Unturi si uleiuri

Unturi si uleiuri | Autor: XIO

Link direct la acest mesaj

Propun sa facem un subiect in care sa scriem despre experientele noastre cu unturi si uleiuri, atat culinare cat si pt ingrijire.
Spre exemplu, sunt 100000000 de tipuri de uleiuri pe piata, unul bun pt salate unul bun pt prajit, unul pt gatit samd, si dintre acestea bune i pt tratamente corporale si nu numai.
Daca putem sa scriem untul/uleiul cu alt fel de caractere, ca sa fie mai usor de citit e perfect.
Si mi-a venit ideea acestui subiect pt ca de cateva zile mama-mea ma bate la cap sa imi cumpar ulei de dovleac, ca e demential in salate, ma tot chinui sa imi amintesc despre ce ulei spunea o fosta colega ca e cel mai sanatos:rapita sau catina, uleiul de masline tocmai ce am citit ca nu e recomandat pt prajit, uleiul de palmier care era recomandat pt ca il puteai refolosi de nu stiu cate zeci de ori acum citesc tot pe net ca nu e sanatos sa se refoloseasca, si unii spun ca mai sanatos este sa prajesti totul in unt.

Pana acum am folosit doar ulei de masline simplu sau cu diverse ierburi si ardei iute in el, pt prajit si pt salate care contineau doar frunze si legume, iar mai nou prajesc in unt, de cand am citit ca nu e sanatos uleiul de masline pt asa ceva.

Pt fata am folosit ulei de migdale dupa ce efcetuam un peeling mai agresiv si pielea ramanea incredibil de catifelata.
Uliul de cocos il folosesc pt par, imi masez cu el scalpul cca 5 minute si il intind si pe lungimea parului insistand la varfuri.Are un efect fantastic si am gasit scris ca e bun atat pt matreata cat si pt parul care se ingrasa repede.Stau cu el pe par minimum jumatate de ora dupa care ma samponez de 2 ori ca sa fie curat, folosesc o lotiune pt protectia firului de par impotriva caldurii foehnului si dimineata cand imi aranjez parul folosesc Uleiul de par de la Balea (intra si el la categoria uleiuri) care este fenomenal (si ieftin).
Uleiul de cocos e bun si pt corp(este recomandat si pt Pitireasis, Psoriazis), dar pe mine nu m-a dat pe spate.Prefer uleiul de bebe, cel de la Penaten de asemenea m-a lasat cu gura cascata, ca eu am pielea extrem de uscata si cu acest ulei era hidratata, moale, catifelata.

Pe net am dat peste o reteta de la Ioana Ginghina, impotriva celulitei.Nu am incercat-o niciodata, dar poate e cineva interesat:
-50 ml unt de cacao
-10 ml ulei de smochin sau germeni de grau
-20 ml ulei de chimen negru
-20 ml ulei esential de piper
-20 ml ulei de dafin.

Evident se amesteca si se maseaza zonele afectate.

Pentru riduri mi-a spus o prietena ca a folosit untul de shea parca, si ca a fost uimita de rezultate.


Voi ce retete magice aveti?
Ce uleiuri folositi la gatit?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Traiasca uleiurile naturale si fara aditivi! Cele mai bune pentru piele!

La prajit (daca se intimpla sa am nevoie pentru stir fry) folosesc ulei de grapeseed care are aroma neutra si rezistenta la temepratura cea mai mare. De asemenea uleiul de cocos are punct inalt de oxidare la temp inalta dar aroma lui nu merge decit la anumite stiluri de mincare (parerea mea)
Cel de masline e bun raw, in salate, nicidecum prajit. Si aveti grija ca cele mai multe sint falsificate, combinate, etc :(
Eu nu iau decit citeva marci, foarte scumpe, arata inchis la culoare, gust/miros pregnant si usor tulbure (nerafinat). Forate bun.
Rapita e cumva canola? Daca da, stati departe de el ca nu e bun si majoritatea rapitei e GMO.

Uleiul de susan e super gustos in mincarurile gen asian si foarte healing pentru masaj gentil in puncte energetice. De asemenea ideal pentru oil pulling. (www.oilpulling.com)

Uleiul de cocos se stie deja ca e bun la orice Par, piele, gatit, medicament antifungal, pt slabit, contine medium chain triglicerides care sint bune impotriva Alzheimer - o lingura pe zi face minuni, ajuta la slabit in cantitati mici zilnic, e mortal in dulciurile raw, etc

Untul de shea e foarte bun pt piele dar mi se pare foarte gras sa-l pui asa simplu pe fata. Poate daca ai o piele uscata....Eu nu posed.
E grozav in cosmeticele naturale. Retete sint girla pe net

Uleiul de Rosa Mosqueta e bun pt bolile de piele, iritatii, riduri, elasticitate. Foarte finut si eficient.

Emu oil e bun pt piele foarte uscata cu tendinte de dermatite, eczeme, pt riduri, etc.

Mai sint dar nu-mi vin in minte acum.


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

important: uleiul de ricin (castor oil)
masti pentru par uscat in combinatie cu ulei de masline si galbenus
cataplasme impotriva inflamatiei - tendonite de exemplu
cica ar indeparta negii prin folosire zilnica dar nu am experimentat

am indepartat un neg cu ulei de grapeseed masat zilnic pe zona respectiva pret de saptamini in sir; contine cea mai ridicata cantitate de vit E

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Uleiul de oregano, antibiotic natural. Daca va paste o raceala, de exemplu, faceti gargara cu o lingurita de ulei intr-un pahar de apa. Si trece

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Foarte fain subiect, XIO.
Pentru gatit folosesc uleiul de floarea soarelui. Prajesc insa ff rar.
Ulei de masline pentru salate, si doar extra virgin.Evit uleiul cu usturoi sau alte arome, pentru ca sunt...arome . Mai bine fac eu singura acasa daca vreu ulei de masline cu gust de usturoi.

