Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

Draga Deni, imi pare rau ca ati trecut prin asa momente critice, dar sper ca bebe sa isi revina cat mai repede si sa fiti bine cu totii. felicitari pentru bianca

elly, dar ce povestesti tu acolo, zici ca e decupat dintr-un film. si doamne ajuta sa iesiti cat mai repede din pasa asta proasta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

ufff, alti bolnaviori, multa multa sanatate si pentru bebelinul lui Shosho si pentru cel al Roxanei!

dragele mele sunt la vs, pana miercuri, iar apoi decolez pt 24-48 ore la bucuresti si apoi revin la vs si pn sau direct pn. depinde cum aranjeaza el cu filmarile, cu echipa.

va imbratisez si va doresc o seara usoara si un somn pufos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Pfff Onutza, am simtit eu ca ceva nu e in regula cu Shosho, tare ma gandesc si eu ca o sa o trag la fel cu ochiul lui Eric, nu ii trece deloc si tot mai face kk cu mucilagii si nefiind sange ma gandesc ca e puroi de la ochisor. I-a facut anestezie generala?
Doamne ajuta sa se faca bine repede puiul mic.
Mai fetelor eu sunt la capatul puterilor ca E a inceput iar sa urle seara si se strange de burtica intr-un hal. Eu nu pricep cum de e colicos si la 6 luni.
Aaaa si de alintat nu mai spun, cum il pun jos din brate cum incepe sa tipe.
Va doresc o noapte linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Aoleu, fetelor, dar.cine-o fi presarat praf de boli pe la odiseea noastra?
Sanatate multa si putere mamicilor, taticilor si puiutilor! Elly, cum ati trecut peste ziua de ieri si peste noapte? Tot asa nefericit e micutul? Elena, Eric a dormit bine asta noapte?
Cafelute, apa minerala, ceai de lactatie si cate-o briosa alaturi pentru toate doamnele in dimineata asta! Nu mananc multe briose, imi las loc in stomac, poate-poate da si Diana azi ceva. La multi ani, draga mea! Sa ai un an senin si frumos, sa fii rasfatata si sa ai sufletul mereu plin de bucurii!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Hello mamici si pitici,
Va servesc cu cate o cana mare de cafea fierbinte ca sigur aveti nevoie pe vremea asta urata
Am revenit aseara acasa , dupa un weekend relaxant cu familia mea si ce bine a fosttt .
Dorian a fost rasfatat cu o gramada de cadouri, jucarii, purtat in brate si pupacit si ce tare i-a mai placut doar ca sambata seara ne-a facut pentru o ora , un concert de toata frumusetea, chiar in timpul Vocii Romaniei iar ieri am aflat ca atunci a fost cutremur. Credeti ca a simtit ceva si s-a speriat?
Am capatat si un leganus, vechi de vreo 20 de ani, de la Hauck Graco, in perfecta stare de functionare( poate doar un pic ingalbenit plasticul de vechime) pe care Dorian il adora , ar sta cate 1-2 ore nemiscat in el si chair sa adoarma acolo . Am sa pun un filmulet pe Picasa in care l-am surprins cum ii cadea capul de somn pe masuta leganusului.. super haios piticul
C zicea ca daca ar fi stiut ca o sa ii placa asa de mult intr-un leganush, i-ar fi cumparat 3 sa nu trebuiasca sa il adormim si leganam in brate pana ne cad mainile
Despre noi, cam atat! Azi o sa fie o zi tare plictisitoare ca nu o sa putem iesi nici afara din cauza ploii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Ufff, ce de bebelusi bolnaviori pe aici
Sanatate multa pentru Edy, Filip,Robert, Mihnea,Eric !
Sper ca ati avut o noapte putin mai linistita
La multi ani draga Diana! Sa ai o viata minunata, plina de impliniri, fericire si sanatate alaturi de cei dragi!

