Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bytzza spune:

buna fetelor intru repede sa o anunt pe BelissimaEva ca are PM, va pup si incerc sa ajung la zi cu cititul sa vad ce mai faceti si revenim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Scuze fetele ca dau buzna. Sunt mama lui Nectarel de la odiseea de Iulie-August , nascut prematur in mai. Va urm#259;resc sa vad cum recupereaz#259;. Vorbeati de papusa Wayne, o g#259;sesc si in Bucuresti? Multumesc si scuze din nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

La multe lunite Iulik si Mirciuk!
ELENA, se da intreaga camilia ,nu fractionat.E de uz special pt copii mai mari de o luna si nu se da in functie de greutate.Daca e nevoie la fiecare 15 minute se mai poate da cate o doza(valabil pt inca 2 doze,deci in total 3 in 45 min).Cum v-a fost peste zi?
ROXANA,ELLY,m-ati facut sa rad cu al 6lea simt al bebicilor vostriMari nazdravani...ELLY,eu fructele i le fac la aburi 5 minute(la blender steamer) si apoi le pasez tot la acelasi aparat si ies f fine,apoi le amestec cu branza.Rar i-am pus cate o lingura de orez(fiert in casa)in acest amestec si tot asa blenduit.
BYTZZA,Eva nush daca poate vedea acum PM,a plecat de dimi in provincie.
Fug la Vocea Romaniei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna seara! Multumim foarte mult pentru urari, eu ma simt efectiv coplesita, nu ma asteptam sa primim atatea urari pt implinirea unei jumatati de an.
Shosho, unde esti, doamna? Imi e dor de tine, ca si de Onuta, dar ea tot mai scrie cate ceva. Am crezut ca te-ai retras pe FB cu fetele. Te pup si te astept macar sa ne faci un pic cu mana.
Roxana, sanatate multa bebicului! Tare greu e sa ai copilul bolnav...
Elena, i-a iesit vreun dintisor lui Eric? Mai plange? Am observat ca Iulia e foarte bucuroasa cand iesim, ieri am fost aproape toata ziua in vizite si n-a zis nici pis, era ca o papusica zambitoare. Foarte draguta papusica interactiva pe care ne-ai aratat-o! M-ar interesa si pe mine.
Joana, ce face Cristian, cum a mai mancat zilele astea?
Deea, te imbratisez! Stii ca si eu m-am tot codit daca sa-ti spun sau nu ideea de a relacta?... Ma bucur ca ai decizia asta, am vazut si postul tau pe FB, si eu sunt in grup la clinica de alaptare. Merge sau e prea greu?... Si cum de i-ai spus medicului de fam ca ai mai fumat in timpul sarcinii? Eu, cand stiu ca voi primi pareri negative, mai bine nu spun nimic, ca sa ma protejez. Cand m-a intrebat cate picaturi de Vigantol ii dau, i-am zis ca ii dau doua, desi nu ii dadeam deloc. Mi-a zis ca e ok, ca fontanela se inchide frumos, sa nu ii cresc doza. Daca i-as fi zis ca nu ii dau, mi-ar fi reprosat, ori eu chiar nu aveam nevoie de ciocane in cap.
Vorbeati zilele trecute de olita. Copiii emit semnale atunci cand elimina, iar noi putem sa le citim sau nu. A face la olita/wc nu e intotdeauna echivalent cu a 'dresa' copilul, asa cum am mai citit in diverse locuri sau a chinui copilul in neconcordanta cu varsta lui. A elimina e una dintre nevoile fundamentale ale omului, iar daca intelegi semnalul pe care copilul il da atunci cand vrea sa elimine, e perfect normal sa il lasi sa faca in scutec sau sa il duci rapid deasupra wc-ului. A, ca unii parinti (probabil si ai nostri, acum 20-30 de ani) isi tineau copiii pe olita cu orele, asta clar ca e complet deplasat pentru epoca noastra. Mai bine scutec pana la 5 ani decat sa stea pe olita fortat.
