iertarea

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Mi se pare f funny.:)))
Cred ca este o obsesie si cam atat.
Eu zic sa l lasi sa si faca damblaua.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

iertarea este o optiune, o sa-l poti ierta cand vei lua aceasta decizie.
asta nu vine de la sine, cu timpul, mai ales ca explicatiile lui nu au fost suficiente sau convingatoare.

iar pe mine nu experienta m-a facut asa inteleapta, desi s-a straduit ca am trecut prin "neiertare", ci o carte, se numeste chiar asa "cum sa daruiesti iertarea" :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

Citat:
citat din mesajul lui palomina

Culmea, in general, eu nu sunt geloasa. Adica, chiar n-am nicio treaba, nu-l intreb de ce a intarziat, unde e, de ce nu e, este liber sa vb si sa si vada copiii si fosta sotie cand vrea si cum vrea, prin natura meseriei lui poate cunoaste un milion de femei si daca vrea sa se culce cu ele, chiar n-am nicio treaba daca o face fara sa deranjeze si sa pericliteze viata copiilor lui si ai nostri dar chestia asta ma scoate din pepeni pt ca , asa cum spunea si Erica, aici e vb de sentimente . Pt mine- te iubesc- inseamna enorm si n-as spune asta ca o vorba in vant si mai ales altuia in fata omului pe care il pretuiesc cel mai mult pe lumea asta.

Erica, scuze ca am deviat subiectul tau dar parca parca seamana cu ce mi se intampla mie. Nu stiu ce sfat sa-ti dau, si eu sunt bulversata ... doar rabdare sa poti vedea cu mintea limpede ce se intampla cu iubitul tau.

mami de Antonito din 18 august 2010 si 22+


cunosc pe cineva care se confrunta cu ceva asemanator. ce i-am spus:
1. nu poti sta cu batul langa sot, sa dai peste mana la orice femeie il abordeaza
pierzi timp si energie si libertate
2. el stie ca te deranjeaza, dar poate nu reactioneaza cum ai vrea tu-sa rupa orice legatura cu respectiva.
motivele lui - diverse; un ego masculin gadilat placut de admiratia alteia; sau nu o sterge ca pur si simplu nu acorda faptului atata importanta cat ii acorzi tu
3. poate-i place sa flirteze nevinovat. poate se va simti urmarit si controlat, si se va plictisi sa se justifice - fara motiv real dupa parerea lui
4. ai incredere in el?
sigur, sau doar daca face si se poarta cum vrei tu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikol24

Referitor la ce a postat Erica:eu am facut o obsesie bolnava pentro o fosta iubita de a sotului meu(de acum 10 ani) intru regulat pe fb sa vad ce face,pe unde umbla,ce copil are ,cand s a maritat etc.Sotul meu nu are nici un fel de treaba cu ea de 10 ani da uite ca eu sunt obsedata de fetisoara aia
Si acum pt Palomina:eu as intra frumusel pe fb(i as da cerere de prietenia sau chiar de pe contul sotului) si i as lasa mesaj exact pe wall ca imi pare bine ca sotul meu este atat de apreciat si de idolatrizat de persoane cu care nu s a mai vazut de un car de ani si ca asta imi arata mie cat de norocoasa sunt cu un asemenea barbat.I as spune asa pe un top f dulceag cat de mult apreciez eu insistenta cu care i declara ea sotului ca il iubeste iar ei nu sa u mai vazut de ani.Asta sigur o sa i arate si eu penibilul situatie


,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''


si chestia asta pe cum l-ar face sa se simta?
mai ales de pe contul lui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erica.p spune:

le multumesc tuturor pt raspunsuri.apreciez efortul vostru.si vorbele bune.imi pare sincer rau,ca scriu dupa atata vreme,insa,efectiv,mi-a fost "teama" sa citesc,tocmai pt ca vroiam ca lucrurile sa se mai "aseze",desi nu timpul vindeca.din pacate,nu pot raspunde fiecaruia in parte,s-au postat 4 pagini....
totusi,am retinut intrebarile lui rufus,poate,unde intrebarile lui mi s-au parut usor acuzatoare:contactele de pe FB le-am "importat" din YM,si ca urmare,printre aceastea s-au nimerit si fosti parteneri.nu am facut acest lucru cu scopul de a pastra legatura cu ei,in mod intentionat.nu mai foloseam de multa vreme YM,dar am avut nevoie de contul FB si de contacte in lista,pt a distribui un anunt.tocmai,ca ei nu mai reprezinta nimic pt mine,au viata lor,etc,etc.iubitul meu nu este deranjat de acest aspect.daca l-ar deranja,pur si simplu,i-as sterge din lista,fara nici o parere de rau.el stie tot ce fac,unde merg,cat stau,stie si pt ce am facut contul de FB,etc,etc.
***
i-am scris fostei lui prietene si aceasta mi-a raspuns.i-am spus adevarul,cine sunt si tot.m-a asigurat ca de cand s-au despartit nu au mai comunicat niciodata,in nici un fel.si-a schimbat parola,desi nu parea deranjata de ce facea el,ci mai degraba flatata.mi-a insirat o multime de baliverne inepte despre marea lor iubire si despre cum l-a parasit ea,pt ca si-a dat seama ca nu-l face fericit,si alte stereotipii melodramatice.
intre timp,as zice,ca m-am mai echilibrat.si am trecut de situatia de criza....eu asa am trait aceste evenimente,ca pe o criza oribila,desi,realizez ca privite din exterior pot parea hilare.am mers si la un psihoterapeut....si acesta,mi-a zis,ca nu vreau sa-l iert,aceasta negare a mea,ca nu pot,e de fapt pt ca nu vreau.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