La multe lunite pentru Sophie si Sasha!
Bytzaa, ti-am trimis PM ! Scuze pentru intarziere
Virgi, felicitari pentru dintos !!!
Am uitat ce am mai citit .. revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

La multi ani, Sophie, La multi ani, Sasha!!! Sa fiti sanatosi dragilor!!!
La multi ani si pt mami Diana, numai bine si fericire!!!
Buna fetelor!
Shosho multa sanatate, te asteptam aici sa ne spui ca sunteti bine!
Elena eu iti doresc sa nu aveti pb cu puroi la okishor, ai mai fost la medic pt asta? Scuze daca ai mai povestit si sunt eu aeriana. Imi pare rau ca iar ati avut o noapte grea. Eu sunt foarte norocoasa, Eva de la o luna jumate dormea de la 22 pana la 6 dimineata, asta micu de pe la 3-4 luni. Eu cred ca ii molipsesc cu lenea mea hahahaha! Lucas adoarme mai greu, adica plimbat in brate, Eva adormea leganata pe perna, era mai usor dar na, asta e, nu ma plang, bine ca doarme si asa. Peste zi la fel adoarme in brate apoi ma pun in pat cu el si il legan pe perna. Acum sunt cu el asa, doarme de la 9. Asta e, daca vreau sa doarma, stau cu el. Peste zi nu reusesc deloc sa il pun sa doarma jos, singur. Se trezeste imediat. Asa ca imi fac treaba cu el treaz, acum sta si cate doua ore treaz si cand doarme stau cu el.
Azi i-am fiert legume, avem masa solida. In cateva zile face si el 6 luni, nu imi vine sa cred! Bine ca scapam de vaccin pana la 1 an dupaia!
Azi trebuie sa lucrez pt la sv, yaaak...
Va pup, o sapt frumoasa va doresc.
Pt meniu, azi avem ciorbica de legume si ardei umpluti de post, chiftelute cu legume la wok cu sos de soia si placinta cu branza si stafide. Cand le fac? Cand e asta treaz, de ex azi le-am facut de la 6:30 la 9. Cand se trezeste fac curat in dormitor si ma apuc de raportari. Poate mai postez ceva si la repriza urm de somn ma uit pe vplay la White Collar ca ieri am terminat Vampire Diaries. Sunt addicted cu vplay, la tv nu ma uit deloc, nici nu ii dau drumul pana nu vine al meu de la sc. Se uita doar el la meciuri si Eva la Disney junior. Aoleu abia astept sa vina moshuuuul!!!!

Va pup, o sapt minunata va doresc si sanatate la copilasi
Eva sa stapaneasca Dorian sanatos jucariile si leganusul (wow, 20 de ani???). Sa stii ca noi am avut leganus de la inceput dar nu l-a acceptat, el vroia in brate, clar, in plus regurgita f mult daca il puneam in el. Asa ca abia de curand ne-am imprietenit cu el.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cuchilici spune:



Neataa dupa muuulta vreme in care n-am mai intrat, dar v-am mai citit. Am reusit sa ajung la zi cu cititul, si cand, ce sa aflu, fluturasi bolnaviori Curaj mamici, Roxana si Shosho, ca se vor face puii repede bine

Am murit de ras la ce-a zis Elly, ca al ei e fara dinti :))))))

Al meu e cu dinti, pe sub gingii, cei de sus fiind parca mai aproape sa erupa decat cei de jos.Am facut si noi vaccinul de 6 luni ieri, puiul n-a facut febra nici de data asta yeey :)

In schimb pediatra mi-a zis ca el o sa inceapa sa mearga mai tarziu, si de-a busilea pt ca este mai grasut La cele 9.5 kg ale lui cred si eu :))) Dar e ok, e si lungut, 74cm, e dezvoltat frumos chiar daca e mai dolofanel, asa ca nu-mi fac griji.

Apropo de leganat capul la culcare, asa face si al meu uneori, si isi si cand aproape de fiecare data cand il culc, ziua.

Andra ai slabit 32kg?????wow! Felicitari! Eu n-am slabit nimic de cand am iesit din spital Si daca incerc sa reduc mancarea, scade productia, iar la ce mancacios am (de lapte, ca legumele nu-i plac) mi-e frica Deci sunt cam in aceeasi situatie cu Anitta, doar ca mult mai grasuta :(

Pup fetele!