Uneori prajesc in unt, nu stiu cat e de sanatos dar e cu siguranta mai gustos.

Uleiurile de ingrijire, ei, aici am o intrebare, pentru cine se pricepe. Poate uleiul de migdale, de exemplu, sa patrunda in piele? Sau formeaza o pelicula la suprafata pielii si de aici senzatia de catifelare?
Eu folosesc ulei de argan sau de migdale, pentru ten. Amestec cateva picaturi in crema de fata + vit E.
Pentru corp folosesc uleiuri din comert, de toate felurile si soiurile.

Pentru par, uleiul de masline si-a castigat un binemeritat loc I . Pur si simplu e fantastic in combinatie cu vit A si galbenus de ou. Sau simplu, aplicat pe par si tinut cald.
Uleiul de argan si de ricin nu m-au dat pe spate in mastile aplicate pe par. Cel de ricin e vascos, greu, nu imi place sa lucrez cu el.

Pe lista am acum uleiul de cocos. sa vedem daca e mai OK decat cel de masline (pentru mine)

Allure, nu am inteles care e problema cu uleiul de rapita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Lady, uleiul de canola are reputatie proasta...citesc de mult despre el si il evit complet de multi ani. Pe aici e uleiul saracului, se gaseste la preturile cele mai mici. Cica are actiune inflamatorie si contine toxine (erucic acid) din care se fabrica pesticide:

http://www.naturalnews.com/034733_canola_oil_rapeseed_food_labels.html

Chiar daca nu e asa, prefer sa nu-l folosesc pt ca nu are nici un gust anyway.

Uleiul de ricin e viscos intradevar, de aceea il amestec cu cel de masline in masca de par. Dar rezultatele

Uleiul de oregano e bun pt orice infectie dar nu trebuie abuzat pt ca e foarte puternic si distruge tot (incluvis bacteriile bune). Eu iau 3 picaturi sub limba pret de citeva zile cind simt ca ma paste o belea (UTI, strep, flu, etc)

Sa nu uitam nici de unturile comestibile
Am descoperit de curind untul de pecan si cel de cocos Le maninc cu lingura din borcan. Sint delicioase! Si merg de minune la dulciurile raw in combinatie cu fructe uscate mixate la robot/ cacao si alte nuts.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Uleiul de ricin este intradevar vascos, a trebuit sa muncesc mai mult la indepartarea lui din par.

Pt uleiul de masline cu plante, ardei iute samd, le fac eu acasa, nu le cumpar.Bine, am 'furat' ideea de la o pizzerie din Tm, Celentano(Lussam), unde aveau pt pizza un ulei iute, era de fapt ulei simplu cu ardei iute si seminte de ardei iute...demential!

Am gasit pe ebay unt de shea si vreau sa imi cumpar, sa il folosesc pe post de crema de corp.Poate il voi amesteca si cu unt de cacao, ca si acela imi place.


Allure, impotriva verucilor eu am folosit crema de Rostopasca dupa ce am incercat intai metodele medicale, incepand cu Duofilm si terminand cu excizia chirurgicala, am folosit o singura saptamana crema de rostopasca de vreo 2-3 ori pe zi, cand imi aminteam, si au disparut toate verucile cu care ma luptam de ceva timp.

Tot Allure ai un link pt unturile de mancat?


Lady, am auzit si citit atatea lucruri despre unturi si uleiuri, ca m-am gandit ca o mica baza de date ar fi utila.Fiecare cu experientele si ce a citit, ceva bun trebuie sa iasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

De unde sa iau crema de rostopasca?? Aici nu se gaseste
Nici nu stiu cum ii zice in engleza

Am incercat multe branduri de nut butters comestibile dar favoritele de departe sint cele de la Artisana care sint raw si chiar au gust bun (in general cele raw nu sint asa gustoase ca alea roasted).

http://www.iherb.com/Search?kw=artisana+nut+butter&x=0&y=0#none

Nu sint ieftine, dar parca ce e ieftin si bun??

Si va dau si un cupon pentru $10 off cu conditia sa fiti first time buyer: PPS248 minim $40 order. Sau $5 off for smaller order.
Merge la toata lumea nu doar o data.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Imi place mult ce subiecte abordati ,aflu multe lucruri noi.
Inca n-am avut vreme sa citesc sfaturile pt volum la par ,dar gratie subiectului cu delasarea, am incercat bb cream.
Auzisem de uleiul de oregano, antibiotic natural,de care vorbeste Rall,dar nu l-am gasit. Trebuie comandat pe net.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

de departe cel mai pur si concentrat ulei de oregano e asta:

http://www.iherb.com/North-American-Herb-Spice-Co-Oreganol-P73-45-fl-oz-13-5-ml/7704

il folosesc de vreo 10 ani; am incercat altele si mi s-au parut diluate
asta isi merita banii (sa zicem...)

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica

Auzisem de uleiul de oregano, antibiotic natural,de care vorbeste Rall,dar nu l-am gasit. Trebuie comandat pe net.


Eu il folosesc pe asta, e foarte concentrat. Probabil si cel dat de Allure e ok.

Mergi la inceput