complicat cu neiertarea...
iti recomand o carte - "cum sa daruiesti iertarea".

pe mine m-ar cam deranja sa-mi citeasca oricine altcineva mailul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Mie mi se pare interesanta oricum si reactia fostei prietene... Mai intai, daca s-au despartit acum 10 ani, sa inteleg ca femeia asta are aceeasi parola de e-mail de acum 10 ani? In conditiile in care prietenul de pe acea vreme (pe care il parasise)stia parola? Si poate nu numai el... Si poate nu numai el... ca o mai fi avut si alti prieteni intre timp.
Si cand vorbeste cu tine, actuala prietena, altceva mai bun de spus nu are decat cuvinte mari despre iubirea lor si parasirea altruista, biata de ea, aproape ca s-a sacrificat parasindu-l... Dar a avut grija sa ii lase acces la casuta de e-mail!Si se mai simte si flatata ca el a verificat-o timp de 10 ani!

Nu intentionez sa iti dau mai multe ganduri decat ai deja, dar mie tipa mi se pare... ca nici ea nu i-a dat pace definitv prietenului tau.
Cat despre iertarea lui... Eu cred ca iertarea, ca sa fie posibila, trebuie sa aiba la baza constientizarea ca a facut ceva gresit. Si sa sa regrete cu adevarat, fiind hotarat sa puna capat acelei greseli.
Altfel, despre ce iertare vorbim?
A, sigur mai ramane si varianta ca tu sa accepti... o situatie pe care o resimti (pe buna dreptate) ca fiind inacceptabila. Doar ca asta nu e iertare, ci... resemnare.
Depinde ce si cat poti duce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erica.p spune:

iti multumesc pt ceea ce mi-ai scris.intr-adevar,fosta nu a facut decat sa-mi alimenteze si cu mai mare intensitate "dramele".....prin prezentarea asta idilica a relatiei lor din trecut.dar,sunt ferm convinsa ca nu au mai comunicat,desi daca stau sa ma gandesc acum,nici nu are importanta asta.ceea ce pe mine m-a ranit este ca el a simtit nevoia sa se "intoarca" la ea in contextu in care e implicat intr-o relatie cu mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui erica.p

iti multumesc pt ceea ce mi-ai scris.intr-adevar,fosta nu a facut decat sa-mi alimenteze si cu mai mare intensitate "dramele".....prin prezentarea asta idilica a relatiei lor din trecut.dar,sunt ferm convinsa ca nu au mai comunicat,desi daca stau sa ma gandesc acum,nici nu are importanta asta.ceea ce pe mine m-a ranit este ca el a simtit nevoia sa se "intoarca" la ea in contextu in care e implicat intr-o relatie cu mine.


Linisteste-te. Si-a schimbat parolele, deci falsa problema dispare. Hai sa speram ca nu apar altele. Nici eu nu mi-am schimbat parola la mailuri de mai bine de 10 ani, si nici nu am idee ce ex are acces la mailul meu...si mie mi s-ar parea funny sa aflu ca cineva verifica nu-stiu-ce (ca nu am nimic de ascuns).

dar acum ca te-ai lamurit ca nu au mai discutat, relax.

Doar baga de seama ca la fel ti s-ar putea intampla si tie. asa cum a facut si cu ea, la fel de doi-si-un-sfert va fi si cu tine. Baga de seama unde lasi parolele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Iar referitor la faptul ca ti-a relatat cat de importanta a fost ea in viata lui si cum i-a dat ea papucii, iar trebuie sa iei o pauza . Spune destul de multe despre respectiva, nici nu merita sa-ti mai bati capul cu astfel de persoane lipsite de diplomatie si tact ce evident se cred buricul pamantului si centrul universului oricui.

ai o relatie ok? bucura-te de ea si nu te mai impiedica in nimicuri.

Mergi la inceput