Corina, mami de Vlad Alexandru (26.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Buna, fetelor! N-am reusit sa citesc decat pana la pagina 10, am zis sa scriu repede ca sa nu uit.

Multumesc tuturor pentru urari! Am avut o zi onomastica frumoasa, am iesit in parc cu prietenii si dupa cum stiti a fost superba vremea. Apoi am avut musafiri, tot intr-o petrecere am tinut-o. Vorba vine. In fine, poate pentru altcineva ar fi fost o zi nereusita dar pentru mine a fost perfect.

Despre attachment parenting recunosc ca n-am citit nimic. Doar ce am prins asa din zbor din discutii. Eu sunt in asa fel incat chiar n-as putea sa fac altfel decat simt. Daca e vorba de asa atunci probabil ca asta fac si eu, desi nu ii dau un nume asa "pompos". Sincer ar fi fost suficient ca teorie sa se spuna cum ati spus voi aici, ca inseamna sa asculti si sa respecti copilul si nevoile lui. Era clar si suficient atat, nu vad de ce s-ar despica firul in 14 in cine stie cate carti. Imi pare de bun simt si bunul simt nu poate fi explicat si disecat. Deci, normal ca ascult de nevoile copilului. Evident ca nu-l las sa planga si caut sa-i fiu alaturi cand are nevoie. N-am cum sa fac altfel, instinctul imi spune sa il iau in brate cand plange, nu sa-l mangai pe burtica(desi de vreo 2 ori am incercat sa nu ascult instinctul dar n-am putut) Eu am auzit totusi putine persoane ca au incercat sa "dreseze" copiii si din ce am perceput eu acele persoane oricum erau genul de oameni lipsiti de empatie. Cum s-ar spune, "oameni rai" cu propriile lor probleme emotionale. In rest cei echilibrati am vazut ca raspund cu iubire la nevoile emotionale ale copiilor, indiferent de "era" in care i-au crescut sau de mediul social. Stiu persoane de la tara, fara educatie, care considera normal si chiar necesar sa stea tot timpul dupa copil pana la 2 ani. A, cand zic "de la tara" ma refer din sate de-alea uitate de lume, unde viata e chiar foarte grea si unde oamenii sunt un pic mai rupti de civilizatie. Cand ii spuneam mamei ca am auzit ca pe vremea cand eram eu mica exista teoria sa lasi copilul sa adoarma singur chiar daca plange. Si mama mi-a raspuns ca ea n-a auzit asa prostie, ca nu se lasau copiii sa doarma singuri pana pe la 1-2 ani.
Trimit ca s-a trezit printul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui aever
Eu am auzit totusi putine persoane ca au incercat sa "dreseze" copiii si din ce am perceput eu acele persoane oricum erau genul de oameni lipsiti de empatie. Cum s-ar spune, "oameni rai" cu propriile lor probleme emotionale.

Andreea, mamica de Mihai (20.06.2012)



Azi la gradi o fetita a ras de Eva ca nu se dezbraca/imbraca singura. In vestiar, de fata cu sotul meu, ea radea de Eva si o "spunea" pe Eva celoralti copii. Eu bag mana in foc ca ea asa a fost "dresata" sa se imbrace/dezbrace singura. Trist. Bine, Eva imediat a taxat-o "nu e treaba ta cine ma imbraca pe mine" :)))))) Doamne, dar cat de devreme isi arata coltii suferintele astea produse in sufletele de copii...
Cand va intelege oare toata lumea ca nu prin umilinte faci un copil sa progreseze? Cand Si lista poate continua... Chiar si parintii mei si ai sotului incearca chestia asta, mai rau e ca il baga pe Lucas la inaintare, ca ia uite, rade Lucas de tine imi vine sa le dau una in cap, Eva ineinteles ca se incrunta lael, si ia-o si explica-i ca nu e adevarat, ca Lucas nici nu intelege despre ce e vorba, etc etc, unul calca in rahat si il imprastie prin casa si noi trebuie sa strangem dupaia dupa ei... Gezas... dar deh, asa au fost si ei educati, stitul comunist care impietreste sufletele...

Mergi la inceput