? Eu am dar tre sa iau rezerva de sare.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mirabela, aerosoli cu ser mi-a dat sa-i fac de la 6 sapt. Si la raceala de acum i-am facut.
Vroiam si eu sa iau aparat salin, dar am citit prin mai multe locuri ca se recomanda dupa varsta de 1 an, asa ca am luat aparat de aerosoli in schimb.

Ramona, bine ca ai gasit o metoda sa te destinzi. Te cred ca simti ca o iei razna la un moment dat cu 2 copii.

Mandra mea s-a trezit doar de 5 ori azi-noapte. Rezonabil fata de serile trecute. La 8 i-am schimbat pampersul si apoi se tot partzaia pana a facut un kk de a iesit pe la spate si mai avea putin de iesea si prin fata . Nu mai facuse de ieri dimi, si atunci a facut ff putin. A recuperat acum. Incerc sa o adorm lungita langa ea, cu tzatza in gura, ca ma doare mana stanga rau de nici nu pot sa-mi mai misc degetul mare, d-apoi sa o ridic si tin. Si colac peste pupaza mi s-a infundat un canal la celalalt san. Ma doare si simt o galma acolo
Mamei i-au facut azi o radiografie si au zis ca arata bine. Maine spera sa-i dea drumul acasa, ca nu mai suporta spitalul, sa vedem ce zice dr.

Ela, somn de la 21.30 la 5!!! Wow! Te invidiez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Dupa 50 de minute in care am stat intinse si m-a molfait, ca foame nu-i era, tocmai papase un bibe, si se miorlaia si trezea de fiecare data cand scapa sanul, m-am ridicat, am leganat-o 5 minute si acum doarme pe burta mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Fetelor, brotancul doarme pe mine de 3 ore! m-am si uitat cu sotul la un film pt prima oara de cand am nascut. acu scriu cu o mana, deci voi fi succinta.

moro, prin ce treci tu, trecem si noi cu papatul. cere san mai des de o data pe ora. lapticul e bun, ia bine in greutate matei. maine vb cu dna doctor sa o intreb daca e cazul sa incep sa-i fac un program.

Vreuna dintre voi a incercat sa-i impuna bebelusului un program de hrana? aveti sa-mi dati vreun sfat? stiu ca e urat sa-l privezde sam dar nici cu sanul in gura non stop nu mai e fericit. de cateva zile matei isi incheie fiecare masa cu bocete si dat din picioare, plange cand face caca, desi iese moale... nu stiu, poate ca totusi stomacul lui e si el suprasolicitat de cele 15-18 mese pe zi... voi vb maine cu pediatru sa vedem ce zice.

s-a trezit, revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

RAMONA e buna ideea cu mall-ul insa eu prefer aerul liber, ma gandesc la virusii din spatiile inchise. Bine ca te-ai relaxat si tu.

STELLA la C nu-i nevoie sa-i fac program, el nu papa des si sanul e pt masa la el. La D insa, toti drii spuneau sa-i dau ceai sau suzy mai devreme de 2 ore si nu voia ceai deloc iar suzy o scuipa si urla, deci sunt copii la care le poti face program, la altii nu, e de incercat. C si acum are zile cand plange la san, mai ales seara cand e obosit, mai rar ce-i drept.

I-am dat dimi iar putin ceai ca-i dau si calciu in el si a facut kk. Am inceput sa mananc zilnic portocale si kiwi, vad ca ajuta.

Eu cred ca-s cu capu', il pun sa doarma pe burta mea de drag, e asa dulce cum doarme, nu ma mai satur sa-l privesc, sa-l miros... Noaptea il mai las sa mai doarma langa mine dupa ce il alaptez, ziua cand doarme mai mult deja mi-e dor de el... Is ciudata dar ma gandesc ca e ultimul meu bebe si o sa creasca si o sa-mi fie dor... La D ma plangeam ba de una, ba de alta si nu mi-am dat seama cand a crescut... Desi vi se pare greu acum, timpul trece repede si nu apucam sa ne bucuram cum trebuie de ei...

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput