Unturi si uleiuri

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure

de departe cel mai pur si concentrat ulei de oregano e asta:

http://www.iherb.com/North-American-Herb-Spice-Co-Oreganol-P73-45-fl-oz-13-5-ml/7704

il folosesc de vreo 10 ani; am incercat altele si mi s-au parut diluate
asta isi merita banii (sa zicem...)

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"


uleiul de oregano se poate prepara si acasa - se iau 2 legaturi de oregano proaspat, se toaca marunt si se pun intr-o sticla de jumatate de kilogram cel mult peste care se toarna orice fel de ulei, preferabil de masline presat la rece - se pune sticla la soare si se agita de 2 ori pe zi, timp de 2 saptamini, apoi se mai lasa o spatamina doua l macerat si se poate folosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:


Uleiul de cocos nu trebuie neaparat incalzit pt intrebuintari cosmetice.

Eu am borcanulcu mine la dus si iau cate un guguloi de ulei solidificat si incepsa-l intind pe corp, se lichefiaza la atingerea pielii.

Prietena care mi l-a recomandat il foloseste si pe post de crema de maini si tot la sfatul ei il folosesc si pentru fata, dimineata la spalat. il intind bine si apoi inmoi un prospo micut in apa calda bine, storc puternic si indepartez resturile de ulei.

Teoretic ar trebui (aceeasi prietena :) sa fac un amestec de sare de mare grunjoasa-neiodata si ulei de cocos pe post de exfoliant pt piele, dar adevarul e ca nu m-am dat niciodata in vant dupa asa ceva, prefer niste prosoape mai aspre mici cu care ma spal.

Pe par nu am curaj sa-l incerc, am un par foarte fin si si pe unde se atinge bretonul de frunte din greseala cand ma spal cu ulei, parul ramane... uleios. Nu patiti asa ceva?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

Pe par nu am curaj sa-l incerc, am un par foarte fin si si pe unde se atinge bretonul de frunte din greseala cand ma spal cu ulei, parul ramane... uleios. Nu patiti asa ceva?



e uleios cat mai are uleiul pe el, sau si dupa ce-l speli?

nu, la mine nu ramane uleios dupa spalare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu nu am probleme, nu ramane parul uleios deloc.

Gomajul cu sare de mare grunjoasa este demential

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

eu fac gomaj cu ulei de cocos si sare epsom care e grunjoasa la fel ca sarea de mare si e super!

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

pai dupa ce-l spal... ca intai ma uleiesc bine pe fata si ma curat si apoi ma spal pe par. daca se atinge bretonul de frunte in tot procesul asta, cand se usca e vag uleios

dar trebuie sa recunosc ca e bestial, asta vara cu piscina cu clor de 2-3 ori pe zi + toate dusurile aferente, pielea mea era grozava, nu uscata, nu scarpinicioasa de uscare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Off topic: Aqai, traiesti in Belize si te duci la piscina cu clor?!?!?
M-am dus asta vara la piscina doar ca sa ma expun la soare si mi-era rau de la miros
Dar sa mai si intru in ea...


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

belize e wishlist

traiesc ceva mai la sud decat tine doar

adica tu nu inoti in piscina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

unt de cacao+unt de shea pt par. il tin pe par 20-30-60 de minute (depinde cat de tare ma grabesc!) inainte de a face baie. apoi spaland parul in cada untul/uleiul ajunge in apa si devine un adevarat rasfat si pt corp.
untul de cacao/shea este deliciu si pt ten/corp.
mai folosesc ulei de argan, tot pt par/corp.
sau daca raman in "pana" de unturi :)) folosesculei de masline pur , bio, etc facut de socrela mea!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Eu uleiul de cocos il folosesc pe par (masca cu cateva ore inainte de a ma spala- asa am reusit sa-mi tund varfurile la 8luni fara probleme majore de despicare) si pe corp. Pe fata nu l-as aplica deoarece am un ten mixt si sensibil. Gomaj imi fac din ulei de cocos+putin shea nilotica+zahar.
Untul de cacao si untul de shea nilotica il aplic pe corp dupa dus.Acum il folosesc mai mult pe cel din urma deoarece cel de cacao e dur si trebuie incalzit mereu(lenea e cucoana mare).
Untul de cacao+ulei de morcov am folosit f mult in vara la plaja si pot spune ca nu m-am ars deloc iar bronzul a rezistat o lunga perioada(si inca mai dureaza).
O data la 2 seri folosecs ulei de jojoba in loc de crema de seara.

Mergi la inceput