FIV la Clinica Promed System(4)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Engi , gonalul il pastrezi doar la frigider iar menopur si cetrotide se pastreaza la temperatura camerei, mie de ex mi sa ajustat doza pe parcurs, spre sfarsitul stimularii mi s-a scazut doza de gonal, acum depinde de ce hatareste dr. Tin pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns engi1975 spune:

Miki multumesc.
Ce inseamna,ajustat? De la cat la cat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

adica dr cateodata modifica doza dupa eco , in functie de cum raspunde organismul si cum se dezvolta foliculii .

deocamdata mergi cu doza recomandata si intrebi cand va vedeti . oricum iti va spune daca este necesar . mult succes la eco .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Engi eu in primele zile de stimulare am avut 150 ui de gonal dupa care m-a trecut la 125 iar ultimele zile am avut 100 ui, dar nu este musai sa iti scada doza , la mine a fost necesar pt ca am ov polichistice si eram predispusa la hiperstimulare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns engi1975 spune:

Multumesc fetelor.Eram curioasa pt ca eu sunt pe doza maxima admisa si mi-e tema ca trebuie sa cumpar inca un pen de gonal.Si e scump rau.
Credeam ca avand putini foliculi si stimularea va fi mai slaba,dar din contra e mai puternica.Vedem marti ce este in burtica mea.Acum as fi in stare sa merg la primul dr pe care-l gasesc si sa fac eco.
Pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

chiar daca aveai foliculi , eu spun ca nu sunt de ajuns . adica sigur marti vei mai avea si altii . de asta s-a mers pe max , sa te ajute si sa stimuleze si pe altii sa se dezvolte . si din astia cativa sa fie maturi si fecundabili - de calitate buna . sunt curioasa marti .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

nu merge la orice medic pentri eco , caci este foarte importanta evaluarea asta . mergi la medicul tau .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns engi1975 spune:

Multumesc fetelor....incerc sa nu ma gandesc la nimic si totusi scapa mintea mea spre ce nu trebuie...daca nu cresc?...daca..?....daca?....incerc sa-mi tin mintea ocupata cu altceva.
Apropo, pe mine ma doare capul rau in fiecare zi....acum de vreo doua ore nu ma mai doare...
Voi ati trecut prin ce trec eu sau sunt eu prea panicoasa?
Voi cati foliculi ati avut la inceput de stimulare si apoi cati la recoltare?
Ati simtit ovarele ca la ovulatie sau nu ati simtit nimic?
As fi in stare sa scriu non-stop numai sa nu-mi mai fuga minte la outele mele?
Pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns engi1975 spune:

Lumi ti-am trimis cerere pe face.Sper ca tu esti si nu am gresit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

eu cred ca in perioada asta sa te apuci de integrame , de crosetat sau de facut puzzle . adica ai nevoie de ceva care sa te destreseze . clar .

eu de ex nu-ti spun ca sigur ai sa te panichezi , asadar las ca vine maine si apoi poimaine si gata recoltarea .

iar cu durerea de cap parerea mea este ca trebuie sa intrebi medicul . dupa atata furtuna hormonala , deh , cred si eu ca te doare capul .





Mergi la inceput