Unturi si uleiuri

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Fetelor eu in preparerea cosmeticelor folosesc ulei de argan,ulei de jojoba(pentru cele care au pielea grasa),ulei de dovleac,ulei de orez,ulei de susan,ulei de migdale dulci,ulei de neem(are un miros foarte gre).
Eu nu am cumparat niciodata dupa acest site iherb.ro si mi-as dori sa stiu cum as putea nproceda asa ca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica

Auzisem de uleiul de oregano, antibiotic natural,de care vorbeste Rall,dar nu l-am gasit. Trebuie comandat pe net.


Eu il folosesc pe asta, e foarte concentrat. Probabil si cel dat de Allure e ok.


mie uleiurile esentiale nu mi se par ok pt ingestie, pe primul loc la "uses" scrie: for aromatherapy

uleiul meu este "wild, mediteraneean, hand picked, non gmo" si se cheama chiar "oregano oil" versus "essential oil"

am si eu unul "esential" de oregao, e foarte puternic dar e diferit de celalalt
just saying.


Alina, cumperi ca pe orice site, nimic deosebit. Cu credit card si adresa :)

Btw, eu am folosit ulei de cocos simplu pe post de deodorant. Pe pielea curata am masat usurel o picatura-doua de ulei la subrat pina a intrat in piele si gata. Miroase a cocos, e antibacterial, hidrateaza. Eu nu prea miros de fel, asa ca a mers
De obicei folosesc cristalul deodorant.
"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Xio, eu am vazut la Plafar ulei de cocos, vroiam sa-mi iau pentru prajit, insa nu eram convinsa. Spune-mi te rog cum il folosesti pentru par? Cat se pune? Nu ramane uleios parul, adica sa nu muncesc o ora pina il dau jos..
Multam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure

Citat:
citat din mesajul lui rall

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica

Auzisem de uleiul de oregano, antibiotic natural,de care vorbeste Rall,dar nu l-am gasit. Trebuie comandat pe net.


Eu il folosesc pe asta, e foarte concentrat. Probabil si cel dat de Allure e ok.


mie uleiurile esentiale nu mi se par ok pt ingestie, pe primul loc la "uses" scrie: for aromatherapy

uleiul meu este "wild, mediteraneean, hand picked, non gmo" si se cheama chiar "oregano oil" versus "essential oil"

am si eu unul "esential" de oregao, e foarte puternic dar e diferit de celalalt
just saying.


Alina, cumperi ca pe orice site, nimic deosebit. Cu credit card si adresa :)

Btw, eu am folosit ulei de cocos simplu pe post de deodorant. Pe pielea curata am masat usurel o picatura-doua de ulei la subrat pina a intrat in piele si gata. Miroase a cocos, e antibacterial, hidrateaza. Eu nu prea miros de fel, asa ca a mers
De obicei folosesc cristalul deodorant.
"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"



Allure iti multumesc frumos ptr ajutor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure

de departe cel mai pur si concentrat ulei de oregano e asta:

http://www.iherb.com/North-American-Herb-Spice-Co-Oreganol-P73-45-fl-oz-13-5-ml/7704

il folosesc de vreo 10 ani; am incercat altele si mi s-au parut diluate
asta isi merita banii (sa zicem...)

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"





Cum le tineti sub limba? Ca arde de mori!!! Eu am luat diluat in putina apa calda (e un fel de-a zice diluat, ca se ridica la suprafata) dar mi-a ars limba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Uleiul de cocos l-am cumparat de la Enigma, este solid si ca sa il folosesc il pun pe calorifer sa se incalzeasca, pana devine lichid.
La parul meu (lung, des) folosesc 2 lingurite de ulei, una o torn direct la radacina, imi fac o carare pe mijloc, o torn acolo si incep masajul, iar alta pe varfuri si pt lungime si imi mai scfufund degetele de 2 ori in borcan, doar cat sa fie putin ulei pe ele si imi mangai parul asa.Cateodata folosesc un piaptan cu dinti rari daca e prea mult la radacina firului.
Pt sampotan cand folosesc uleiul ma samponez de 2 ori, ca sa fie curat si sa aud ca scartaie firul de par.
Cel mai mult m-am muncit cand am folosit o masca din:
-ulei de ricina
-ulei de cocos
-ulei de masline
-galbenus
-miere

Atunci mi-am injurat in gand ideile cu masca si nu am mai folosit galbenus si miere pt par.

Aveti idee, pot sa cumpar o crema de corp normala in care sa adaug eu ulei de menta volatil?Sau gel de dus in care sa pun cateva picaturi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

XIO, ca mi-ai amintit

Eu mai folosesc la baie ulei eteric de portocal. Pun cateva picaturi in apa din cada. Miroase f frumos.
Acelasi ulei l-am amestecat de cateva ori in crema de corp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

Citat:
citat din mesajul lui Allure

de departe cel mai pur si concentrat ulei de oregano e asta:

http://www.iherb.com/North-American-Herb-Spice-Co-Oreganol-P73-45-fl-oz-13-5-ml/7704

il folosesc de vreo 10 ani; am incercat altele si mi s-au parut diluate
asta isi merita banii (sa zicem...)

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"





Cum le tineti sub limba? Ca arde de mori!!! Eu am luat diluat in putina apa calda (e un fel de-a zice diluat, ca se ridica la suprafata) dar mi-a ars limba!

Caro


tocmai ce spuneam intr-un mesaj mai sus: alea care ard asa sint uleiuri esentiale, nu sint convinsa ca sint ideale pt ingestie (poate ca nu dauneaza dar eu nu le-as inghiti)
faptul ca ard pielea, mie imi da de gindit; nici un produs comestibil nu ar trebui sa arda in forma nediluata.
incearca brandul sugerat de mine si o sa vezi diferenta.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

si mie imi place uleiul de portocal!! ma face fericita instantaneu :)

se pot adauga uleiuri esentiale in geluri si creme, why not? eu am pus odata intr-un gel niste esenta de roze dar nu prea s-a simtit decit discret

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Uleiul essential de portocala, lamaie, bergamota si grapefruit se pot aplica in creme de fata si corp numai in cantitati mici, dupa applicare se evita expunerea la soare pentru ca sunt uleiuri photosenzitive, cel putin vara nu sunt indicate, doar applicate seara.

Allure are dreptate uleiurile essentiale nu sunt pentru ingestie, Oregano in stare pura este unul dintre cele mai puternice uleiuri essentiale, irita pielea si mucoasele. Pentru ingestie se foloseste Ulei de oregano (ulei essential diluat in ulei vegetal).

Mergi la inceput