Andra, ai dat jos 32 de kg????? Bravo! Bravo! Totusi, imi pare asa de rau ca unele dintre aceste kg le-ai dat jos din cauza problemelor de sanatate. Si eu nu reusesc sa dau jos nika, imi vine inca sa mananc carbohidrati si dulciuri. Ieri nu prea m-am alimentat si uite ca azi am stat cam slabut cu laptele, asa ca-i dau inainte cu haleala si cu laptic bun pentru gagica. Macar am o consolare.
Elly, ce face Mihnea? i-a iesit dintisorul buclucas? Noi am cumparat Osanit din Germania, dar inca n-a fost cazul sa-i dau, pt ca deja are 2 dintisori, urmatorii mai au de asteptat putin.
Mirela, imbratisari calde de la mine!
Bun venit, EmaIoana!
Noapte buna, doamnelor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Buna seara de la noi!
Acum 20 min am ajuns acasa, tzatzit bebstericul si culcat, nu a dormit astazi dupa ora 3 deloc ca am fost in 2 vizite. A doua a fost o minireuniune a unei parti din comunitatea romaneasca de aici, super fain ne-am simtit, cu toate ca nu prea am putut vorbi prea mult ca am facut cu schimbul cu sotul la brate-brate.
Virgi eu ma tot benoclez in guritza lui E si vad doar dintii sub gingie si ca niste cerculete cu margine rosiatica, cred ca inca nu au spart.
Adarev eu am luat papusica Wayne din Polonia, pt ca locuiesc aici, nu stiu sa ti spun daca se gaseste si in Romania.
Va de noapte buna, intre timp l-am mai adormit o tura pe E, prevad dintzoteca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Fetelor despre ce papusa vorbiti voi?cumva asta de aici: http://www.soffiplanet.ro/k-s-kids-jucarie-plus-wayne.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Fetelor,la noi a fost cutremur acum vreo ora si ceva(la 22.52),chiar Anitto,nu l-ai simtit?cica la Piatra,Roman,Bacau s-a simtit cel mai bine...vo 4,8 grade pe Richter.Mi-o sarit somnul...si va zic si de ce s-a cutremurat pamantul...i-a iesit lui Lucas azi primiul dinte de sus.Si n-o sa credeti da nu-i centralul ,ci un lateral...Oricum urmeaza intr-o zi -doua si centralul ca se vede muchia alba si taioasa sub gingie...De asta ne-a rupt saptamana asta...Dragul de el...
Deja facem planuri ,care si cu ce copkil fuge sub brat si cu ce paturi in spinare...
Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Ba da, Virgi, l-am simtit si m-am cam speriet. Tocmai scriam mesajul de mai sus cand am vazut laptopul fataindu-se. Chiar ma intrebam unde sa ma refugiez cu I, numai noi doua suntem acasa. Felicitari pentru.dintuc! Vrei sa iti ia si tie Osanit sau e ok Camilia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Neatza dragelor, la multi ani putin intarziat pt inimosul mIerciu si printesica Iulia

Anittza, Cristian iar a inceut sa faca fitze la mancare:)). Ieei spre exemplu a papat doar 50 g iaurt cu cerelae si piure de la Hipp, sincer acum stau si ma gandesc ca poate s a plictisit de combinatie, desi am schimbat si cereale si piureul ca sa aibe alt gust. In seara asta o sa i dau doar iaurt simplu si de maine la pranz introducem iar masa de legume.

Ma intreba cineva, scuze am uitat, cate cereale ii dau. Pai ii dau doar o lg seara, atat.
Ema bine ai venit, Cristian nu se leagana insa pritenul lui care are tot 7 luni da. Se leagana de cap ca sa adorma, asa ca e normal zic eu
Week end placut dragelor:*


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Multumesc, Elena pentru raspuns. ADDYA, cam asa arata dar nu stiu daca papusa asta si vorbeste. Varianta, originala pe care o caut eu,este cea care atunci cand o atinge spune mama si mai scoate si alte sunete.

Mergi la inceput